אין תמונה
"הייתי מוכן להדריך את החבר'ה שלנו שינצחו בתחרות מול הספרדים". יזהר כהן

באביב 1978 אירע בפריז אירוע היסטורי. יזהר כהן, האח הצעיר לבית משפחת הזמרים התימנית, הבן של סולימן הגדול, האח של חופני כהן ("סולימן הקטן"), זכה במקום הראשון באירוויזיון, זכייה ראשונה לישראל בכל הזמנים, עם השיר "אבאניבי".

את "אבאניבי" כתב כזכור אהוד מנור ז"ל והלחינה נורית הירש - שיר עם קסם מיתי, שאירופה לא עמדה בפניו. מצד אחד שירי ילדים קטן ומתוק על שפת ילדים כאילו מסתורית, ומצד שני דיסקו-הורה שמעלה אותך גבוה גבוה וסחף אחריו את כל היבשת. זה היה הישג אדיר לפופ הישראלי הצעיר של אז.

יותר מ-32 שנה עברו מאז, ועתה יחזור "אבאניבי" לככב בפריים-טיים הישראלי. זה יקרה ביום רביעי הבא, כשמתמודד האח הגדול ג'קי "מז'יק" מנחם, יתחרה עם ביצוע ל"אבאניבי" יחד עם דיירי בית האח הגדול הספרדי, בחבריו לבית "האח הגדול" כאן בארץ, שיבצעו עם הספרדיה לידיה נבארו את השיר הספרדי "בנדידו", שזכה במקום השני באירוויזיון של 1990. הפרס: תקציב מותרות במשימת התקציב השבועית של הדיירים.

"אני מקווה שננצח שוב בתחרות", אומר יזהר כהן. "בכיף הייתי עושה לישראלים קורס קטנטן ומדריך אותם באיך לתת הופעה אירוויזיונית טובה כדי שננצח את הספרדים. ניצחון של ישראל כמדינה יותר חשוב לי מעוד ניצחון של 'אבאניבי', למרות שזה שיר שלי שעשיתי איתו היסטוריה גדולה והוא מלווה אותי מאז ועד היום".

"השיר מוכר ואהוב בספרד ובכל אירופה עד היום"

-איך ג'קי צריך להדריך את הספרדים בביצוע השיר שלך?
"זה לא אמור להיות קשה מדי, כי יש ל'אבאניבי' ביצועים בספרדית והשיר הזה מנוגן במועדונים של מדריד ובחופים בברצלונה. במסיבות, בין כל הטראנסים, רוקדים גם אותו. זה שיר שאהוב בכל אירופה, כי באירופה מאוד אוהבים את האירוויזיון וזוכרים את השירים הקלאסיים, את הזוכים, והשיר הזה עדיין מצליח שם, הוא נשאר חלק מהמוזיקה האירופאית. זה קצת מצחיק שאני מדבר על עצמי אבל זה היסטוריה שהיתה לי זכות גדולה לעשות אותה".

-מה יש בשיר הזה ש-32 שנה אחרי שהוא זכה עדיין אוהבים אותו?
"קשה לי להסביר, לא ברור. זה שיר טוב, אבל לא יוצא דופן. והוא לא עוזב אותי. עשיתי כל כך הרבה דברים אחרים, אבל לא ניסיתי לעזוב אותו. היתה לו קונספציה מסוימת והוא הצליח, אין מהלעשות. זו היתה נקודת מפנה בעבר של המדינה והוא משפיע עד היום. אי אפשר להיפטר מזה וזה דבר נפלא. אני מאחל לכולם שתהיה לנו שנה אזרחית טובה. שנה שבה יהיה לנו רק טוב ונוכל לדבר בשקט על שירים ואירוויזיונים ויזהר כהן והאח הגדול".

>> זכו בכרטיסים זוגיים להופעה של אבי בניון בצוותא