"אחרי 20 שנות קריירה שאני חוגגת השנה, החלטתי שהגיע הזמן לתת כבוד לשירים הקלאסיים שנתנו לנו וגם לי כל כך הרבה השראה משך כל השנים", אומרת אחינועם ניני על אלבומה החדש "ארץ שיר", בו היא מבצעת עם התזמורת הסימפונית ירושלים שירים ישראלים אהובים ומוכרים כמו: היו לילות, שיר משמר, ילדה עם צמות, זמר מפוחית, החליל, לילה, המחרוזת "זכריה גדליה ומרים", שיר ערש, מקום לדאגה, בראשית, מים רבים רבים, יש אי שם ועוד.

"היה לנו קשה למצוא שירים שמחים"

"הגיעה אלי פניה מפסטיבל ישראל לעלות מופע עם השירים האלה, כמו שבתחילת הקריירה שלי הוצאתי את האלבום 'רחל ולאה', ממנו יצאו שירים כמו 'קרן אור' ו'בואי כלה' ועוד רבים, שגם הוא היה בעקבות הזמנה של אנשי הפסטיבל, שגם יזמו את שיתוף הפעולה עם התזמורת הסימפונית ירושלים. ככה התחלנו לעבוד על איסוף השירים, גילי דור ואילן מוכיח המנהל המוזיקלי ואני, ובמשך חודשים ארוכים שקדנו על העיבודים".

"היה לנו קשה למצוא שירים שמחים. התרבות שלנו רווייה בשירים עצובים מדהימים ויפהפיים שנכתבו בזמן של מועקה וכאב. אבל בכל זאת מצאנו שירים שמחים. יש כאן מחרוזת בשם "זכריה, גדליה ומרים", שזה מפגש פסגה של תימנים - 'אני זכריה', גדליה רבע איש' ו'מרים בת ניסים'. לאורך השנים תמיד שילבתי ברפרטואר ההופעות שלי איזה שיר תימני או שיר מהבית, אבל זו הפעם הראשונה שאני ממש מתמסרת למקורות האלה וזה מרגש".

"המטרה היתה ליצור את ה-'Israeli Song Book'"

המטרה כאן היתה להביא את השירים האלה למקום של 'סטאנדרטס', כמו ה'סטנדרטים' האמריקאים הגדולים. לכן קראנו לזה באנגלית 'Israeli Song Book', כמו הWamerican Song Book' של גרשווין או כמו 'פרוטוטיפ' של אלה פיצ'ג'רלד, כל הדברים האלה, והעיבודים גם הם גדולים".

-את מופיעה הרבה רק עם גיטרה, ופתאום את עם תזמורת גדולה.
"כן, וזה עוטף אותך כמו גלימה וזה כיף לא נורמלי. זה לא משאיר הרבה מקום לאלתור, אני חייבת להגיד, הכל כתוב, מאוד מסודר, מאוד 'שם'. מצד שני הסאונד של תזמורת זה דבר שאין לשער ואני הולכת להופיע עם התזמורת בפסטיבל ישראל. זה לא דבר שאפשר לקחת אותו לכל מועדון, אז כשיש כבר דבר כזה - זה אירוע. אנחנו מקווים להגיע איתו גם להיכל התרבות בתל אביב לפני שהוא יעבור שיפוץ".

בדרך לעשר הופעות בסין עם מירה עוואד

-את נוסעת עם מירה עוואד לסין.
"יש לי גם מופע משותף עם מירה עוואד, שאנחנו מריצות אותו עוד מאז האירוויזיון והתקליט המשותף שהוצאנו. עשינו הפסקה לחצי שנה, כל אחת מאיתנו עבדה על פרויקטים אחרים, אני על זה ומירה על תקליט מדהים שיצא לה בספרד עכשיו, ועכשיו אנחנו חוברות שוב לעשר הופעות בסין, שזו הפעם הראשונה שאמנים ישראלים עושים דבר כזה".

בהמשך זכתה ניני להפתעה מצד יהודה עדר, שלימד אותה מוזיקה בבית הספר "רימון", שם פגשה בשותפה המוזיקלי גילי דור, המנגן איתה עד היום. "את שגרירה אדירה של 'רימון' בכל העולם, והלוואי ונמשיך להיות משפחה אחת גדולה", אמר עדר וריגש את ניני מאוד

>> רגעי קסם במופע המחווה למשוררת והפזמונאית רחל שפירא