לשמעון יהודה חיות לא חסרה כריזמה ולא חסר כסף. נשמע כמו שני דברים נפרדים, אבל אצלו זה עניין של סיבה ותוצאה: לצעיר החרדי לשעבר יש קסם אישי לא מבוטל שלקח אותו כל הדרך מהשכונה בבני ברק לחיים הטובים. חליפות של ורסאצ'ה, נעליים של לואי ויטון, טיסות במטוסים פרטיים ופורשה בחניה. רק שכל זה הושג בכסף של אחרים.

חיות, נוכל סדרתי שהונה נשים באירופה ועשרות אנשי עסקים בישראל, תמיד יודע להיעלם ברגע הנכון ומשאיר את המשטרה והקורבנות חסרי אונים. השבוע הוא כיכב בחדשות, בתחילה בנורבגיה ואחר כך בישראל, כשנחשפה השיטה להונאת נשים בטינדר. מה שלא נחשף עד עכשיו הוא העבר שלו במעשי נוכלות בישראל, וזה – כך גילינו כשהתחקנו אחר מעשיו כאן לפני שנמלט מהארץ לירדן - חתיכת עבר עשיר.

פרנילה סחוהולם ושמעון יהודה חיות (צילום: באדיבות המצולמת)
התחיל כסיפור אהבה, הפך לידידות, נגמר בבכי. חיות ושוהום | צילום: באדיבות המצולמת

כל העולם חיפש את חיות השבוע. תחקירנים בכלי תקשורת בנורבגיה, חוקרים במפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב, האינטרפול ועשרות נשים שהשאיר עם בור בחשבון הבנק. אדם המקורב למשפחתו מספר שאין כיום כל מגע בין חיות לקרוביו בישראל מלבד קשר רופף עם אחיו: "אין לנו מושג איפה שמעון ובמה הוא היה מעורב. אנחנו שומעים דברים מהתקשורת, אבל המשפחה ממש לא אשמה במה שהוא עשה, אפילו ההורים שלו ניתקו איתו קשר. הנתק עמוק עד כדי כך שאבא שלו ישב עליו שבעה. לכו תחפשו אותו אתם". אז הלכנו.

היה לנו ברור שבחיים לא נראה את הכסף

חיות בן ה-29 נולד בשכונת רמת אלחנן בבני ברק לאורנה וליוחנן, הרב של חברת "אל על". חיות הבן למד בישיבה, עזב, ויצא למרדף אחרי הלייף סטייל שלא היו לו בילדותו. "כבר בגיל 18-17 היו לו עיניים גדולות", מספר חבר ילדות. "אפילו אז הוא אהב ללבוש חליפה, עניבה, טיפ טופ. היה לו סטייל והוא עבד קשה בכל מיני עבודות כדי להיראות טוב. ככה הוא התקרב לכל מיני אנשי עסקים ולכסף גדול. בהתחלה עשה בייביסיטר לילדים של קרובי משפחה, אחר כך עבד בבתים של מיליונרים. אבל באיזשהו שלב הוא הסתבך בחובות של מאות אלפי שקלים".

מה קרה?
"עד כמה שאני יודע - הוא ניסה לעזור לקרובי משפחה".

אחד הגופים הראשונים שנפגעו ממנו היה חברת נסיעות גדולה במרכז הארץ: אנשיה טוענים שחיות התחזה לאדם המקורב לבכירים בבורסת היהלומים ומסייע להם להסדיר טיסות במחלקה ראשונה. "הוא היה מזמין את הכרטיסים ומקבל אותם על בסיס הבטחה לתשלום, אבל בסופו של דבר לא ראינו ממנו דולר, כלום. נסעתי ללונדון לפגוש אותו והוא לא הגיע לפגישה, אז דיברתי עם אבא שלו וגם עם נשים שהכירו אותו, אבל זה לא עזר", מספר ר', שותף באותה חברת נסיעות. "היום אני כבר מכיר גם חלק מהנשים שהוא עקץ, אבל כבר בהתחלה הייתה לי תחושה שהוא נוכל".

