לחליל דסוקי היה הרבה מזל בחיים. במשך שנים הסתובב העבריין מלוד כשהמשטרה על זנבו, אבל תמיד הצליח להימלט מהדין. סחר באמצעי לחימה, קוקאין – שום דבר לא דבק בו. לפני שנה וחצי האמינו החוקרים במחוז מרכז ובלהב 433 שהצליחו סוף סוף להפיל את היעד הבכיר שלהם; סוכן סמוי שפעל תחת השם ליאון הצליח להפליל כ-60 עבריינים בכירים בלוד ובערי המשולש בעבירות של סחר בסמים קשים ובאמצעי לחימה, ובהם דסוקי, שנתפס כשהוא מוכר לסוכן כרבע קילוגרם קוקאין. גם זה נגמר בלא כלום, ודסוקי שוחרר לאחר שבועיים של מעצר. "תמיד היה לו מזל", אומר עבריין שמכיר אותו היטב.

אבל המזל, כך נראה, אזל. ביום חמישי שעבר נעצר דסוקי בבית מלון בדובאי על ידי המשטרה המקומית שבאמתחתו כמות אדירה של כחצי טון קוקאין בשווי כ-150 מיליון דולר. דסוקי, אפשר להניח, היה מוכן לחתום עכשיו על כל שנות המאסר מהן חמק לאורך השנים בישראל, מפני שהפעם עומדת בפניו אפשרות גרועה בהרבה: עונש מוות.

לעקוץ את העקרב

בבוקר יום שלישי שעבר ארז דסוקי תיק גדול ונסע לנתב"ג כדי לטוס לדובאי. "אני נוסע לנקות את הראש, לעשות קצת כסף, יש לי סידורים חשובים שם", הסביר למשפחתו והבטיח לחזור בתוך ימים אחדים. בני משפחתו, ככל הידוע, לא היו בסוד העניינים. גם לא חבריו בישראל. "הבאתי ממנו ככה ברמזים שהוא הולך לעשות את המכה של החיים שלו", מספר אחד מהם, "שאחרי החזרה לישראל הוא יהיה מסודר".

דסוקי נחת בדובאי בשעות הערב. הוא שכר מיני וואן ונסע לכיוון בית מלון יוקרתי בעיר. באותו זמן כבר היה נתון תחת מעקב היחידה המיוחדת למלחמה בסמים של משטרת דובאי, שפעלה בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל. "ידענו עליו הכל עוד לפני שנחת", אומר גורם במשטרת דובאי, "מי הוא, מי שלח אותו, מה מטרת הנסיעה. היה ברור לנו שהוא לא תייר ישראלי תמים שהגיע לטייל, אלא עבריין מסוכן מאוד שבא לעשות עסקת סמים גדולה. כל דובאי מרושתת במצלמות אבטחה, אז זה עזר לנו במעקב".

גורמי מודיעין במשטרת ישראל עוקבים אחרי דסוקי באופן קבוע. כשיירטו שיחות טלפון שלו מהם השתמע, במילות קוד, שהוא מתכנן הברחת סמים בדובאי, העבירו הישראלים את המודיעין למשטרה המקומית.

חליל דסוקי (צילום: משטרת דובאי/כלי התקשורת הערביים)
חליל דסוקי | צילום: משטרת דובאי/כלי התקשורת הערביים

"הוא לא טיפוס שיתעסק בהברחות של חצי טון קוקאין", אומר מקורב לדסוקי. "הוא התפתה בגלל הכסף הגדול שהיה אמור לקבל, אבל לא לקח בחשבון שהוא עלול לקבל גזר דין מוות. ניצלו אותו"

דסוקי לא חשד בדבר. למחרת הוא רכש כלי עבודה שנועדו לפריקת משלוח הסמים שהגיע מקולומביה והמתין במשאית שחנתה בשכונה בצפון העיר. דסוקי תועד כשהוא מגיע למשאית, נכנס ויוצא ממנה. חלק מהסמים היו אמורים על פי החשד לעבור לישראל באמצעות בלדרים, והיתר במכולה לבלגיה ולהולנד.

במקביל להכנת המשלוח, דסוקי הקפיד להתנהל כתייר: נסע ברחבי העיר, אכל במסעדות, הצטלם, העלה סלפי לפייסבוק. "הוא סיפר שכיף לו ושהוא נהנה מאוד מדובאי, שיש אוכל טוב, אנשים נחמדים", מספר אחד ממקורביו. "מי חשב שהוא הולך להבריח חצי טון קוקאין? אם היית אומר לי את זה לפני שטס הייתי צוחק לך בפנים, אומר שאתה חי בסרט".

