דודו ארז, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
רוק עצמאות, בכיף. דודו ארז | צילום: אדם קמינסקי

כמדי שנה ביום העצמאות התכנסו באמפי-פארק בראשון לציון בכירי הרוק הישראלי ומעריציהם למופע "רוק עצמאות" המסורתי. לצד שמות כמו הקרטל, יוני בלוך, אלישע בנאי, מרסדס בנד, שייגעצ, הדג נחש, מוניקה סקס, עברי לידר, ועוד, בלטה היעדרותו של אביב גפן. האמן הקבוע והסמל של מופעי רוק עצמאות מאז ומעולם, לא הצליח להגיע להופעה באירוע, כיוון שנתקע באירופה, בשל משבר התעופה שיצר ענן האפר הגדול, שמקורו בהר הגעש באיסלנד. במקום אביב גפן קיבלנו את דודו ארז, המנחה הנודניק מערוץ "ביפ", שאצלו הכל "בכיף". או שלא.

הקצב של הרוק הישראלי חזר, ובגדול

אורחיי באירוע היו ג'סי ועמנואל, שני נערים אמריקאים בני גילי מסן-דייגו, שהתרשמו לטובה מהרוק המקומי, למרות שלא הבינו מילה ממה ששרו על הבמה. "אני לא מצליח להבין את המילים, אבל אני מרגיש את הקצב", אמר ג'סי, וסימן בדבריו את מה שהרגישו כל אותם אלפים שגדשו את האמפי-פארק, ואת מה שדיבר עליו גל תורן סולן "מרסדס בנד" בראיון המקדים לאירוע  - הקצב של הרוק הישראלי חזר, ובגדול.

קוליטיס, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
פעם ראשונה בים. קוליטיס | צילום: אדם קמינסקי

באמפי פארק בראשל"צ נבנו שתי במות - במה גדולה לאמנים הגדולים יותר, ובמת-צד ללהקות הצעירות. האירוע נפתח עם ההרכב "קוליטיס", הרכב צעיר ולא מאוד מוכר, שמצליח להזיז ממקומו את הקהל כבר בהתחלה, עם השיר "לאבד אותך". אחר כך הם מבצעים את "הולך בטל" של להקת תמוז ומסיימים עם "הרמוניה מתפתלת", שכולל סולו גיטרה מעולה.

דוקטורט ברוק

אחריהם עולה חבורת תיכוניסטים שנקראים "דוקטורט" עם השיר "קופסה אדומה". אחריו מספר הסולן שהלהקה נקראת על שם הדוקטור שגילה את תסמונת רט, ממנה סובלת אחותו, לה הם מקדישים את השיר "מלאך הדממה". ג'סי ועמנואל נהנים מהבלדה.

יוסלס איי.די, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
נשמעים אמריקאים. Useless Id | צילום: אדם קמינסקי

הם נהנים עוד יותר מ-Useless ID, ששרים באנגלית, מזכירים להם להקות אמריקאיות ומלהיבים את הקהל. "הקרטל" עולים לבמה לבושים בחליפות של בית חולים ומתחילים עם שני הלהיטים הגדולים שלהם "רוקדת עם כולם" ו"לשים לך דיסק", שהקהל שר במקהלה. שני השירים הבאים, שאמורים "לשגע את ראשון", לפי דברי הסולן, מצליחים פחות במשימה.

הקרטל, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
מחלקה סגורה. הקרטל | צילום: אדם קמינסקי

יוני בלוך מעלה הילוך כבר בשיר הראשון שלו "נפוליאון", שמקפיץ את הקהל. האמריקאים, מנגד, לא כל כך מתלהבים ממנו. "השיר הבא הוא שיר עצוב על קנאה", מסביר בלוך, והקהל כבר מתחיל לשיר לבד. אחרי "הקנאה" מגיעים "נוף אחר", "מכיר אותו", "התקף לב קטן" ו"אחריות", שהקהל חיכה לו. בסיום השיר בלוך הביישן יוצא מגדרו וקופץ לתוך הקהל תוך כדי שירה מטורפת לקול תשואות המעריצים.

