סקר הגברים הגדול
אני בכלל פה בשביל התמונות. איפה קייט אפטון? איור: אביטל קרסני

הרצון להשוות את עצמנו לאחרים תמיד קיים - גם הזאב הכי בודד, הקאובוי הכי מורד, המאצ'ו האולטימטיבי - רוצה לדעת לפעמים איפה הוא עומד ביחס לאחרים, ולו רק כדי שיוכל להקדים אותם בצעד. בדיוק לשם כך ערכנו את הסקר הגדול והראשון מסוגו ב-mako.

בסקר, שבוצע על ידי פאנל פרויקט המדגם בהנהלת ד"ר אריאל איילון, וכלל 500 נשאלים בגילאי 18-64, נחשפים הפנים של הגבר הישראלי: כמה פעמים גלשתם לפורנו בזמן האחרון? אתם חושבים שאתם מגזימים בשתייה? האם המספר הזעום של הנשים שהיית איתן הוא למעשה הממוצע הארצי, והאם רק לכם מנדנדים ללכת לבדיקות רפואיות? התשובות לכל השאלות פרוסות לפניכם.

מה גברים רוצים: זוגיות

סקר הגברים הגדול: זוגיות

באופן מאוד לא צפוי, רק 2 (!) אחוז מהגברים חושבים שיופי זה הדבר הכי חשוב אצל נשים - כלומר זו התכונה שהכי פחות גברים מחפשים בבת הזוג. אנחנו חוזרים על הנתון המדהים: רק 10 מתוך 500 הגברים שנשאלו מה הם מחפשים בבת זוג אמרו שהם מעדפים אישה יפה. אז מה כן מחפש הגבר הישראלי? לא פחות מ-40.5% מעדיפים אישה נאמנה, 28% מהגברים מחפשים אינטיליגנציה (כלומר: אישה שואלי בוגדת, אבל מספיק חכמה כדי להסוות את עקבותיה), 18% אוהבים רגישות (אישה שתדע לנחם את הגבר הנבגד) ו- 6% רוצים חוש הומור (אם אי אפשר לצחוק על בגידה, אז על מה כן?). במקום הלפני אחרון - רק 5.5% חושבים שלהיות סקסית זו התכונה הכי חשובה. אולי כדאי שנבטל את תחרות הישראלית הסקסית?

במצטבר, כמעט 80% מהגברים מרוצים ממערכת היחסים שלהם בדרך זו או אחרת, או שחיים בשלום עם המצב הקיים. אבל אל תטעו  - גם אם הם מרוצים, זה לא אומר שהם לא פוזלים לצדדים: 40% מהגברים מעל גיל 35 לא פוסלים בגידה. לעומת המצב בארה"ב המספר סביר - אצל האמריקאים מדובר על נתונים גבוהים בהרבה, החוצים את רף 50 האחוז שלא נאמנים לזוגתם. הסקר שנערך בקרב הנשים אגב מדובר על נתון נמוך יותר, אך עדיין משמעותי: 30% מהנשים הודו שהן לא פוסלות בגידה.

אולי כדאי שתשקיעו יותר בזוגיות? 40% מהגברים מפגינים מחווה רומנטית רק כשהם מנסים לרצות את בת הזוג - כן, אנחנו מסתכלים עליך, זה שעושה כלים כרגע כתנאי מקדים לשיחת הפיוס. 28% מהגברים נזכרים ברומנטיקה פעם בחודש, 27% פעם בשנה, והשאר אפילו לא מנסים.

אם תרצו תוכלו לזהות רומנטיקה דווקא בנתון הבא (או שוביניזם, הכל בעיני המתבוננת): בתחילת הקשר מאמינים 22% מהגברים שהם צריכים לשלם בדייט הראשון בלבד, 27% מאמינים שהם חייבים לשלם עד החתונה, ו- 23% חושבים שצריך להיות שוויון בתשלום מההתחלה. רק אחוז אחד מצפה שהאישה תשלם בדייט.

