שני בנים יש ליאיר לפיד. עם ישראל מכיר אותם כ"יואבי" ו"ליאורי" מהטורים השבועיים שכתב אב המשפחה ב"7 ימים", אבל למרות שנים של השתפכויות – כולל מכתבים פתוחים שהחלו במילים "בן שלי" או "ילד שלי" - השניים הצליחו איכשהו להישאר מחוץ לאור הזרקורים, לא מוכרים, בקושי מסוקרים. פרט לתחושותיו של אביהם במהלך אירועי מפתח כמו עלייה לכיתה א', צו ראשון או הוצאת רישיון נהיגה, אנחנו לא יודעים כלום על ילדיו של המועמד היחיד לראשות הממשלה שמהווה איום אלקטורלי על נתניהו.

לפיד הבכור הוא יואב, בנו של יאיר מנישואיו הראשונים לעיתונאית תמר פרידמן, נינתה של הרבנית לאה קוק. לאחרונה חגג יואב את יום הולדתו ה-30 בבילוי לילה על חוף הים עם חבריו הטובים מבית הספר היסודי; מאוד ישראלי בעינינו. לפיד הצעיר הוא ליאור, בנה של ליהיא, בן 21. לא מזמן השתחרר משירות קרבי בחיל התותחנים. כשמסתכלים עליהם זה לצד זה קשה לפספס את הדמיון; יואב אמנם דומה מעט לאימא שלו וליאור לאבא יאיר, אבל בתווי הפנים אי אפשר לטעות. אלה הילדים של יאיר והנכדים של טומי.

יואב לפיד (5) סופי (צילום:  Photo by Flash90)
יואב, הבן הבכור | צילום: Photo by Flash90
ליאור לפיד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי)
ליאור, הבן הצעיר | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי

למרות תווית "הבן של" שמלווה אותם כל חייהם, מקורבים למשפחה מספרים שהשניים לא ממהרים לנפנף בייחוסם המשפחתי או להשתמש בו לטובתם. לא שהם מתביישים בו, אבל נראה שהלפידים מעדיפים לנסות ולהצליח בזכות עצמם. בהיבט הזה הם דומים, אבל כשצוללים לעומק מגלים שהם גם מאוד שונים. יואב לפיד הוא אדם כריזמטי, שאפתן, מוביל; ליאור הוא טיפוס שקט, מופנם, לדברי מקורבים אפילו תמים. אחד תמיד מוקף בחברים והשני מעדיף להסתגר בבית עם הפלייסטיישן. אם תרצו, אז אחד הוא בנו של הפוליטיקאי י' לפיד והשני הוא בנו של הסופר יאיר ל'.

גיא סקורניק, מאמן אמנויות לחימה שעובד עם יאיר לפיד כ-20 שנה ואימן גם את שני בניו, מחדד את הדומה ואת השונה ביניהם: "שניהם התחילו להתאמן אצלי בגיל מאוד צעיר. יואב בכיתה א' וליאור כבר כשהיה בן ארבע וחצי. עכשיו, יואב הפסיק בשלב מסוים. הוא לא התאהב בזה עד הסוף, התחבר יותר לצד הלימודי שלו. ליאור היה צריך את זה והוא ממשיך להתאמן עד היום. זה נתן לו המון ביטחון. צריך לזכור שיואב נולד כשיאיר היה יחסית בתחילת דרכו, אבל ליאור גדל בתקופה שאבא שלו כבר היה יותר מוכר, ולפעמים ילדים יכולים להציק לך על זה. אז הוא למד להסתדר טוב מאוד ולא חיפש הנחות בשום דבר".

הבכור לבית אביו

יואב לפיד, בנו הבכור של יאיר, נולד ב-1987. יאיר היה אז רק בן 24. "עבדתי בשתי משרות. היה לי בבית תינוק בשם יואב וכדי לפרנס אותנו נאלצתי לעבוד במשך כל היום ככתב, ובמשך כל הלילה כעורך לילה", כתב בשנת 2011 בטורו. "אני לא זוכר מתי בדיוק ישנתי".

