ממש עוד כמה שבועות יגיע הרגע הזה בשנה לו חיכו כל אוהדי ה-MMA בישראל: ה-Bellator 234 - וההתרגשות, כמובן, בשיאה.

תראו, זה הגיוני בסך הכל, כי מעבר לקרב מיין איבנט במשקל כבד, ומיין קארד גדוש בכוכבי הארגון; באירוע הזה עומדים לייצג את ישראל כמה וכמה לוחמים מקומיים - ביניהם אביב גוזלי, אולגה רובין וכמובן חיים גוזלי.

יום חמישי ה-14 בנובמבר עתיד להיות משמעותי במיוחד לגוזלי (המוכר גם בכינוי "באטמן הישראלי"), שכן זה צפוי להיות קרב הפרישה שלו מענף האומנויות הלחימה המעורבות.

21 שנים אחרי שנכנס לתחום באופן רשמי, הלוחם הישראלי הוותיק עומד להיכנס בפעם האחרונה לאוקטגון בשביל להילחם מול ארתור פרונין הרוסי, ולא מעט מחובבי הענף בישראל שואלים את עצמם האם זו באמת הפעם האחרונה בה נראה את חיים גוזלי באוקטגון? החלטנו לצאת לברר.

View this post on Instagram

A post shared by Haim Gozali (@haimgozali) on

"תראה, אני לא יכול להתחייב ב-2000% שזאת באמת תהיה הפעם האחרונה", מספר לנו גוזלי בראיון מיוחד לקראת האירוע. "מה שאני כן יכול להגיד זה שחתמתי לאחרונה על חוזה פרומוטרים (מלשון: Promoter) בבלאטור, מה שאומר שאני מתעסק עכשיו רק בקידום הלוחמים הישראלים, ולא יכול להיות לוחם בעצמי".

איך אתה חושב שתתמודד עם הטייטל החדש?

"אני מאמין שזה יהיה קשה", הוא לוקח נשימה עמוקה. "בחיים שאני מורגל אליהם אני חי מקרב לקרב - פתאום לעצור הכל ולצאת לדרך חדשה? זה לא פשוט. למרות זאת, אני מאמין שהעבודה החדשה תספק לי את האנרגיות שאני צריך".

לאחרונה סיים גוזלי את אימוני הלחימה האחרונים שלו לקראת הקרב עם פרונין, שמגיע אחרי רצף של 7 ניצחונות בארגוני MMA עצמאיים (3 מהם על ידי הכנעה), כשמולו יעמוד הלוחם הישראלי עם מאזן של 11-6 ורצף של 3 ניצחונות - האחרון ביניהם מול הלוחם הברזילאי גוסטבו וורליצר במדיסון סקוור גארדן שבניו יורק - ללא ספק אחד מרגעי השיא של גוזלי בקריירה הארוכה שלו.

"נלחמתיי פעמיים במדיסון סקוור גארדן, ובכל פעם זאת הייתה חוויה ענקית", הוא מספר. "בפעם הראשונה זה היה מול ריאן קוטור, ולמרות העובדה שהפסדתי - זה היה ניצחון בשבילי - בגלל המעמד והעובדה שההיכל היה צבוע בכחול-לבן. אחרי שנלחמתי שם, פתאום ה-MMA הפך למיינסטרים בארץ. פתאום אנחנו מקבלים כתבות בעיתונים, אצל גיא פינס, ומזמינים אותנו לתוכנית של אופירה וברקו. זה הישג משמעותי".

21 שנה בתחום. בטוח יש עוד רגע שיא שאתה זוכר במיוחד, לא?

"הקריירה שלי הייתה מלאה ברגעים כאלה. מאליפויות אירופה ועד לאליפויות עולם. מדברים היום המון על כל מיני טורנירים ותחרויות באבו דאבי שמזמינים אליהם לוחמים ישראלים - אני עשיתי את זה כבר מזמן. כל הישג שהיה לי בענף היה הראשון עבורנו הישראלים".

View this post on Instagram

Always Believe in G-D

A post shared by Haim Gozali (@haimgozali) on

מעבר לקרבות שלו באוקטגון ועוד לפני שחתם על חוזה הפרומוטרים שלו, גוזלי לקח על עצמו באופן לא רשמי את תפקיד המקדם של תרבות ה-MMA בישראל. במובן מסוים, הוא זה שהביא את בלאטור לארץ, וזה שהביא את הישראלים לבלאטור.