בעבודות הבית, לעומת זאת, הגברים מנפצים סטיגמה או שתיים: 58% טוענים שהם עוזרים שווה בשווה בכל המטלות הביתיות (יכול להיות שחלק מהנשאלים חושב שניקורים מול הטלוויזה נחשב כעבודת בית?), ו- 37% שכנראה בדיוק בילו עם חברים טענו שיש דברים שהם לא מוכנים לעשות בבית בשום אופן.

ואלירז שדה מפרשן: "העצה שלי לגברים היא חד משמעית - עדיף לשלם בדייט הראשון. אין מה לעשות: מצופה שתשלם עליה בדייט הראשון ואם היא תשלם או שתשלמו שווה בשווה זה יראה לכולם מוזר וזה יפגום בקשר. זה מה שעשו לפנינו וזה מה שיעשו אחרינו, ומי שלא עושה את זה נתפס כבעייתי".

מה גברים רוצים: כסף

סקר הגברים הגדול: כסף וקריירה

בניגוד לממצאים בנוגע לסגנון החיים העולים בקנה אחד עם הסטיגמות השגורות והציפיות שלנו, דווקא בנושא הקריירה והכסף נדמה שהגברים שמרנים ומסורתיים יותר. 36% מהגברים ציינו כי הם עובדים כדי לחסוך למען הילדים, באקט מאוד מחושב ושקול. אמנם 49% מהם עובדים כדי ליהנות מהכסף, אך מה שמוסיף לתדמית איש המשפחה היא העובדה שהדרך הפופולרית ביותר ליהנות מהכסף היא בילויים עם המשפחה. כדי לחזק את התדמית הסולידית נציין כי רק 4% מבלים במסיבות ועוסקים בחגיגות דיסקרטיות, נתון שיורד בעקביות עם השנים באופן טבעי.

נדמה שהאגו הישראלי אפילו מתון משחשבנו, או שלפחות זוהי התדמית הנפוצה בימינו: רק 7% מהגברים מרגישים שהם נמדדים בעבודה לפי הכסף שהם מרוויחים, רק 9% חושבים שגברים צריכים להרוויח יותר מנשים, וליותר מ- 40% אחוז ממש לא אכפת באיזה רכב הם נוהגים.

ואלירז שדה מפרשן: "לא הגיוני שרק 7 אחוז מהגברים מרגישים שהם נמדדים לפי הכסף שהם מרוויחים. גבר בטבע שלו, באסנס שלו, באינסטינקט שלו - מודד את עצמו לפי הפרנסה. כנראה שאותם גברים מתרצים את המצב שלהם בסיבות אחרות, תופרים את התירוצים בשביל הנוחות. בסופו של דבר אנחנו ציידים".

וקובי פרץ מפרשן: אין לי בעיה שאשתי תרוויח יותר ממני, שתצליח, שתתפרנס – אני מפרגן. אם אני יכול לתת לאשתי לפתח קריירה כזו או אחרת מה טוב. אני אעשה הכל כדי שאשתי תצליח, שכל אחד יהיה בזכות עצמו".

ושי גולדן מפרשן: "אומרים של-40 אחוז ממש לא אכפת באיזה רכב הם נוהגים. אני מזדהה. רכב צריך להביא אותך מנקודה א' לנקודה ב' וברגע שאתה הופך אותו לייצוג של אישיותך ומגדיר של העצמי שלך דרכו אתה הופך להיות פחות אתה ויותר הרכב שלך. אומרים שהאדם הוא מה שהוא לובש, מה שהוא אוכל, מה שהוא נוהג, מה שהוא משתכר – אבל אם כל הסטטוסים האלה הם האדם - אני מעדיף להיות קוף".

מה גברים רוצים: סקס

סקר הגברים הגדול: סקס

הנקודה הראשונה שבולטת לעין: או שכל החברים שלנו שקרנים, או שבמקרה אנחנו מסתובבים עם חבורה של אנשים שעושים סקס מעל הממוצע. מסתבר ש-50% מהגברים הישראלים שכבו עם פחות מחמש נשים. לשם השוואה: בסקר שנערך באנגליה עלה שממוצע הפרטנריות של הגבר הבריטי עומד על 9 נשים. הסקר של האתר האמריקאי Askmen דווקא מרגיע אותנו, ואומר ש - 45% מהאמריקאים שכבו עם 1-5 פרטנריות. עוד נתון מסקרן: 13% מהגברים הישראלים שכבו מעולם עם אשה. יש לזכור כי לשקלול נכנסים גם חרדים - שם הנתון מזנק ל-33% שמעולם לא ידעו אישה.

מבחינת כמות - הרוב המכריע, כ- 60% מהגברים, חושבים שמספיק לקיים יחסי מין 3-5 פעמים בשבוע.  רק 8% מהגברים חשובים שיש מקום לסקס על בסיס יומי. זה הפתיע אותנו בהתחלה, עד שנזכרנו בכל הבדיחות השחוקות על חיי הנישואין, שכנראה יש בהן מן האמת. 

כשזה מגיע לאיברי מין, הגודל כן קובע, אבל לא בהכרח מה שאתם חושבים: 33% אחוז מהגברים היו רוצים איבר גדול יותר, ומנגד, חומר למחשבה לנשים -  50% מהגברים טוענים שהם שונאים חזה מנותח. בין אם הם אוהבים ניתוחים ובין אם לא, הגברים הישראלים רואים פורנו ובגדול - 79% מצהירים שהם צורכים פורנוגרפיה (20 אחוז כנראה משקרים) וקרוב ל- 30%  צופים בסרטי סקס כמעט כל יום.

60% חושבים שזנות היא לגיטימית, בין אם כמוצא אחרון (31%) או בין אם כדרך למימוש פנטזיות (22%) או סתם כי לא רואים דבר פסול בתופעה (7%). באופן מפתיע אצל הנשים מדובר בנתון כמעט זהה - 52% חושבות ששירותי זנות מתקבלים על הדעת, מה שמעורר את התהיה לגבי הנורמות בישראל ורמת הדיון הציבורי בנושא.

ושי גולדן מפרשן: "מפתיע אותי שרק 43% ששונאים חזה מנותח! אני שייך ל-43 אחוזים הללו ואני חושב: 'מה חושבים לעצמם אותם 57 אחוזים?, מה העניין הזה עם חזה מנותח?' נשים, מרוב רצון למצוא חן בעיני גברים, מפספסות את זה שאנחנו בסך הכל רוצים נשים אמיתיות – מחפשים אמת גם בנפש, גם בדיבור, גם בגוף. יש משהו באישה שעושה מהלך רדיקלי של לשנות את עצמה שאומר לגבר 'אני מרגישה כל כך לא טוב עם עצמי שאני מוכנה להיות לא אמיתית'. תאמינו לי, נקבל אתכן עם הציצי הקטן".

ורן שריג מפרשן: "הגיוני בעיני ש-60%  היו רוצים לקיים יחסי מין 3-5 פעמים בשבוע. למה? כי גברים נהיו ספות של איקאה. אם היו שואלים נשים את אותה שאלה היו מגלים שרובן היו רוצות לעשות את זה 10 פעמים ביום עם 10 גברים שונים. לגבי הפורנו – לפי הסקר הומור יותר חשוב מסקסיות עבור גברים, וזה קשור לפורנו. הפורנו הורג את הסקס, כי גבר אחרי שהוא גומר הוא גם קצת נגמר - הוא לא הולך לאשתו, אבל אם היא תצפה בפורנו היא תבוא אליו אחרי זה".

