טינה איברגימוב מתכוננת לגמר (צילום: עודד קרני)
לתת רגש. טינה איברגימוב | צילום: עודד קרני

השאלה הגדולה של גמר העונה הראשונה של "הכוכב הבא" היא האם מישהו מסוגל להתחרות באחים אריה וגיל גת. הגתים הם כבר הרבה הרבה מעבר לשלב הגימיק. הם הפכו תוך חודשים ספורים לתופעה חוצת מגזרים, ארצות וגילאים, ולפי הצבעות הקהל הם צפויים לקחת את הגמר הזה, אולי אפילו בקלות.

אלא שמעמד של גמר הוא בדיוק הזמן שבו הבלתי צפוי יכול להתרחש, זירה שבה דברים קורים אחרת. הלחץ גובר, ההתרגשות גדלה, וביום נתון הכל יכול לקרות. לא מדובר פה בזמרי-על ובפרפורמרים מלוטשים, גם האחים גת הם אנושיים, והקהל שצופה בהם הוא לא עדר עיוור. אם הם יהיו בינוניים או חס וחלילה יפשלו, ואחד מהשלושה האחרים יתעלה - יש להם סיכוי מולם.

גם שיטת ההצבעה חשובה כאן. אסור לשכוח שההצבעה היא לכל מתמודד בנפרד, והיא חינמית. כמו שקורה לא פעם בתוכניות גמר של "האח הגדול" - ברגע שמתמודד אחד יוצא - אלה שתמכו בו יעברו לתמוך במישהו אחר, ויצביעו בשבילו. ההצבעה המצטרפת הזו יכולה להיות קריטית.

רינת כהן: "When I Need You" (תמונת AVI: mako)
להרים את התקרה. רינת כהן | תמונת AVI: mako

שאלה מעניינת נוספת שחוזרת בכל גמר היא בחירת השירים. יש מעריצים שיסמנו "כחול" אוטומטי למתמודד האהוב עליהם. ויש כאלה שבאמת רוצים להצביע למי שמגיע לו. השירים שנחשפו עד כה נותנים יתרון לרינת כהן, אחריה לאביתר קורקוס, קצת פחות לאחים גת ועוד פחות לטינה איברגימוב.

רינת כהן בחרה בהתחלה ב-"My Heart Will Go On" של סלין דיון, אבל בסופו של דבר תשיר בשלב הראשון את "שמחות קטנות" של עמיר בניון ומיכה שטרית. את הטיטאניק היא שומרת לשלב השני. "שמחות קטנות" אמור להיות פגיעה "בול" בור כהן. היא תלחשש כהרגלה את החלק השקט, ומהפזמון הראשון ועד הסוף היא תפתח ותפתח ותפתח, עד שהתקרה תיקרע. אני כבר מדמיין אותה זועקת את ה"יהללו יהללוך מלאכים!". ומקבל צמררמורת.

אביתר קורקוס ישיר את "עד מתי אלוהי", וכולם מכירים את ההיסטוריה של שירי זהר ארגוב ז"ל בגמרים של תוכניות ריאליטי (מי ששכח - אנא פנה לנינט טייב). גם אם "עד מתי אלוהיי" הוא לא להיט גדול כמו "ים של דמעות", הוא שיר מספיק חזק כדי להעלות את קורקוס לשלב השני, בתנאי כמובן שהביצוע יהיה טוב. בחצי הגמר שנערך רק לפני שבוע, קורקוס סבל מדלקת גרון, ונשמע רע בהתאם. אם הוא בריא (ואני מקווה שהוא בריא), הוא צריך לשחק אותה אבל להישאר צמוד למה שהביא אותו עד הלום, כלומר להיות הוא, בלי יותר מדי ניסיונות. ביצוע סביר ומעלה שלו, לשיר התפילה הנואש של זהר, יכול להקנות לו מקום בשלב הבא של הגמר.

אביתר בחזרות אחרונות לשיר (תמונת AVI: mako)
שחק אותה. אביתר קורקוס | תמונת AVI: mako

האחים אריה וגיל גת החכמים והנבונים ישירו את "Perfect Day" של לו ריד, שיר שכל מאזין של גלגלצ מכיר בעל פה. הקהל שאוהב אותם כי הם רוקרים יהנה מאוד מהבחירה. הקהל שאוהב אותם מהסיבות האחרות יקבל שיר שקט, יפה, עם פזמון מוכר, שאפשר להצטרף אליו. הבעיה כאן היא שהגתים לא זמרים מספיק טובים כדי ממש לפתוח חזק בפזמון האחרון. אם יואב צפיר ועמוס בן דוד יגבו אותם הערב עם זמרי ליווי (אסור להם זמרות) שיסייעו להם בפתיחה הזו - הקאובויז מבית שמש ירכבו כל הדרך אל האופק עד השקיעה.

טינה איברגימוב תשיר בשלב הדו-קרב את השיר "לוחמת" של אייל גולן, שיר שכבר בוצע בעונה הזו על ידי אביתר קורקוס במבחן המסך, אבל במקרה של טינה זה פחות קריטי, כי טינה לא בנתה את עצמה בעונה הזו כמעט אף פעם על השיר עצמו, אלא על הביצוע שלה. וכאן המפתח. זה מה שיקבע. אם טינה תהיה טינה - הפנתרה השואגת והעוצמתית, שתופסת שיר ועושה ממנו נאמבר כביר וחלומי, עם טיפה (טיפה, טינה, לא צריך יותר) של רגש אמיתי - זה יעבוד חזק. אני סומך על עמוס בן דוד שיתפור סביב היכולת הווקאלית האדירה שלה עיבוד גדול מהחיים, גם בשיר השני שלה. אם טינה תשכיל לשלב את הקול שלה עם רגש ועם הלהקה שמסביבה - היא יכולה להיות האס של הגמר, הפתעת הערב.

שיהיה לכל המתמודדים, כולם, בהצלחה גדולה הערב.

האחים גת: "שלום עליכם" (תמונת AVI: mako)
זמרי ליווי ישדרגו אתכם. האחים גת | תמונת AVI: mako