ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה, גלעד כהנא (צילום: אלמה מכנס קז)
כהנא היה הכי כהנא שהוא יכול להיות | צילום: אלמה מכנס קז

ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה (צילום: אלמה מכנס קז)
הבלתי צפוי הוא כבר מובן מאליו | צילום: אלמה מכנס קז

קשה היה שלא להתרגש מהאווירה הנוסטלגית, החגיגית כמעט, ששררה בהופעה של "ג'ירפות" במועדון הבארבי בתל אביב. במופע מוקפד ומרגש ציינו חברי הלהקה 15 שנים ליציאת אלבומם הראשון "משוחח עם כיסא", אלבום מרתק שהראה פנים חדשות במוזיקה הישראלית.

נפט ללא גפרור

עם עיבודים מרתקים, שירים שבוצעו לראשונה על הבמה כמו שיר הנושא "משוחח עם כיסא", רצועות שנגנזו כמו "ויכוח" ואירוח הקלידנית רותם דרור והמתופף דידי ארז חברי הלהקה לשעבר, גם סולד אאוט הרגיש אינטימי על גבול המשפחתי.

אלא שמשהו בתכנון מראש מנע מג'ירפות, אחת מלהקות ההופעה המוצלחות בארץ, לעשות את מה שהיא עושה הכי טוב: להתפוצץ. לאורך הערב שררה תחושה כבדה מעט, כאילו מישהו שופך נפט בכל פינה אפשרית בחדר, אבל שכח להדליק גפרור.

ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה (צילום: אלמה מכנס קז)
נוסטלגיה של המעריצים הותיקים | צילום: אלמה מכנס קז
ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה (צילום: אלמה מכנס קז)
יש לו ילדים אלפיים | צילום: אלמה מכנס קז

רבע שעה הספיקה כדי להבהיר שמי שציפה לפורמט הרעשני, המשתולל וחסר המעצורים, שמאפיין בדרך כלל את ההופעות של גלעד כהנא וחבריו, חזר הביתה עם כאב ביצים. קל להבין מדוע. אמרתם הכל אפשרי, אמרתם ערב עם הג'ירפות. הציפיה המפורסמת ל"בלתי צפוי" בהופעות של הלהקה הפכה עם הזמן לכל כך מובנת מאליה, ומי שהגיע כדי להשתולל, בהחלט זכה אתמול להפתעה אמיתית, שכללה וידויים אינטימיים ושירים למיטיבי לכת.

העוגה סירבה לתפוח

את הבלבול הזה חשו היטב חברי הלהקה. גלעד כהנא, האיש עם פה הג'ורה הכי גדול בסביבה, גם כשהוא פותח אותו כדי לפהק, ניסה לגשר על המתח בכך שהיה פי אלף יותר גלעד כהנא, ובין שיר לסיפור ירד לקהל או חבש תחתונים של מעריצה על הראש. גם סדר השירים שונה במהלך הערב לא מעט פעמים, אבל העוגה הזו סירבה לתפוח. "סמים קלים, מחיר כבד", שר כהנא ב"רמי", ועל אותו משקל חשף המופע את החיפוי העדין מעל פניה של כל להקה פופולרית ובעלת הצלחה מסחרית. המחיר המבאס שהיא נאלצת לשלם כשהבחירה האמנותית לא מנסה לספק את הסחורה הנלעסת.

ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה (צילום: אלמה מכנס קז)
הבחירה האמנותית לא ניסתה לספק את הסחורה הנלעסת | צילום: אלמה מכנס קז

ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה (צילום: אלמה מכנס קז)
הפרגון לחומרים המוקדמים הבליט את כברת הדרך העצומה שביצעה | צילום: אלמה מכנס קז

חגיגות ה-15 הן ציון דרך לא רק בביוגרפיה האישית של ג'ירפות. באקלים של תרבות גריאטרית, עוד מוקדם להשוות את פועלם לדינוזאורים כמו "תיסלם" או "כוורת", אבל דווקא הפרגון לחומרים המוקדמים הבליט את כברת הדרך העצומה שעשו.

שירים כמו "אבסורד" ו"747" יישארו לנצח סימן ההיכר המקורי, אבל אי אפשר לדבר על מהות הג'ירפות בלי האדג'יות והגיטרה החשמלית של "גג", הפיוס העצמי ב"אין כניסה לפילים" או האמירה הנוקבת שעולה מ"צריך לסגור הכל". החן הבוגר של ארבעה אלבומים וחמש עשרה שנים הובא אתמול אל מחוזות הבוסר של "כסא", ומי ששר איתו היה דור שלם שסיים את הטירונות, צעד לחופה והפגין במחאות פוליטיות כשהצלילים הללו היוו חלק מפסקול חייו.

בעוד שלהופעה המיוחדת הזו תישמר פינה חמה בלב בעיקר אצל גרעין המעריצים הקשה, הקריצה הסימפטית אל העבר מזכירה לכולנו שישות מוזיקלית בריאה - חיה תמיד בתנועה, לא מוותרת על עצמה ולעצמה וזוכרת כל הזמן שמה שמתנוון מת. אפשר רק לקוות שג'ירפות ימשיכו לחשוב פחות, ופשוט להיות, יעלו פעם נוספת על הבמה וישברו שוב את החוקים שקבעו לעצמם. ככה אנחנו אוהבים אותם, גם אם הרגילו אותנו אחרת.

רשימת השירים במופע: ג'ירפות, שד נואף, ירדה בו בול בו במועד, שיטין, סטריאו, משוחח עם כיסא, רמי מואשם באחזקת סמים קלים, ויכוח, פתח חלון, 747, יש לו בחורות כמו מים, וואו. הדרן: הוציא מהמהפייכה.

ג'ירפות חוגגים 15 שנה לאלבום הבכורה (צילום: אלמה מכנס קז)
מחוזות הבוסר של "כסא" | צילום: אלמה מכנס קז