כמו כל עולם התרבות, גם אצל חנה גור עצר העולם מלכת והיא מצאה את עצמה סגורה בביתה רגע אחרי שנגיף הקורונה נכנס והשתלט על חיינו לפני כמעט חצי שנה.

רגע לפני הסגר, חזרה גור יחד עם בעלה מירח דבש בתאילנד, וכמובן נאלצה להיכנס לבידוד ביתי. אותו בידוד יחד עם הסגר שהגיע אחריו, הובילו את גור לשחרר שיר חדש, (Stay Home (With Me, בו חנה קוראת לכולם בקול מלטף ובבלדה מלאת חום ואהבה להישאר בבית ולהציל חיים. 

אלא שאז, כשהגיעה ההבנה שהווירוס לא הולך להיעלם בקרוב, החליטה חנה לצאת לפרויקט חוצה גבולות, והזמינה זמרים מכל העולם לבצע את השיר ולהפיץ את המסר "תישארו בבית ותצילו חיים", כשעד כה השתתפו בפרויקט המסקרן זמרים מברזיל, אוסטרליה, ארצות הברית, הודו וישראל כמובן.

כולנו מכירים את חנה גור כבר 16 שנה, מאז פרצה אלינו בעונה השניה של "כוכב נולד", ומאז הוציאה שני אלבומים, הופיעה מסביב לעולם, ומלמדת פיתוח קול בסטודיו "גרופ מיוזיק" בתל אביב ומעבירה סדנאות לפיתוח קול בבית הספר לשירה של רוברטו בן שושן. בניגוד לרוב האמנים בארץ, שבשביל להתקדם וליצור עברו לחיות בתל אביב, חנה מעולם לא עזבה את עיר ילדותה, אשדוד, וגם עכשיו החליטה להשתקע בה עם בעלה הטרי ולבנות את ביתם בעיר שהיא כל כך אוהבת.

היום, כמעט חודשיים אחרי שיצא השיר ולאחר שגולשים מסביב לעולם נרתמו לפרויקט והקליטו ביצועים משל עצמם לשיר המרגש, גור מספרת על מאחורי הקלעים של הפרויקט שהעסיק אותה בחודשים האחרונים. "השיר הזה נולד בלילה, כנראה בזמן חלום", מספרת חנה בראיון מיוחד ל-mako. "התעוררתי בבוקר עם המנגינה של הפזמון בראש, פניתי לאסף סבג, חבר קרוב מאשדוד, מפיק ומעבד מוזיקלי, סיימתי לכתוב את השיר, הלחנו ועיבדנו אותו יחד באולפן שלו ושחררתי אותו לעולם בהפצה בינלאומית".

"בארץ הוא הושמע בגלי צה"ל וברדיו ירושלים", מספרת גור על הימים הראשונים אחרי צאת השיר, "וכשהסתיים הגל הראשון וכולנו יצאנו חזרה לשגרה עדיין עקבתי דרך המדיה החברתית אחרי התפשטות הנגיף בעולם, זה נורא הדאיג אותי והחלטתי לעשות משהו שיגרום לאנשים להבין שכמו שאצלנו הסגר עבד והצלחנו לצמצם תחלואה גם הם יכולים להישאר בבית ולהציל חיים. חשבתי איך לעשות זה באופן חיובי, נעים ולא מטיף, אז פניתי לכמה זמרים ברחבי העולם שהכרתי דרך האינסטגרם".

מעניין, איך היו התגובות?
"שאלתי אותם אם הם מוכנים לבצע את השיר ולקרוא לאנשים במדינתם להציל חיים ולהישאר בבית. חשוב לציין שכל הפרויקט הזה נעשה דרך הודעות באינסטגרם ותפס תאוצה עד כדי כך שהיום כבר פונים אלי בבקשה לבצע את השיר ולא ההפך. כשהגל השני התפרץ כאן בארץ, פניתי לזמרים ישראלים שנענו בחיוב כמו עדן טהרני, שמעון סמית', אופק אסולין ועוד. פניתי לזמרים שאני מכירה ואוהבת ולאו דווקא למפורסמים כי השיר באמת נועד לכולם. כמובן שאני אשמח לקבל עוד ביצועים דרך האינסטגרם, ולכבוד יהיה לי אם גם זמרים ידועים ירצו לקחת חלק בפרויקט החשוב הזה".

