6000 איש פונו מההופעה. ברי סחרוף, ארכיון (צילום: דניאל יוספוב, יח"צ)
סינגל ראשון בקרוב. ברי סחרוף | צילום: דניאל יוספוב, יח"צ

הספידו אותו, דרכו עליו, מידרו אותו מהפלייליסטים ואילצו אותו לפנות מקום לפופ המזרחי. הרוק הישראלי אולי ידע ימים טובים יותר, אבל הוא עדיין כאן. אמנם הוא לא ממלא את היכל נוקיה, וגם לא את היכל התרבות, אבל את המועדונים התל אביבים (ולא רק) פוקדים מדי ערב מאות אנשים שמחפשים משהו אחר: את השילוש הקדוש של גיטרה-בס-תופים, מתובלים בהרבה דיסטורשן.

2011 טומנת בחובה יבול עצום של אלבומים חדשים ברוק הישראלי. הם שונים ומגוונים, אחדים מכוסחים, אחרים רכים למדי. חלקם בשלבי הפקה מתקדמים וייצאו אולי עוד לפני שתגיעו לתחתית העמוד, אחרים יזכו לראות אור רק לקראת סוף השנה. הנה ניסיון להכניס את כולם לרשימה אחת, ארוכה מאוד. בתיאבון.

הרעשה כבדה

יוצא לעוד סיבוב ב-4 תחנות. שלום חנוך (צילום: רועי ברקוביץ', יח"צ)
יוצא לעוד סיבוב ב-4 תחנות. שלום חנוך | צילום: רועי ברקוביץ', יח"צ

"אתה נמצא כאן", כך ייקרא האלבום החדש של ברי סחרוף שייצא בחודשים הקרובים, עשר שנים אחרי אלבום הסולו האחרון שלו "האחר". עשור גדוש עבר על סחרוף, בו הוא הספיק להוציא שני אלבומים עם שותפו הוותיק רע מוכיח ("11א'" ו"אדומי השפתות"), אלבום משותף עם רמי פורטיס ("על המשמרת"), אלבום משולש בהופעה חיה, וגם לקחת חלק באינספור שיתופי פעולה עם רשימה ארוכה של אמנים החל באינפקטד מאשרום אי שם בתחילת העשור הקודם, ועד לשת"פ האחרון והטרי עם איזבו.

נראה כי סחרוף נכנס לאולפן מלא אנרגיות, כשהוא מגובה בהרכב הנוכחי המלווה אותו בהופעות: בנו הנדלר ואורן לוטנברג, שהופקדו על ההפקה המוזיקלית, יחד עם גידי רז וניר מנצור. רונן שפירא מעורב גם הוא בעיבודים באלבום, יחד עם סוללה מכובדת של מוזיקאים נוספים, המאפיינת את אלבומיו של סחרוף.

מי שפקד את הופעותיו של סחרוף בסיבוב החשמלי האחרון, כבר זכה לשמוע כמה משירי האלבום החדש, בהם "מאמא", "נחמה" ו"הימים הנוראים". את הטקסט לאחרון, כתב עבורו נעם רותם ומלבדו, יופיעו באלבום גם טקסטים של עמיר לב ודן תורן. הסינגל הראשון מתוך האלבום, צפוי לצאת עוד החודש, ונראה שהוא ממשיך את המסורת הסחרופית, שבה הוא ממציא את עצמו בכל אלבום מחדש.

החבר של פורטיס

פורטיס עצמו יוציא גם הוא אלבום חדש במהלך השנה, "החבר אני" יהיה שמו. האלבום החדש ייצא שנתיים אחרי "פורטיס משולש" המאתגר. אפשר לשער כבר עכשיו שהוא יהיה דומה יותר, ולו רק במספר השירים שבו, ל"סיפורים מהקופסא" מאשר לקופסה המשולשת והנסיונית.

