טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
איזה קול | צילום: ענבל צח

אם אתה זמר בן 73 ויש לך קריירה מוזיקלית שנמשכת כבר חמישים שנה, בטוח שהיו לך עליות ומורדות במהלך השנים. לעתים נדירות תוכל לשים את האצבע שלך בדיוק על רגע השפל הגדול ביותר - אבל נראה שאם אתה טום ג'ונס, לא תהיה לך בעיה להודות שהגעת לשפל המדרגה שלך ב-5 במרץ 1997 בדרום מדינת ישראל. זה היה קצת יותר מעשור אחרי שכבש את מצעדי הפזמונים בפעם האחרונה עם הקאבר הקאנוני ללהיט "Kiss" של פרינס. אז הגיע לאילת, כדי להופיע באירוע הפתיחה של מלון "קלאב הוטל" בעיר. כדי להוסיף להשפלתו של מי שהיה פעם אליל הנשים, שמכר יותר ממאה מיליון אלבומים מסביב לעולם, הוא התארח במעגל של דן שילון ושר בביצוע א-קפלה את "א יידישע מאמע".

מי שצפה בתוכנית של דן שילון בזמן אמת, ראה אל מול עיניו כוכב מזדקן עם שיער שטוף בצבע פחם וכלי מתכתי שתקוע בתוך המכנסיים, שמנסה בכוח לשמור על מעמדו כאליל מין - אבל מי שעצם את העיניים והתעלם מהדמות הקריקטוריסטית, שמע באוזניו את אותו קול חזק, עמוק ומלא אנרגיה, שהפך את טום ג'ונס לכוכב הגדול שהיה בשנות השישים והשבעים.

טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
כבר לא מתחבא מאחורי צבע לשיער | צילום: ענבל צח

בסופו של דבר, כל הכישרון שבעולם לא יכול להספיק אם אין קצת מזל, והמזל של ג'ונס התהפך ממש אחרי ההופעות בישראל. קאבר בביצועו ללהיט הסקסי "You Can Leave Your Hat On" שובץ בפסקול הסרט הבריטי "ללכת עד הסוף", שיצא לאור בסוף 1997. הסרט הפך במפתיע לסנסציה עולמית ולג'ונס לפתע היה להיט ברדיו. כמה חודשים אחרי, בטקס ה"בריטס", הזמין רובי וויליאמס לבמה את ג'ונס כדי לבצע יחד מחרוזת משירי הסרט. זה היה קו הזינוק של ג'ונס בדרך חזרה לתהילה. בשנת 1999 הוא יוציא את אלבום האולפן הראשון מזה חמש שנים, "Reload", שכבש פסגת מצעדי המכירות בבריטניה - והוא עד היום האלבום הכי נמכר שלו, בין השאר בזכות ההצלחה הגדולה של הסינגל "Sexbomb".

אמש, 16 שנים אחרי הביקור הקודם בישראל, ג'ונס הגיע לחוויה מתקנת עם הופעה בהיכל נוקיה (ראשונה מבין שתיים). "זה הרבה יותר גדול מהמקום הקודם שהופעתי בו", הוא אמר כשהביט בפליאה על יציעי היכל הספורט, "מצד שני, יכול להיות שאני הייתי אז יותר גדול".

טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
דן שילון חזר, וגם הוא | צילום: ענבל צח

איך אפשר להשוות לריהאנה?

רנדי ניומן, לאונרד כהן, טום ווייטס ופרינס הם רק חלק מהאמנים שטום ג'ונס הפיח רוח ביצירות שלהם עם קולו העמוק והשמור להדהים (עם ובלי קשר לגילו הביולוגי) במופע, שאפשר היה להגיד שהיווה תיקון למופע המביש של ריהאנה בפארק הירקון באמצע השבוע, אך אין צורך להעליב את האביר הוולשי בהשוואות מגוחכות שכאלה. מצד שני, אולי בכל זאת למישהו מפריע שגם סר טום לא החליף תלבושת במשך כל הערב?

טום ג'ונס כבר לא ילד. ביוני האחרון מלאו לו 73 ואחרי הרבה שנים של בריחה מהגיל, הוא החליט סוף סוף לקבל את הטבע בהכנעה. זה כולל ויתור על צבע השיער המלאכותי, שבמקומו הופיע שיער ראש ופנים בצבע לבן, שבוהק על רקע לחייו השזופות. "מגיל מסוים זה מגוחך להמשיך להתעקש על שיער שחור", אמר אתמול לקהל הישראלי, מי שעד שנת 2008 התהדר ברעמת שיער כהה. ספק הומור עצמי, ספק אמנות השכנוע העצמי.

טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
"היידישע מאמא" | צילום: ענבל צח

כך או כך, ההומור שלו שופע, גם כשהוא צוחק מכל הלב, כשהוא מספר שאת השיר "לעולם לא אתאהב שוב" הוא ביצע לראשונה כשהוא היה בן 27, וזה היה מוזר לשיר את זה בגיל 37 ואחר כך בגיל 47, וכן הלאה.

"דלילה" יוצאת להתקפה מתפרצת בנוקיה

להבדיל מריהאנה, שפיזזה על הבמה לצלילי הפלייבק של עצמה, טום ג'ונס לא צריך שום עזרים טכנולוגיים כדי להעיף את הקהל הישראלי לשמיים. לא רק שהשנים לא פגעו בקול העוצמתי שלו, אלא ניתן לומר שהקול שלו הפך לעמוק יותר, ומהוקצע יותר. אף חריקה לא נשמעה בשירים שנבחרו בקפידה, רשימה שכללה להיטים מתחילת הקריירה, בנוסף לכמה ביצועים מרתקים משני אלבומיו האחרונים, כולם קאברים או שירי פולק עממיים שזוכים לטיפול האבירי של הוולשי.

טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
עדיין אוחז בחבילה | צילום: ענבל צח

הוא מבצע את "Tower Of Song" של לאונרד כהן כאילו הוא כתב אותו בעצמו. "נולדתי ככה, לא הייתה ברירה, נולדתי עם מתת האל של קול זהב", כתב באירוניה הכהן הגדול, שאף פעם לא ראה בעצמו זמר, אך בביצועו של ג'ונס זו הופכת לשורה של הכרה כואבת במציאות - כאשר במסכי הוידיאו הגדולים בגבו של ג'ונס מופיע הקליפ של השיר, שמציג אותו כאיש זקן בדיוק כמו שמבשרות השורות הראשונות, זה שחבריו עזבו ושיערו האפיר.

בלהיטים הישנים הקהל התעורר לחיים. מיקי ברקוביץ', אחד שמבין דבר או שניים בלגרום לקהל ביד אליהו לשיר, ישב בשער 3 והצטרף גם הוא למקהלה המקומית. כשעשרת המוזיקאים שמאחורי ג'ונס פתחו מבערים ו"דליילה" יצאה להתקפה מתפרצת בהיכל, הרוחות של נוקיה סערו, והשירה של הישראלים כמעט הצליחה להאפיל על זו של הבריטי שעל הבמה. בסיום הביצוע, אולי כאות תודה לקבלת הפנים, ביצע ג'ונס את "א יידישע מאמע". אותו שיר שהוא ביצע בסיבוב ההופעות המתועד בלונדון ב-1967. אותו שיר שדן שילון הכריח אותו לשיר במעגל ב-1997. בסיום הביצוע, נראה שג'ונס מחה דמעה מעיניו. כנראה שגם בגיל 73 זה עדיין מרגש לסגור מעגל.

טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
בחוף דלילה באשקלון כבר היית? | צילום: ענבל צח

רשימת שירים


Evil (Howlin' Wolf Cover), Mama Told Me Not To Come (Randy Newman Cover), She's A Lady, Hit Or Miss (Odetta Cover), Just Dropped In To See What Condition My Condition Was In (Kenny Rogers Cover), Didn't It Rain , Don't Knock (Staples Sisters Cover), Tower Of Song (Leonard Cohen Cover), Green, Green Grass Of Home (Johnny Darrell Cover), I'll Never Fall in Love Again , Bad as Me (Tom Waits Cover), Delilah, My Yiddishe Momme, St. James Infirmary Blues, Sexbomb, You can Leave Your Hat On (Randy Newman Cover, If I Only Knew (Rise Robots Rise Cover). It's Not Unusual
הדרן
Yes We Can Can (Pointer Sisters Cover), It's Your Thing (Isley Brothers Cover), Kiss (Prince Cover)

טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
חשש לתביעה ייצוגית: טום ג'ונס שר המון קאברים | צילום: ענבל צח
טום ג'ונס הופעה (צילום: ענבל צח)
יותר טוב מריהאנה | צילום: ענבל צח