מי ששמע את אלבומו האחרון של לס קלייפול "Of fungi and Foe" ידע באיזו ביצה הוא הולך לרבוץ במהלך הערב. מי שעדיין לא הקשיב, הבין זאת לפי הסאונד-טרק סטייל לוניטונז שהתנגן בבארבי לפני ההופעה.

ערמת מגברי בס שיכולה לקבור מאורת סמורים

אווירה ביזארית, וזה עוד לפני ששמים לב לציוד שמונח על הבמה-  צ'לו, קונטרה בס חשמלי, ויברפון וערמת מגברי בס שיכלה לקבור מאורת סמורים. ותאמינו - זה לא הציוד הכי פסיכי שנראה באותו ערב. אחד הדברים שתמיד מפתיעים לפני הופעות, הוא איך שהקהל תמיד מצליח להשחיל שמות של אמנים לקריאות עידוד: "קליי-פול! קליי-פול! ני-מני!" מי הגאון שמתכנן את זה?

לס קלייפול הופעה 7 (צילום: עידו קליר)
שיחקתי בתפקיד ראשי ב"כוכב הקופים". לס קלייפול בבארבי | צילום: עידו קליר

בכל אופן השעה הייתה עשר וחצי, ברקע התנגן השיר הידוע לשמצה "לה קוקה רצ'ה" (שתורגם פעם לעברית כ"הלטאה היא הלטאה היא, מין חיה כזאת קטנה") ולס קלייפול במלוא הדרו, הדר שפמו והדר מרקסו החליט שהוא נתן לקהל מספיק זמן לחכות.

מסכות של זקנים מפחידים מהאייטיז, לא כולל יצחק שמיר

מלך הביצה עלה עם הרכב טריו הקרוי בחצי הכדור הצפוני "The Fancy Trio". ב"פנסי" מנגנים המתופף פאולו באלדי, הויברפוניסט מייק דילון והצ'לן סאם בס, שעלו כולם עם מסכות של אנשים זקנים מסרטי אימה מהאייטיז (לא, לא עם אחת של יצחק שמיר). הקולונל בעצמו עלה עם מגבעת ומשקפיי שמש. "אני לא יכול לראות אתכם" אמר בתחילת ההופעה לקהל, "אבל יש לי הרגשה שעד סוף הערב כולנו נהיה הרבה יותר קרובים".

לס קלייפול הופעה 6 (צילום: עידו קליר)
הלו, אתה שם עם הבס, מה ערבבת? אנחנו רוצים גם. לס קלייפול בהופעה | צילום: עידו קליר

את המופע עצמו פתח קלייפול עם שירי להקת-האם שלו "Primus", כמו "Duchess And the Proverbial", שבמהלכו החליף הצ'לו את הסולואים המטורפים של הגיטרה, שאמורים להיות בשירים המקוריים, וזה יצא דווקא מצוין.

"סולואי הויברפון החולים חצו אותי כמו קממבר"

בהמשך הגיע "Cosmic Highway", שבוצע עם טיז של השיר "Kashmir". חובה להזכיר את מעברי התופים והפרקשן שליוו כל שיר ושיר ואת סולואי הויברפון החולים שחצו אותי כמו קממבר.

לס קלייפול הופעה 10 (צילום: עידו קליר)
יש לי גם פנים משלי. לס קלייפול עם מסכה טבעית | צילום: עידו קליר

לפני שלס המשיך עם להיטיו "Buzzard of Greenhill" ו-"David Macalester" הוא החליף פעמיים מסכות. בפעם הראשונה עלה עם מסכה של קוף וכלי כל כך מוזר, שאם הייתי יכול לצייר אותו הייתי עושה זאת כך: סליחה, אני לא באמת יכול לצייר לכם אותו אבל הוא איפה שהוא בין עמוד תליה לחבל כביסה, כשבמהלך כל השירים הוא דפק עליו עם מקל תופים. דפק? לא רק. הכניס פנימה-החוצה ומתח את המיתר כל הזמן. כן. מיתר. היה רק מיתר אחד.

"מחרוזת להיטים", עוד רגע קוראים לגבי ברלין

לאחר שהוריד את המסכת חזיר (כן הוא גם היה עם מסכת חזיר), חזר לס לבצע את השיר "Running With the Devil", שהמשיך לאחד משיריהם המוכרים של "פריימוס" - "Tommy the Cat", ונגמר עם השיר "The awakening". מחרוזת מחרוזת. עוד רגע קוראים לגבי ברלין.

בחצות וחצי ירד ההרכב, וחזרו להדרן, בו הוכיח לס שהוא אכן מלך הביצה. "לאחרונה להקת (הרוק פרוגרסיב) 'Rush' נכנסו להיכל התהילה של כותבי השירים הקנדיים, וכרגע אני רוצה לעשות עליכם ניסוי קטן", הוא אמר והתחיל לבצע את הקאוור לשיר "Radio Spirit". לאחר מכן סיים לס את ההדרן עם השיר "Riddles are Abound Tonight" - סלאפים ובוץ. הרבה בוץ.

לס קלייפול הופעה 9 (צילום: עידו קליר)
אצל שאול אין אוכלי חינם. הקהל בכניסה לבארבי | צילום: עידו קליר