גם אהוד בנאי השלים את הקלטות אלבומו החדש, שנמצא בשלבי הפקה סופיים. ב-2004 הוציא בנאי את "ענה לי" המצליח, והקפיד לחרוש מאז כל חלקה טובה בהופעותיו הרבות. לפני 3 שנים, הוציא את "שיר חדש" שהורכב מטקסטים שנלקחו ברובם מהמקורות והצליח איתו הרבה פחות. בשלב זה עדיין לא נקבע מתי ייצא האלבום או סינגל ראשון מתוכו, אך נקווה בכל זאת שנקבל בו את בנאי הרוקר במינון גבוה יותר מאת בנאי הפייטן.

לפני כשבוע התבשרנו על כך ששלום חנוך יוציא אלבום מרובע ובו מיטב הביצועים מתוך סדרת המופעים "4 תחנות" שהעלה לפני כשנה בהאנגר 11 בתל אביב. במופעים הללו חזר חנוך לשלל האלבומים שהוציא מתחילת הקריירה, החל ב"שבלול" ו"פלסטלינה", דרך "חתונה לבנה" ועד ל"מחכים למשיח" ו"רק בן אדם". לאלבום יצורף גם DVD שצולם במהלך ההופעות. במקביל, יחזור חנוך ל-4 התחנות בסדרת הופעות דומה שתעלה החל מסוף החודש במועדון הבארבי בתל אביב.

טוב שבאתם

אלבום חדש לנעם רותם הוא בשורה טובה באמת. "ברזל ואבנים" יגיע 4 שנים אחרי "עזרה בדרך", האלבום הקודם של רותם שהורכב מטקסטים לא פשוטים שהושפעו במידה רבה מסיפור חייו האישי. כעת, עם אביחי טוכמן כמפיק מוזיקלי, ניתן לומר שהאלבום יהיה רוקי יותר מקודמיו, כשהוא לא מפחד לטפל בו בנושאים חברתיים. לצד הטקסטים של רותם, יופיע באלבום גם "הכיתה שלנו" שתירגם לפי שירו של זמר המחאה הפולני יאצק קצ'מרסקי ויצא כסינגל לפני כשנה. השיר הוקלט מחדש ויופיע באלבום בגירסה שונה.

בעוד כשבועיים ייצא סינגל חדש של מאור כהן מתוך אלבום חדש. האלבום שיופיע 6 שנים אחרי האלבום משיריו של שארל בודלר, יהיה אלבום הסולו השלישי שלו. כהן אולי בלט בשנים האחרונות בעיקר בהופעותיו הטלוויזיוניות אך לא זנח לרגע את המוזיקה. בשנה שחלפה הוא הוציא יחד עם חבריו לישראלים/פעולה/סקס אלבום שני, "פקס רומנה" שמו.

אביב נעורים

כמעט שנתיים עברו מאז הוציא אביב גדג' את "תפילה ליחיד" אלבום הסולו הראשון שלו אחרי הפירוק של אלג'יר. בספטמבר האחרון סגר גדג' את סיבוב ההופעות המשובח שליווה את האלבום ההוא, והתפנה לעבודה על האלבום החדש. בראיון שנתן עם צאת האלבום הקודם, סיפר על לא מעט טקסטים שרצה לכלול בו וייאלצו להמתין לאלבום הבא.

כעת, כשהוא מוקף בחבורה של נגנים מוכשרים כמו יהוא ירון, בוריס מרצינובסקי, אביב ברק וגם רון בונקר - שסולואי הגיטרה שלו בהופעות יותירו אתכם פעורי פה - ישלים גדג' את העבודה על אלבומו השני. נמתין לשמוע אם המופת של "תפילה ליחיד" ישוחזר כאן. כבר עכשיו נמהר להמר שכן, ובגדול.

גם מי שהיה שותפו של גדג' באלג'יר זצ"ל, גבריאל בלחסן, יוציא השנה אלבום. בשנה שעברה היה זה "עתיד" שזיעזע וטלטל. ב-2011, ישוב בלחסן גם הוא לשירים נוספים שכתב באותה תקופה ויוציא אותם באלבום החדש, שיהיה החמישי שלו.

עוד על רוק ישראלי בבלוג המגבר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט