העיר קרטחנה שבקולומביה היא מקום המפלט המושלם למי שמחפש פיסת גן עדן. הרחובות המפותלים שמפתים ללכת לאיבוד, חופי הים הנמתחים עד האופק והמסיבות עד אור הבוקר מושכים מאות אלפי מטיילים שרק רוצים לשכוח מהכל ולהישען לאחור. גם החצר האחורית של קרטחנה מושכת המוני תיירים, אבל לפי הפרסומים שטלטלו השבוע את תושבי קולומביה, כאן האטרקציות אפלות ומחרידות את הנפש: כשהשמש מתחילה לשקוע, גברים בגיל העמידה יוצאים מווילות גדולות ביערות הסמוכים לעיר כדי לצוד. הם לא חמושים, אבל אין בזה שום צורך. העקבות שהם מחפשים אינן של בעלי חיים: הגברים האלה רודפים אחרי עשרות נערות, רובן בנות 12-17, חלקן מסוממות בעל כורחן, ומי שתיתפס – תיאנס.

התיאור הזה נשמע כמו דמיון חולני או עלילה של סרט אימה, אבל על פי דיווחים בתקשורת הקולומביאנית, זאת המציאות שאליה נקלעו באחרונה צעירות שחיפשו דרך לשפר את חייהן והפכו לקורבנות של תעשייה חסרת מצפון ואנושיות שמשווקת לתיירים כ"חבילות אונס". אם זה לא הופך מספיק את הקרביים, הרי שהעדה העיקרית בפרשה טוענת כי מי שמנהל את מסעות ציד האדם הללו הם ישראלים.

הסיפור התפוצץ כשתחנת הרדיו הקולומביאנית RCN ראיינה צעירה שהשתמשה בשם הבדוי "אלמה" וסיפרה את סיפורה תחת עיוות קול. "אנשים מפתים קטינות, לוקחים אותן לשדות פתוחים מחוץ לעיר, משחררים אותן בשעות הערב או הלילה", סיפרה אלמה. "זה מאוד אכזרי. אלה ילדות שלא מבינות כלום, חסרות אונים. הגברים רודפים אחריהן... מדובר לרוב בתיירים שקנו חבילה של 'סיור אונס'. הם נוסעים בג'יפים או בטנדרים ורודפים אחרי הילדות ביער כאילו היו חיות ולאחר מכן אונסים אותן. לפעמים זה שניים או שלושה גברים שאונסים ילדה אחת".

קרטחנה (צילום: By Dafna A.meron)
"יש את קרטחנה של התיירים ויש את קרטחנה האמיתית" | צילום: By Dafna A.meron

אלמה, שהציגה את עצמה כמי שהייתה זמן רב במעגל הזנות והייתה עדה למה שקרה, אמרה על זהותן של הנערות: "לא מדובר רק בקטינות, אלא גם בנערות בנות 18 שהולכות לעבוד בזנות בגלל בעיות כלכליות. מוצאים אותן במסיבות ודיסקוטקים בעיר, מזמינים אותן לווילות ולמסיבות, מספרים להן ששם יקבלו קליינטים בקלות, ורק כשהן מגיעות לווילות אומרים להן שזה בכלל במקום אחר, במקום פתוח, בשדה, ומעלים אותן על אוטובוסים לווילות. בשש בבוקר נותנים להן לעשן תערובת של מריחואנה וטבק בלי לאכול, וזה גורם להן לצמא. לאחר מכן נותנים להן מים עם MD. הן לא יודעות שזה סם ומאבדות שליטה. שמים להן גם סמים מעוררים מינית, ואז הן משוחררות בהרים וגברים רודפים אותן עד שהם נתפסות ונאנסות".

אלמה תיארה כיצד פועל "סיור האונס": "המסיבות קורות מחוץ לקרטחנה, בהרים, בשטחים הפתוחים. לוקחים בין חמש לעשר צעירות ולפעמים יש פי שלושה יותר גברים מילדות. אני נתקלתי בתופעה לראשונה השנה, אבל לדעתי זה קורה המון זמן. מדובר במערכת משומנת שמארגנת את חבילות האונס. מה שמדאיג אותי באמת הוא שיש בנות שבכלל לא חוזרות משם ולא ברור מה עלה בגורלן. חלק ברחו וחלק נעלמו".  

כשמנחה התכנית שאל מי עומד מאחורי שיווק חבילות האונס, תשובתה של אלמה הייתה נחרצת: "הם ישראלים. אני בטוחה".

תיירות אדומה תוצרת כחול לבן  

קרטחנה אולי מוכרת בישראל כגרסה לטינית של אילת, אבל ג', ישראלית תושבת קולומביה לשעבר, מספרת: "בקרטחנה ובעיקר באזור המרכזי שנקרא 'מגדל השעון' רואים המון נשים, רובן קטינות, שעובדות בזנות. הן מגיעות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך מאוד ובגלל זה הן פונות לעסוק בזה. קרטחנה יפה ומתויירת, אבל היא מחולקת לשני חלקים: העיר העתיקה המטופחת עם התיירים וחנויות המותגים, ומצד שני הפרברים, או 'קרטחנה האמיתית' כמו שאנחנו קוראים לזה. מי שמגיע לשם נתקל בעוני מחריד, הרבה מאוד מקומות שדומים לפאבלות בברזיל. הבתים מעץ או חצי בנויים ורוב הילדים שם יחפים או סובלים מתת תזונה. זה הצד הקשה והעצוב של קרטחנה".

לתת שם (צילום: By Dafna A.meron)
"רודפים אחרי הנערות כאילו היו חיות" | צילום: By Dafna A.meron

סיורי האונס שחשפה אלמה בעדותה לא נולדו בחלל ריק. רק לאחרונה חשפנו כאן את סצנת מסיבות הסקס והסמים שנערכות באזור קרטחנה ובמקומות אחרים בקולומביה, סצנה שרשויות המדינה רואות בה חלק ממה שהן מכנות "תיירות אדומה" - שם קוד לתיירות מין שמשרד המשפטים והמשטרה הפדרלית בקולומביה רואים בחומרה בגלל הקשר המובהק שלה לניצול מיני ולסחר בסמים.

אזרח ישראלי שהתגורר בעבר בקולומביה מספר על אירוע קשה שעברה מכרה שלו במסיבה בהרים ליד קרטחנה: "היא הגיעה לשם עם חברות שלה, בנות 16. הן קיבלו הזמנה למסיבה, אבל אף אחד לא דיבר איתן על סקס או דברים כאלה. באמצע המסיבה נתנו להן לשתות אלכוהול, ופתאום התחילו כמה גברים לרדוף אחריהן בלי שום סיבה. הם ניסו לקרוע להן את הבגדים ולאנוס אותן. למזלה של המכרה שלי, היא הצליחה לברוח משם. כשהיא סיפרה לי על זה היא נראתה בטראומה. היא אומרת שהמון צעירות נאנסות במסיבות אחרי שנותנים להן משהו שקוראים לו 'סם אהבה'".

"הייתי פעם באחת הווילות של הישראלים, סתם כדי לאכול שקשוקה וגם בגלל שרציתי לראות איך זה נראה מבפנים", מספרת ג'. "כשנכנסתי לווילה ראיתי שרוב הנשים שם קטינות, ילדות עניות. הן גרות בווילות האלה ונראה שהן צריכות לעסוק בזנות כדי לחיות, כדי לשרוד".

האם סיורי האונס שעליהם סיפרה אלמה הם למעשה מיזם ישראלי ברוטאלי שמחבר בין מסיבות הסקס לתיירות המין? "אזור קרטחנה זה סדום ועמורה. ממש ככה", טוען אלי, ישראלי לשעבר שהתגורר שנים רבות בקולומביה. "מותר לעשות הכל - לעשן סמים או לארגן מסיבות חשק ב'פינקות' (חוות מרוחקות בג'ונגלים ובהרים). אין מי שיעצור אותך. בקולומביה כסף קונה הכל, ואת זה הישראלים מנצלים עד תום. הם השתלטו על חדרי ההארחה והאכסניות בקרטחנה, על סצנת המסיבות והמועדונים בעיר, חלקם משתף פעולה עם קרטל סמים מקומי בהברחת קוקאין נוזלי לישראל באמצעות בלדרים, ועכשיו מסיבות סקס ואולי גם סיורי אונס. לישראלים יש שם רע בקולומביה והוא רק הולך ונעשה רע יותר".

לתת שם (צילום: By Dafna A.meron)
"הנערה שנשארה מאחור לא חזרה הביתה" | צילום: By Dafna A.meron

אלי מסביר שהישראלים מארגנים את מסיבות הסקס מפה לאוזן, ללא מעורבות של תושבים מקומיים. בראיון שלה לתחנת הרדיו RCN טענה אלמה שגם ארגון סיורי האונס נעשה בלעדית בידיים ישראליות: "הם לא מרשים לאנשים ממדינות אחרות להתערב להם בעסקים. כולם ישראלים".

היסטוריה של אלימות

קולומביה הפכה לגן עדן של פעילות לא חוקית בתקופת מלחמת האזרחים שפרצה ב-1964 והסתיימה רשמית לפני כשנתיים, אבל במובנים רבים נמשכת עד היום. רשויות המדינה נאבקו במשך עשרות שנים הן במחתרת "פארק" – ארגון קומוניסטי שניהל מלחמת גרילה נגד צבא המדינה, ומימן את פעילותו בין השאר באמצעות חטיפת אלפי אלף אזרחים תמורת כופר - והן בברוני סמים שניצלו את הכאוס לעסקיהם. המפורסם שבהם היה פבלו אסקובר, שהציף את ארה"ב במאות טונות של קוקאין. 

על פי ההערכות, עבריינים מישראל החלו לפעול בקולומביה לפני כ-25 שנה. רובם היו חברים בארגוני פשיעה שנמלטו מישראל מחשש שייעצרו על ידי המשטרה בגין מעורבותם בסחר בסמים או בחיסולים. בקולומביה הם החלו לסחור בסמים עם קרטלים מקומיים, רכשו נדל"ן והשתלטו על מועדוני לילה, מסעדות וברים - בעיקר בבוגוטה, מדיין (מדיג'ין), אזור סנטה מרתה וקרטחנה. לאחרונה נחשפו מספר רשתות להברחת קוקאין נוזלי מקולומביה לישראל, עדות נוספת לקשרים בין אלמנטים פליליים בשתי המדינות.

לתת שם (צילום: By Dafna A.meron)
"חשבתי שראיתי דברים מלוכלכים, אבל זה הדבר הנורא ביותר שראיתי" | צילום: By Dafna A.meron

בשנתיים האחרונות עלו שוב ושוב לכותרות ישראלים שהסתבכו עם עבריינים בקולומביה או נחשדו בפעילות לא חוקית במדינה. ביוני 2016 חוסל ישראלי בן 37 בעיר מדיין מטווח אפס על ידי שני מתנקשים אלמונים, שירו בו עשרה כדורים באקדחים מושתקי קול בעת שרכב על אופנוע באחת השכונות בעיר. השנה גורש מקולומביה בנימין כהן, שנחטף על ידי סוחרי סמים שאיימו להרוג אותו אם לא ישלם להם כופר של 430 מיליון פזו (כחצי מיליון שקל). העבריינים טענו שכהן עקץ אותם כשקיבל עשרה ק"ג קוק משובח ולא שילם עבורו. כהן מצדו הצליח לשכנע את חוטפיו שיחזיר להם את הסמים או את הכסף ולאחר ששוחרר נעצר על ידי משטרת קולומביה וגורש מהמדינה.

זמן קצר לפני כהן גורש מקולומביה גם הישראלי אסי מוש, שבבעלותו היו כמה בתי מלון ו"קאסות" (וילות), לאחר שרשויות האכיפה בקולומביה ייחסו לו עבירות סמים ושידול לזנות. הוא הכחיש זאת על הסף, אבל השלטונות אסרו עליו את הכניסה למדינה בעשר השנים הקרובות.