יוני בלוך, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
חנון חנון, אבל לפניך. יוני בלוך | צילום: אדם קמינסקי

האווירה מתקררת עם "נערות ריינס" על הבמה הצדדית. אחרי הסיום הפראי של בלוך הם לא מצליחים להלהיב והקהל מתפזר אט אט מקדמת הבמה. האמריקאים, כמו הקהל, אומרים שזה לא הסגנון שלהם.

נערות ריינס, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
להקת קירור. נערות ריינס | צילום: אדם קמינסקי

דודו ארז מזמין לבמה את להקת "שייגעצ", להקה שגדלה עם "רוק עצמאות" ומחזיקה ברפרטואר להיטים מכובד מהעשור האחרון: "ניו-יורק-רפיח", "משקאות חריפים", "אינטרקום" ו"את יפה" הם הארבעה הראשונים. ג'סי ועמנואל מרוצים וכך גם מרבית הקהל. הסולן, יובל מנדלסון, מצהיר שנאסר עליו לנבל את הפה הלילה ושהם כבר לא צעירים. כדוגמה הוא מציג את הכרס הקטנה שצמחה לו, ומסביר: "ככה זה ברוק בישראל... יותר מידי מזון מהיר". שייגעצ סוגרים עם "אבא עורך דין", "מרלין מונרו" ו"המילים הכי יפות" ומשאירים את הקהל עם טעם של עוד.

שייגעצ, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
אוכל מהיר, נשים גנובות. שייגעצ | צילום: אדם קמינסקי

אחריהם עולה לבמה הצדדית אלישע בנאי, בנו של סולן משינה, יובל בנאי, שמספק הצגת תכלית לא רעה בכלל עם להקתו "40 השודדים". הם מבצעים את "ברצלונה" ו"רוק" ומקבלים מהאמריקאים ציון "טוב, אבל סטנדרטי".

אלישע בנאי, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
הו ברצלונה ברצלונה. אלישע בנאי | צילום: אדם קמינסקי

אביב גפן אומנם לא יכול היה להגיע, אבל בשלב הזה ש הלילה מוקרן וידיאו שצילם במיוחד עם מסר לקהל באמפי: "אני אוהב אתכם ומצטער שאני לא שם". כדי לנחם את הקהל המאוכזב גפן שלח את שירו "זה רק הלב שכואב לך".

הדג נחש בשירים לשוטרים

"הדג נחש עושים היפ-הופ ציוני..." ככה עולים חברי הדג נחש לבמת האמפי. לאחר מכן הם נכנסים לקצב עם שירם החדש "שיר נחמה" מתוך אלבומם החדש "6". הלהיט הבא הוא "לזוז". האמריקאים מרוצים מאוד מהלהקה הוותיקה, שנותנת אחלה הופעה, אבל מציינים שמדובר כמובן בשילוב של רוק, ראפ והיפ-הופ. מהאלבום החדש מבוצעים גם "לא מספיק", שדווקא מספק את הקהל, ו"עוד אח אחד". גם ההמשך פוליטי עם "שירת הסטיקר", "כוסאמאמק כל המאנאייק" ו"מה נעשה". הדגים חותמים עם "הנה אני בא" הבלתי נמנע.

שאנן סטריט, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
הנה הוא בא. שאנן סטריט | צילום: אדם קמינסקי
הדג נחש, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
מזמינים אתכם לזוז, כוססאממאממקק. הדג נחש | צילום: אדם קמינסקי

אחריהם עולים על הבמה הצדדית "החדשות", שפותחים עם "חלל" והסינגל "להיות שוב זר לך". הבסיסט והסולן צוק, שגדל בראשון לציון עד כיתה י', הבטיח לחבריו שבפעם הבאה שיגיע לעיר זה יהיה על במת "רוק עצמאות", נבואה שהגשימה את עצמה. "החדשות" נותנים את הקאבר ל"חברים של נטאשה" - "שיר אחר" וסוגרים עם "חדשות, עיתונים, לישון".

