ביונסה בסופרבול (צילום: Chris Graythen, GettyImages IL)
תתחדשי. ביונסה | צילום: Chris Graythen, GettyImages IL

בחודשיים האחרונים ביונסה לא ירדה מהכותרות: שערוריית הפלייבק-ליפסינק בהשבעת הנשיא אובמה, הקאמבק הגדול בסופרבול עם האיחוד של דסטיני'ז צ'יילד, טקס ה"גראמי", הסרט התיעודי בכיכובה וקו מוצרי האופנה החדש שספג ביקורות בגלל השימוש בעורות בעלי חיים - כל אלה השאירו את הכוכבת מס' 1 של אמריקה באופן כמעט קבוע בטופ של התקשורת.

אבל כל אלה לא כללו מוזיקה חדשה מצידה של הדיווה, שאלבומה האחרון "4" יצא בקיץ 2011. כעת זה משתנה. ביונסה מוציאה הלילה דרך אתר האינטרנט הרשמי שלה את השיר החדש "Bow Down / I Been On", שכשמו מחולק לשני חלקים.

בחלק הראשון נשמע ברקע ליווי טריפ הופי לו אחראי המפיק "Hit Boy", וביונסה משחררת את הלשון ויורה טקסט כוחני ומלא אגו: "לקחתי את הזמן שלי לחיות את החיים, אבל אל תחשבו שאני רק האישה הקטנה שלו / אל תעווותו את זה, תעוותו את זה, זה החרא שלי, תשתחוו, ביצ'ז".

אחר כדקה וכמה שניות מתחיל הקטע השני "I Been On", שגם הוא שונה מאוד מנוסחת הפופ-אר אנ בי הרגילה של ביונסה. ברקע נשמע קול של זמרת ליווי שמיימית (סירנה) ועליו נפתח קטע ראפ אותו מבצע ביונסה, כשהקול שלה מעוות בעזרת פיץ'. להפקה כאן אחראי הצמד "Planet VI", שעומדים גם מאחורי "Pour It Up" של ריהאנה. מי שמעוניין לשמוע את הקול של ביונסה כשהיא מבצעת את השיר ללא העיוות, יכול למצוא אותו בגרסת ה-Unpitched.

לשיר החדש מצורפת יצירת אמנות ויזואלית, שגם היא מעידה על אגו נפוח - ביונסה הילדה ניצבת לפני מדפים מלאים בפרסים וגביעים, עם חיוך תמים על פניה, כאשר הטקסט "Bow Down" מוטבע עליה.

אין תמונה
התמונה האמנותית המצורפת לשיר החדש של ביונסה

אפשר לומר שביונסה למעשה מיישרת כאן קו עם ההיפ הופ הכי חדשני, הקו שמכתב בשנים האחרונות קנייה ווסט, שלקח את הז'אנר למקומות קיצוניים מבחינה אמנותית. אבל מה שאצל מעריציו של ווסט מתקבל בהבנה ואהבה מתוך פתיחות לחידושים, עלול לעצבן את מעריצי ביונסה, שפונה לקהל הרבה יותר מיינסטרימי.

אגב, מעריצים אדוקים של ביונסה יזהו את הקטע "I Been On" מפרסומת לסיבוב ההופעות שלה בבריטניה ששודרה שם בפברואר. גם מי שהיה בארבע ההופעות המיוחדות של ביונסה באטלנטיק סיטי זכה לטעום ללא ידיעתו מהקטע, כשביונסה השתמשה בקטע קצר ממנו בביצוע הלהיט "Countdown".

על השאלה הגדולה עד כמה מעיד השיר החדש על האלבום הבא של ביונסה ניתן לקבל תשובה חלקית מאוד מהמפיק "דה דרים", שעובד איתה על האלבום החדש. "אין לנו צליל ספציפי שאנחנו מחפשים", הוא אמר לאתר של MTV. "אנחנו רק מנסים ליצור מוזיקה שאנחנו מרגישים טוב איתה. אם ראיתם את הסרט התיעודי, שהיה מצויין, ראיתם שאנחנו מדברים על לעשות משהו שידגים מי היא ומה היא רוצה, כי אנחנו רואים את הצורות האלה שכל כך רחוקות מהסטראטוספירה". מעניין אם בדבריו מתכוון "דה דרים" לשיר החדש והמעט מוזר.

>> טיילור סוויפט לוהטת בקליפ החדש "22"