יאיר התגרש מתמר פרידמן עוד כשיואב היה תינוק. שלוש שנים לאחר מכן נישא לליהיא, אלא שהגירושים לא פירקו את המשפחה ופרידמן נשארה בקשר טוב עם הלפידים. עד היום היא נחשבת בת בית אצלם, במשך שנים התגוררה בסמיכות להם והייתה שותפה בניסוח המצע של מפלגת "יש עתיד". הקשר הזה חלחל גם אל דור ההמשך: למרות שלא גדלו באותו בית ולמרות הפרש הגילים הגדול ביניהם, האחים לפיד התבגרו כאחים לכל דבר. למעשה, למרות שהם בנים לשתי אמהות שונות, הבתים היו נפרדים רק ברמה הטכנית.

יואב לפיד (3) סופי (צילום:  Photo by Flash90)
שקט ולא שוויצר. הבן יואב | צילום: Photo by Flash90

כילד היה יואב מגיע לאביו לפחות שלוש פעמים בשבוע. בעבר סיפר יואב על אביו ש"בזמן הזה הוא היה גם אבא וגם אימא. מחתל, לוקח לגן ויורד איתי לגינה". איתן הרפז, חבר ילדות של יואב, מספר: "יואב גר בילדות שישה בניינים מאבא שלו. הוא לא הרגיש כמו ילד להורים גרושים. הוא היה מבלה יום פה ויום שם, יכול היה לחזור אחרי בית הספר לאמא וללכת בצהריים לאבא. ההורים שלו היו תמיד בקשר טוב מאוד ותמר הייתה חלק מהמשפחה".

איך התרשמת כילד מהבית של משפחת לפיד?
"זה בעיקר היה בית מאוד מאוד רגיל".

ההתנהלות המשפחתית הייתה אולי רגילה, אבל אין שום דבר רגיל בילד בן חמש שכבר יש ספר על שמו. "הצל של יואב" הוא נקרא, סיפור על ילד קטן בשם יואב שהצל שלו מסוגל לעשות דברים שצל בדרך כלל לא עושה. יאיר פרסם אותו ב-1992 ולפני מספר שנים אף הוקמה בעיר חולון גינה ציבורית על שם הספר. יואב הוזמן עם אבא יאיר לטקס חנוכתה.

יואב לפיד (4) סופי (צילום:  Photo by Flash90)
טיפוס מוביל וכריזמטי. יואב | צילום: Photo by Flash90

הוא למד בבית הספר היסודי ע"ש ישראל אפשטיין ברמת אביב ומאוחר יותר בגימנסיה הרצליה, התיכון שבו למד גם אביו. מורה בגימנסיה השוותה בעבר ביניהם: "כשיאיר לפיד הגיע לגימנסיה הוא היה מוחצן, ישב על תקן הכותב והלך עם גלביה כל היום. הבן שלו היה שקט ולא שוויצר. יואב אף פעם לא ניצל את המעמד שלו".

יואב היה תלמיד חברותי וחברתי, פעיל בולט בשבט צופי רמת אביב ג'. הוא אפילו התנדב כמרכז שבט בזמן שירותו הצבאי. "הוא טיפוס מוביל וכריזמטי", מספר איתן הרפז. "יש לו הרבה מה להגיד על כל נושא, הוא מאוד מבין עניין ובעל ידע כללי מאוד נרחב. הוא תמיד מוקף באנשים".

כלומר יש לו חבורה קבועה?
"אנחנו ספציפית חבורה של שמונה חברים מאוד טובים שהולכים ביחד מהיסודי, אבל גם בלי קשר אלינו, בכל מקום שיואב מגיע אליו הוא מוקף חברים חדשים".

בבית הספר התבלט יואב במקצועות ההומניים, ספרות והיסטוריה. ביום שבו עלה לכיתה א' כתב אביו: "אני אכעס אם תביא תעודה רעה. לא בגלל שזה נורא כל כך, אלא מפני שזה תפקידי. שנינו חברים בממסד. אתה כדי למרוד, ואני כדי שיהיה לך במה למרוד". כשיואב החל את לימודיו בתיכון כתב יאיר: "אני לא צריך כבר להאכיל אותך, להסיע אותך, או ללמד אותך לקלוע מקו העונשין. לפעמים נדמה לי שהצטמצמתי לכספומט".

