אר.אי.אם. היא להקה שמאד קרובה ללבי, והייתה שם איתי ובשבילי בלא מעט תחנות חשובות בחיי. אופי היחסים (החד צדדיים) שלי איתה שמור ללהקות בודדות בלבד, ומושתת על העובדה שמה שלא יעשו, לעולם לא אתנער מהם. כמו כל להקה שעובדת כבר 30 שנה, כמובן שגם לאר.אי.אם היו זמנים פחות טובים וגם אלבומים רעים, אבל כל אלו הם הערות שוליים בקריירה מפוארת ומרגשת, מלאת שיאים ורגעי חסד נצחיים.

אין תמונה
ורסטיליים ולא מתאמצים, גם לוחצים על הדוושה וגם משחררים

על התרומה של מייקל סטייפ, פיטר באק, מייק מילס (וביל ברי) לרוק'נרול כמו שאנחנו מכירים אותו היום כבר דובר מספיק, גם על הרעב והסירוב להיות סתם עוד להקה שממחזרת את עצמה לדעת (הגם שמוטיבים חוזרים - טקסטואליים ומוזיקליים - אינם זרים להם). עכשיו הגיע הזמן להתמסר לאלבום החדש (מספר 15) שלהם, Collapse Into Now, שייצא בשבוע הבא. אני חורש עליו מיום שלישי (גם אתם יכולים לעשות את זה כאן), ואני חושב שאחרי רצף אלבומים פחות משמעותיים וטובים (בעיניי), לגמרי אפשר לדבר על קאמבק (שכולל מנדולינות, כלי שהם פעם מאד אהבו וקצת זנחו). אר.אי.אם חוזרים כאן להיות ורסטיליים ולא מתאמצים, גם לוחצים על הדוושה וגם משחררים, והרשו לי לסמן כרגע את Uberlin, Mine Smell Like Honey, Everyday is Yours to Win ו-It Happened Today, שאם מקשיבים טוב טוב אפשר לשמוע בו קולות רקע של אדי ודר.

כדי לחגוג אותו כמו שצריך, הנה פלייליסט האר.אי.אם האולטימטיבי שלי. הוא כולל (רק) 15 שירים. בדרך נעשו ויתורים כואבים, אבל בגדול אני שלם עם הרשימה הזאת. הוראות הפעלה: סדר השירים הוא כרונולוגי, אין נציג מכל אלבום, ואין מגה-להיטים (losing my religion, orange crush, everybody hurts, man on the moon, shiny happy people, imitation of life, At My Most Beautiful ועוד), למרות שאני אוהב את כולם כאילו היו ילדיי.

(So. Central Rain (I'm Sorry

הסינגל הראשון מתוך האלבום השני של הלהקה, Reckoning, שיצא ב-1984. כולל כמה מהשורות הכי אהובות עלי של אר.אי.אם:
האם אף פעם לא התקשרת? אני חיכיתי לטלפון שלך
נהרות הרמזים האלו דוחפים אותי מכאן
העצים יתכופפו, הערים ישטפו מכאן
העיר על הנהר היא נערה ללא חלום

הנה הקליפ, מתוך ההופעה הטלוויזיונית הראשונה שלהם, אצל לטרמן ב-1983:

Fall on me

מתוך אלבומם הרביעי Life's Rich Pageant מ-1986. שיר סביבתי-חברתי, שמביא לשיא את שיתוף הפעולה הווקאלי המושלם בין סטייפ למילס.


REM Fall on Me
Uploaded by Celtiemama. - Explore more music videos.

Finest worksong

הסינגל השלישי מתוך האלבום החמישי של אר.אי.אם, Document מ-1987. שיר מהפכני אנטי-קונפורמיסטי, כולל השורה המצוינת: התבלבלנו בין מה שאנחנו רוצים ומה שאנחנו צריכים.

World Leader Pretend

הגענו לאלבום הפריצה של החברים מאת'נס, ג'ורג'יה, Green, שיצא ב-1988. יש שמפרשים את השיר הזה כשיר על כל מנהיג שחושב שהוא גדול יותר מהעם שלו ומההיסטוריה, אחרים רואים בו שיר אישי שעוסק במלחמה בשדים פרטיים. מייקל סטייפ עצמו לא סגור על זה.

