בוב דילן ברג (צילום: עמית סלונים)
ספק אם נראה אותו כאן שוב. בוב דילן באיצטדיון רמת גן | צילום: עמית סלונים

בוב דילן נתן הלילה באיצטדיון רמת גן הופעה גדולה (צפו בקטעי וידיאו ממנה) של מוזיקאי ואדם גדול. במשך כמעט שעתיים דילן נתן מופע מאוד מכונס בעצמו, אך מצויין, עם רפרטואר מגוון ועמוק בעיקר לדילניסטים מתקדמים, אך גם האחרים לא קופחו עם להיטים גדולים כמו   Like A Rolling Stone , A Hard Rain's A-Gonna Fall , All Along The Watchtower  ואפילו Blowin' In The Wind שהחליף את שיר הסיום הכמעט קבוע שלו Forever Young לשמחת רוב הקהל.

חופשי, נאמן לעצמו ולא שם זין על אף אחד

הרבה דובר לפני המופע בגנותו של קולו של דילן, אך ההפתעה הגדולה של הערב ומה שעשה את המופע הזה לגדול היתה דווקא הקול המושמץ, שהיה חזק, מרשים ומלא נוכחות (רק מילים טובות לסאונדמן).

באופן מפתיע, דילן, שנוהג לשנות מדי ערב את רשימת השירים שלו, העניק לנו בדיוק את אותו הרפרטואר שניגן ביום שבת בפסטיבל גדול בלונדון, כשהוא פותח את המופע מעמדת הקלידים עם Gonna Change My Way Of Thinking המצויין, וכשהוא במדי ההופעה הקבועים שלו, חובש כובע לבן, ז'קט שחור, ומכנסיים שחורים עם פס לבן בצד. הוא שר רוקנ'רול גוספל דילני משובח ומתריס לחופש: "Put my best foot forward, stop being influenced by fools". כי ככה דילן, חופשי, נאמן לעצמו ולא שם זין על אף אחד.

בוב דילן ברג (צילום: עמית סלונים)
מופע שהיה מיועד גם לקהל רחב וגם לדילניסטים אדוקים. בוב דילן ברמת גן | צילום: עמית סלונים

מיד לאחריו הוא עובר לקדמת הבמה ומרגש עם It's All Over Now, Baby Blue מאלבומו הקלאסי מ-65 Bringing It All Back Home ואז דילן לוקח את הגיטרה החשמלית ומגיע הנציג הראשון של דילן של שנות האלפיים ובנימה אישית, השיר שהכי קיוויתי לשמוע, Things Have Changed מהסרט Wonder Boys  שזיכה אותו בשנת 2000 באוסקר ובגלובוס הזהב כשיר הטוב ביותר מתוך סרט.

כיף לראות איך דילן והלהקה המופלאה מכונסים בעצמם על הבמה

השיר הבא הוא Tangled Up In Blue מאלבומו המופתי מהסבנטיז Blood on the Tracks, שיר שדילן נוהג לשיר כמעט בכל הופעה בשנים האחרונות וזוכה לביצוע מוצלח וקרוב יחסית למקור. אחר כך מגיע הרוקנ'רול סווינג של Summer Days וכיף לראות איך דילן והלהקה המופלאה מכונסים בעצמם על הבמה ומנגנים רוקנ'רול-פולק-בלוז-פיפטיז אמריקאי מופלא. ככל שהם מכונסים בעצמם יותר זה רק הופך את חלל הבטון המכוער של איצטדיון רמת גן (בתקווה שיחדלו לקיים כבר מופעי רוק במקום הזה) לאינטימי יותר באופן מוזר (וכן, הייתי באמצע הדשא, ולא בטוח שזה הרגיש כך מהיציע).

בוב דילן ברג (צילום: עמית סלונים)
"קול חזק, מרשים ומלא נוכחות". בוב דילן באיצטדיון רמת גן | צילום: עמית סלונים

שוב חוזרים ל- Blood On The Track עם ביצוע הורס ל- Simple Twist Of Fate וגם דילן מביא אותה בגיטרה כמו שצריך. מהאלבום הגדול Time Out of Mind שהחזיר את דילן לגדולתו בניינטיז הוא מבצע הערב רק שיר אחד, Cold Irons Bound, אבל בביצוע חזק שחודר לעצמות. הקהל הרחב שמח לקבל בשלב הזה את A Hard Rain's A-Gonna Fall בגרסה חדשה ומצויינת כשדילן רוכן על הקלידים ומיד אחריו מביא את Highway 61 Revisited מהתותחים הכבדים.

