אין תמונה
בפער עצום. לורין, שבדיה

בפעם החמישית בהיסטוריה, שבדיה זוכה במקום הראשון באירוויזיון ולוקחת את תחרות הזמר השנתית לבירתה שטוקהולם. הזמרת לורין בת ה-28 גרפה את המקום הראשון עם השיר "Euphoria" שזכה ב-372 נקודות ובהפרש עצום מהבבושקות מרוסיה, שהגיעו למקום השני עם 259 נקודות, ומסרביה שהסתפקה במקום השלישי וגרפה 214 נקודות.

בתום חלוקת הדוז פואה מהמדינות, לא נרשמה הפתעה גדולה, מאחר ואתרי ההימורים חזו את זכייתם של לורין והשיר "Euphoria", תוצאה שאף נצפתה כאן לפני כשבועיים. ישראל, כמו מדינות רשות אחרות, העניקה לשיר השבדי את 12 הנקודות שלה, ונתנה 10 לספרד, 8 למארחת אזרבייג'ן, 7 נקודות לרוסיות הזקנות ו-6 לרומניה.

>> ישראל שוקלת פרישה מהאירוויזיון בגלל הקומבינות והדילים

במקום הראשון: לורין השבדית

למעט הזוכה, החמישייה המובילה כללה את רוסיה עם הזקנות המקפצות, סרביה עם ז'ליקו יוקסימוביץ' והשיר הדרמטי, אזרבייג'ן המארחת עם חיקוי סלין דיון לא מוצלח ואלבניה הצרחנית סוגרת את החמישייה הראשונה.

זכייתה של שבדיה הייתה צפויה, למרות שהופעתה בחצי הגמר השני לא הייתה מדויקת וכנראה הושפעה מהתרגשות. לעומת זאת, בגמר הגדול, לורין התעשתה והפגינה יכולות ווקאליות מהפנטות במה שנראה כאחת ההופעות הטובות ביותר בתולדות האירוויזיון. בתום ההופעה היה בהחלט ניתן לראות שמדובר ברמה אחרת משאר השירים בתחרות.

במקום השני: הבבושקות מרוסיה

The Big5, כולל נתן גושן הגרמני

חמש המדינות המממנות את האירוויזיון מקבלות כרטיס כניסה אוטומטי לגמר הגדול, ואמש זכינו לשמוע בפעם הראשונה על במת האירוויזיון בבאקו את נציגי איטליה, ספרד, גרמניה, בריטניה וצרפת.

בריטניה שלחה את אנגלברט המפרדינק, כוכב פופ מזדקן, שביקר לפני שנה בארץ, ולא הצליח לעניין כמעט איש מצופי התחרות. עם הופעה יבשה וחסרת מעוף, התברגה הממלכה המאוחדת במקום ה-25 מתוך 26 מדינות. צרפת, שהפציצה עם קליפ במיוחד לקהילה הגאה, לא צלחה את ההופעה החיה וקולה של הזמרת לא החזיק את השיר. למרות האכזבה מהביצוע הקולי, הכוריאוגרפיה והתלבושות של הצרפתייה היו מהמרשימות בתחרות.

איטליה שלחה חיקוי לאיימי וויינהאוס המנוחה, אך הוא היה הרבה פחות מוצלח והרבה יותר פיכח. ספרד שלחה זמרת עם קול גדול והופעה מרשימה עם שיר חזק וטוב. גרמניה שלחה את נתן גושן הגרמני שהיה אנמי ומשעמם, ואזרבייג'ן, הזוכה משנה שעברה, שלחה את סלין דיון המקומית והתברגה במקום הרביעי באופן מחשיד מאוד.

מקום שלישי: סרביה

האכזבות והמאכזבות

צרפת, אחת הפייבוריטיות שלי, לא הצליחה לספק את הסחורה ונתנה הופעה בינונית מבחינה קולית. הזמרת אנגון אמנם הפתיעה בשואו, בכוריאוגרפיה ובתלבושות, אך ההופעה החיה לא היטיבה עמה והיא נדחקה אי שם למקום ה-22.

למרות אהבתי לשיר עצמו, טוג'י מנורבגיה הגיע למקום האחרון והמביך עם 7 נקודות בלבד, לאחר שזייף חלק נכבד מהשיר. קפריסין הנהדרת, שנתנה הופעה מצוינת, לא הצליחה לגרום לאירופה להתאהב בה והגיעה רק למקום ה-16 , וג'דווארד מאירלנד השתוללו קצת יותר מידי הפעם והסתפקו במקום ה-19.

מקום רביעי: אזרבייג'ן

הזוכה האמיתית: אזרבייג'ן

מצד אחד, יש לשמוח שהשיר הטוב ביותר השנה אכן הגיע למקום הראשון המגיע לו. מצד שני, כשאירופה מחליטה להעניק לבבושקות מרוסיה את המקום השני (חמוד או קליט זה לא משנה, השיר טיפשי), ולדיווה מאלבניה שצרחה את דרכה עד כמעט איבוד הכרה, את המקום החמישי, כנראה מצבו של האיחוד האירופי גרוע הרבה יותר ממה שחשבנו.

אבל האמת היא שהזוכה האמיתית של התחרות היא לא שבדיה, מאחר וכולם צפו שהיא תיקח בקלות. הזוכה היא דווקא אזרבייג'ן, מדינה שבקושי שמעו עליה, קיבלה את הפרסום הטוב ביותר שניתן להעלות על הדעת. התחרות המושקעת באולם העצום שנבנה תוך 7 חודשים, הציגה ארץ מודרנית, מתפתחת ומדהימה ביופיה. אז מה אם יש לה גבול עם איראן, מעניין אם יש להם כבר מבצעי "הכל כלול". נתראה בשטוקהולם 2013.

מקום חמישי: אלבניה

>> ישראל שוקלת פרישה מהאירוויזיון בגלל הקומבינות והדילים

>> עשרת המובילים בחיי הלילה בישראל