לפני כחודש נחטף איש עסקים ישראלי סמוך למועדון לילה שניהל בקרטחנה. בכלי התקשורת בקולומביה מדברים על כך שהחוטפים לא דרשו כופר, מה שמעלה חשש כבד לגורלו. בני משפחה וחברים הציעו פרס של 30 מיליון פזו (כ-10,500 דולר) למי שימסור מידע שיביא לאיתורו וחבריו טוענים כי הוא סובל ממחלת לב ותלוי בתרופות. נכון לימים אלה עדיין לא ברור מי עומד מאחורי החטיפה.

"הישראלים אוהבים לשחק באש, למתוח את החבל עד הקצה, ולא מבינים שבסופו של דבר הכל יתפוצץ להם בפנים", אומר איציק, ישראלי לשעבר שהיה מעורב במסיבות המין בקרטחנה. "הכל בא בקלות לישראלים כאן", מסכים אלי, "ויש ביניהם כאלה שמנצלים את זה לרעה. בשנים האחרונות הם התחילו עם מסיבות הסקס אחרי שהבינו כמה פשוט לשחד שוטרים כדי שיעלימו עין, ועכשיו הם עסוקים בשדרוג של התעשייה הזו. מכל מסיבה הם מרוויחים עשרות אלפי דולרים. זה עסק משתלם".

והוא משתלם לא רק לישראלים. ג' מספרת על ילדה שהכירה, תושבת מדיין בת 13-14, שנסעה עם בת דודתה ונערה נוספת למסיבה בעיר. "הגיעו שני קולומביאנים מבוגרים ברכב ואספו אותן. הם אמרו להן: 'אנחנו נוסעים למסיבה כאן מחוץ לעיר, אין לכן מה לדאוג'. הרכב יצא ממדיין לכיוון אחת הווילות בשטחים הפתוחים. רגע לפני ההגעה לווילה הם ירדו מהאוטו והנהג סימן להן שיש לו אקדח. הן החליטו לשתוק וללכת אחריו, ומהר מאוד מצאו את עצמן נעולות בתוך חדרון עם חלון קטן. אמרו להן להיכנס ונעלו אותן בזמן שגברים התחילו להגיע למקום במכוניות שלהם. המכרה שלי ובת הדודה שלה החליטו לפרק את תריסי העץ שהיו בחלון ופשוט ברחו על נפשן, אבל החברה השלישית פחדה לברוח ונשארה בחדר. שתי הבנות הצליחו לתפוס טרמפים בחזרה לעיר, אבל החברה שנשארה מאחור מעולם לא הופיעה בחזרה. זה קרה במדיין ולא בקרטחנה ולא היו מעורבים בזה ישראלים, אבל זו שיטת פעולה מאוד דומה למה ששמעתי בראיון של אלמה".

רק תעזבו את הילדות

בעוד שהמשטרה הקולומביאנית מתקשה לטפל במסיבות הסקס, ארגוני הנשים במדינה החלו בשנה האחרונה להפעיל לחץ על הרשויות כדי שיפעלו נגדן. מהבחינה הזאת, עדותה של אלמה באה בדיוק ברגע הנכון: מה שהיה ויכוח על אש קטנה הפך בן לילה לשערורייה שהגיעה עד לצמרת משרד המשפטים הקולומביאני, שהורה לפתוח בחקירה מעמיקה של התופעה.

לתת שם (צילום: By Dafna A.meron)
"הילדות האלו מושלכות בריצה להרים באמצע הלילה. אין להן לאן לברוח" | צילום: By Dafna A.meron

"הילדות האלו מושלכות בריצה להרים באמצע הלילה. אין להן לאן לברוח", סיפרה אלמה. "אני חושבת שהרשויות יודעות על זה ושותקות. הם משחדים אותם. לא ייתכן שגברים ממדינות אחרות יעשו לבנות שלנו מה שהם רוצים. חשבתי שראיתי הכל בחיים, את הדברים הכי מלוכלכים בעולם, אבל זה היה הדבר הכי נורא שראיתי".