הרבה לפני שאבא יאיר נכנס לפוליטיקה, יואב כבר נדרש להתרגל למבטים מהסביבה. אלא שהוא לא ממש התלהב מהפרסום והעדיף להישאר יואב ולא "יואבי". מכרים מספרים שבאחד מטקסי יום הזיכרון הוא התבקש להקריא את השיר "ההחמצה" שכתב אביו. יואב התחמק מזה ולא רצה לקרוא את השיר, אבל בסופו של דבר נעתר. "חברים שלי תמיד ידעו שאני לא רוצה שהם יספרו לאחרים שאני הבן של יאיר לפיד, כי אני רוצה שיכירו אותי בזכות עצמי", הבהיר בעבר. "רק כשהגיעה 'יש עתיד' נהיה לי סוויץ' במחשבה".

מכל קצות הפריבילגיה

בנובמבר 2005 התגייס יואב לקורס קדם-צבאי של חיל המודיעין במסגרת "שחקים", פרויקט יוקרתי של החיל שמתקבלים אליו רק כ-30 מועמדים בשנה.  "לקורס הזה מגיעים כל הבנות של והבנים של, כולם מבתים סופר פריבילגיים", מספר ל', חבר של יואב מהצבא. "זאת השמנה והסלתה של צהלה ורמת השרון, אנשים באמת סופר איכותיים שעברו המון מיונים קשים כדי להגיע לשם. מהבחינה הזו, יואב לא היה יוצא דופן".

יואב לפיד (2) סופי (צילום:  Photo by Flash90)
תמיד מוקף באנשים. יואב | צילום: Photo by Flash90

הקורס נערך בתנאי לוקסוס. "מגיעים למלון בנתניה עם חדרניות, חדר כושר וחדר אוכל מפואר ולומדים כל היום", מתאר ל', אבל לאבא יאיר היה כנראה משהו אחר בראש: "כל חייך עברו עליך בשכונה אחת, כך שנדמה לך שהיא העולם, אבל היא לא", כתב בטורו לקראת הגיוס של יואב. "אתה הולך לפגוש אנשים מאשדוד ומירוחם, מאילת ומיקנעם, מקישנייב וממוסקבה. הם חושבים אחרת, יש להם אהבות אחרות, דברים אחרים מצחיקים אותם. זה יהיה קצת מבהיל ברגע הראשון, אבל אחר כך זה יהפוך לאחת ההרפתקאות המופלאות ביותר של חייך".

הטור הזה, מספר ל', עלה ליואב בערימה שלמה של בדיחות. "יאיר לפיד כותב בשישי שלפני הקורס טור ל'יואבי' שבו הוא מספר כמה הוא הולך להכיר אנשים מכל המדינה ואיך הוא הכין צ'ימידן והוא הולך לא לראות אותו יותר. אנחנו מגיעים לשם וזו פשוט קייטנה של ילדי צהלה, רמה"ש ותיכון ליד"ה בירושלים. מי ישמע הוא הולך לביירות, להילחם בחולות עם אנשי גולני! בפועל יואבי היה במלון, אכל טוב, למד ערבית ועשה יוגה במד"סים. אז מישהו לקח את הטור הזה ותלה אותו באחד מחדרי ההדרכות. כולנו מתנו מצחוק שבוע, אבל אז הורדנו את זה".

למה?
"כי הבנו משהו שלא ציפינו לו: יואב ממש נחמד. אינטליגנטי וכריזמטי. בחיי שאין לי מילה אחת רעה להגיד עליו גם אם אני אנסה".

יואב לפיד סופי (צילום:  Photo by Flash90)
"הבנו משהו שלא ציפינו לו: יואב ממש נחמד" | צילום: Photo by Flash90

במהלך שירותו הצבאי של יואב נפטר טומי לפיד. בהלוויה הוא הקריא הספד מרגש לסבו: "לא הייתי צריך את מותך, אפילו לא את המחלה, כדי להבין שאני מעריץ אותך. לא מתבייש לרצות להיות כמוך. המחמאות הכי גדולות עבורי היו אלו המדברות על הדמיון בינינו... בפעם האחרונה שראיתי אותך ידענו שכנראה לא ניפגש יותר. זה היה מעמד קצת מבלבל עבורי, אבל הספקתי לומר לך שאני אוהב אותך".

יואב שירת ארבע שנים בחטיבת המחקר של חיל המודיעין והתמחה בזירה הסורית – בדיוק בתקופה שבה הושמד הכור שעשה כותרות השבוע. רוב האנשים במסלולים הדומים יוצאים לקצונה, אבל הוא החליט שלא לצאת והעדיף להשתחרר מוקדם. "אנשים היו מאוד מרוצים ממה שהוא עשה בתפקיד", מספר חבר מהצבא. "הוא לא ביקש ולא קיבל הנחות בגלל הייחוס שלו. האמת, הפעם היחידה שראינו את יאיר הייתה בשתיית שחרור שלו".

מיד עם השחרור טס יואב לטיול בדרום אמריקה. הוא ביקר בברזיל, בצ'ילה ובארגנטינה, וגם הפעם חלק אבא יאיר עם האומה את תחושותיו בעניין: "אומרים שיש שם המון שודדים, באים אליך עם סכין ולוקחים את השעון והארנק, ואז יושב באיזו שכונת עוני איזה פבלו אסקובר עם השעון הישן שלי ותעודת שחרור מצה"ל. דור שלם של הורים יושב בבית ופוחד".

וגם הפעם החשש היה מוגזם. אחרי חודשיים בלבד עזב יואבי השאפתן את דרום אמריקה לטובת התמחות בתחום החקיקה בסנאט האמריקאי בוושינגטון. במסגרת העבודה עסק בעיקר בניתוח מחקרים עבור סנאטורים וגר בדירה בוושינגטון במשך כחצי שנה. כשחזר לארץ עבד יואב במשך תקופה קצרה ככותב שאלות לשעשועונים דוגמת "אל תפיל את המיליון" ו"משאבת הכסף". מעניין אם העובדה הזאת תצוץ פעם כשאלת טריוויה באיזה שעשועון.

יואב לפיד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי)
תפקיד מרכזי בקמפיין יש עתיד. יואב | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי

חבר מביא חבר שושואיסט

לאחר פסיכומטרי מוצלח במיוחד ("756 אם אני זוכר נכון" אומר הרפז), יואב החל ללמוד ספרות אנגלית ומזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, כולל לימודי השפה הסינית. במקביל עבד כמלצר בבית קפה בצפון תל אביב.

יואב לא עצר בתואר אחד והמשיך לתואר שני ב"אינסיאד", מבתי הספר היוקרתיים בעולם לעסקים, שמציע תכנית לימודים חד שנתית המתקיימת לסירוגין בצרפת ובסינגפור. אבל כשאבא יאיר החליט לרוץ לראשונה לפוליטיקה, יואבי היה שם בשבילו וחזר במיוחד מסינגפור לטובת העניין. הוא לקח על עצמו תפקיד מרכזי, עמד בראש צוות הניו-מדיה ב"יש עתיד" ותפעל את עמוד הפייסבוק הפופולרי של אביו. הוא גם התגייס עם כל המשפחה לקמפיינים ברחוב – עמידה בצמתים וחלוקת פליירים.

יואב, שכבר היה גבר בוגר בשלב הזה, לא נעלם מעיני התקשורת. תמונות שלו לבוש בקפידה, מטפח זקן ג'ינג'י מפואר ומחייך חיוך מאוזן לאוזן כיכבו באתרים ובעיתונים לצד אביו, שהיה אז השם החדש והמרענן של הפוליטיקה הישראלית.

"זו הייתה תקופה מאוד משפחתית", מספרת פעילת יש עתיד. "הבנים שניהם תמיד היו שם וגם ליהיא ותמר והסבתות. בכל מקום שהיינו, הם היו הולכים איתנו ועושים את כל הפעילויות כמו הפעילים. פעם הם הלכו בעצמם והעמידו שלטים למען נישואים אזרחיים בישראל. הייתה תחושה שכל הפעילים הם חלק מהמשפחה. לא היה שום ריחוק בגלל שהם הבנים של יאיר".