פנילה סחוהולם (צילום: באדיבות המצולמת)
"הכל נראה לי אמיתי לגמרי". פנילה שוהום | צילום: באדיבות המצולמת

למה?
"הוא כל הזמן שיקר. היה גם מקרה שהוא נעצר וחבר שלי ריחם עליו ונתן לו כסף כדי לשחרר אותו בערבות כי זה היה ערב חג הפסח, אבל מאז הוא נעלם ולא ראינו אותו יותר".

על הסיפור עם הכרטיסים תבעתם אותו?
"לא. היה לנו ברור שבחיים לא נראה את הכסף". 

בשנת 2010, כשהיה בן 20, חיות הסתבך לראשונה בפרשת הונאה גדולה. הוא גנב פנקסי צ'קים מבית ברחוב גלי תכלת בהרצליה פיתוח שבו הועסק כגנן ואיש משק בית אצל אמו של בעל הבית, מיליונר שזהותו שמורה במערכת. על אחד הצ'קים רשם חיות סכום של 250 אלף שקל, זייף את חתימת המיליונר וקנה פורשה מתושב תל אביב. אבל יש גבול למה שאפשר לראות מהכביש, אז כעבור מספר שבועות מכר חיות את הפורשה ב-160 אלף שקל ונרשם לקורס טיס אזרחי בהרצליה. הוא השתמש בצ'ק אחר של המיליונר כדי לשלם 30 אלף שקל תמורת הקורס. צ'ק נוסף של 50 אלף מסר לבעל חנות מחשבים שהיה חייב לו כסף.

מניפולציה כדרך חיים

עם הפורשה בא התיאבון, ושבועות לאחר מכן, כשעבד כבייביסיטר של ילד בן ארבע, חיות ניצל את היעדרם של ההורים כדי לגנוב כמה צ'קים מהבית. את אחד מהם נתן לאדם שהיה חייב לו עשרות אלפי שקלים. באחר הוא קנה מכונית ב-75 אלף שקל.

צילום מסך מתוך וידיאו (צילום: באדיבות פרנילה סחוהולם)
"החלום שלי הוא להיות טייס ולטוס סביב העולם". חיות | צילום: באדיבות פרנילה סחוהולם

בעל הבית הגיש תלונה במשטרה על היעלמות הצ'קים והסביר שחיות היה האדם הזר היחיד שביקר בבית כשנעלמו. ימים אחדים לאחר מכן שיחק חיות עם בנו של המתלונן בגן שעשועים, וכשמע שהוגשה נגדו תלונה במשטרה, ברח מהמקום והותיר את הילד לבד ברחוב. שכנה שהבחינה בו החזירה אותו להוריו.

חוקרי מפלג ההונאה במשטרת מחוז תל אביב הבינו עם מי יש להם עסק ופתחו בחקירה. כשחיות שמע על זה הוא עף לקפריסין, בילה שם עד שלהערכתו עבר זעם וכעבור חודש חזר לארץ. הוא נעצר מיד, נחקר והובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב. "טסתי לקפריסין כדי ללמוד טיס, החלום שלי הוא להיות טייס ולטוס סביב העולם", הסביר בבית המשפט. הוא שוחרר למעצר בית, אבל תחת איום ממשי של מאסר החליט לא לקחת סיכונים.

ב-22 ביוני 2011, בשעה 7:25 בבוקר, הגיע חיות למעבר אלנבי כשברשותו דרכון מזויף שקנה ב-10,000 שקל מזייפן ירושלמי. עם המסמך הוא נמלט לירדן, משם טס לשוודיה ובהמשך לפינלנד.

לאחר בריחתו הוגש נגדו כתב אישום בגין גניבה, זיוף מסמך, התחזות לאדם אחר, קבלת דבר במרמה, והשארת ילד בלא השגחה ראויה. בין הראיות שהשיגו החוקרים היו הודעות טקסט של חיות שבהן התוודה בפני הוריו של הילד על גניבת הצ'קים. בבקשה למעצר עד תום ההליכים נכתב עליו: "מתגבש הרושם כי ענייננו בעבריין מרמה סדרתי, אשר בחר במרמה ובמניפולטיביות שלו כדרך חיים".

בפינלנד המשיך חיות בקריירת ההונאות שלו, הפעם עם טוויסט: הוא פיתח התמחות בעקיצת נשים מבוססות. אבל היה מי שעשה אחד ועוד אחד, ולפני כארבע שנים הרשיע אותו בית המשפט בפינלנד במעשי הונאה ובעבירות מס. הוא קיבל עונש מאסר של שנתיים וחצי ושוחרר לאחר שריצה שנה וחצי בכלא הפיני. במרץ 2016 גירשה אותו המשטרה המקומית בחזרה לישראל. שלושה שוטרים פינים ליוו אותו כדי לוודא שלא יברח.

הוא בא אליי במטוס פרטי

כשהוחזר ארצה הובא חיות לבית המשפט השלום בתל אביב והוגשה בקשה לעצור אותו עד תום ההליכים מחשש שיברח שוב לחו"ל. אלא שלמרות ההיסטוריה החמקנית שלו, בית המשפט שחרר אותו בתנאי שיפקיד 100 אלף שקל וערבות של צד ג' בסכום זהה. נקבע שיפקיד את דרכונו ולא ייצא מהארץ עד לסיום משפטו, אבל אפילו במשטרה הופתעו מההחלטה לשחרר אותו בלי להטיל עליו מגבלות נוספות.

"אני זוכר שהוא כל הזמן שאל מתי ישחררו אותו. הוא היה לחוץ מאוד. בדיעבד הוא הכין כבר אז תכנית בריחה נוספת", אומר אחד ממכריו. ואכן, בסוף מרץ 2017 - כשהדיונים בעניינו התנהלו בעצלתיים ואיש לא פיקח עליו - הוא ברח מהארץ מישראל בפעם השנייה, או השלישית, תלוי איך סופרים את זה. הוא שוב נעזר בדרכון מזויף.

חיות חזר לסקנדינביה ואל ההונאות, אלא שהוא השתכלל בינתיים וכעת פנה לנשים מבוססות דרך אפליקציית טינדר. הוא הזמין אותן לבתי מלון יקרים, מסעדות גורמה ומפגשים חברתיים של האלפיון העליון; כשהציג את עצמו התחזה לסירוגין לאיש עסקים בתחום היהלומים ולשותף בחברות טיס. הוא פיתח שיטה: חיות היה מבסס קשרי אמון עם הנשים ואז מבקש מהן סיוע כספי בגלל מקרה חירום כזה או אחר. עוקץ ניגרי, רק עם צעיר מבני ברק במקום נסיך מאפריקה.

פרנילה שוהום, תושבת שוודיה בת 32, היא אחת הנשים שנפלו בפח הזה. שוהום העבירה לידיו 45 אלף יורו כשהתחזה לאדם בשם סיימון לבייב וסיפר שהוא בנו של לב לבייב. מאז היא לא ראתה את הכסף ולא את חיות.

פרנילה סחוהולם ושמעון יהודה חיות (צילום: באדיבות המצולמת)
לחסוך את זה מנשים אחרות. שוהום וחיות בחופשה משותפת | צילום: באדיבות המצולמת

"סיימון פגש אותי בשטוקהולם, התחיל איתי, ואחרי היכרות קצרה כבר הציע לי לטוס לחופשה בברצלונה במטוס הפרטי שלו. היינו בקשר לסירוגין במשך משהו כמו שבועיים ואז הוא קנה לי כרטיס טיסה משוודיה להולנד כדי שאבוא לראות אותו", אומרת שוהום. "הוא סיפר שהוא סמנכ"ל חברת היהלומים של משפחת לבייב, ובכרטיס הטיסה ששלח לי במייל היה מודפס שם החברה והלוגו שלהם. הכל נראה לי אמיתי לגמרי, הוא עשה רושם של איש עסקים לגיטימי לגמרי. למען האמת הוא עשה עליי רושם עצום - בלבוש, במראה, בדיבור. באחת הפעמים הוא אפילו בא אליי במטוס פרטי כשהייתי בחופשה במיקונוס. הייתי בהלם".

שוהום, משווקת מכונות קפה שעוסקת גם בנדל"ן, קיבלה מחיות כרטיס טיסה כדי שתוכל לפגוש אותו באמסטרדם. "הייתי שם במשך כמה ימים והיה כיף גדול. התחלנו לצאת קצת", היא מספרת. "כמה שבועות אחר כך הוא רצה לבוא אליי לשוודיה כדי שנבלה יחד, אבל אחרי כמה ימים הרגשתי שזה לא בשבילי והחלטנו להישאר ידידים טובים, בלי מערכת יחסים רומנטית. היינו לא יותר מחברים טובים, זו ההגדרה הנכונה".

המשכתם להיפגש?
"כן, לא מעט. אני חושבת שהוא ביקר בשוודיה ארבע פעמים והיינו ברומא, במיקונוס, בהולנד. טיילנו המון".

יצא לך לטוס במטוס הפרטי שלו?
"לא, ממש לא".

מה בדיוק היה במיקונוס?
"בוא נגיד שזה הרגיש מוזר מאוד. סגרתי שם חופשה וכמה ימים לפני שטסתי הוא התקשר ואמר שיגיע לפגוש אותי עם בת הזוג החדשה שלו. הם הגיעו ביחד במטוס הפרטי למלון שהייתי בו עם חברים. הוא לקח סוויטה שעולה בסביבות 4,500 דולר, אבל הוא מסוג האנשים שלא נשארים בשום מקום יותר מיומיים. הוא תמיד היה בתנועה, זז ממקום למקום. אחרי יומיים הוא עזב".

כל הנעליים של לואי ויטון אי פעם

שוהום מספרת שטיילה באי היווני עם חיות, חברתו החדשה ואישה צעירה נוספת שהציג כמומחית למחשבים של החברה שבבעלותו, איטלקייה בשם קלאודיה. "היה איתו גם ישראלי אחד שאמר שהוא השותף שלו, אבישי. סיימון אמר שהם מכירים כבר שנים, עוד מישראל. אני מעריכה שהוא השותף העיקרי שלו בכל התרמית הזו. בחבר'ה שלהם יש גם בחורה גרמנייה שהם קוראים לה רוזמרין, היא יד ימינו בכספים ומשמשת מין בנק אישי שלו, מעבירה לו כספים מחשבון לחשבון. יש גם בחור בשם פיטר שהיה שומר הראש שלו".

צילום מסך (צילום: צילום פרטי)
אפילו הבנק לא הבחין בזיוף. ההעברה שלא הייתה לחשבון של שוהום | צילום: צילום פרטי

החברות בין חיות ושוהום נמשכה כשמונה חודשים, ואז הגיע העוקץ: הוא התקשר ובישר לה ("בדרמטיות") שעצרו את אחיו ואת דודו בחשד להונאה, ושאביו טס לרוסיה כדי לטפל בעניינים הדחופים. "עשיתי גוגל על משפחת לבייב וקראתי שזה נכון - שמה של המשפחה נקשר בפרשה של הברחת יהלומים", מספרת שוהום. "סיימון אמר לי שאין לו גישה לכסף בגלל חקירת המשטרה, שהוא זקוק להלוואה של 45 אלף יורו כדי שיוכל להפעיל את העסק של משפחתו, ושבקרוב העניינים יסתדרו והוא יעביר לי את הכסף מחשבון בנק מאיי קיימן. הוא נשמע אמין ולא הייתה סיבה לפקפק בו. נתתי לו את הכסף במזומן ושילמתי לו על שני כרטיסי טיסה במחלקה ראשונה. באותה תקופה כבר לא היינו זוג, אבל עזרתי לו כחברה".

קל לייחס לשוהום נאיביות, אבל חיות יודע איך ליצור רושם של אדם נטול דאגות כספיות. "הוא מעולם לא ביקש ממני לשלם על ארוחה או לחלוק איתו את החשבון", אומרת סוחוהלם, "הוא תמיד שילם על הכל ובדיעבד הבנתי שזו השיטה שלו להונות נשים. הוא מטפח את הקשר במשך חודשים, כל הצוות שאיתו הוא חלק מתפאורת ההונאה שמטרתה לחזק את האמינות שלו. ככה הוא מפיל עוד ועוד בחורות תמימות שחושבות שהן מצאו גבר חלומות".

עד להיעלמותו התגורר חיות בווילות באירופה והסתובב בבגדי מעצבים. "יש לו עשרות שעונים יקרים והוא מכור ללואי ויטון, לדעתי יש לו את כל הנעליים שיצאו אי פעם מהמותג הזה", אומרת שוהום ומספרת שפעם באה לבקר אותו באמסטרדם וגילתה שהוא גר בבית עצום, תלת מפלסי. "בדיוק לפני כמה ימים התקשר אליי בעל הדירה מאמטסרדם וסיפר שסיימון נעלם בלי לשלם שכר דירה. הוא פשוט ברח משם למינכן".

את יודעת איפה הוא נמצא עכשיו?
"אין לי מושג. אני רק יודעת שהמון נשים ואנשי עסקים מחפשים אותו".

מתי בעצם גילית שמדובר בנוכל?
"בשלב מסוים הוא שלח לי אישורים על הכסף שהוא כביכול החזיר לי ישירות לחשבון הבנק. הראיתי אותם לפקידים ואפילו הם לא שמו לב שזה זיוף. אתה מבין כמה טובים סיימון והחברים שלו? הם פשוט זייפנים ברמה מדהימה. רק כשהוא עשה טעות באיזו מילה באנגלית במייל ששלח לי הבנתי שזאת תרמית. באותו רגע החלפתי את כרטיסי האשראי שלי וכל דבר שחשבתי שהוא עלול לגנוב לי".

איך הרגשת?
"רע מאוד. כאילו שמישהו הכי קרוב אליך שדד אותך גם ברמה הנפשית וגם ברמה כספית".

לפי פרטים שחשף השבוע העיתון הנורבגי VG, חיות עקץ גם נשים ובעלי עסקים בלונדון במיליוני פאונד. כדי לשמר את הנראות של מיליארדר צעיר הוא היה שוכר בעיר מכוניות רולס רויס עם נהג פרטי מסוכנות, ונותר חייב לה מאות אלפי פאונד. גם באיביזה השאיר שובל של חובות כששכר וילות, מכוניות יוקרה ומטוסים פרטיים. "אני יודעת שהוא עקץ עוד נשים בפינלנד ובנורבגיה. קיבלתי את החותמת הסופית שסיימון רמאי כשהצוות שלVG  עשה עליו תחקיר והתברר שהוא נוכל ענק", אומרת שוהום. "הוא עקץ את כל העולם. האיש הזה הוא הפבלו אסקובר של הונאת הנשים".

שיירקב בכלא כל חייו

הפעם האחרונה שבה נוצר קשר בין חיות לשוהום הייתה ב-8 בפברואר. ככל הנראה הוא היה אז במינכן, וכעת יש סיבות לחשוב שהוא שוהה במרוקו ומנסה להשיג אזרחות במדינה שאין לה הסכם הסגרה עם ישראל.

