הולדת ילד היא אירוע מכונן, ללא ספק, וכאשר האדם שהופך להורה הוא מוזיקאי, די טבעי שמתוך כל סבך הרגשות החדשים שמתרגשים להם בבטן יפרוץ החוצה שיר. בעקבות הראפר ג'יי זי שהתחדש בסוף השבוע שעבר בתינוקת מאשתו ביונסה ומיד שיחרר סינגל לתקשורת, ריכזנו את אלה שעשו זאת לפניו, אבות רבים ומוכשרים, מפה ומשם, שפשוט היו מוכרחים לתרגם את האהבה לילדיהם לשיר, להנאת כולנו.

ג'יי זי, Glory: "הלידה הייתה החוויה הכי חזקה שעברנו"

מאחורי הצלילים: כאמור, הראפר ג'יי זי הוציא השבוע שיר חדש וטרי בשם גלורי, לכבוד הולדת בתו הבכורה לו ולזמרת ביונסה, תינוקת בשם בלו אייוי. בשיר חשף ג'יי זי שביונסה עברה בעבר הפלה טבעית, ושבמהלך ההריון חששו ההורים בהתהוות שמא יאבדו גם את ההריון הזה.
ג'יי זי: "נולדה לי הילדה הכי יפה בכל העולם. הלידה היתה החוויה החזקה ביותר שעברנו בחיינו, ואנחנו בגן עדן עכשיו".
הכי אבהי:
"ההפלה היתה כה טראגית/ פחדנו שתיעלמי, אבל לא, בייבי, את קסם/ ההרגשה הכי מדהימה שהרגשתי/ מילים לא יכולות לתאר באמת/ אולי אני צובע את השמים בכחול/ את היצירה הכי גדולה שלי".

סטיבי וונדר, Isn't She Lovely: "אני רוצה שילדיי יספרו לי הכל"

מאחורי הצלילים: בשנת 1976 נולדה לסטיבי וונדר בתו הבכורה, איישה, כיום זמרת בזכות עצמה, והוא חגג את הולדתה בשיר, שהפך מאז להמנון רומנטי. לוונדר, שהיה נשוי פעמיים, שישה ילדים נוספים מארבע נשים שונות.
סטיבי וונדר:
"אני חייב הרבה לאמהות של ילדיי שגידלו אותם וחינכו אותם היטב, אבל אני לא מהאבות האלה שרק כותבים שירים ושולחים כסף, אני נותן להם עצות של אבא ומדבר איתם כמו לחברים. חשוב לי שילדיי יחושו שהם יכולים לספר לי הכל".
הכי אבהי: "האין היא מקסימה?/ האין היא נהדרת?/ האין היא יקרה?/ בת פחות מדקה/ מעולם לא חשבתי שמתוך אהבתנו/ יווצר יצור כה מופלא/ אבל האין היא נפלאה?/ עשויה מאהבה".

אריק קלפטון,  Tears In Heaven: "השיר הוציא ממני את האובדן"

מאחורי הצלילים: השיר הטראגי, בו שואל האב האם בנו יזהה אותו כאשר יפגשו שוב בגן העדן, נכתב לאחר שקלפטון איבד את בנו בן הארבע קונור שנפל מחלון בשנת 1991. השיר יצא בתחילת 1992 והבלדה העצובה הפכה מיד ללהיט גדול. בשנת 2003 נולדה לקלפטון ילדה נוספת.
אריק קלפטון: "בשלב מסויים הפסקתי לשיר את השיר בהופעות כי פשוט הפסקתי להרגיש את תחושת האובדן. זה חלק מהרעיון שבנגינת השירים האלה. אני חייב להיות מחובר לתחושה שהיתה לי כשכתבתי את השיר, והתחושה הזאת קצת נעלמה, ואני לא מעוניין שתחזור. אולי בעתיד אוכל להתחבר לזה שוב ממקום יותר מרוחק".
הכי אבהי: "האם תחזיק בידי אם אראה אותך בגן העדן?/ האם תעזור לי לעמוד אם אראה אותך בגן העדן?/ אמצא את דרכי דרך לילה ויום/ כי אני יודע שאני לא יכול להשאר פה, בגן עדן".

רוד סטיוארט, Forever Young: "עם ילדים אתה רק יכול לנסות לעשות הכי טוב שאפשר"