אין תמונה
בר המצווה של יואב, שנת 2000. מימין: טומי לפיד

"הבנים לא הופתעו כשיאיר החליט להיכנס לפוליטיקה, היה ברור שזה יקרה, ויואב היה סופר מעורב בתהליכים בבחירות הראשונות", אומר הרפז. "הוא חושב שאבא שלו עשה החלטה נכונה, מאוד מאמין בו וביכולות שלו לעשות למען המדינה".

חברי המשפחה מספרים שהלפידים חולקים השקפת העולם פוליטית. "הם כולם מאוד במרכז, גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה חברתית", אומר הרפז. "הבנים מסכימים עם הדרך שאבא שלהם מוביל. ברור להם שימין ושמאל זה משהו שהוא פסה, שזה לא שיח רלוונטי. שום דבר הוא לא שחור ולבן".

אתה רואה את יואב הולך לפוליטיקה?
"לא. זה לא מעניין אותו. הוא בטח יהיה בהיי-טק, יעשה משהו לבד או יצטרף לחברה. מה שבטוח, הוא יצליח. הוא עובד מאוד קשה ומכוון להיות הכי טוב במה שהוא רוצה לעשות".

עד לאחרונה עבד יואב בסטארטאפ הישראלי Similarweb. במסגרת עבודתו היה שותף לפיתוח אפליקציה לניהול "יומן כאב" שזכתה במקום הראשון בתחרות "האקתון" של בית החולים השיקומי רעות, במסגרת אתגר בהתמודדות על פיתוח טכנולוגיות לטובת המטופלים בבית החולים. "זו חברה של חבר מביא חבר, בעיקר אנשי חטיבת המחקר ממודיעין", מספר חבר של יואב.

כיום, כיאה לרווק תל אביבי מבוקש (הרפז: "היו לו חברות בעבר. כרגע הוא לבד אבל לא יוצא דופן, רוב החבר'ה רווקים"), יואב מתגורר לבד עם חתולה בדירה באזור יוקרתי במרכז העיר. הוא עובד כיועץ ניהול מוצרים לחברות שונות, בעיקר בתחום ההייטק, ומלמד פיתוח מוצר במכללה למנהל (הרפז: "הוא אוהב את מה שהוא עושה במכללה, והם מאוד אוהבים אותו"). בזמנו הפנוי הוא מתאמן בחדר כושר ולפחות פעם בשבוע יוצא לבלות עם אבא יאיר או עם הגיבור השני של הסיפור הזה. האח ליאור.

יואב לפיד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי)
מוריד פרופיל. ליאור | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי

בלדה לנאיבי

"בצומת גהה היה אור אדום. המכונית היחידה שעמדה לידי הייתה ניידת משטרה", כתב יאיר לפיד בשנת 2008. "הם הסתכלו עליי במבט ששוטרים מתאמנים עליו מול הראי: שילוב של חשדנות ושל זהירות. יצאתי מהמכונית וניגשתי אליהם. אני מניח שהם זיהו אותי כי הם פתחו חרך בחלון. 'שלום', אמרתי. 'שלום אדון לפיד', אמר השוטר המבוגר יותר.
'אני חוזר עכשיו מבית חולים'.
'אתה בסדר?'.
'לפני שעה נולד לי ילד'.
'וואלה?'.
'ליאור. אני הולך לקרוא לו ליאור'".

בניגוד ליואב לפיד, שהתבגר עם הקריירה של אביו, ליאור נולד כשיאיר כבר היה עמוק בתוך התודעה הציבורית. זה היה בספטמבר 1996. שנה אחריו נולדה אחותו יעל, שבשנים האחרונות סיפרו יאיר וליהיא על האוטיזם שהיא מתמודדת איתו. "היא לבשה מדים וכומתה כתומה ואבא שלה ניגב את העיניים וקיווה שלא רואים", כתב יאיר בפייסבוק לאחר שהתנדבה לחטיבת החילוץ וההצלה של צה"ל. "אז את עכשיו את חיילת כמו ליאור?', שאלתי את יעלי, והילדה הלא-מדברת שלי הנהנה בחוזקה".

