הרב יוחנן חיות, תושב בני ברק, משמש כבר 12 שנים בתפקיד הרב של חברת "אל על". לפני כשבועיים הגיע שמו לכותרות כשנודע כי בנו, שמעון יהודה חיות, הוא נוכל סדרתי שעסק בהונאות בישראל, עלה על הרדאר של המשטרה, נמלט לסקנדינביה ושם החל לעקוץ נשים עשירות כשהציע את עצמו בשם סיימון לבייב, בנו של היהלומן לב לבייב. חיות הבן נעלם לאחר שנחשפו מעשי המרמה שלו, וכשכתבנו כאן על הקורבנות הישראלים של מי שמכונה "נוכל הטינדר", מקורבים למשפחה אמרו לנו שהרב חיות היה כה נסער מההאשמות כלפי בנו שהוא ישב עליו שבעה. כעת מתברר שלמרות הסיפורים על האבל הכבד, הרב עצמו הציג את בנו כסיימון לבייב – לרוע מזלו בפני אדם שמקורב למשפחת לבייב והבין מיד שמדובר בתרמית. חיות עצמו מכחיש את הדברים, כפי שיפורט בהמשך.

הרב יוחנן והרב עמאר (צילום: באדיבות כיכר השבת)
קשרים בחברה החרדית. הרב חיות (במרכז) והרב עמאר (משמאל) | צילום: באדיבות כיכר השבת

מי שחשף את שיתוף הפעולה של חיות עם ההתחזות של בנו הוא הרב מיימון בדוש, תושב ניו יורק ואחד משלושה אנשים שהגישו תלונות נגד הרב חיות במפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב. שניים מהם פנו אלינו לאחר פרסום התחקיר על בנו ושלושתם טוענים שהרב לא רק משתתף במעשי הנוכלות של בנו, אלא גם עוסק לכאורה במעשים פליליים משלו – הונאות, ניסיונות הונאה, זיוף צ'קים והלבנת הון. "האמנתי לו כי הוא הרב יוחנן חיות", אומר ר' (השם המלא שמור במערכת), איש עסקים מבני ברק שהגיש נגד חיות תלונה במשטרה ותביעה אזרחית בטענה שהרב עקץ אותו במאות אלפי יורו. "אני לא אדם תמים, אפילו די חשדן, אבל הרב של אל על? לא חשדתי לרגע שהוא ירמה אותי".

בעקבות התלונות שהוגשו נחקר הרב חיות באזהרה וכבר עומת עם אחד המתלוננים; גורמים במשטרה מספרים על מאמץ חקירה בינלאומי שמתקיים ושבמסגרתו נבדק הקשר בין מעשי הבן לתלונות נגד האב. "מרשי נפל קורבן למעשי הנוכלות של בנו, דווקא בעת שהוא ואשתו חשבו שחזר למוטב", כותב לנו עורך הדין של חיות, שמכחיש את כל הטענות נגדו ואומר שהרב חיות ובני משפחתו הם הקורבנות הגדולים ביותר של "נוכל הטינדר". תגובתו המלאה מופיעה בתחתית הכתבה.

זה צ'קים של משפחה עשירה, לא יקרה כלום

בתחילת דרכו באל על שימש חיות בתפקיד מנהל השירות לנוסע הדתי; לפני 12 שנים - לאחר שהרב הקודם של החברה, אבשלום קציר, פוטר במסגרת צעדי התייעלות - מונה גם לתפקיד רב החברה. בין תחומי האחריות שלו נמנים נושאי כשרות, קיום מצוות בטיסות וסיוע לנוסעים חרדים שנתקלים בבעיות ביורוקרטיות ואחרות טרם הטיסה ובמהלכה. "הוא יצר המון קשרים. רבנים ונוסעים חרדים שצריכים עזרה או הטבות מאל על יודעים שהוא הכתובת שיכולה לעזור להם, וברוב המקרים הוא באמת עוזר, אבל הוא גם יודע לנצל את זה לטובתו", אומר לנו רב שמכיר היטב את חיות.

אחד הקשרים שיצר חיות במסגרת תפקידו היה עם הרב בדוש, המנהל של עמותת צדקה שיהודים אמידים ממוצא חלבי מזרימים לה מדי שנה כשלושה וחצי מיליון דולר כדי לסייע ליהודים במצוקה. הרב בדוש מספר שחיות החל לפקוד את מסיבות הפורים של הקהילה החרדית בניו יורק; בכל ביקור כזה נהג בדוש לתרום לו 3,000-2,000 דולר. "הרב היה מגיע, מספר שהוא בחובות", מסביר בדוש. "ככה זה נמשך שבע שנים".

לפני כשנתיים פנה חיות לבדוש, סיפר שהחובות מאיימים להכריע אותו והפעם ביקש ממנו הלוואה מכספי עמותת הצדקה. הסכום המבוקש: מיליון דולר. "הוא אמר שהוא מקבל באל על משכורת של 10,000 שקל שלא מספיקה לכלום", אומר בדוש.

אבל מיליון דולר?
"חיות אמר שהוא צריך את הכסף כי הוא מפרנס משפחה גדולה, עוזר לשאת בהוצאות של כולם. גם אני אמרתי לו שזה סכום גדול מאוד והזכרתי לו שזה לא כסף שלי אלא תרומות עבור נזקקים. לעמותה שלנו יש חשבון בנק בניו יורק וכל דולר שיוצא עובר דרך הנהלת חשבונות, אז הבהרתי שאם הוא רוצה הלוואה, הוא יצטרך לתת לי צ'קים נגדיים כעירבון. חיות אמר לי לא לדאוג, כי יש מיליונר יהודי עם חברות באירופה שמגבה אותו. הסיפור היה שהוא עזר פעם למיליונר הזה למנוע מהבת שלו להתחתן עם גוי ולהתבולל, אז הוא מרגיש חייב לו. חיות אמר שהמיליונר מוכן לסייע בתנאי שהכספים יועברו דרך צד ג', חברה נוספת, כדי שהסכומים לא יעשו לו בעיות עם רשות המסים. הרי הרב לא עמד להצהיר על קבלת הכספים האלה".

הרב מימון בדוש
"הבנתי שעוקצים אותי". הרב מיימון בדוש

בדוש הסכים לסייע לחיות בסכום נמוך יותר משביקש - כ-400 אלף דולר. בחודש מרץ 2017 הוא העביר לו את הכסף ב-25 צ'קים מחשבון הבנק של העמותה, והרב חיות מסר לו בתמורה צ'קים של חברה בשם Tapiro Group שבסיסה בוורשה, פולין.

בדוש לא הקל ראש בהלוואה הגדולה והזהיר את הרב חיות שלא יפקיד את הכספים בחשבונו לפני שבדוש עצמו יקבל מהבנק אישור לכך שיש כיסוי לצ'קים של טפירו גרופ הפולנית. "חיות אמר לי, זה צ'קים של משפחה עשירה, לא יהיו בעיות. תהיה רגוע. הוא בא אליי למשרד בברוקלין ומסר לי אותם".

למה הסכמת בכלל לקבל צ'קים מצד ג', ועוד מחברה שלא היה לך איתה מגע ישיר?
"תראה, זה הרב של אל על. אדם מכובד, עם מעמד, אז סמכתי עליו בעיניים עצומות. עדכנתי גם את רואה החשבון שלנו כדי שלא נסתבך עם רשויות המס בארצות הברית. לא חשבתי לרגע שהצ'קים שהוא נתן לי היו מזויפים".

אין בכלל חברה כזו

מספר ימים לאחר החלפת ההמחאות, כשהרב בדוש הגיע מניו יורק לביתו בירושלים, הטלפון צלצל דקות ספורות לפני כניסת השבת. על הקו הייתה מנהלת הבנק של עמותת הצדקה: מישהו ניסה לפדות צ'קים בסכום כולל של 100 אלף דולר מחשבון העמותה. "כשהיא הסבירה לי באלו צ'קים מדובר, הייתי פשוט בהלם. הבנתי שהרב חיות ניסה למשוך את הכסף בניגוד להסכם בינינו, כי הצ'קים שהוא העביר לי עדיין לא נפדו".

שמעון חיות
עלה על הרדאר ונמלט מהארץ. שמעון יהודה חיות

מה עשית?
"התקשרתי לרב חיות, אמרתי לו שהוא נהג בניגוד למה שהוסכם ושהחלטתי לחסום את החשבון, לבטל את כל הצ'קים שנתתי לו ולהחזיר לו את הצ'קים של טפירו גרופ. פחדתי שמישהו שקשור לרב יעקוץ אותי, הרי הצ'קים שלנו היו אצלו ולך תדע מה הוא עשה איתם".

מה אמר לך חיות? איך הוא הסביר מה קרה?
"הוא אמר שמדובר בטעות, התנצל וביקש להיפגש איתי יחד עם נציג המשפחה העשירה ולהסביר הכל. הוא ממש התחנן שלא אחסום את החשבון ולא אבטל את הצ'קים, אמר שעוד מעט הכסף יעבור מאירופה לחשבון בנק של העמותה. כדי להיות יסודי עשיתי גם בדיקה מעמיקה בעזרת הבנק בניו יורק לגבי החברה הזאת, טפירו גרופ".

מה הם גילו?
"שאין בכלל חברה כזו ואין לה שום חשבון בנק בוורשה. פה כבר נדלקו לי בראש כל הנורות האדומות". בדוש לא ידע את זה באותה עת, אבל בנו של הרב, שמעון, השתמש בדרכון גנוב או מזויף של אדם בשם מרדכי ניסים טפירו כדי לברוח מישראל ב-2011 דרך מעבר אלנבי. האם יש קשר בין הזהות שנגנבה ממרדכי טפירו והשם "טפירו גרופ"? לא ברור.

הרב יוחנן חיות
"זו לא הלבנת הון, חס ושלום". חיות

זמן קצר לאחר השיחה הקשה ביניהם הגיע הרב חיות לביתו של הרב בדוש בירושלים כשהוא מלווה בצעיר לבוש חליפה ונעלי מעצבים. לפגישה הוא הגיע בפרארי. "הרב חיות הציג את האיש הזה כסיימון לבייב, שהגיע במיוחד לישראל ואמור להעביר את הכסף לכיסוי הצ'קים שנמסרו לי. כדי שאני אהיה רגוע, אותו סיימון הניח על השולחן שלי צרור מפתחות ואמר שאני יכול לקחת כעירבון את הפרארי האחרת שיש לו בניו יורק. הוא גם שלף את הסלולרי שלו והראה לי סרטוני וידאו שלו טס במטוסים פרטיים. אני זוכר שהוא אמר לי, 'אנחנו אנשים כבדים'. אבל לא משנה כמה הם ניסו להרשים אותי ולשכנע שלא מדובר בבלוף, לא נפלתי בפח. הבנתי שהם מנסים לעקוץ אותי".

את הפגישה ההיא דאג בדוש לתעד. בהקלטה נשמע חיות מציג את בנו כנציג חברת טפירו גרופ; חיות הבן, שגם בהונאות שלו בחו"ל היה לפעמים "הבן של לב לבייב" ולפעמים קרוב שלו בדרגה אחרת, מספר שהוא בן דודו של שמואל לבייב, אחיו של לב. "ברוך השם, כסף לא חסר", אומר חיות על הכאילו-משפחה של בנו. "אני הראשון בישראל שהבאתי פרארי לארץ", מתגאה הבן.

ערימת צ'קים
מנהלת הבנק התקשרה רגע לפני כניסת השבת. הצ'קים של עמותת הצדקה

לאחר הפגישה החליט בדוש לברר מיהו אותו סיימון לבייב. קרובת משפחה שלו עבדה בעבר אצל שמואל לבייב, האדם ששמעון יהודה חיות הציג כקרוב שלו, ובדוש שלח לה תמונה של הצעיר שביקר בביתו וביקש שתבדוק במי מדובר. "אחרי כמה דקות קיבלתי הודעת ווטסאפ שכתב שמואל לבייב בעצמו לאותה קרובת משפחה, שאין בן משפחה בשם סיימון".

מה עשית עם המידע?
"אמרתי לרב חיות שאין אדם כזה. הוא ניסה להתכחש, במקום להתנצל שהם ניסו לעקוץ אותי הוא התעקש שזה אדם אמיתי. הוא אפילו הראה לי תעודת זהות ישראלית, אני מניח שמזויפת, עם השם סיימון לבייב".

שלט יוחנן חיות באל על
"ברגע שהוא עקץ אותך אין גישה אליו. צריך אישור של אל על כדי להיכנס". המשרד של הרב חיות

גם ר', איש העסקים מבני ברק, נתקל בשיתוף פעולה לכאורה של הבן והאב. לדבריו הוא מימן לשמעון יהודה חיות כרטיסי טיסה במחלקה ראשונה סביב העולם לאחר שחיות האב ערך ביניהם היכרות ראשונית. "יש לי הוכחות שהרב סייע לבן שלו לעקוץ אותי ואחרים", אומר ר'. "הוא כל הזמן הציג את הבן שלו כסיימון לבייב, וכשאמרתי שסיימון הזה הוא חלק מההונאה – הרב חיות התעקש ש'יש דברים שהשתיקה יפה להם'".

מה זה אומר?
"באמת שאין לי מושג".

אני מעדיף שנסיים את הבלוף הזה

אם חשיפת הזהות הבדויה של סיימון לבייב הייתה עניין מהיר, הרי שהצ'קים הפיקטיביים של טפירו גרופ נהפכו לסאגה ("איכות הזיוף שלהם הייתה ברמה גבוהה מאוד", אומר הרב בדוש. "אפילו לבנק שלי לקח זמן להבין שהכל פיקטיבי"). גם לאחר שבדוש האשים את הרב חיות במסירת צ'קים ללא כיסוי, חיות ניסה שוב ושוב - בסדרה של שיחות ווטסאפ שתמליליהן הגיעו לידינו – לשכנע את בדוש לקיים את ההסכמה המקורית ביניהם. "יש בחשבון הרבה מאוד כסף, בסביבות חמישה מיליון (הכוונה לדולרים)", כתב חיות ושלח לבדוש תיעוד לכאורה של העברת כספים מהחשבון הפולני של טפירו גרופ כדי להוכיח שהוא פעיל ואמיתי.

הסכם בין הרב חיות לבדוש
חלק מהצ'קים הוחזרו, 185 אלף דולר נשארו אצל חיות. ההסכם בין הרבנים

בדוש, בווטסאפ: "כמה זמן ייקח עד שיגיע בפועל לחשבון?".
חיות: "בעוד כמה ימים תראה את זה בחשבון [...] אין בעיה לאחר שהכסף יועבר. נעשה חשבון והרב ישלח לי צ'קים על העברה".
בדוש, למחרת: "תראה הרב יוחנן, כל הסיפור הזה לא נראה לי. שום העברה לא התבצעה וגם לא עומדת להתבצע. אני מעדיף שנישאר חברים ופשוט תחזיר לי את הצ'קים". 

חילופי הדברים נמשכו בשיחת טלפון בין הרבנים. גם במקרה הזה דאג בדוש להקליט את הדברים.

חיות: "דיברת עם הבנק?".
בדוש: "הם החזירו את הצ'קים, כולם. הם לא יכבדו אותם".
חיות: "למה?".
בדוש: "כי אין כסף, מה זאת אומרת למה? אתה היית אמור להעביר 350 אלף דולר בשבוע שעבר וזה לא הגיע [...] הצ'קים שבינתיים הכנסת כולם חוזרים ואני מבטל את הבאים עד שלא יהיה תשלום שיכסה אותם".

מסמך
"הצ'קים לא שווים את הנייר". תכתובות ווטסאפ עם הערות של הרב בדוש

מספר ימים לאחר השיחה, כשהסבלנות של בדוש נגמרה, חודשה ההתכתבות בווטסאפ. בדוש כתב לחיות שהצ'קים שלו "לא שווים את הנייר שנכתב עליהם" והסביר: "אף פעם לא עשינו עסקה כזאת של הלבנת הון. לכן כשאני רואה שדברים לא מתבצעים, זה גורם לי לחשוש שמדובר במשהו לא טוב". לכך השיב חיות: "זו לא הלבנת הון, חס ושלום".

בדוש: "אתם מנסים למשוך זמן לחינם. זה ברור שהברנש המתחזה שהבאת אליי העונה לשם המדומה סיימון לבייב הוא נוכל, רמאי וגנב שמקומו בכלא. אולי גם אתה קורבן של הנוכל העבריין הזה?".
חיות: "אל תדבר על סיימון - אינו נוכל [...] לא ציפיתי שאדם כמוך יטיל בי עלבונות. נתתי לך צ'קים טובים כנגד צ'קים שלך וגם העברה בסכום כפול ולזה אתה קורא נוכל ורמאי! אני מבקש ממך לחזור בך מהמילים הקשות כנגדי [...] ואל תדון את סיימון - תאמין לי שהינו איש טוב וחבל שאתה דן אדם לכף חובה".
בדוש: "עזוב הרב חיות. לא מעונין בדיל הזה כלל. חזרו הצ'קים המזויפים שלך, החשבון לא קיים. צמד נוכלים. חשבת שאני פראייר. חשבת שתוכל לעשות עליי מכה כאילו אני טמבל. תחזיר לי את הצ'קים מיידית לפני שאני מפעיל עליך בולדוזר גומר קריירות. אתה מפחד להגיב, אהה?".

סיימון נסע בכל העולם על חשבוני

ביולי 2017 החזיר חיות לבדוש את מרבית הצ'קים של העמותה, אבל השאיר אצלו את חלקם, בסך כולל של 185 אלף דולר - ונראה שהייתה לו סיבה טובה. לפני כשנה צלצל אל הרב בדוש אברך בשם ש', הבעלים של עסק להחלפת כספים בבני ברק (השם המלא שמור במערכת), והודיע לו: "הרב יוחנן חיות פרט אצלי צ'ק של העמותה שלך. מסרתי לו בתמורה 120 אלף דולר והוא אמר לי שאין בעיות עם הצ'ק. אתה חייב לי כסף".

שמעון חיות (צילום: צילום מסך מתוך וואטסאפ)
לא מכירים. התמונה של "סיימון לבייב" ששלח בדוש למשפחת לבייב | צילום: צילום מסך מתוך וואטסאפ

הרב בדוש הבין מיד במה מדובר. "אין לצ'ק הזה שום כיסוי", אמר ל-ש'. "זה צ'ק שחסמתי, שהרב חיות קיבל ממני ושדרשתי ממנו להחזיר לי. אם הוא מסר לך אותו בידיעה שלא ניתן להשתמש בו, זה פלילי. הוא עקץ אותך. לי אין קשר לזה".

ש' פנה אל הרב חיות ודרש לקבל את כספו בחזרה. כשלא קרה כלום, ש' החליט להגיש נגד הרב תביעה אזרחית בדרישה שיחזיר לו 120 אלף דולר. התביעה עדיין מתנהלת בבית המשפט, ובינתיים דרש ש' לרשום הערת אזהרה טרם עיקול על ביתו של הרב כדי שיהיה לו סיכוי ממשי לקבל את כספו במידה ויזכה במשפט. הוא גם הגיש תלונה נגד הרב חיות ביחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב. הרב בדוש מצדו חזר למשטרה ומסר תלונה ועדות נוספת התומכות בגרסתו של ש'. באותו יום, ה-11 ביולי 2018, הרבנים התעמתו בחדר החקירות. בעימות, שנמשך כ-40 דקות, חיות טען שהוא עצמו הקורבן בסיפור הזה ולא בדוש או ש'. 

בדוש זוכר היטב את המצוקה שהביע ש' כשנפגשו במשטרה. "את האמת, כואב לי עליו, אברך שצריך לשבור את הראש מאיפה להביא מאות אלפי שקלים. למזלי אני ניצלתי מעוקץ, אבל ש' נפל בפח שטמנו לו. מה שאני לא מבין זה למה לא עצרו אותו. הרי יכול להיות שיש עוד אנשים שנעקצו על ידם אבל חוששים לפנות למשטרה או לרשות המיסים כדי לא להסתבך בעבירות של הלבנת הון".

צילום צ'ק 30000
25 צ'קים, 400 אלף דולר. אחת ההמחאות שבדוש העביר לחיות

אחד מהאנשים האלה הוא ר' מבני ברק, שהכיר את חיות במסגרת עבודתו בענף הנסיעות וטוען שהרב הונה אותו במאות אלפי יורו. "הוא אמר לי שסיימון לבייב, אחיין שלו, הסתבך בפולין עם אישה מקומית. הסיפור היה שסיימון הכניס אותה להריון, היא מצדה השתלטה לו על החברה, ועכשיו הוא צריך כרטיסי טיסה כדי להביא לפולין אנשי מקצוע, בנקאים, לשחרר את הכספים. הוא ביקש ממני מימון לזה ואמר שיחזיר לי משם את הכסף", מספר ר' ומדגיש שזה לא היה אירוע חד פעמי. "הרב חיות היה בא אליי מבקש שאממן עוד ועוד כרטיסי טיסה במחלקות ראשונות לסיימון ולעובדים שלו. זה הגיע למאות אלפי יורו, לקח לי זמן להבין שמדובר בצמד נוכלים שעקצו אותי".

שוב, מי שיצר את החיבור הראשוני ל"סיימון לבייב" היה הרב חיות. "הוא הזמין אותי לפגישה בדירה במגדלי YOO בתל אביב. דירה מפוארת, משהו מטורף. חיות הציג את סיימון כאחיין שלו והם נתנו לי צ'קים של החברה בפולין. הרושם שקיבלתי היה של חברה פעילה עם הרבה כסף, הצ'קים נראו אמינים. סיימון גם לקח אותי לחנייה של הבניין, הראה לי מרצדס חדשה שהוא קנה כדי להראות שהוא יושב טוב מבחינה כלכלית ושאין לי מה לדאוג. היו לי איתו גם פגישות במשרדי אל על בנתב"ג, והיום אני מבין שזה משמש עבורו מבצר. ברגע שהוא עקץ אותך - אין גישה אליו. זה מקום מאובטח וצריך אישור של מישהו מאל על כדי להיכנס".

מסמך- החשבון לא קיים
"החשבון לא קיים". תרמית טפירו גרופ מתחילה להיחשף

אתה יודע מה סיימון עשה עם הכסף?
"הוא היה שולח לי תמונות וסרטונים שלו במטוסים פרטיים, במסעדות בכל מיני ערים באירופה. הוא נסע ברחבי העולם על חשבוני".

לא דאגת מה יהיה עם הכסף?
"סיימון הבטיח שהוא יחזיר לי הכל ואין לי מה לדאוג, יש לי הקלטות שלו עם ההבטחות האלה. ובטח לא האמנתי שהרב של אל על ירמה אותי".

כמו בדוש, גם ר' לא מבין למה הרב חיות לא נעצר. שלושת המתלוננים השמיעו טענות על גרירת רגליים מצד המשטרה ותהו אם תפקידו ומעמדו מסדרים לו "הנחת סלב". מהמשטרה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, אף אדם אינו עומד מעל לחוק, וככל שקיים חשד כי הוא עבר על החוק, המשטרה פועלת בהתאם וחקירת המשטרה מתבצעת ביסודיות וללא משוא פנים, זאת ללא כל קשר למשלח ידו או זהותו של החשוד. נציין כי מדובר בפרשייה מורכבת ומסועפת, במסגרתה כבר הוגש כתב אישום וכן בוצעו מגוון רחב של פעולות חקירה גלויות וסמויות בהיקף נרחב, בארץ ובחו"ל בשיתוף פעולה עם רשויות אכיפה נוספות, הכל במטרה להגיע לחקר האמת. בימים אלו החקירה עודנה מתנהלת ומטבע הדברים לא נפרט אודות כל מהלכי החקירה הרבים שבוצעו ועוד יבוצעו, אולם נציין כי ראוי להימנע מהטעיית הציבור ע"י חצאי אמיתות ביחס למקרה ונדגיש כי המשטרה תהפוך כל אבן, תמשיך לאסוף ראיות ולהשלים את מלאכת החקירה עד מיצויה עד להעברת תיק החקירה במלואו לפרקליטות לקבלת החלטה בעניינו".

אל על צריכה לטפל באדם הזה

באוקטובר 2017, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד למעשי הונאה, שמעון יהודה חיות נמלט מהארץ בעזרת דרכון מזויף. ל-ר' הוא כתב שיצא לפולין לשחרר את הכספים שתקועים שם. בשלב הזה כבר פנה ר' הן לרב חיות והן לבנו בבקשה שיחזירו לו את הכספים שנתן להם; לדבריו הבטיחו השניים שהכסף יועבר לחשבון הבנק שלו, אבל זה לא קרה מעולם. "פניתי אליהם שוב ושוב, אבל כלום לא עזר. מכרו לי לוקשים וסיפורים. רק אז התברר לי שהצ'קים לא שווים כלום ושהחברה בפולין בכלל לא קיימת, היא פיקציה. הצגתי את העובדות לרב חיות, אבל הוא המשיך להגן על סיימון, והבן בכלל ניתק מגע. כתבתי לו שניפגש בבית משפט".

_OBJ

דיברת לאחרונה עם מישהו מהם?
"השיחה האחרונה שלי הייתה עם הרב חיות במאי 2018. הוא ביקש אורכה עד סוף החודש ומאז גם הוא ניתק מגע".

בשנה האחרונה זומן ר' פעמיים למסירת עדות במפלג ההונאה של מחוז תל אביב. בפעם הראשונה התלונן על חיות האב, ולפני כשבועיים התבקש לספר גם על היחסים בין האב והבן. הוא העביר לחוקרים הקלטות ומסמכים התומכים לכאורה בטענתו שהחיותים עקצו אותו במאות אלפי יורו. ר' ללא הסתפק בכך ובשבוע שעבר נפגש עם בכיר בחברת אל על ומסר לו פרטים על הפרשה. "אותו בכיר אמר לי בפירוש שהוא בהלם ושהוא מעביר את הפנייה שלי לטיפול המחלקה המשפטית של החברה. אני מבחינתי מתכוון להגיש תביעה אזרחית נגד הרב חיות".

הרב בדוש, שאסף ותיעד רבים מהחומרים המופיעים בכתבה, חושב שגם למעסיקים של הרב יש סיבה לקוות שימצו איתו את הדין. "הרב מנצל את מעמדו ואת תפקידו לצרכיו האישיים וגורם נזק לחברה", הוא אומר. "הרי אם לא הוא היה הרב של אל על, אף אחד לא היה מתייחס אליו. הם צריכים לטפל באדם הזה, שלא יעקוץ אנשים אחרים. הוא גורם נזק לשם של אל על". מהחברה נמסר בתגובה: "אל על ממתינה לסיום חקירת המשטרה. אנו מקווים כי החקירה תסתיים מהר ככל שניתן והדברים יתבהרו. מיד לאחר קבלת ממצאי החקירה נפעל בהתאם, ככל שיהיו ממצאים הרלוונטיים לחברה".

בסיום עבודת התחקיר פנינו אל הרב יוחנן חיות והצענו לו להתראיין ולספר את הצד שלו. הוא סירב על הסף והפנה אותו לעורך דינו. כשניסינו להמשיך בשיחה הוא טרק את הטלפון.

"מרשי ובני משפחתו הינם הקרבן הגדול ביותר של הבן"

עו"ד אחיקם גריידי, המייצג את הרב חיות, מסר בתגובה (ההדגשות במקור): "מרשי כופר מכל וכל בטענות אודות הונאה ו/או תרמית ו/או הלבנת הון, וכל שנטען שכביכול  נעשה על ידו. ככלל, מרשי נפל אף הוא קורבן למעשי הנוכלות של בנו סיימון חיות (להלן:"הבן") דווקא בעת שמרשי ואשתו חשבו שחזר למוטב, לאחר ששב לארץ והתחייב בפניהם לסור מדרכיו הקודמות, לאחר ששב לארץ לאחר עזיבתו הקודמת לחו"ל בשנת 2011 . להלן נפרט.

א. עניין ש'

ש' תבע 2 תביעות את מרשי בגין שטרות חוב, שמרשי כופר בהם.
כמפורט בהתנגדויות שהוגשו על ידי מרשי לבית המשפט ומצ"ב, מרשי העלה טענות חמורות וכבדות כנגד ש', שברורן טרם החל בבית המשפט.
לאחרונה אף הוגשה בקשה לבית המשפט למחיקת 2 תביעותיו של ש' עקב הסתרת מידע ומסמכים, ואי מענה לצווי בית המשפט , שהועברה לתגובת ש'.
עוד יותר תמוה שבפניכם הציג ש' את העסקות ככאלה שמסר למרשי כספים, בעוד שבפני כבוד בית המשפט הדגיש ב"כ לפרוטוקול בית המשפט שבכלל מדובר בעסקאות של "המרת כספים בלבד", שאינן קשורות כלל להלוואות ??!!!.
מעשיו של ש' כלפי מרשי רצופים שקרים, מעשי זיוף ועבירות על חוקי מס וחוקי מטבע שונים, לרבות הלבנת הון, כש-ש' מנסה לסחוט את מרשי בכספים שהבן והוא השקיעו יחדיו , בשטרות חוב מזוייפים ופיקטיביים.

ב. עניין בדוש מיימון:

תמוה ביותר שחרף רוממות טענותיו , עניינו של הרב בדוש מיימון (להלן:"בדוש"), לא הוגש כלל לבית המשפט והא מסתתר אחרי טענות עלומות שאינן נכונות , ושמרשי הקפיד שלא יגרם לו כל חסרון כיס.
הבן ביקש ממרשי לסייע לו לפרוט שיקים מבנק שלו בפולין, באמצעות מכרים שלו.
כמפורט בהתנגדויות המצ"ב (בעניינו של ש') מרשי נסע לבנק בפולין עם ש' וקיבל אישור מהבנק שם שקיימים כספים בחשבון זה.
מאחר שבישראל לא מקבלים שיקים מבנק בפולין, ביקש מרשי מהרב בדוש לפורטם בבנק של העמותה שלו בניו יורק , וליתן כנגדם שיקים אמריקניים מח-ן זה  , למועד נדחה של כ-10 ימים  , לאחר שהשיקים מפולין יפרעו בחשבון זה  . מר בדוש הסכים לכך , נטל את השיקים מפולין , ומסר שיקים נגדיים אמריקאיים למועד נדחה כנ"ל .
יצויין כי בתמורה לשרותיו הטובים , הבן נתן לבדוש שיק נוסף כתרומה לעמותה שלו בסך של  25,000 דולרים, ובשל כך הסכים בדוש לבצע את הפריטה הנ"ל עבור הבן.
מרשי שב לארץ ומסר את השיקים האמריקאיים של בדוש לבן , תוך בקשה שלא יעשה בהם כל שימוש , אלא רק לאחר שהשיקים של הבן מהבנק שלו בפולין – יפרעו.
ברגע שנודע ל-ש' מהבן על השיקים מבדוש, במסגרת יחסיהם הקרובים של ש' והבן והעסקים שרקמו לבצע יחדי ובמשותף , ביקש ש' מהבן , חלק מהשיקים , ו-ש' הבטיח לבן שהוא ימסור את השיקים לחלפנים ( בעלי צ'יינג שונים ) שלא יעשו בהם כל שימוש , עד לאחר הפירעון בפועל של השיקים מהבנק בפולין.
בפועל השיקים הפולניים של הבן הופקדו וחוללו באי פרעון (חזרו).
ש' ו/או החלפנים ו/או הבן הפרו את ההתחייבות הנ"ל כלפי מרשי , והשיקים האמריקאיים הופקדו בפועל , ואף הם חוללו באי פרעון (חזרו).
כשנודע הדבר למרשי , ומתוך המחוייבות שלו לבדוש וההכרות רבת השנים ביניהם, נטל מרשי בתחילה מהבן מיידית את כל יתרת השיקים האמריקאיים , כדי למנו את מסירתם ל-ש' או ללכל צד ג' שהוא.
השיקים שנותרו נמסרו לבא כוחו של בדוש, י', וכנגדם ביקש מרשי כי בדוש ידאג להחזיר את השיקים הפולניים , שמצידו הבטיח להחזירם , אך בפועל אלו לא הוחזרו לידיו מעולם.

זה המקום להדגיש כי לא בדוש ולא העמותה בניהולו – כלל לא נפגעו מהאירועים שלעיל , ולא נגרם להם כל חסרון כיס שהוא , מאחר שלפי החוק האמריקאי, ניתן לבטל שיק תוך שנה, ובדוש אכן ביטל את השיקים, ולא נתבע על פיהם כלל.

חרף כל האמור, ובסיוע של ש' ( שככל הנראה כשלו עסקיו מול הבן ) הגיש נגד מרשי תלונה במדור ההונאה במשטרה , על מכלול האירועים הנ"ל . מרשי מסר את הגרסה הנ"ל במדוייק.
יצויין כי אף אחד – לרבות לא ש' שביקר בבנק בפולין יחד עם מרשי וקיבל אישור שם על קיומם של כספים בח-ן – לא ידע שהשיקים מפולין לא יפעו. כאמור ש' עצמו יחד עם מרשי נסעו לפולין ונאמר להם במפורש בבנק שהחשבון קיים ויש כסף רב בחשבון זה.
ברגע שנודע למרשי שהשיקים של הבן מפולין מחוללים באי פרעון וחוזרים ,כאמור , נטל מרשי את כל יתרת השיקים האמריקאיים , והחזירם ידנית בעצמו לבא כוחו של בדוש – י'.
יודגש שמרשי אישית לא מסר כל שיק של בדוש ל-ש'. ש' עצמו נטל מהבן את השיקים האמריקאיים כחלק מקשרי השותפות והעסקים ביניהם, שמרשי לא היה כלול בהם ולא שותף בהם.
עוד יצויין שרק בדיעבד נודע למרשי , ש-ש' החזיק את כל השיק הפולניים – בביתו , והבן חתם לו עליהם מראש, על החלק (בלנקו ) וכשהבן נדרש לקבלת כספים , הוא היא מגיע ל-ש' ישירות (בלא ידיעת מרשי) היה הבן מגיע ל-ש', ובמעמד זה הבן ו-ש' מילאו את הכיתוב בשיקים אלו.

ד. עניין  ר':

ר' פנה כבר לפני כ-8 חודשים למרשי באמצעות ב"כ, ונענה מפורשות, שאין למרשי כל יריבות וכל חבות כלפיו כלפיו.
מרשי הכיר ל-ר' את בנו, תוך הדגשה שאין לו אישית כל ערבות או מחוייבות כלשהי כלפיו.
ר' נפל שבי אחרי הבן וקסמיו, כמו גם מרשי ורבים אחרים, ונתן לו אשראי , נטול בטחונות ונטול גבולות בסכומים עצומים , בלא שלמרשי כל חבות לכך.
ר' ביקש בזמנו ממרשי ומהבן שיגייסו לעסקו בסוכנות הנסיעות לקוחות שהם או באי כוחם טסים ונוסעים הרבה.
הבן אף פיתה את ר' שהוא יביא לו ולעסקו מהארץ ומחו"ל לקוחות רבים , ומרשי אמר ל-ר' שיסייע לו בהבאת לקוחות . הא ותו לא .זה גם הרקע לכך שהבן הזמין ר' מימון לכרטיסי טיסה במחלקה ראשונה , אך זו הזמנה אחת מיני רבות ש-ר' ערך והתקשר ישירות מול הבן ועימו בלבד , אף מדי פעם טרח לעדכן את מרשי בכך.
מאז נענה ר' בתשובות הח"מ למכתב ב"כ  , לא נשמע ממנו דבר , לא הוגש כל הליך משפטי כנגד מרשי , וכל שנעשה הינו ניסיון נפסד , בלתי ראוי ובלתי מכובד לפגוע בפרנסת מרשי בחב' אלעל, כביכול ,בניסיון לסחוט ממרשי כספים שאינם מגיעים לו.
תקופה ארוכה מאד שולח ר' למרשי "איומים" בתכתובת וואטסאפ ומפיץ את דיבת מרשי רעה, תוך התרברבות מול גורמים רבים שהוא – ר' למד לתואר רב ( לא ידוע אם הדבר בכלל נכון ) , ובקרוב הוא "יחליף" את מרשי כרב חברת אלעל. מרשי שוקל תביעת לשון הרע כנגד ר'.
לפניותיו למרשי על חוב כלשהו של מרשי אליו , נדחה ר' מכל וכל , ואף הופנה לבית המשפט , לבירור טענותיו , אך הדבר לא נעשה , ומעיון בחומר שהועבר למשרדינו משקלו מול מרשי קלוש ואף אפסי , בלשון המעטה.
תמוה ביותר שהינכם נותנים יד ל-ר' מול מרשי , שעה שלמרשי אין כל יד ורגל בחוב של הבן ל-ר', בעסקאות שנעשו ביניהם.
ככל שיש ל-'ר טענות כנגד מרשי , הוא מוזמן אף כעת לבררן בבית המשפט , ולא באמצעות עיתונות שמטבעה , איננה ערוכה ואיננה בנויה לליבון ראיות וטענות מעין אלו , וצר לנו שאתם נותנים לכך יד. 

ה. הבהרת הדברים מול חברת אל על:

מרשי זומן להבהרת הדברים מול חב' אלעל ונציגיה, ולאחר ליבון העובדות והצגת מסמכים, נתנו למרשי את האפשרות לטפל בענייניו ביסודיות וכדין , מול הרשויות המוסמכות .

 ו. השם "סיימון לבייב"

הבן החליף את שמו מרצונו בעת שהתגורר כאן בארץ.
הדבר היה ידוע לכל שמדובר בבנו של מרשי.
מרשי מעולם לא שיתף פעולה עם מצגי השווא של הבן , מאחר שכלל לא ידע עליהם , ובדיעבד , לאחר שידע עליהם , לא היה לאל ידיו לעשות דבר , ומדובר בבן בגיר האחראי למעשיו , שאין למרשי כל שליטה ויכולת לרסנו.
אין כל בסיס לטענה שמרשי איננו מציג את הבן כמי "שההון של משפחתו מהווה עירבון להלוואות שהוא עצמו מבקש".

ז.  כללי

מרשי ממשיך לגדל משפחה וילדים בבני ברק, בחברה דתית ונושא בגאווה את היותו רב בישראל , ורב של חב' אל על .מעשיו של בנו ( שאך ניסה להחזירו למוטב ולהופכו לאדם נורמטיבי ) , מהווים מקור לבושה גדולה לכל בני המשפחה. 
מרשי ובני משפחתו הינם הקרבן הגדול ביותר של הבן . בגילו כיום , מרשי ואשתו נטלו משכנתא על דירת מגוריהם , על מנת לכסות חובות של הבן , והתחייבו לפורעה משך 25 שנים , זאת בנוסף לבושה הגדולה שהבן ממיט על כלל בני משפחתם וילדיהם האחרים.
למרשי אין אחריות באף מעשי "עוקץ" ודומיהם של הבן . לכל פרשה הייחוד שלה והעובדות שלה, כפי שפורט לעיל, ואל לכם או למי מהמעורבים לעיל לשלול את העובדה שמרשי הינו  הקרבן הגדול של הבן , ולאחר שהבן הונה אותה , בצר להם הם נאחזים לריק ובחוסר הגינות במרשי , בניסיון חסר בסיס לטפול עליו את נפילתם בקסמי הבן ובחובות שיצר .
מרשי מצר על כל אדם שנפגע מבנו ומתבייש רבות מכך , ומקווה שהבן ישוב לארץ ויתן את הדין על כל מעשיו , ואף ישפוך אור על כל הטענות שנטענו כנגד מרשי , ומעשיו עם ש' , בדוש ו-ר' , כפי שפורטו לעיל , ואזי גם ישפך האור האמיתי על כל מעשי הבן העגומים , ועל מסכת השקרים הנוראה כנגד מרשי , שאין לה אח ורע.
אולם מעל הכל , ברור בעליל שנוכח כל המפורט לעיל ובמסמכים המצ"ב , אין כל בסיס  להאשמתו האישית של מרשי , לא כספית ולא פלילית , במעשי עוקץ ונוכלות.
יתירה מכך , נתבקשתי על ידי מרשי להודיעכם , כי ככל שבפרסום מטעמכם , יהא משום הוצאת דיבתו של מרשי לרעה , וככל שתפעלו שלא כדין , ישקול מרשי תביעת לשון הרע כנגדכם , ואף כנגד כל מי מבין המעורבים הנ"ל .
למותר לציין, שאין במכתבי זה כדי לגרוע או לפגוע בטענה או בזכות כלשהי העומדת למרשי בדין ,כפי שאין בו אף כדי למצותם.