מאחורי הצלילים: סטיוארט הוציא את השיר 'צעיר לנצח' בשנת 1988, כהומאז' לשירו של בוב דילן בעל אותו השם, ואף התחלק עם דילן בתמלוגים. בקליפ של השיר אוחז סטיוארט בבנו שון, שר לו את השיר, ונופים אמריקניים חולפים ברקע. לכשגדל, הבן שון הסתבך לא פעם עם הרשויות והיה מכור לסמים ואלכוהול. סטיוארט הוא אביהם של שמונה ילדים מחמש נשים שונות, הצעיר שבהם בן שנה.
רוד סטיוארט: "קשה לי להיות מוסרני כשאני מדבר עם שון, כי אני בעצמי לקחתי סמים, אבל ככה זה עם ילדים, אתה יכול רק לנסות לעשות הכי טוב שאפשר, ולהסביר לילדים מהן הסכנות של החיים. הם יצטרכו לעשות החלטות בעצמם. ילדיי גדלו בסביבה של מסיבות ענקיות, סמים ואלכוהול, וראו הכל. אני מקווה שהם הפיקו מכך לקחים".
הכי אבהי: "כשלבסוף תעוף הרחק/ אקווה ששירתתי אותך היטב/ את כל החוכמה של החיים/ איש לא יוכל לספר/ אבל בכל דרך בה תבחר/ אני מאחוריך, אם תנצח או תפסיד./ צעיר לנצח".

הרולינג סטונז, Wild Horses: "הבן שלי תמיד התנהג כמבוגר"

מאחורי הצלילים: את השיר 'סוסים פראיים' כתבו סולן הרולינג סטונז מיק ג'אגר והגיטריסט קית' ריצ'רדס יחד לאחר שריצ'רדס הביא התחלה של טקסט שעסק בכך שקשה לו לעזוב את בנו הקטן מרלון ולצאת לסיבוב הופעות. השיר נכתב בשנת 1969 ויצא בתקליט 'סטיקי פינגרס' בשנת 1971. לריצ'רדס שני ילדים נוספים.
קית' ריצ'רדס: "יש לי בן פיקח ומוצלח ואני מאוד גאה בו. הוא היה יוצא איתנו לסיבובי הופעות מגיל שנתיים, ובגיל ארבע היינו צריכים להוציא לו ג'וינט מבין הידיים. הוא טיפל בי כשהייתי במצבים לא טובים, ותמיד התנהג כמו המבוגר האחראי. למרות שגדל בבית שונה ובסביבה לא רגילה הוא יצא הכי נורמלי בעולם, ואני מאוד מאושר מכך".
הכי אבהי: "ראיתי אותך סובל בכאב עמום/ עכשיו החלטת להראות לי אותו/ אף יציאה חטופה או שורות מאחורי הבמה/ לא יוכלו לגרום לי להיות מריר או להיות אליך רע/ סוסים פראיים לא יוכלו לגרור אותי הרחק ממך".

שימי תבורי, אלירן שלי: "אני שר את השיר לכל אחד מילדיי"

מאחורי הצלילים: השיר יצא בשנת 1984 כחלק מתקליט שגם הוא נקרא 'אלירן', והוא נכתב על ידי עוזי חיטמן באופן מיוחד עבור בנו של תבורי. בקליפ הידוע לשיר, שהופיע במסגרת התכנית זהו זה, הצטלם תבורי עם אלירן הקטן על ברכיו. לתבורי שישה בנים ובת, ועם ארבעה מבניו שיתף פעולה בהרכב התבורי'ס.
שימי תבורי: "זה שיר על בני אלירן, אבל אצלנו בבית אני שר אותו על כל אחד מהילדים ופשוט מחליף את השם. פעם זה דניאל שלי, פעם זה בן-אל שלי. לפעמים אני גם שר אותו על הבת שלי".
הכי אבהי: "קרן אור אני תופס/ בחומה אני נמס וטוב לי/ גוף קטן כל כך טהור/ בא אלי הביא לי אור וטוב לי/ מסתכל עליו שעות/ ויורדות לי הדמעות כי טוב לי/ אלירן איתי בתוך ביתי/ אלירן שלי בנשמתי/ הוא בא אלי/ אל תוך חיי/ אני נושא בשתי ידי את אלירן שלי".

אייל גולן, אלין: "הבת שלי גרמה לי להלחין שיר בפעם הראשונה"

מאחורי הצלילים: את השיר, שיצא בשנת 2011, כתב יוסי גיספן עבור בתו של גולן שהלחין אותו. גולן הוא אב לאלין בת החמש ולליאם בן השמונה.
אייל גולן: "אלין הוא שיר באלבום 'חלק מחיי' שהקדשתי לבת שלי. זה פעם ראשונה שאני שר בליווי של גיטרה בלבד. זו גם פעם ראשונה שהלחנתי שיר. כנראה שהבת שלי מצליחה להוציא את זה ממני. להיות אבא זה בשבילי אושר אינסופי. אם הבת שלי תביא זמר מזרחי הביתה אני רק אקווה שהוא שר טוב" (מתוך ראיון לאתר ynet).
הכי אבהי: "חוזר הביתה, עם רדת ערב/ שוב ללטף את תלתליה, מאוהב בה/ רבות אהבתי, אותה פי אלף/ אני קורא לה נסיכה, חיים של אבא/ אלין, אני אוהב אותך ילדה שלי/ לעולם אשאר לצידך/ אחיה ואמות בשבילך".