רוביאלה ולדרמה, דוברת לשכת הנשים של קרטחנה ובוליבר, תיארה את סיפורה של אלמה כ"מפחיד" וציינה שהוא מדליק נורות אדומות וממחיש את רמת הסיכון לנשים באזור קרטחנה. "אנחנו לא מבינים איך הדברים האלה קורים ואנחנו בטוחים שזאת לא הפעם הראשונה שזה קורה", אמרה ולדרמה. משטרת המטרופולין של קרטחנה לא התבטאה רשמית בנושא, אולם לרדיו RCN נודע כי היא חוקרת את הפרשה.

ויש גם מי שלא מאמין לסיפורה של אלמה, שמצדה נעלמה מעין התקשורת מאז הווידוי. מרקו סרמונטה, שגריר ישראל בבוגוטה, אמר בתגובה לדיווח בנושא בחדשות ערוץ 10: "איננו מכירים את הנושא. במידה ויועבר אלינו המידע מרשויות החוק, כמובן שהוא ייבדק באופן מיידי. אבל אם יתברר שמדובר בניסיון הכפשה מכוער ונטול כל בסיס - נגיב בהתאם".

מ', אזרח ישראלי שהתגורר במשך שנים בקולומביה, מצביע על אפשרות שהעדות של אלמה היא מסך עשן: "לקרטלים בקולומביה נמאס מהישראלים שמסתובבים להם בין הרגליים. הישראלים בפירוש מעורבים בתיירות המין והסמים, ולדעתי המציאו כאן עלילה כדי לגרום לרשויות לסלק מהשטח את העבריינים מישראל. והנה, באמת כל המדינה על הרגליים מאז השידור ברדיו".

בשיחה עם מגזין mako אומר חוליאן פאררה, מנחה התכנית "Nocturno" ברדיו RCN ומי שראיין את אלמה: "היא קיימת והעדות היא אמיתית. אלמה מאוד מבוהלת כי לטענתה עוקבים אחריה, ובגלל החשש העצום שלה היא קנתה במיוחד כרטיס סים כדי להתקשר אליי לתחנה. אחרי השיחה היא השחיתה אותו – או שהיא זרקה אותו לים או שהיא שרפה אותו. אני לא יודע איפה היא נמצאת ומה קורה איתה בימים אלה. היא פשוט נעלמה לי כמה ימים אחרי השיחה ברדיו".

עד כמה הסיפור שלה אמין לדעתך?
"אין לי מידע נוסף מלבד מה שהיא סיפרה לי ושודר. אני לא עיתונאי חוקר". 

מה קורה בימים אלה מאז שחשפת את הסיפור?
"יש התארגנות גדולה, לא משהו ממשלתי ורשמי אלא קבוצה של עובדים סוציאליים ועורכי דין שהגישו תלונה אצל התובע הכללי של קולומביה. הלילה (חמישי) תהיה גם הפגנה גדולה בקרטחנה של מאות אנשים שהולכים לצאת לרחובות ולצעוק 'תפסיקו לאנוס את הבנות שלנו'".

בטוויטר כבר פונים אל ההמונים להגיע להפגנה "נגד התפרצות הפדופיליה בקרטחנה" בקריאה "בשביל הילדים שלנו":

"הסיפור הזה מזכיר לי סיפורים ממלחמת העולם השנייה", אומר פאררה. "מדובר כאן בספארי אנושי, אתם מבינים מה אני אומר לכם? אתם מצליחים לדמיין את זה? ילדות בנות 13 נאנסות וזועקות לעזרה? ותגידו לי עוד משהו: למה אתם באים לפה? למה אתם לא עושים את הדברים האלה אצלכם במדינה? למה לא במדינות אחרות? ישראל היא מדינה אדירה שמוכיחה לעולם כל הזמן את הכוח והעוצמות שלה, אז זה מה שאתם עושים? יש לכם לא מעט תפוחים רקובים ובסוף הם מגיעים לפה. עזבו את הבנות שלנו. די. עזבו את הילדות".