אין תמונה
נולד כשאבא כבר היה סלב. יאיר וליאור

ליאור בחר בטקטיקת התמודדות שונה מזו של אחיו עם מעמד "הבן של": הורדת פרופיל. גם הוא זכה לככב בשלל טורים של אביו, למשל כשעלה לכיתה א' ("התיק עם הסמל של סנופי מוכן כבר שבוע, כולל המחברות העטופות, ומשום מה הודעת לנו שאתה רוצה לחבוש את הכובע הכתום המצחיק, שגורם לך להיראות כמו טרקטוריסט שהתכווץ בכביסה"). אבל ליאור עצמו תמיד הצניע את הייחוס המשפחתי. "הוא ילד מאוד צנוע", אומר המאמן סקורניק. "תמיד מסתיר את זה שאבא שלו זה יאיר".

גם ליאור למד ב"אפשטיין", אבל אחר כך שבר את המסורת המשפחתית בגימנסיה ולמד בתיכון עירוני א'. מכרים מתארים אותו כבחור שקט, נעים, חובב מדעים ומשחקי מחשב שמטפח חיבה גדולה לאנימציה וקומיקס יפניים. חדי עין היו יכולים לזהות אותו מסתובב במרץ האחרון ב"הארוקון" - כנס חובבי אנימה ומנגה - כשהוא מחופש במעיל עור שחור, מגפיים גבוהים, חרב ארוכה ושיער מחומצן. "לכבוד השחרור יואב קנה לו תמונה מאוד יפה של כמה מגיבורי העל שהוא אוהב", מספר הרפז וסוגר סופית את הפינה: הילד גיק.

"הוא בחור מאוד חריף", מספרת חברה לספסל הלימודים, "אבל די שקט. יש בו איזושהי תמימות או ילדותיות שהיא מקסימה בעיניי. הוא יחסית סגור, אבל כשהוא כבר אומר משהו, הרבה פעמים הוא קולע בול. קשה שלא לאהוב אותו".

ליאור לפיד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי)
אין ספק, הילד גיק. ליאור | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי

בשנת 2011 כתב עליו יאיר: "ליאור בן 16. הוא התחיל השבוע קורס במדעים. שני ההורים שלו קיוו אמנם שהוא יעסוק במשהו מעשי כמו קולנוע או פיסול, אבל אז הילד הודיע שהוא כבר הלך מיוזמתו ועבר בחינות בפיזיקה והתקבל. הוא מהילדים האלה שיושבים לבד בחדר מול הפלייסטיישן וממציאים לעצמם עולמות שלמים בדמיון. אחר כך הוא יוצא עם נעליים אדומות, כי זה הצבע היחיד שלדעתו מתאים לנעליים, ואומר שהוא רוצה להיות פיזיקאי. לך תדע, אולי זה באמת מה שחסר לעולם, פיזיקאים עם נעליים אדומות". בשנת 2012 הוסיף בטור אחר: "הנער הערני מחזיק דווקא בהשכלה כללית הכוללת בעיקר את 'מורטל קומבט 4'".

ממש לפני הגיוס לצבא זכה ליאור באליפות הארץ לקבוצת הגיל והמשקל שלו ב-MMA (אמנויות לחימה משולבות). "הוא התאמן כמעט כל יום, וכשהוא זכה היינו מאוד מאושרים", מספר המאמן סקורניק. "לליאור ויואב לא יצא להתאמן ביחד, אבל ליאור התאמן לא מעט עם יאיר ויש ביניהם דמיון גדול". ובאמת קשה לפספס את זה: ליאור הוא ממש בבואתו של יאיר, החל בתווי הפנים וכלה במבנה הגוף הרחב והשרירי.

ליאור לפיד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי)
"אומר את הדברים הנכונים בזמן הנכון". ליאור | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי

"ליאור הוא לא מהרועשים והבולטים, אבל גם לא אאוטסיידר, פשוט בחור מנומס וצנוע שלא מעניין בשטויות", אומר סקורניק. "אפילו בציוד ספורט הוא לוקח את הכי פשוט. תמיד מבקש ולא עושה עניין. זה חשוב בעיניי. במיוחד כשיש לך אבא כזה".