הצליח לרגש ולהביא איצטדיון שלם לקשב גבוה עם Forgetful Heart

ואז הגיע רגע השיא של המופע מהמקום הכי פחות צפוי. דילן הצליח לרגש ולהביא איצטדיון שלם לדרגת קשב גבוהה עם  Forgetful Heart הלא מוכר מאלבומו האחרון Together Through Life. כנראה שהשיר הטרי הזה הצליח להוציא מדילן את מירב ההתכוונות ונראה שלא מעט אנשים יחשפו אליו בעקבות הערב הזה.

חזרה לרוקנ'רול עם Thunder On The Mountain מהאלבום הטוב ביותר של דילן בעשור האחרון - Modern Times ואז מגיע רגע השיא השני עם Ballad Of A Thin Man, דילן קטלני וארסי כתמיד בשיא המופלא הזה עם נגינת מפוחית נהדרת, ומסתיים החלק הרשמי של המופע לאחר 12 שירים בלבד.

בוב דילן ברג (צילום: עמית סלונים)
"מופע מאוד מכונס בעצמו אך מצויין עם רפרטואר מגוון ועמוק". בוב דילן ברמת גן | צילום: עמית סלונים

מיד נגיע להדרן, אבל חשוב להתייחס בשלב הזה לעניין המסכים, כי מדובר במופע שנערך באיצטדיון ויש קהל רב שיכול היה להרשות לעצמו לרכוש רק את הכרטיסים הזולים ביציעים המרוחקים וברור לכל שהוא מצפה ויכול לראות את המופע אך ורק דרך המסכים. מילא עם ההחלטה של דילן והפקתו להקרין על המסכים, לאורך כל המופע, רק לונג שוט של הבמה, שסביר להניח שהיתה ידועה להפקה מראש והיה הוגן מבחינה צרכנית לחשוף את העניין מראש. אבל ברגע שהתחילו הצלילים המשמחים של Like A Rolling Stone הפסיקו המסכים לפעול עקב תקלה (או החלטה ניהולית?) וליבי ליבי על שוכני שער 18, שאין לי מושג איך הצליחו להנות מהרבע שעה האחרונה והנהדרת של המופע.

"אם נפרדתי ממנו הלילה לפחות ראיתי אותו בגדולתו"

ההדרן כאמור כלל ביצוע נהדר של Like A Rolling Stone , ביצוע נהדר לא פחות אך רחוק שנות אור ממה שהתרגלנו להכיר של All Along The Watchtower והדרן די מפתיע ונכון כל כך לקהל הישראלי של Blowin' In The Wind. דילן ששמר על שתיקה כל ההופעה כפי שהוא נוהג לעשות ברוב ההופעות שלו פסח אפילו על הצגת הלהקה הנהדרת שלו ורק אסף אותם אליו לקידה קבוצתית ונעלם.

דילן בן 70 וחודש, כנראה שזאת ההופעה האחרונה שלו בישראל, חלק מאיתנו אולי עוד יתפסו אותו בסיבוב שלא נגמר ברחבי העולם אבל כנראה שזאת הפעם שאזכה לראות אותו ואני שמח שאם כבר נפרדתי ממנו הלילה לפחות ראיתי אותו בפעם האחרונה בגדולתו. לא פחות.

רשימת השירים

1.    Gonna Change My Way Of Thinking
2.     It's All Over Now, Baby Blue
3.     Things Have Changed
4.     Tangled Up In Blue
5.     Summer Days
6.     Simple Twist Of Fate
7.     Cold Irons Bound
8.     A Hard Rain's A-Gonna Fall
9.     Highway 61 Revisited
10.     Forgetful Heart
11.     Thunder On The Mountain
12.     Ballad Of A Thin Man
13.     Like A Rolling Stone
14.     All Along The Watchtower
15.     Blowin' In The Wind

>> צפו בקטעי וידיאו מהמופע