ועכשיו, בזמן הגל השני והשקט בעולם התרבות - איך את מעבירה את הימים בתקופה המאתגרת הזאת?
"בגלל הקורונה אין כרגע סדנאות אצל רוברטו, אבל למזלי חזרתי ללמד ב"גרופ מיוזיק" לפני חודש, אני מלמדת באופן פרטי בבית בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ולצערי זה קורה בצמצום רב משום שרוב התלמידים סגורים בביתם עקב החופש הגדול, בידודים וחלק כמובן מהחשש מהנגיף".

אז אני מניח שרוב זמנך מוקדש היום לפרויקט סביב השיר הזה, נכון?
"זה נכון, אני יוצרת קשר עם אנשים שמחברים אותי לאחרים, ויש זוג נשים אוסטרליות שטיילו בארץ לפני כמה שנים והכרנו בתל אביב ונשארנו בקשר, והן חיברו אותי לכמה זמרות אוסטרליות, ביניהן קרינה צ'אבז שמאוד מוכרת שם, ובעקבותיה התחיל מבול של ביצועים מהיבשת של השיר. קרינה עשתה קורונה לשיר (צוחקת), ומעבר לזה אני מבלה עם בעלי המהמם, ובעיקר משמינה מחוסר מעש קורונאלי כי אני בהחלט שומרת על ריחוק חברתי כמה שאפשר ומקפידה להישאר בבית". 

בואי נדבר רגע על מחאת האמנים. את חושבת שזרקו אתכם? 
"לקחתי חלק במחאת האמנים, אני חושבת שעצם העובדה שאני עצמאית לא הופך אותי ללא זכאית לדמי אבטלה. מענקים כאלה ואחרים לא באמת יסייעו לי לפרנס את עצמי ואת המשפחה שלי. אני משלמת מיסים כל חיי וגם משלמת לביטוח לאומי מתוך ידיעה שאקבל סיוע בחזרה במקרים של אובדן עבודה כמו התקופה בה אנחנו נמצאים בה היום. אני חושבת שירדנה ארזי העלתה רעיון אדיר של צילום הופעות חיות, מופעי סטנד אפ, הצגות ולשדרם בטלוויזיה תמורת תמלוגים לאמנים ושתחנות הרדיו בארץ ישמיעו יותר מוזיקה ישראלית".

ואת חושבת שאפשר להחזיר את עולם התרבות לפעולה?
"עולם התרבות היום כמעט ולא פעיל, וזה מאוד עצוב ולא בהכרח בלתי אפשרי. אפשר למשל לקיים מופעי קפסולות במקומות גדולים אבל עם קהל בכמות המותרת ועל פי הנחיות משרד הבריאות. כמובן עם בדיקת חום בכניסה, עטיית מסכות, הייתי מגדילה ואומרת גם לבישת כפפות, ובמידה וזה יקרה אנשים יצטרכו לגלות אחריות אישית על מנת שכולנו נוכל להנות ולחזור לחיים במידת האפשר".

 

מה הדבר הראשון שתעשי כשיימצאו חיסון לנגיף?
"דבר ראשון אני שורפת את כל המסכות ועולה על הבמה. סיימתי בשנה שעברה להקליט את האלבום השני שלי, ועד עכשיו יצאו ארבעה סינגלים, החמישי, "לעולם", ייצא ממש בקרוב. את כל השירים באלבום אני כתבתי, והמלחינים הם קובי בוריסי, רונן הרוניאן, יוני זגורי ואנוכי. האלבום כולו הופק ועובד על ידי ראובן חיון". 

משהו לסיום?
"כן, אני מניחה שאני מדברת בשם כל האמנים שלא עלו על במה כבר חצי שנה, שמעבר לחוסר הפרנסה זה חוסר אוויר לנשימה ובאופן אישי ההופעה האחרונה שלי הייתה במרץ, היחידה באותו חודש - וזה ממש קשה נפשית. אני רגילה לשיר ולהופיע כמעט כל יום, בין אם זה בהפקות מסוימות או עם החומרים המקוריים שלי, וזה ממש קשה שאני לא יכולה לעשות את מה שנולדתי לעשות, ובמיוחד בקיץ שתמיד עמוס בפסטיבלים ואירועים והכל על אפס. אני פשוט מרגישה שאין לי אוויר כשאני לא שרה ואני בעיקר עצובה".