"החיסרון של ליאור", מספר מקורב למשפחה, "זה שהוא תמיד היה ילד מאוד תמים. אני מאוד מקווה שזה יעבור לו, כי אפשר לעבוד עליו בקלות. גם כילד ראיתי את זה: הוא היה יכול לשחק עם ילדים באיזה משחק, ואם עבדו עליו הוא לא שם לב".

הוא פראייר?
"הוא מאמין בטוב שבאדם ולפעמים אנשים קצת מנצלים את זה".

אהבת האנשים המוזרים

כמו אחיו, גם ליאור התגייס לסייע לאביו במהלך קמפיין הבחירות הראשון שלו. אבל בניגוד ליואב, שלקח על עצמו תפקיד מרכזי במטה, ליאור הסתפק בעבודת השטח כאחד הפעילים. "אני זוכרת אותו בתור ילד מתוק שתמיד נמצא איתנו ועוזר בצמתים. אפילו קצת ביישן", מספרת פעילת המפלגה.

ליאור לפיד (צילום: מתוך פייסבוק)
"ילד מתוק שתמיד נמצא איתנו ועוזר בצמתים". ליאור מסייע בקמפיין | צילום: מתוך פייסבוק

למרות שהוא מתרחק מהתקשורת, ליאור עשה כותרות באפריל 2013 לאחר שבמהלך הפגנה מחוץ לבית משפחת לפיד במחאה על הקיצוצים והגזרות הכלכליות יצא אל המפגינים עם מגפון וביקש לדבר איתם. "אני מאוד מצטער להודיע לכם שאני הייתי בן המשפחה היחיד בבית", אמר. "יאיר וליהיא כרגע לא נוכחים באזור. אז אני מצטער אבל החלטתי להביא על עצמי את החובה להקשיב לכם". בהמשך, לאחר שזכה למחיאות כפיים מהנוכחים, אמר: "רציתי שתדעו שהקריאות שלכם לא נפלו על אוזניים ערלות. אנחנו משתדלים לעשות ככל שביכולתנו כדי לעזור למעמד הביניים ולשכבות החלשות".

חודשיים לאחר מכן, ביוני 2013, שוב עלה שמו בתקשורת: הפעם פורסם שיאיר, אז שר האוצר, הכניס את בנו לדיון סגור של קבינט הדיור. בישיבה נכח מספר מצומצם של שרים ועוזרים והוצגו בה תכניות האוצר לפתרון משבר הדיור. "הזמנתי את בני בן ה-17 לארוחת צהריים והכרחתי אותו להמתין לי בדיון שנמשך שעתיים בקבינט הדיור", הסביר יאיר בתגובה לטענה שאישר לבנו לנכוח בישיבה בניגוד לנהלים. "אני מקווה שהוא לא יפנה למועצה לשלום הילד ויתלונן ששעממתי אותו".

ליאור לפיד 1 (2) סופי (צילום:  Photo by Flash90)
מטפח חיבה גדולה לאנימציה וקומיקס יפניים. ליאור | צילום: Photo by Flash90

בשנת 2014 התגייס לשרת כלוחם בחיל השריון. חבריו מתארים שירות לא פשוט שכלל כוננות מסביב לשעון וימים ארוכים בטנק בלי לצאת מהסרבל. "ליאור הסתדר טוב יחסית עם החברים בטירונות ובפלוגה", מספר אחד מחבריו לצוות. "הוא היה התותחן ויצא לנו לתפוס ביחד קו ברמת הגולן, על גבול סוריה. היו קצת שיחות על המשפחה שלו, אבל הוא לא אהב את זה וביקש שיתייחסו אליו כאל ליאור ולא כאל בן של".

גם באופי השירות הצבאי ניכר ההבדל בין האחים לפיד. אם יואב עשה את שירותו ביחידה מובחרת של חיל המודיעין, הרי שליאור בחר בשירות הקרבי הכי פחות נוצץ שיש לצה"ל להציע. "הוא לא היה צהוב ומורעל", מספר חברו ליחידה. "הוא לא קיבל הרבה משימות, אבל משימה שהיה מקבל – הוא היה מבצע, גם אם לא על הצד הטוב ביותר. הוא חבר מצוין שאפשר לדבר איתו על כל דבר מתי שאתה רק רוצה. פחות מהסוג שבולט ומוביל, אבל הוא בחור מאוד חכם ויש לו ידע בהמון דברים. יש לו מין שקט פנימי כזה, מאוד מאוד חזק. הוא לא מאלה שיתפרצו ויגידו משהו לא במקום, הוא אומר את הדברים הנכונים בזמן הנכון".