ההשפעה לו ניכרת עד היום, אחרי ששלושה לוחמים ישראלים חתמו לאחרונה בארגון הבינלאומי: שמעון סמוטריצקי, רז ברינג ואדם קרש (שלושתם ילחמו בקרבות ה-Under Card של האירוע). "זאת למעשה עבודת הפרומושן - הקידום", מספר גוזלי. "כל החבר'ה האלה, כולל אולגה ואביב, זה הכל עבודה שלי. אני מביא את הספורט הזה לקדמת הבמה".

אמנם אנחנו נמצאים חודשיים לפני סוף השנה, אך בשלב הזה כבר ניתן לומר בוודאות ש-2019 הייתה שנה מצוינת עבור חובבי ולוחמי ה-MMA בישראל; מעבר לנצחונו של גוזלי ב-MSG, אי אפשר לשכוח את הקרב השלישי של בנו באירוע ה-Bellator 225.

באותו קרב בלתי נשכח, גוזלי הצעיר קבע שיא חדש וזכה לתואר "המכניע המהיר ביותר בהיסטוריה של הארגון", אחרי תרגיל בריח רגל שעזר לו לסיים קרב תוך 11 שניות בלבד.

בנוסף, אולגה רובין, חלוצת תחום ה-MMA הנשי בישראל התמודדה על תואר אליפות ה-Featherweight נגד ג'וליה באד בקרב שנגמר אמנם בהפסד, אבל אפשר להגיד בביטחון מלא שקרב על אליפות אחרי שלוש שנים בלבד בתחום זה לא עניין של מה בכך.

View this post on Instagram

A post shared by Big Bad Olga Rubin (@olga_rubin_mma) on

זאת הייתה שנה טובה ל-MMA ישראלי. יש עוד לאן לשאוף?

"כרגע אי אפשר לדעת. מה שאני יכול להגיד לך בוודאות זה שלכולם יש קרב - מה יהיה אחרי הקרב? אי אפשר לדעת. ככה זה ב-MMA, זו לא הצגה וזה לא מתוסרט - זה ספורט מאוד לא צפוי. אתה יכול להפסיד ולצאת מרוסק, ואתה יכול לנצח ולצאת מרוסק. אני מקווה שהחבר'ה הישראלים יתנו בראש".

ומה לגבי הלוחמים שמגיעים מחו"ל, הם מתרגשים להגיע לכאן?

"ברור. כל אלו שהתחרו בעבר בארץ רוצים לחזור כי כולם יודעים שמדובר באירועים מדהימים. יש פה קהילת MMA מאוד רצינית שמסוגלת למלא את יד אליהו עם 9,000 מעריצים ומעריצות. מעבר לזה, אני אומר לך שבשביל הרבה מהם ישראל היא גם קצת יותר מהאירוע הזה; זאת ארץ הקודש ואנשים שומעים על זה בכל מקום. אנשים רוצים להגיע לפה בשביל להילחם".

View this post on Instagram

A post shared by Haim Gozali (@haimgozali) on

את קרב ה-MMA הראשון שלו ערך גוזלי בשנת 1998, ומאז הוא ניצח 11 מתוך 17 הקרבות שלו, 10 מהם באמצעות הכנעות שונות, ואחרי כל כך הרבה שנים בתחום, באמת שקשה לדמיין את הלוחם הוותיק עושה שום דבר אחר חוץ מאשר להילחם בזירה. למרות זאת, אחרי ה-14 בנובמבר, זו תהיה המציאות החדשה שהוא ייאלץ להתמודד איתה.

אז מה אתה מתכנן לימים שאחרי האוקטגון?

"אחרי? תלוי אם אני אנצח. במידה וכן, אז מיד אחר כך אני אחגוג כמו מטורף. אם אני אפסיד אני אתבאס כל הלילה, אלא אם אביב ינצח ואז אני גם אחגוג כמו מטורף. מה יהיה אחרי? שאלה טובה. באופן כללי התקופה אחרי קרבות היא מעט מורכבת. ביום למחרת תמיד יש ריקנות כזאת. כלומר, לקראת הקרב אתה מתאמן כמו משוגע, משיל משקל ומתפוצץ בזירה - יש מלא בלאגן. ואז, ביום למחרת, שקט מוחלט. איך אני אתמודד איתו? לא יודע, אבל אני אתמודד".

>> אירוע Bellator 234 יתקיים ביום חמישי ה-14/11 בהיכל מנורה מבטחים בת״א, וכרטיסים ניתן להשיג באתר Eventim