מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח

מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח

מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח

זו השנה של מוקי. זו צריכה וחייבת להיות השנה של מוקי. הוא בשל, הוא חזק, יש קהל שחיכה לו, קהל שמגלה אותו מחדש. קהל שמתאהב בו לראשונה. מוקי הוא כאן ועכשיו הזמר הכי דומיננטי ברוק הישראלי. אחרי שניסח מחדש את תפקיד השופט והמנטור בתוכניות הריאליטי המוזיקליות, חוזרת דמותו הבימתית של דני ניב (39 שבוע מהיום) למרכז המפה של המוזיקה הישראלית עם "לב חופשי", אלבום ומופע שמגיעים בטיימינג מצוין כדי להפוך אותו מחדש לכוכב רעב, שרבים מחכים לו בצמאון.

בשל להוביל

"לב חופשי", אלבום עם פינות מעוגלות שמדבר בגובה העיניים של בני גילו, הוא כביכול מה שמוקי היה צריך לעשות כבר לפני ארבע שנים, כשהוציא אלבום מכוסח עם חברי "יוסלס איי.די" ואיבד כמעט לגמרי את אחיזתו במיינסטרים הישראלי. אבל החלב הזה כבר נשפך, וכמו שלפעמים נקבע בגורל - העיתוי שבו הדברים קורים לו עכשיו הוא כנראה הכי טוב מבחינתו, בגיל הנכון. גם שלום חנוך היה בן 39 ב"מחכים למשיח", שלמה ארצי היה בן 39 ב"חום יולי אוגוסט", יהודה פוליקר בן 39 ב"אפר ואבק". "לב חופשי" הוא לא אף אחד מאלבומי המופת האלה. אבל מוקי הגיע לפרקו. הוא בשל להוביל.

מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח
מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח

הטריק ב"לב חופשי" הוא שכעת מוקי למעשה מרוויח מכל העולמות ומצליח לכוון בו-זמנית ליותר מקהל אחד. קהל בוגר, מגיל 30-35 ומעלה, שיש לו ילדים קטנים (וגדולים), נמס משיר כמו "ילד של אבא", ובצדק נמס, כי "ילד של אבא" יכול וצריך להיות "שיר השנה" בסוף השנה הזו, ממש כפי ש"עד מחר" של אביתר בנאי היה "שיר השנה" לפני שלוש שנים. אותו הקהל, בני אותו הגיל, שהולכים עם מוקי עוד מימי שבק ס', מקבלים ממנו את האישור לכך שהוא אולי, כמוהם, התברגן, אבל שהלב שלהם ושלו עדיין נמצא במקום הנכון. חופשי, שואף לשלום ולצדק, לחיים שלווים. וצעירים יותר, שגילו את מוקי כ"פה הגדול" והכי אמיתי בפריים טיים ל ערוץ 2, נחשפים כיום למורשת השבקניקית שלו, כמורד שבועט, לא רוצה להתבגר, ויודע יותר טוב מכולם מה טוב לו ולמדינה.

הזמר שהכי הרבה צעירים היו רוצים להיות חברים שלו

מוקי מודל 2014 מצליח "לרקוד על כל החתונות": הוא גם מגיבורי מחאת הקיץ ההוא וגם איש משפחה למופת, גם אדם פוליטי שלא הסתיר אף פעם את דעותיו, אבל גם אחד שהלך לפריים טיים בשביל לפרנס את אותה משפחה, והראה לרני רהב (ול"רני רהב") מה זה. הוא לא שוכח אף פעם מאיפה הוא בא - יבנה, שבק ס', מוזיקה שחורה, היפ הופ וראפ, וגם נהנה לחבק את הילדים, לשיר על אהבה ולחלום על השלום. מוקי 2014 הוא הזמר שהכי הרבה ישראלים צעירים היו רוצים להיות כמוהו, או לפחות חברים שלו, כי יש לו את המצרך הכי חשוב ברוקנ'רול (ולא משנה לצורך העניין הז'אנר המוזיקלי). למוקי יש אמת. אמת שלא ניתן לנצח. הוא אמיתי, אותנטי, ישיר, בוטה, חוצפן, אבל גם רגיש וחומל, ומוכשר ומקסים וחתיך, עם העיניים הכחולות והבלורית, אבל גם עם הקעקועים והשיניים החשופות. מוקי 2014 הוא אמן ישראלי יפה בשיאו, מותג חדש של ישראליות.

מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח
מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח

לכן טבעי לשמוע אותו עולה לבמה של מועדון התאטרון במופע ההשקה לאלבומו החדש וסוחף אחריו קהל צעיר לשירה אדירה של כל הלהיטים. לכן פתאום נהיה טבעי לראות אותו מרקיד ילדים שעוד לא נולדו כששבק ס הוציאה אלבום בכורה ב-95', שרים "נופל וקם". לכן זה טבעי שהוא פותח עם "לב חופשי", מגיע לשיא עם "ילד של אבא" אבל לא מוותר על "לא רוצה להתבגר". רשימת ההמנונים שלו מתחילה בימי שבק ס' והוא בקושי גירד כאן את הקצה שלה - (רק שני שירים מתוך 21 בהופעה כולה. אבל כשיש לך שירים כמו "אלוהים", "לא רואה ממטר", "ילדה סוכר", "האדמה בוכה", "עוקף מלמעלה" וכמובן "מדברים על שלום", אתה יכול בקלות להיאחז באלבומי הסולו.

חיית במה כריזמטית

מוקי עצמו הוא זמר מצויין ופרפורמר תותח. חיית במה כריזמטית שלא צריכה אורחים במופע ההשקה כדי לרתק את הקהל. החיבור שלו עם להקת רוק שכוללת את תומר צדקיהו בתופים, מיכאל פרוסט בבס ואריאל טוכמן בחשמלית יחד עם קלידן וזמרת ליווי משאיר די הרבה מקום לקול החזק והחודר שלו, ששומר על יציבות משך המופע, גם אם הוא נדרש להתפרצויות של רגע מלחישה לראפ מכוסח כמו בשיר "החיים". לפעמים נדמה שהוא יכול להעביר מופע שלם בא-קפלה, אבל מוקי אוהב לתת בראש, ולשמחתו יש כרגע ואקום בנושא הזה בארץ, ויש קהל צעיר שרק מחכה שמישהו יבוא עם גיטרה, בס ותופים וייכנס לו באוזניים.

מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח
מוקי בהופעה (צילום: ענבל צח)
מוקי בהופעה | צילום: ענבל צח

לא כל ההופעה שומרת על רמה אחידה. שני שירים נוספים מתוך האלבום החדש - "מה תעשי איתי" הרוקיסטי ו"הנה אני מגיע" המזרחי", לא מתקרבים בהופעה הזו לרמת השירים הישנים או לצמד ההמנונים החדשים ("לב חופשי" ו"ילד של אבא"), אבל אולי זה עניין של זמן עד שישתלבו היטב ברפרטואר שלו. גם שיר כמו "נפשי" מתוך האלבום עם "יוסלס איי.די" לא מספיק חזק מבחינת הלחן (אבל הקהל הצעיר אוהב את הרעש שלו). זה הזמן גם להזכיר למוקי את המשפט הגאוני שלו מ"הכוכב הבא" - מי שלא מדבר אנגלית שלא ישיר באנגלית. לא יודע כמה שעות ביום מוקי משוחח באנגלית, אבל הביצוע שלו ל"Get Lucky" בגרסת נויז טעונה שיפור מהיר.

אבל במבט על החבילה הכוללת, מוקי הוא האדם הנכון, בזמן ובמקום הנכון, כדי לחזור ולהעמיד כוח מחודש בלב שדרת הרוק המקומי, בואכה הקיץ הקרוב. אם הכל ילך לפי התוכניות, הוא עוד עשוי לסיים כאן כ"זמר השנה". וגם אם לא - הוא תמיד יכול לעקוף מלמעלה.

צפו בקטעים מהמופע:

לב חופשי (צילום: יובל אראל


לא רואה ממטר (צילום: יובל אראל


אלוהים


ילד של אבא


החיים


מה לך נפשי


כולם מדברים על שלום


מה תעשי איתי


Get Lucky


שבק מיוזיק


הנה אני מגיע


ילדה סוכר


באמת ומקרוב


אני לא רוצה להתבגר


נופל וקם