בחודש אוגוסט האחרון התאחדה להקת "כרמלה גרוס ואגנר" בהרכבה המקורי למופע הפותח של "אינטרפול". "כרמלה", אחת מהלהקות הרוק המקומיות המוערכות משנות ה-90', עלתה אז על הבמה בהרכב שכלל את ערן צור בבס ושירה, אורי פרוסט בגיטרות, אורי בחק בתופים ואבשלום כספי בקלידים. כעת, חצי שנה אחרי אותו מופע, התאחדה הלהקה לסיבוב הופעות מצומצם בן חמש הופעות.

עמדו בכל פרמטר של ציפייה והתרגשות

בקיץ כתבנו פה ש"כרמלה גרוס ואגנר" הרימו איחוד מוצדק , איכותי ורלוונטי, שחבל שיפסק רק באירוע אחד, כיוון שסביר להניח שקהל אוהדי "כרמלה" וערן צור לא יכול היה להרשות לעצמו לראות רק אותם, בגלל מחיר הכרטיס בשילוב עם "אינטרפול". לכן, היתה התחושה, צריכים ויכולים חברי "כרמלה גרוס ואגנר" לתת לנו עוד פעם אחת (לפחות) מופע שבו הם הבמה המרכזית. אמש במועדון זאפה בתל אביב הם קיבלו את הבמה שלהם ועמדו בכל פרמטר של ציפייה והתרגשות, כשהם מחצינים שוב את הצליל המיוחד שלהם כהרכב רוק מאוד ישראלי מצד אחד, אבל עם אווירה של חו"ל מצד שני.

כרמלה גרוס ואגנר זאפה (צילום: נעם וינד)
הצליל מלפני 20 שנה. כרמלה גרוס ואגנר בזאפה" | צילום: נעם וינד

כרמלה גרוס ואגנר זאפה (צילום: נעם וינד)
שירי "פרח שחור" ושירים מהאלבום שיצא כסולו של ערן צור | צילום: נעם וינד

"כרמלה גרוס ואגנר" השאירו מאחוריהם אלבום אחד בסך הכל, "פרח שחור" הקלאסי, שחוגג עכשיו 20 שנה לצאתו. במופע האיחוד הנוכחי האלבום על להיטיו תופס רק כמחצית מהמופע לטובת שירים שהיו אמורים להיות באלבום השני, אם כזה היה נוצר, ובסוף נכללו באלבום של ערן צור "עיוור בלב ים", שירים כמו "ציפורן", "קרבות תרנגולים", "המכסה הירוק" ו"יחפשו לא ימצאו".

ההפתעה: שני שירים חדשים

ההפתעה הגדולה במופע היתה בדמות שני השירים החדשים שיצרה "כרמלה גרוס ואגנר", ומעניין יהיה לראות האם הם מסמנים התחלה חדשה ותקווה לעתיד. לא מדובר בשירים חדשים שנועדו להיות איזה להיט רדיו לקידום האיחוד (ועובדה שהם לא יצאו כסינגלים כדי לקדם אותו), אלא שירים שנועדו אך ורק למען אמנות מחודשת. השיר הראשון הוא "עתידות" של אורי פרוסט, הפעם הראשונה בה הוא מלחין במסגרת הלהקה. השיר השני הוא "שואו מאסט גואו און" (שלא קשור ללהיט של "קווין" פרט לשמו), שנשמע כמו להיט "כרמלה קלאסי", ובו אבשלום כספי שר את הליין המשמעותי של השיר "שואו מאסט גו און" לצד ערן צור.

כרמלה גרוס ואגנר זאפה (צילום: נעם וינד)
מיונה וולך עד זוהר ארגוב. ערן צור, כרמלה גרוס ואגנר | צילום: נעם וינד

כרמלה גרוס ואגנר זאפה (צילום: נעם וינד)
ארט רוק ישראלי קלאסי ומצויין. כרמלה גרוס ואגנר בזאפה | צילום: נעם וינד

הזאפה היה מפוצץ והמופע נפתח עם "פרפרי תעתוע" הלהיט הכי גדול של"כרמלה גרוס ואגנר", עם נגינת הפסנתר הקלאסית של אבשלום כספי. בפזמון נכנסו הגיטרות של אורי פרוסט והבס-תופים של ערן צור ואורי בלק, והמעריצים שוב הרגישו בבית. בהמשך נוגנו "עוד תודבר המחלה", "חנוך מחנך", "המכסה הירוק", "הוא והיא" - שיר האהבה המאוחר יותר של ערן צור, "ציפורן", "קרבות תרנגולים" ו"יחפשו לא ימצאו" (שהופיע לראשונה באוסף המצויין "פרפרי תעתוע").

כל הלהיטים, ואקוסטי בהדרן

כאן הגיעו שני השירים החדשים "עתידות" ו"שואו מאסט גואו און", שהיו עבור המעריצים האדוקים של כרמלה גרוס ואגנר רגע מרגש במיוחד, אם לא שיאו של הערב. אחריהם נוגן "הג'ינס הנמוכים", עם נוכחות יפה של כספי ושאר הלהקה בשיר, ו"נשים כותבות שירה", שהחזיר את המופע ל"כרמלה" של "פרח שחור" מכאן ועד הסוף. "עלבון" היה ונשאר מהטובים והחזקים בשירי הלהקה, ו"אלינור" הוא תמיד קאבר מכוסח להמנון הגדול של זוהר ארגוב. את המופע סגר הלהיט "תמונה אימפרסיוניסטית", שאנחנו מכירים אותו שנים בעשרות ביצועים של צור, ועדיין הביצוע של הלהקה עוטף אותו טוב מתמיד.

ההדרן כלל ביצוע אקוסטי ל"בגן שלך", עם ערן צור בגיטרה אקוסטית, כספי בקלידים ואורי בלק עם דרבוקה בקדמת הבמה. ב"פרח שחור" אורי פרוסט חזר, וכמובן שנתן את ליין הגיטרה המפורסם בשיר האחרון, שיר הנושא של הלהקה "כרמלה גרוס ואגנר". בתקווה שהסיבוב הזה הוא לא הפעם האחרונה שנראה את ארבעתם יחד על הבמה.

כרמלה גרוס ואגנר זאפה (צילום: נעם וינד)
נקווה שלא בפעם האחרונה. כרמלה גרוס ואגנר בזאפה" | צילום: נעם וינד