עברי לידר ו"הפיל הכחול" מרימים את הקהל העייף

עכשיו מגיע תורו של עברי לידר על הבמה הגדולה. "רק תבקש" נקטע מספר פעמים בגלל בעיות טכניות והקהל מנסה לעזור בשירה. לידר חוזר להוביל עם "חולצת פסים", שמקים את הקהל העייף על רגליו. את הרצף ממשיך "לים", שגם סוגר את חלקו של עברי. האמריקאים אוהבים את האופן שבו הוא שר, אבל חושבים שהוא יותר זמר פופ מרוק.

קהל, רוק עצמאות 1 (צילום: אדם קמינסקי)
מעריצות של "הפיל הכחול". רוק עצמאות 2010 | צילום: אדם קמינסקי

על הבמה הצדדית עולים "הפיל הכחול" האשקלונים, שגורמים לנהירה המונית של הקהל כבר ב"שיר על ים". את "יסמין", שהצליח ברדיו ואחר כך ב"אח הגדול", הקהל מקבל בהתרגשות ובשירה אדירה, וגם ג'סי ועמנואל, האמריקאים, מתחברים אליו. המנון בינלאומי.

מוניקה עושים סקס

הקהל זורם בהמוניו לבמה הגדולה כבר בצלילים הראשונים של "שנים חסומות" של מוניקה סקס. אפילו האמריקאים, שלא מכירים את המילים של יהלי סובול, נהנים מהמוזיקה המצוינת. "מוניקה" ממשיכים עם רצף הלהיטים: "סאן חוזה", "איש קש", "פצעים ונשיקות", "גשם חזק" של שחר אבן-צור, שמרים את האמפי באויר וכמובן "מכה אפורה" ו"על הרצפה" הנצחיים. אבל מוניקה לא חיה רק על תהילת העבר וסובול מודיע רשמית שהאלבום החדש בדרך.

קהל, רוק עצמאות 2 (צילום: אדם קמינסקי)
פיטר, יהלי ושחר, תעשו לנו דיסק. קהל ברוק עצמאות 2010 | צילום: אדם קמינסקי

אחרי המוניקות באים "סא"ל חרדלי", להקה צעירה בה מנגן אורי קוטנר, הבן-של יואב קוטנר, שמציגה על הבמה הצדדית רוק קליל, גרובי ומגניב בשילוב סקסופון. ג'סי האמריקאי אומר שהם שונים ומגניבים. יחד עם רומי חנוך הבת-של שלום חנוך, הם מבצעים את "Satisfaction" של בני בנאסי, שמעיר את ג'סי ועמנואל העייפים. אחריהם עולים לבמה להקת "פרויקט קאיזן", שמבצעת שני שירים מאלבום הבכורה "חלון למציאות", שיצא השנה. לאמריקאים הם מזכירים את "Foo Fighters" ו-"Linkin park".

את הלילה הארוך חותמים "מרסדס בנד". הם פותחים עם "תגידי לי את", שיר הנושא של "תעשה לי ילד", הסדרה בה כיכבו וממשיכים עם "מלאך" ו"המרסדס". השמש מתחילה לעלות מאחורי הבמה והסולן גל תורן מקדיש את "הבלדה למחלקה להלבשה תחתונה" לכל הבנות היפות שנמצאות בקהל.

השיר הבא הוא "תאילנד" ואחריו מגיעה טעימה מהאלבום הבא עם "full moon". "מרסדס" סוגרים את המופע הארוך עם "חזיונות", "להביא לך ת'fאנק" ו"שמועות". ג'סי ועמנואל, האורחים מאמריקה, מסכמים את הלילה כטוב מאוד, עם כמה הופעות מצוינות באמצע, עם שוליים קצת פחות סוחפים בהתחלה ובסוף.

ג'סי ועמנואל, רוק עצמאות (צילום: אדם קמינסקי)
שרדו את רוק עצמאות. ג'סי ועמנואל, האמריקאים | צילום: אדם קמינסקי