בערב חמישי שעבר נעצר דסוקי בבית המלון. במכונית המסחרית נמצאו כ-60 קילוגרם קוקאין, וברצפת המשאית הוטמנו כ-440 קילוגרם נוספים. דסוקי, שנעצר כשהוא במיטתו, היה בהלם על פי הגורם המשטרתי, "לא הבין מה קורה סביבו". מסמכיו והטלפונים הסלולריים שלו הוחרמו. הוא קשר עצמו לסמים שנמצאו ברשותו, אבל הכחיש את הטענה שרכש אותם או שהתכוון לסחור בהם. בסרטון שפרסמה משטרת דובאי מתועד מעצרו על רקע מאות חבילות קוקאין מעוטרות באיור עקרב. כך נולד שם המבצע: "סקורפיו".

"פה רואים במעצר של הישראלי הישג גדול של המשטרה, לא פחות מהחשיפה של אנשי המוסד שחיסלו את מחמוד אל-מבחוח", אומרת פעילה מקומית העוקבת אחר הרשויות במדינה. "הסרטון שהם הפיקו על המעצר  עשה למפקד המשטרה בדובאי ולשוטריו יחסי ציבור טובים".

"זה ברור לנו שאין לדסוקי כסף לרכוש כמות עצומה כזו של סמים", אומר קצין המשטרה. "אנחנו מעריכים שמדובר בשני ראשי ארגוני פשיעה ממרכז הארץ שהיו מעורבים במימון הברחת הקוקאין יחד עם עבריינים נוספים בכירים ממערב אירופה. אם הסם הזה היה מגיע לישראל ולמערב אירופה העבריינים בישראל היו גוזרים רווח מטורף של כמיליארד שקל". דסוקי, על פי הקצין, היה גוזר קופון של כחמישה מיליון שקלים.

ליירט את החמקן

חליל אבו חמיס דסוקי בן ה-31, נשוי ואב לשלושה מלוד, נתפס בעיני משטרת ישראל כעבריין מסוכן ביותר. הוא עדיין לא נחשב לאחד מהעבריינים הגדולים בעולם הפשע המקומי, אבל מסומן ככוח עולה. הוא הסתבך עם החוק מגיל צעיר בעבירות רכוש. הרקורד שלו מספר על אדם אלים, שבעבר לא היסס אפילו לאיים על מאבטחי בית המשפט כשסירב לעבור בדיקה ביטחונית. אזרח התלונן פעם במשטרה על תקרית אלימה עם דסוקי במונית שירות: "במהלך הנסיעה היה ויכוח שטותי בינינו, לא משהו רציני. כשירדנו ממנה, הוא התנפל עליי, נתן לי אגרופים לפנים, בעט בי בכל הגוף כששכבתי על הכביש. כשהגיעו שוטרים הוא ברח".

דסוקי חזר שוב ושוב לבית המשפט, בעיקר בפרשות סחר בסמים, אך הצליח לרוב לצאת בלא כלום או בעונשים קלים יחסית. המשטרה התקשתה להשיג נגדו ראיות, ודסוקי נהג לשמור על זכות השתיקה בחקירותיו. "הכנסנו לו מדובבים לתא בכמה מקרים, אבל הוא לא דיבר איתם", אומר קצין משטרה. "יש לו איכויות של עבריין בכיר מאוד, הוא מכיר את כל התרגילים והקודים". בעבר נגזרו עליו עשרה חודשי מאסר בפועל על שורת עבירות: גניבות טלפונים סלולריים, נהיגה פרועה בטרקטורון, גניבת רכוש מכלי רכב והפרת מעצר בית. ב-2013 נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר בפועל לאחר שהודה בשורה של עבירות מרמה והונאה. לפני כמה שנים נעצר בחשד לרצח שהתרחש באזור רמלה-לוד, אך שוחרר ממעצר לאחר שבוע מבלי שהוגש נגדו כתב אישום.