עוד יקי קהן
"הגעתי להסכמה עם המדינה על שחרורו". עו"ד יקי קהן

שוהום מצדה הגישה תלונה במשטרת שוודיה נגד חיות וביקשה להוציא נגדו מעצר בינלאומי באמצעות האינטרפול, אבל הוא כבר הספיק לברוח מהמדינה. "קיבלתי אישור מ'אמריקן אקספרס' שהגיעו אליהם המון תלונות על סיימון וצוות האבטחה של החברה בודק אותן. אני מכירה עוד בחורה בשם ססיל שהוא עקץ ויש נשים נוספות שפוחדות להתלונן נגדו מטעמים שונים", אומרת שוהום. "רק ב-24 השעות האחרונות קיבלתי טלפונים מלונדון ועד ניו יורק מנשים ואנשים שהוא עקץ. חייבים לעצור אותו כדי שלא יפגע באנשים אחרים".

איך קרה שמדינת ישראל נתנה לנוכל בינלאומי לברוח לה פעמיים לסקנדינביה? "זה מחדל", אומר גורם במשטרה. "בית המשפט היה צריך לעצור אותו עד לתום ההליכים המשפטיים או לדאוג שיהיה לפחות עם אזיק אלקטרוני. מה שתמוה זה שלא הוגש אפילו ערעור על ההחלטה לשחרר אותו. הרי אנחנו כמשטרה לא יכולים לעצור אדם עד תום ההליכים. זו החלטה של שופט".

כמה מקורבנותיו של חיות כבר משתמשים במשרדי חקירות פרטיים כדי לאתר אותו ולתבוע ממנו את הכספים שגנב. "אני מאחל שלו שיירקב בכלא כל חייו. מבחינתי הוא פושע", אומר יגאל (השם המלא שמור במערכת), איש עסקים ישראלי שחיות הונה על פי החשד במאות אלפי שקלים. "המקום של אדם כזה הוא רק בכלא. הבריחה שלו מישראל היא תעודת עניות למדינה, אבל אני אהפוך את העולם לאתר אותו. לא משנה כמה כסף זה יעלה לי".

סייע בהכנת הכתבה: ירון רוולסצ'י

תגובות

עו"ד יקי קהן, פרקליטו של חיות: "מרשי הגיע ארצה בתחילת שנת 2017 ונעצר באופן מיידי, אולם לאחר זמן קצר הגעתי להסכמה עם המדינה על שחרורו. בהמשך ניתק עמו הקשר ומשפטו הופסק. אני מדגיש כי מרשי מעולם לא הורשע בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום שהוגש נגדו וכך גם באשר לחשדות המיוחסים כלפיו כעת".

ממשרד המשפטים מסר בתגובה: "הנאשם יצא מהארץ בשנת 2011 בטרם הוגשו נגדו כתבי אישום, כאשר הוא נעדר עבר פלילי. ב-2012 וב-2014 הוגשו נגדו כתבי אישום בגין עבירות מרמה. כתבי אישום אלו נמחקו לאחר שהנאשם לא התייצב לדיונים בעניינו. לאחר שהנאשם גורש לישראל, ההליכים נגדו חודשו והוא הואשם גם בשימוש במסמך מזויף והתחזות לאחר שהתברר שיציאתו מהארץ ב-2011 התאפשרה באמצעות דרכון מזויף. עם הגשת כתב האישום המחודש ב-2017, הגישה הפרקליטות בקשה למעצרו עד תום ההליכים. לאחר דיונים בנושא, לאור נסיבותיו האישיות של הנאשם ולאור נסיבות האישום (שחומרתו אינה בהכרח מצדיקה מעצר עד תום ההליכים), הסכימה הפרקליטות לשחרורו בתנאים מגבילים שכוללים הפקדת ערבויות משמעותיות ועיכוב יציאה מהארץ. עד יולי 2017 הנאשם התייצב לדיונים בעניינו. לאחר שהפסיק להתייצב, הוצא נגדו צו הבאה וההליכים נגדו הותלו כיוון שלא אותר".