גראנדמאסטר פלאש (צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL)
מחזיר אחורה בזמן. גראנדמאסטר פלאש | צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL

"כשאתה אומר היפ-הופ, אתה אומר גרפיטי, אתה אומר ברייקדאנס, אתה אומר די ג'ייז, אתה אומר אמסיז, צורת לבוש, צורת דיבור, כל האלמנטים מתאחדים תחת אותה הגדרה- HIP HOP" (גראנד וויזארד ת'יאודור, מתוך הסרט "Scratch"). ציטוט שמפיל אותך כשאתה צעיר. אבל עם הגיל, לומדים להבין שצריך לחוות הרבה מעבר לשורות מחץ, כדי "להתרשם" מחדש מהיפ הופ. ובמקרים בהם מגיע אחד ממייסדי התרבות להופיע באומן 17, עדיף להחליף את המילה "להתרשם" במונח המילוני: "עף לי הסכך".

מי שחיממו את תחילת הערב לפני שכהן ומושון עלו, ובישלו את הקהל על אש גבוהה עד בואו של הפלש, היו דיג'יי מאש ודיג'יי יוגו עם סטים של אולד-סקול וניו-סקול. אחרי שלוש שנות האזנה לסטים שלהם, ברור שהם כבר בליגה אחרת. בכל פעם שאני עושה את תנועות ה"אני-לא-יודע-מה-אני-עושה-בתקווה-שיצא-לי-חריימה" לצלילי הסטים האלה, אני נחשף לחומרים חדשים שהופכים לי את השקשוקה לק-ט-ל-נ-י-ת.

גראנדמאסטר פלאש 2 (צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL)
"! "LEHARIM mother fucking YADAIM | צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL

את כהן ומושון לא צריך להציג. הצמד מתל-אביב שממלא כבר כמה שנים ברים, מועדונים ומסיבות עד לרמת פירוק, נתנו הופעה של חומרים מקוריים שכתבו על ביטים של אולד-סקול. ורסים ישנים וחדשים, שמחזירים אותך אחורה בזמן, לגלות מחדש את מאסטרי ההיפ הופ הותיקים מהם הושפעו כל כך. זמן ההמתנה לגראנד-מאסטר לא יכול היה להיות טוב יותר, אבל מגיע הרגע בו אתה אומר: "חלאס, השעה כבר פאקינג 2 בלילה. בסוף נפסיד את אורלנדו-מיאמי בספורט 5 פלוס".

אולד-סקול'ה, מייק-רול'ה, גונה סאק איט טו יה

הפסדתי את המשחק, אבל זה בגלל שאני לא אוהב כדורסל. בסביבות 2:20 (כ3- שעות אחרי פתיחת השערים), עלה לעמדה אולד-סקול'ה, מייק-רול'ה, גונה סאק איט טו יה - גראנדמאסטר פאקינג פלאש, שצעק בעברית: "! "LEHARIM mother fucking YADAIM. טירוף.

גראנדמאסטר פלאש 3 (צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL)
עשה שיעורי בית והעיף את הבית. גראנדמאסטר פלאש | צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL

פלאש פתח את הסט עם קטעי היפ הופ קלאסיים, כמו הלהיטים "Hip Hop Hooray" של Naughty By Nature, "Everyday People" של Arrested Developmen, וכמובן "The Message ", אותו עשה עם ""Furious Five. במשך הגיעו קטעים מ"The Adventures of Grandmaster Flash on the Wheels of Steel" כמו"Good Times" של Chic, "Another One Bites the Dust" של Queen ו-"Rapture" של Blondie. בהמשך קיבל הסט חיזוקים מה- Fugees, Tribe Called Quest, Pharcyde ו Jackson 5.

פלאש גם עשה את שיעורי הבית שלו בעברית. אחרי שקרא לכולם "Li-Kfots" הוא הכניס לסט את "Smells Like Teen Spirit" של Nirvana שגרם לקהל לפרק את המקום. גםWhite Stripes, Lenny Kravitzו- Blur נתנו טוויסט מפתיע לסט. מצוין.

כבוד למייקל ג'קסון וגראנד-פינאלה עם כל הקלאסיקות

בשלב הזה, החליט פלאש לעשות כבוד למלך הפופ ואני לא מדבר על הבחור הקריח מ- Aqua"". אלא ל"ג'אקו" בכבודו ובעצמו, המייקל הג'קסונאי. להיטים כמו ""Bad, "Billie Jean" ו-"Thriller" הנציחו את המלך לפחות ל 18 דקות ו- 57 שניות הבאות, לא כולל הפתיחה הארוכה של הקליפ "מותחן".

"Ma-Agal", ביקש הגראנדמאסטר, וקרא לברייקרים שבמקום להראות קצת כישורים בזמן שהוא מקפיץ את כולם עם KRS ONE, Cypress Hill, Snoop Dogg ו- Dr.Dre מימיו עם Chronic, M.O.P, Criss Cross והרשימה עוד ארוכה.

לבסוף, לאחר שעתיים של תקלוט, סגר פלאש את הפינה עם הקלאסיקות ""Rappers Delight של Sugarhill Gang ו-"White Lines" של Grandmaster Melle Mel, וסיים עם השיר "Hip Hop" של Dead Prez. כן, זה היה ערב מושלם לחובבי ההיפ-הופ הנוסטלגי. גראנד-מאסטר פלאש העיף לי את הסכך.