חליל דסוקי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)
צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של המצולם

"אנשים קוראים לדסוקי 'החמקן' כי הוא כל הזמן הצליח לחמוק מפרשות חמורות שייחסו לו", אומר עבריין ששיתף עמו פעולה. "הוא לא היה ולא יהיה ראש ארגון פשע, אבל הוא אחד שעושה עבודות שחורות עבורם. הכל תלוי בכסף"

"יש אנשים שקוראים לו 'החמקן', כי הוא כל הזמן הצליח לחמוק מפרשות חמורות שהמשטרה ייחסה לו", אומר עבריין ממרכז הארץ ששיתף פעולה עם דסוקי. "הוא חכם מאוד, לא פראייר. אבל לפעמים, כשהוא מקבל הצעה ל'קומבינה' (כינוי לעסקה גדולה עם הרבה כסף – ש"א), הוא הולך עליה בעיניים עצומות. הוא לא היה ולא יהיה ראש ארגון פשע, אבל כן אחד שמוציא לפועל משימות שהוא מקבל מהם, והכל תלוי בכסף. הוא תמיד עשה עבודות שחורות עבור עבריינים בכירים תמורת הרבה מאוד כסף. עבריינים סמכו עליו כי מילה אצלו זו מילה".

"הוא מוציא לפועל של עבריינים בכירים והם נהגו להשתמש בו למשימות מיוחדות", מסכים עבריין אחר. "חליל אוהב את הסכנות, את ההתרגשות מעסקת סמים או מכירת אמצעי לחימה. הוא אוהב להתגרות בגורל. טיפוס שלא דופק חשבון למשטרה. הוא היה מחובר לעבריינים בכירים מאוד במגזר הערבי והיהודי באזור המרכז, ירושלים ותל אביב. אוהב כוח, מעמד והרבה כסף. להצטלם עם כלי נשק ולנסוע בג'יפים יוקרתיים. אוהב את החיים הטובים".

לשרוד את אל וואטבה

בימים האחרונים הועבר דסוקי מבית המעצר לבית הכלא "אל וואטבה" בעל רמת האבטחה הגבוהה. "יש לנו חשש כבד שהוא ינסה לברוח מהמדינה", מסביר גורם המעורה בחקירה, "אם ממשלת ישראל או גורם בדרג גבוה מאוד לא יתערב למענו, הוא עשוי להיות מוצא להורג. הוא במצב שאין לו מה להפסיד".

"אל וואטבה" ידוע ככלא בתנאים קשים: עשרות אסירים מצטופפים בו באגף קטן עם תא שירותים בודד ומקלחת קטנה, תחת משטר משמעת קפדני. "זה כלא עם תנאים תת-אנושיים", אומרת הפעילה המקומית, "נכתבו דו"חות שלמים של גורמים בינלאומיים על היחס שלו זוכים האסירים הזרים בכלא הזה".

משפטו של דסוקי ייפתח, ככל הנראה, רק בעוד חודשים אחדים, לאחר שהתובע הכללי במדינה יגבש נגדו את כתב האישום. "ההליכים המשפטיים איטיים מאוד", אומרת הפעילה. בינתיים, משטרת דובאי ומשטרת ישראל מנסות יחד לאתר את העבריינים שעומדים מאחורי הברחת הענק. "דסוקי הוא דג רקק", טוען קצין מודיעין לשעבר במשטרה, "עבריינים בכירים שנמלטו מישראל פיתו אותם לבצע את ההברחה. אני לא אתפלא אם עבריינים מקומיים מדובאי הלשינו עליו כדי שלא יעצרו אותם".

במשטרת ישראל טוענים כי בשנה האחרונה בכירי ארגוני פשע ישראליים ממרכז הארץ פועלים בדובאי, בדרום אפריקה ובקולומביה, והיו מעורבים בהברחת 4.8 טון קוקאין לישראל. טון וחצי מתוך הכמות, שהוברחו מגוואטמלה ומברזיל, נתפסו בשנה האחרונה בנמל אשדוד ובבאר טוביה. בפרגוואי נתפסו 3.3 טון קוקאין שהיו בדרכם לישראל במכולות של אונייה. התפיסות הללו עלו לארגוני הפשע בהפסדים של יותר ממיליארד דולר. "זה גרם לפגיעה קשה בחוסן הכלכלי שלהם", אומר קצין משטרה. "יש מידע שהם מחפשים את מי שגרמו לתפיסת הסמים כדי לסגור חשבון. הם חושדים בחיילים שלהם שפישלו או העבירו מידע למשטרה".

