תגידו הרבה מזל טוב למורן קריגסמן ולשותפתה גלי אלטרמן, שזכו בתחרות הקריאייטיב של אבסולוט והולכות לייצג את ישראל בתחרות העולמית של המותג שתתקיים בסטוקהולם שבשוודיה. תחרות הכרזות יצאה לדרך בחודש דצמבר האחרון ב-18 מדינות, כאשר הפרס הגדול עליו יתחרו מורן וכל יתר המעצבים מהעולם הוא כ-20,000 יורו, כ-80 אלף שקלים.

גלי ומורן למדו יחד בבצלאל ולפני כשנה הקימו יחד את המותג שלהן, "Square" שמו (באינסטגרם: @this.is.square). יחד, הן משתמשות בעיר תל אביב בתור מקור השראה ויזואלי ותוכני. כיום הן מציגות תערוכות במיקומים שונים בעיר וגם עוסקות בדברים מסחריים יותר, כמו ציורי קיר על משרדים. את כל זה אגב, הן עושות במקביל ל-Day job שלהן – מורן היא מעצבת גרפית ומאיירת וגלי היא מעצבת מוצר.

מורן מספרת שהגיעה לתחרות דרך כתבה כאן אצלנו ב-mako ומיד קפצה על ההזדמנות. "בדיוק פיתחנו קולקציה שמבוססת על יצירות אמנות קלאסיות שאנשים לא בהכרח מכירים לפי השם, אבל מבחינה ויזואלית, הן מאוד מזוהות", מספרת מורן. "לקחנו את היצירות האלה ועשינו להן התאמה לתל אביב, ובהתאם בתחרות הקריאייטיב של אבסולוט עשינו שימוש ב'שלוש הגרציות' – שזה נושא שחוזר על עצמו באמנות, בפיסול וגם בפסיפסים".

כרזת אירוויזיון אבסולוט
עיצוב: מורן קריגסמן

באמצעות רעיון שלוש הגבירות, מורן וגלי ביקשו לתת ביטוי לכוח הנשי, שלא בהכרח מקבל תמיד ביטוי בעולם האלכוהול. "אלכוהול נתפס דבר מאוד גברי, ורצינו לקחת את זה מהעולם של המאצ'ו ולהציג את זה בצורה יותר 'רכה', אבל גם באותה נשימה גם מעצימה", אומרת מורן. "היה לנו חשוב לתת דגש למגוון האנושי. הדבר הכי חשוב לנו היה לא לצייר שלוש נשים 'לבנות', אלא במגוון של צבעים, להראות את זה כדבר הרמוני וטבעי ולא מאולץ".

"הפיתוח של הקונספט לקח לנו אולי שבועיים, ומהרגע שהקונספט קיים, האמנות זורמת החוצה", מספרת מורן על תהליך העבודה. "האיור עצמו נעשה בתוכנת ציור באייפד, מה שמאפשר לנו מעין שילוב בין ציור ידני לעבודת מחשב. זו הטכניקה המועדפת עליי".

כאמור, בימים אלו גלי ומורן כבר אורזות לקראת התחרות העולמית שתתקיים בסטוקהולם, שם יפגשו את זוכי התחרות מכל העולם. "הנציגה שהכי מעניין אותנו לפגוש זו הבחורה שזכתה בלבנון. בחיים האמיתיים לא ממש יוצא לפגוש את השכנים שלנו בנסיבות כאלה", אומרת מורן.

בנוסף, לרגל אירוח תחרות האירוויזיון בישראל וכן גם שבוע הגאווה, מורן עיצבה כרזה נוספת שמתקשרת עיצובית - אך לא רעיונית - לכרזה הזוכה בתחרות הקריאייטיב. "אני חושבת שישראל סיפקה כמה רגעים אייקונים מבחינה ויזואלית לאורך השנים", אומרת מורן. "מה שאפשר לראות בכרזה זה כמה אובייקטים שמתקשרים לרגעים האלה: נוצות הטווס של דנה אינטרנשיונל, הקוקיות בשיער של נטע ברזילי וחברי להקת חלב ודבש, שזכו באירוויזיון בשנת 1979 עם השיר 'הללויה'. את יזהר כהן השארתי בחוץ, מתנצלת...".

הכרזה הזוכה בתחרות הכרזות של אבסולוט
עיצוב: מורן קריגסמן

ניתן לראות שהצבעים בכרזה החדשה הם אלו שמופיעים גם בכרזה המקורית, ולדברי מורן, אלה פשוט הצבעים שהיא מתחברת אליהם. "הרבה פעמים סגול זה מה שנותן את הטון בדברים שאני עושה. המטרה הייתה לא לספק משהו ריאליסטי אלא משהו יותר 'חלומי'". את תחרות האירוויזיון השנה אגב, היא תראה מהבית, למרות שהיא נמצאת ממש במרחק הליכה ממנה. "לא תמיד אני שורדת עד הסוף, אז אפשר להגיד שאני לא מהמעריצים השרופים", היא מוסיפה.

הפרס הגדול של הזוכים בתחרות העולמית, חוץ מהתגמול הכספי כמובן, הוא ההזדמנות להציג את עבודתם בשניים מהלוקיישנים הנחשבים והמפורסמים בעולם - טיימס סקוור בניו יורק וכיכר פיקדילי בלונדון. מורן מבחינתה, מרגישה שכבר זכתה. "לא חשבנו שזה יקרה לנו. מספיק לנו רק שאנחנו נוסעות להשתתף באירוע הזה, אנחנו לא מאמינות לפעמים שזה קורה לנו", היא מסכמת. ומה התכניות שלה לעתיד? "למצוא את הדרך להתפרנס מאמנות וציור. זה החלום, וזה אפשרי", היא אומרת.