Half a World Away

טסים לאלבום ה"גדול" הראשון של אר.אי.אם, Out of Time מ-1991, ממנו יצא כמובן Losing my Religion, או "מאבד את דתי", כפי שאהבו לקרוא לו כאן בזמנו. מדובר באלבום שחוסה בצילה של היצירה המושלמת שבאה אחריו, אבל עדיין כולל כמה מהשירים הכי מדהימים של הלהקה, שמתחבאים ברובם לקראת סופו. הנה אחד מהם, קורע לב כמו שקורע לב אמור להיות.

Country Feedback

ויש עוד. עדיין ב-Out of Time, זה האחד מהשירים של אר.אי.אם שתמיד הופכים אותי. הנושא, כמובן, הוא מערכת יחסים.

Drive

מה אפשר להגיד על Automatic for the People שעוד לא נאמר. מדובר באלבום מושלם שאי אפשר יהיה לשחזר, מסע מטלטל שלוקח אותך משיר מושלם לעוד שיר מושלם ולעוד שיר מושלם. Drive, השיר שפותח אותו, הוא אחד משירים שהביאו אותי מוזיקלית עד הלום. הוא עושה לי דברים שאני לא יכול להסביר, לא משנה כמה פעמים אני שומע אותו. 1992 הייתה חתיכת שנה.


R.E.M. - Drive
Uploaded by Stella78. - Explore more music videos.

First we take Manhattan

קאבר מעולה מתוך I'm your Fan, אלבום המחווה לליאונרד כהן שיצא ב-1991. שוחרר גם כבי-סייד של Drive.

Find the River

לא חושב שיש הרבה מה להגיד על השיר הזה, שסוגר את Automatic בצורה בלתי נשכחת. שלמות.


R.E.M. - Find The River
Uploaded by WBRNewMedia. - Explore more music videos.

?What's the Frequency, Kenneth

השיר שפותח את Monster מ-1994, אלבום ממש ממש לא רע של אר.אי.אם, והיצירה הכי רוקנ'רולית שלהם, שהוקדש לריבר פיניקס ולקורט קוביין, שמתו ב-1993 וב-1994 בהתאמה.

Strange Currencies

עדיין ב-Monster. מייקל סטייפ הוא משורר שקצת קשה לפרש את כוונותיו. בשיר האהבה הזה המצב די פשוט.

Leave

New Adventures in Hi-Fi יצא ב-1996, ולמרות שלא היה מושלם, כלל שניים מהשירים שאני יותר אוהב של הלהקה. הראשון הוא Leave המצמרר, על שבע הדקות המפרקות שלו. אני חושש שהוא עוסק במוות.

Electrolite

הנה השני. גם "העיניים שלך שורפות בי חורים"; גם "אתה הכוכב הלילה" (יש לי חבר טוב שקעקע את המשפט הזה על הרגל שלו).


REM - Electrolite
Uploaded by samithemenace. - Watch more music videos, in HD!

Walk Unafraid

נכון לרגע זה, Up מ-1998 הוא האלבום האחרון של אר.אי.אם שהיה באמת ממש טוב וכלל הרבה שירים שאני מוצא את עצמי חוזר אליהם. זה אחד מהם, שמדבר על ליפול ולקום על הרגליים, ובעיקר לא לפחד. קעקוע שאני תמיד רציתי לעשות.

Daysleeper

השיר שאני הכי אוהב מ-Up הוא Falls to Climb, אחד מהטופ 3 שלי של אר.אי.אם בכל הזמנים, אבל אני לא מוצא אותו בשום מקום. חפשו אותו ולא תתחרטו. אז אסיים בשיר שבעצם הכניס אותי לאלבום הזה, ולו רק בגלל השורה שבה סטייפ המציא צבע חדש: "הלילה שלי צבוע באפור-כאב-ראש".

כאן גם נעצרת הרשימה, ובעצם מתעלמת בגסות משלושת האלבומים שבאו אחרי Up, Reveal מ-2001, Around the Sun מ-2004 ו-Accelerate מ-2008, שאיתם לא ממש פיתחתי יחסים. כלומר אר.אי.אם לא תרמו לי דבר בעשור הראשון של שנות האלפיים. אנחנו פותחים פרק חדש עם Collapse Into Now.

עוד מוזיקה חוצה דורות בקורדרוי, הבלוג של מני אבירם

>> לפוסט הקודם: עזבו את רדיוהד, הגראנג' חוזר
>> ומה השתנה בעשורים האחרונים בעולם הפרסום? לא הרבה