בישראל נזכרים להגיד תודה לאמנים החשובים שבנו לבנה לבנה במוסד הזה שנקרא תרבות ישראלית בעיקר כשהם מגיעים למצב קריטי שדורש תרומה (גרי אקשטיין, יצחק קלפטר), או גרוע מכך - כשהם כבר מתים (מאיר אריאל, יוסי אלפנט, ענבל פרלמוטר).

כמו מסיבת חברים פרטית

כך שעד שינהיגו בארץ את "היכל התהילה" הישראלי אנחנו זוכים לראות פה ושם יוזמות בודדות מהסוג שערכו אמש במרכז ענב בתל אביב לכבודה של ג'וזי כץ, לרגל יום ההולדת ה- 70 שלה. גם פה מדובר בארוע צנוע יחסית בגודלו, שלא זכה לפרסום רב או איפשר מכירת כרטיסים המונית לקהל הרחב, אלא יותר מסיבת חברים פרטית שיזמו איתן איצ'קוביץ ומרכז ענב, בשיתוף ארגוני האמנים אמ"י, אקו"ם ואשכולות.

רשימת האמנים שבאו להפגין אהבה לג'וזי כץ היתה מרשימה, וכללה מצד אחד את האבות המייסדים ישראל גוריון ושלום חנוך, דור הביניים אסף אמדורסקי, חמי רודנר ומיקי שביב, והדור הצעיר עם מארינה מקסימיליאן בלומין ואפרת גוש. את הערב ניהלו מוזיקלית יהודה עדר ורמי הראל וערך והנחה יואב קוטנר.

נערת הרוק הראשונה

ג'וזי כץ, שתרמה מלבד שירתה גם סוג של "גלאם" לרוק והפופ הישראלי של סוף שנות השישים ושנות השבעים, היתה נערת הרוק הישראלית הראשונה. או אולי, בפרספקטיבה ראויה, וכפי שקראו לזה המארגנים: "הגברת הראשונה של הרוק הישראלי", עם תחנות חשובות כמו "החלונות הגבוהים", "שבלול", "כיף התקווה הטובה" ו"הטוב הרע והנערה". את הערב ניהלו בהצלחה מוזיקלית יהודה עדר ורמי הראל, וערך והנחה יואב קוטנר.

יואב קוטנר, ג'וזי כץ (צילום: דרור נחום)
ג'וזי כץ עם יואב קוטנר, מנחה ועורך ערב המחווה במלאות לה 70 | צילום: דרור נחום
חמי רודנר, מחווה לג'וזי כץ (צילום: דרור נחום)
"בלדה לעוזב קיבוץ". חמי רודנר, בערב המחווה לג'וזי כץ | צילום: דרור נחום

ראשונה פתחה לאה שבת בביצוע ל"זמר נוגה" ("התשמע קולי"), אולי הלהיט הגדול ביותר של כץ, שנבחר לפני כשנתיים כשיר האהוב ביותר בישראל, במצעד שנערך לרגל שנת ה-60 למדינה. אחריה עלה גלעד שגב, שכתב לכץ את להיט החזרה הגדול "אני סולחת" בשנת 2000, להיט שהוביל את האוסף שלה (ובעצם אלבום הסולו היחיד שלה). אפרת גוש הצטרפה לשגב לביצוע של הדואט "שוב" והמשיכה משם ל"כמה נעים" של "החלונות הגבוהים".

מישראל גוריון ועד מארינה

השיא הראשון של הערב הגיע כשעלה ישראל גוריון בחליפה ברוח "הטוב הרע והנערה", השלישיה בה היה חבר יחד עם ג'וזי ובני אמדורסקי ז"ל. גוריון בן ה-74, תופעת טבע של חיות ורעננות, ביצע שני שירים של ההרכב, "שמור לך חלום קטן" ו"ימים של קולנוע".

שלום חנוך, משה לוי (צילום: דרור נחום)
אצלם הכל בסדר. שלום חנוך ומשה לוי בערב המחווה לג'וזי כץ | צילום: דרור נחום
מארינה מקסימיליאן בלומין, ג'וזי כץ (צילום: דרור נחום)
אסף אמדורסקי, ג'וזי כץ, מיקה קרני ומארינה מקסימיליאן בלומין, בערב המחווה לג'וזי כץ | צילום: דרור נחום

אז עלתה מארינה מקסימיליאן בלומין, שליהטטה כהרגלה בביצוע מוצלח על הפסנתר של "תני לי להחליט" מפסטיבל הילדים ועברה למרכז הבמה לביצוע של  "אז מה" של "החלונות הגבוהים" עם מכונת קצב. אסף אמדורסקי ביצע את "הבובה זהבה" ו"ימי ראשית הקיץ" עם רגש ואלגנטיות אופייניים.

חמי רודנר בחיקוי מוצלח של ג'וזי

חמי רודנר, שהפיק לג'וזי כץ שני שירים עבור אלבום האוסף שלה, ביצע את השיר הראשון שהקליטה "דונה דונה" וכמתבקש מעוזב קיבוץ גבעת ברנר את "בלדה לעוזב קיבוץ" בצרוף חיקוי מוצלח של כלת הערב. מיקי שביב שר את "אינך יכולה" וליווה את מיקה קרני ושרון עזריה בביצוע ל "ילדה קטנה".

השיא הבא הגיע עם שלום חנוך, שהצטרף למיקה קרני ומיקי שביב לביצוע של "אצלי הכל בסדר", שכתב לג'וזי והמשיך עם קרני לביצוע של "מה איתי" מימי "חבורת לול". לסיום הצטרפו כל האמנים לביצוע של "אהבה ראשונה" וביצוע נוסף ל"זמר נוגה", ביחד עם ג'וזי כץ, שהודתה גם לשניים חשובים שנעדרו מהערב - אריק איינשטיין ושמוליק קראוס.

כולם יחד, מחווה לג'וזי כץ (צילום: דרור נחום)
התשמעי קולנו. משתתפי ערב המחווה לג'וזי כץ | צילום: דרור נחום