יהונתן גפן, שיר לשירה: "אני אבא טוב"

מאחורי הצלילים: השיר של גפן, אותו כתב לבתו הסופרת והתסריטאית שירה גפן כשנולדה, הולחן על ידי קורין אלאל ויצא בתקליטה 'אנטארטיקה' משנת 1989. מאז זכה השיר לביצועים רבים, הידוע בהם של מירי מסיקה. גפן הוא אביהם של שירה, אביב ונטשה.
יהונתן גפן: "אני אבא טוב. אני חושב שיש לי את כל החובות בעולם כלפי הילדים שלי, ולילדים שלי יש אפס חובות כלפי. עם נורית, אשתי הראשונה, היתה פתיחות גדולה בבית, דיברנו על הכל, ובגלל זה שני הילדים שלי הם מאוד עצמאיים, יצירתיים, נורמליים. יש להם זוגיות טובה וחיי משפחה טובים. מנעתי מהם את הנורא מכל, וזה ההונאה. אני מכיר המון זוגות בגילי ששיחקו בפוזה של משפחה. אני לא עשיתי את זה" (מתוך ראיון לעיתון הארץ).
הכי אבהי: "דברי עכשיו ילדה אני שומע/ כל העולם מקשיב למלמולך/ דברי, מלאך שלי, אני יודע/ שלא תמיד יקשיבו לקולך./ דברו שפתיים יחפות, דברו עיניים/ כל עוד חלב נוטף מחיוכך/ חבקי את כל פחדי בשתי ידייך/ חבקי דובים גדולים מתוך שנתך".

אהוד מנור, גלי: "אבא היה אובססיבי למשפחה"

מאחורי הצלילים: אהוד מנור ז"ל וקובי אושרת שילבו כוחות ביצירת השיר 'גלי' שהופיע בפסטיבל הזמר של שנת 1970 בביצועו של הילד נועם קניאל. השיר הוא שיר אהבה ממנור האב לבתו גלי, היום ד"ר גלי מנור, החוקרת את שירי אביה ותרומתם לתרבות הישראלית. שירו הידוע 'ילדותי השניה' נכתב גם הוא על אותה גלי. על בתו השניה, ליבי, כתב מנור את השיר 'אחותי הקטנה'. למנור בן נוסף בשם יהודה.
גלי מנור: "היה לי אבא מדהים, באמת היתה לי זכות. כל יום הוא היה מגיע אחרי השידור שלו ברדיו ועוזר לי להוציא את הילדים מהמסגרות החינוכיות ולהביא אותם הביתה. גם אם הוא היה עייף ואחרי עבודה הוא היה מגיע כל יום, אובססיבי לעניין של המשפחה" (מתוך ראיון ל-mako).

הכי אבהי: "גלי, גלי/ מדוע בכית כשהגשם הראשון התדפק על החלון/ מדוע בכית?/  האם הוא סיפר לך דבר איום/ על חתול שנרטב/ שנרטב ועלה לו החום?/ בואי גלי, בואי גלי לי/ מאין באות הדמעות?/ בואי גלי, בואי גלי לי/ גם אני עוד רוצה לבכות".

שלום חנוך, מאיה: "אז את מאיה מהשיר"

מאחורי הצלילים: את השיר מאיה כתב חנוך בתקופת 'לול', בשנת 1970, והוא יצא במסגרת התקליט 'פלסטלינה', המשותף לו ולאריק איינשטיין. השיר נכתב בעוד אשתו הראשונה של חנוך, ליהי, היתה בהריון, שבועיים לפני הלידה, כשטרם ידעו השניים אם יהיה להם בן או בת. בעקבות השיר קיבלו לא מעט ילדות את השם מאיה. מאיה חנוך היא כיום סופרת ילדים ומעצבת תפאורות, ולחנוך בת נוספת מנישואים שניים, בת 15, בשם רומי.
מאיה חנוך: "יש מיתוס, יש שיר, יש שם. רוצים לראות תמונה, איך זה נראה. הרבה אנשים אומרים, 'אז את מא-מא-מאיה מהשיר? איזה קטע לראות אותך'. לפעמים זה מביך, לפעמים זה מקסים. אפרופו, את השיר 'מאיה' שמעתי בפעם הראשונה כשהייתי בהיריון. אז פתאום נפתחו אוזניי לשיר בפעם הראשונה והבנתי שהוא עליו ולא עליי, שהשיר הוא על העובדה שאתה יודע שחייך הולכים להשתנות לבלי היכר, שהולכת להיות פה מראה שתשקף לך – אם תרצה או לא תרצה – חלקים שלך לשארית חייך" (מתוך ראיון למגזין "7 ימים").
הכי אבהי: "מה מה מאיה/ מאיה קטנה שלי/ מה את חושבת/ מה את אוהבת בי. מה היה בי מאיה/ מה השתנה בי/ מאיה גלי לי/ גוזלי שלי. מאיה מאיה/ כלום לא נשמע/ יפה כמו לקרוא לך/ ילדתי".

>> הורות בטאץ' אחד: 10 אפליקציות שכל הורה חייב להכיר