אביחי הולנדר - לא נרגע

יש תחושה שנושא הפוסט טראומה מקבל בשנה האחרונה במה משמעותית יותר במוזיקה ובתחומי אמנות אחרים, בטח אחרי הצלחת הסידרה "שעת נעילה". הפעם זה אביחי הולנדר, שהתגייס ליחידת אגוז ולחם בקרב הקשה בשכונת סג'עייה כחלק ממבצע "צוק איתן", שם איבד חברים וקצת מעצמו. סינגל הבכורה שלו נכתב לבנו בן השנתיים, בניסיון להסביר מה עובר על אבא בדקות הקשות שלו ולמה הוא לא מצליח להירגע.

 אי אפשר באמת להסביר חוויה כל כך קשה לילד (וגם לא למבוגרים שלא היו בסיטואציה) ובכל זאת - הולנדר עושה זאת בצורה מאוד מחברת ומעוררת השראה. השיר החדש יצא במסגרת קמפיין למניעת סגירת פרויקט 'מפתח סול' שמשמש בית לכ-60 לוחמות ולוחמים שמתמודדים עם הלם קרב ממלחמת יום כיפור ועד צוק איתן, וזוכה לליווי של מיטב האמנים, ביניהם: אלון אולארצ'יק, שלמה גרוניך, יוני רכטר והעיתונאי יואב קוטנר.

אסף אמדורסקי - שום דבר 

כמו במדור הקודם, גם הפעם נתן זך נכנס לרשימה עם לחן חדש לטקסט נושן שנשלף לאחרונה. אחרי חודשים שבהם עלה לכותרות בעיקר בזכות אמירות פוליטיות כאלו ואחרות, אמדורסקי חוזר לדבר שהוא הכי טוב בו, ומשחרר גרסה שהיא פסקול מושלם לחלום איתו בשנ"צ הבא שלכם. "כששמעתי שזך מאבד את הזיכרון וסגור במוסד טיפולי, כבר היה לי את הלחן ואפילו את ההקלטה הזו (שיוצאת לאור לראשונה), ושקלתי אם לחרוג מהריחוק ולפנות אל המשורר על מנת לקבל ולתת אישור או חיזוק", כתב אמדורסקי עם יציאת השיר, אבל לצערו הם לא הספיקו להיפגש , זך לא זכה להכיר את העיבוד שיצא שבועיים אחרי מותו.

יהודית רביץ - תאר לך 

חמש שנים חלפו מאז שאחת מהזמרות הגדולות שלנו הוציאה שיר חדש - וכמו אז, גם עכשיו מדובר בלחן של דודו טסה. את המילים לעומת זאת, כתבה הסופרת והמשוררת דליה רביקוביץ כבר בתחילת שנות ה-60, אבל הביצוע המסעיר של רביץ מסיר כל ארכאיות מהטקסט הזה. השיר, שנקרא במקור "זכרונות חמים", כבר זכה בעבר ללחן אחר של יוני רכטר, אבל במקרה הזה - העיבוד וההפקה של דודו טסה וניר מימון פשוט לא מותירים מקום לאדישות, ממש כמו כל פרויקט שעליו לקחו חסות בשנים האחרונות.

יהל יעיש - תמיד איתך

שנה בדיוק אחרי ההתמודדות בכוכב הבא, יהל יעיש בדרך להוכיח שהוא לא רק הנכד של "הסבתא הוויראלית", ימימה יעיש. מדובר בסינגל השלישי שלו מתוך אלבום הבכורה שייצא בחודשים הקרובים, אחרי "קצת יותר ממך" ו"הכי רחוק מכאן". גם הפעם, כמו בשני הסינגלים הקודמים, יהל שם דגש על הגשה ווקאלית משובחת וממשיך את הדרך שאליעד מתווה כאן בשנים האחרונות, כשמאחוריו הגיטרה המלווה של אבי סינגולדה וההפקה של חן מצגר המוערך - ובקיצור, אל תופתעו אם בשנה הבאה הוא יככב בלב המיינסטרים הישראלי.

ענת מושקובסקי ושוזין - La ptite fille la plus jolie du monde 

כמעט 50 שנה אחרי שיהונתן גפן כתב את "הילדה הכי יפה בגן" בפריז - המעגל נסגר, ואחד משירי הילדים הכי יפים שנכתבו בעברית זוכה לגרסה בצרפתית. ענת היא זמרת, פסנתרנית וקלרינטנית, ושוזין הוא מולטי-אינסטרומנטליסט ומפיק, ויחד הם יצרו עבורנו ממתק אירופאי שמצליח להכניס לאווירה גם בימים שבהם אפשר רק לחלום על וויקנד בצרפת. השניים משתפים פעולה במגוון עצום של פרויקטים מוזיקליים בולטים בסצנת מוזיקת האינדי הישראלית - אבל הקאבר הזה ללא ספק סוף סוף שם אותם על המפה.

רונה קינן - Earthquake 

לפני 20 שנה בדיוק, רונה קינן שיחררה אי.פי באנגלית ובו ארבעת שיריה הראשונים. אחרי שנתיים וחצי, בדרך לאלבום הבכורה הרשמי, יזהר אשדות (שהיה המפיק המוזיקלי שלה) שכנע אותה לתרגם את אחד השירים לעברית. לרונה לקח זמן להשלים עם העניין, אבל בסופו של דבר Earthquake הפך ל"מבול", יצא כסינגל ונשאר אחד השירים הכי מזוהים ומצליחים שלה עד היום. לפני כשבועיים, קינן שחררה במפתיע אלבום חדש שכולו באנגלית, וברצועה האחרונה מגיעה הגרסה המקורית ההיא באנגלית. לשמחתנו, גם שאר האלבום, שנקרא Light sleeper, עושה חסד גדול עם היוצרת האדירה הזו שלא מפסיקה לחדש. הגרסה החדשה אמנם לא קיימת ביוטיוב, ומחכה לכם בספוטיפיי - אבל הגרסה הקודמת כאן למטה תעשה לכם נעים בלב.