ליאור לפיד (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי)
"הוא לא היה צהוב ומורעל". ליאור כלוחם בשריון | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק האישי

את הכותרות הבולטות ביותר עורר לפיד הצעיר לפני שנה וחצי, כשהציע נישואים לבת זוגתו דאז, דיאנה לוין, שהכיר כשלמדו ביחד בתיכון עירוני א'. כיום היא שף-קונדיטורית לאחר שלמדה קונדיטוריה בצרפת. לוין, בת למשפחה גיאורגית מכובדת - אביה עורך דין ואמה מתווכת נדל"ן - עובדת במסעדת היוקרה "משייה" בתל אביב. "דיאנה באה עם ליאור לבחינה שלו לחגורה שחורה וגם לאליפות הארץ", מספר סקורניק. "באירועים גדולים תמיד היינו רואים אותה עם יאיר וליהיא".

ארבע שנים היו ליאור ודיאנה ביחד עד שהחליטו לקחת את מערכת היחסים לשלב הבא. "דיאנה היא בחורה מתוקה ממש, היא הייתה מגיעה איתו כל הזמן לפעילויות של המפלגה", מספרת פעילת יש עתיד. "היא טיפה מוזרה, וגם הוא, אז ביחד הם היו זוג מקסים. ממש חמודים ודביקים, אהבה של אנשים טהורים ותמימים".

התינשאי לי בגיל 20

הצעת הנישואים באה באפריל 2016, בנמל תל אביב. כשברקע רחש הגלים, לפיד הצעיר כרע ברך בפני אהובתו ושלף טבעת. "היום אמרתי כן לחבר הכי טוב שלי, החצי הטוב יותר שלי ואהבת חיי, ליאור לפיד. אני לא יכולה לחכות להיות אשתך!", כתבה דיאנה באותו יום בעמוד הפייסבוק שלה והעלתה תמונה של השניים בעיצומו של הרגע הרומנטי. כמה ימים לאחר מכן כבר חגגו המשפחות במסעדה גיאורגית בתל אביב. בחגיגה הייתה גם חברת המשפחה הקרובה, עינת שרוף, ששרה שיר שליאור הקדיש לאהובתו. השניים, שהיו אז רק בני 20, תכננו להינשא לאחר שישתחררו מהצבא. אלא שבפברואר האחרון, כחודשיים לאחר שליאור השתחרר מהצבא, השניים נפרדו והחתונה בוטלה.

להצעת נישואין (צילום: מתוך פייסבוק)
הצעת הנישואים. ליאור ודיאנה | צילום: מתוך פייסבוק

"נכון שהם היו הרבה שנים ביחד, אבל להתארס בגיל 18-19 זה מוזר", אומר לנו פעיל יש עתיד שמכיר מקרוב את המשפחה. "הרבה חשבו ככה אבל לא רצו להגיד, כי באמת שמחו בשבילו ולכן גם התבאסנו כשהם נפרדו. אבל הפתעה זאת לא הייתה".

"זה דברים שילדים עושים", אומר הרפז. "הם לא עשו מזה יותר מדי עניין לדעתי וגם המשפחה לא לקחה את זה נורא קשה. ברור שזה לא היה קל לליאור, אבל הם לקחו את זה במידה".

בימים אלה מתגורר ליאור עם הוריו בתל אביב. לאחרונה סיים קורס ברמנים והוא צפוי להתחיל לעבוד כברמן כדי לחסוך כסף. מקורביו מספרים שהוא לוקח את הזמן, כיאה לבחור בן 21 שהרגע השתחרר ונמצא במסע חיפוש עצמי. אם הוא יתקשה למצוא את עצמו, הוא תמיד יוכל להתייעץ עם אחיו: הם מדברים בתדירות גבוהה, טסו ביחד לחו"ל ויוצאים לבלות ביחד לפחות פעם בשבוע. 

*יואב וליאור לפיד בחרו שלא להתראיין לכתבה זו