"יש לנו שיתוף פעולה הדוק עם משטרת דובאי", מספר הקצין. "אנחנו מזהים כבר כמעט שנה מגמה של ראשי ארגוני פשיעה שמחזיקים בדרכונים זרים, חלקם מזויפים, לפעול בדובאי: הברחת קוקאין, חשיש מרוקאי, יהלומים וסחר בנשים. בדובאי לא היו מודעים לזה, וכשחשפנו בפניהם חלק מהמידע הם היו בהלם. הם חשבו שמדובר באנשי עסקים לגיטימיים שהגיעו להשקיע במדינה. הם לא הבינו שעבריינים ישראלים הולכים להשתלט להם על המדינה. ואני ממש לא מגזים".

חליל דסוקי (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)
צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק

"ידענו על דסוקי הכל עוד לפני שנחת", אומר גורם במשטרת דובאי, "מי הוא, מי שלח אותו, מה מטרת הנסיעה. היה ברור לנו שהוא עבריין מסוכן שבא לעשות עסקת סמים גדולה"

במשטרה מעריכים כי דסוקי קיבל פנייה מעבריינים ישראליים בכירים נמלטים. עבריינים אחרים ממרכז הארץ שקיבלו פנייה לבצע את ההברחה סירבו בגלל החשש להיתפס עם כמות עצומה של קוקאין – ועוד במדינה ערבית שהענישה בה על סחר בסמים מגיעה עד לכדי הוצאה להורג.

"הוא לא טיפוס שיתעסק בהברחות של חצי טון קוקאין", אומר מקורב לדסוקי, "בארץ לכל היותר היה סוחר בכמה עשרות עד כמה מאות גרם. הוא התפתה בגלל הכסף הגדול שהיה אמור לקבל, אבל לא לקח בחשבון שהוא עלול לקבל גזר דין מוות. מישהו סובב לו את הראש, ניצל אותו וברח מדובאי. הפילו אותו בפח וברחו והשאירו אותו לבד".

"דובאי הפכה בשנים האחרונות למוקד חם להברחות קוקאין מדרום אמריקה ומשם למערב אירופה ולישראל", מספר גורם המתגורר בדובאי. "גם בתוך דובאי יש את האליטה שמשתמשת בקוקאין בחדרי חדרים. הביקוש לקוקאין בדובאי הוא גדול מאוד: מחיר של 500 דולר לגרם, בעוד שבישראל וארצות הברית המחיר הוא כ-200 דולר בלבד לגרם. משתלם מאוד להבריח קוקאין לדובאי כי הרווח של הסוחרים והמבריחים גדול מאוד". הרשויות המקומיות מתייחסות לעברייני סמים בנוקשות: "היחס לזרים שנעצרים על סחר בסמים קשה מאוד, אכזרי, ותנאי המעצר קשים. הם מוחזקים בתא מעצר קטן, 4X4 מטר, עם עשרות אסירים אחרים. היה מקרה של תייר שעישן חשיש ונדון לארבע שנות מאסר. אני לא רוצה לחשוב מה יקרה עם ישראלי שנתפס עם כמות כזאת של קוקאין".

לשחרר את דסוקי

דסוקי הספיק לנהל שיחת טלפון אחת בלבד מהכלא עם פרקליטו, עו"ד אורי בן נתן. "הוא סיפר שהכול בסדר, שהוא מרגיש טוב, לא יותר מזה", אומר בן נתן. "יש משרד עורכי דין מקומיים שנשכרו לסייע לו ואנחנו נמצאים איתם בקשר. בינתיים מחכים לשמוע מהתביעה בדובאי". בחקירתו הכחיש דסוקי קשר לקוקאין ואמר כי הגיע לדובאי לרכישת טלפונים סלולריים מצופי זהב כדי למכור אותם בישראל. "מישהו עשה לי מלכודת והטעה אותי", טען בפני החוקרים.

בלוד ממשיכים בני משפחתו להתפלל למענו. "אנחנו לא ישנים בלילות", מספר אחד מהם, "מתפללים שלא יעשו לו כלום. שחס וחלילה לא יוציאו אותו להורג. אנחנו לא מאמינים שהוא קשור לסמים. אני בטוח שעשו לו מלכודת ומי שאחראי להברחה ברח מדובאי כדי להפיל אותו".

המוצא המשפטי של דסוקי עשוי להיות הפללת שותפיו ומפעיליו. "אם הוא יתעקש לשמור על שתיקה או לקחת את כל התיק עליו, הוא יחטוף במקרה הטוב עונש של עשרות שנים בכלא", אומרת הפעילה המקומית. "אלוהים שמר עליו כל השנים", אומר עבריין שמכיר את דסוקי היטב, "אבל נגמרו לו טיפות המזל האחרונות. עכשיו שיתפלל שלא יוציאו אותו להורג".