מה גברים רוצים: בריאות וסגנון חיים

סקר הגברים הגדול: בריאות וסגנון חיים

בגדול, לא נראה שאתם משקיעים בעצמכם יותר מדי: בעוד השמועות אומרות שהגבר האיטלקי מחליף שתי חליפות ביום, אחת לשעות העבודה ואחת קז'ואל לערב, בארץ מעדיפים 60% מהגברים להסתובב במדים הלאומיים - ג'ינס וטי שירט.  ואם לא משקיעים בלבוש, למה להשקיע במה שמתחת? 41% מהגברים לא מוכנים להוריד שיער בשום פנים ואופן, ו - 10% הלכו צעד קדימה ואמרו שגבר בכלל לא צריך להיות מטופח.

מה עם בריאות? שכחו מזה - 60% מהגברים לא מאמינים בבדיקות תקופתיות, אבל לא נורא - 26% לא שותים אלכוהול בכלל, ככה שללפחות הם לא צריכים לחשוש לכבד שלהם. וכשהם כן שותים?  15% מעדיפים יין, 30% בירה. בארה"ב לשם השוואה הבירה מובילה כמשקה המועדף אצל 53% מהשתיינים, בעוד בצרפת היין נמצא במקום הראשון, וברוסיה - הוודקה.

וקובי פרץ מפרשן: "גם אני לא ידעתי בכלל על כל ענייני הבדיקות התקופתיות וגיליתי שכדאי לעשות אותן בביקור אצל רופא המשפחה רק לפני חודשיים. עברתי אותן ומאז אני במודעות. לגבי עבודות הבית – אני עושה הכל! מטפל בילדים, שופך זבל, כלים, חיתולים, ספונג'ה – כל מה שאפשר לפנטז.אבא שלי לא עשה את זה ולא חלם לעשות את זה ואני מכיר חברים שאוי ואבוי אם יציעו להם בכלל לעשות את זה, אבל אני אוהב לנקות - זה האופי שלי".

ושי גולדן מפרשן: "לגבי עניין הסרות השיער – אנחנו כנראה חיים בעידן שיש בו אדונות של קונצנזוס. יש קונצנזוס לגבי מה הוא יופי ואיך נראה גבר והוא מסרס את כולנו. לא ברור לי מי החליט מה הוא גבר מושך אבל במקום בו כדי להיות נחשק אתה צריך ריבועים של מייקל לואיס או עור חלק או הרבה כסף - אתה מפסיק להיות עצמך, וזה כבר לא מעניין"

אחרית דבר

גילוי נאות: כשהתחלנו בפרויקט הסקר חשבנו שאנחנו יודעים הכל על הגבר הישראלי. הגבר הישראלי, כך אמרנו לעצמנו, הוא גבר-גבר, אחד כזה שמשפיל את התאומים, שוכב עם עשרות בחורות במהלך חייו, מבלה בפארטיות מטורפות, לוקח הלוואות בשביל להחליף מכונית כל שנתיים, קורע את עצמו בעבודה כדי לייצר לעצמו מוניטין של תותח על, בליין שמחייך לתחתיות של כוסות בירה.

אבל התוצאות הפתיעו אותנו. מסתבר שהגבר הישראלי הוא דווקא די סטנדרטי. שמרן, אפילו. לא מדלג בין מיטות, לא שותה בטירוף, מעדיף לבלות עם המשפחה וחושב שההגדרה הכי נכונה לצירוף המילים "גבר אמיתי" היא מישהו שיודע להיות אבא ובעל טוב. פחות אכפת לגברים הישראלים מהסטטוס שלהם. הם רוצים ליהנות מהחיים, מחפשים נשים לבנות איתם חיים ארוכים ומשותפים, ולאו דווקא דוגמניות סקסיות. הגבר הישראלי, כך זה נראה, הוא אחד שמדבר הרבה, אבל במעשים - הוא אחד מהחבר'ה. רגיל כזה. מישהו שצופה בפורנו אבל חשובה לו מערכת היחסים. מישהו שהפנים שהשוביניזם פס מהעולם וההשוויון תפס את מקומו.

פייר? הפתעתם. אבל לטובה.

אינפוגרפיקות: אביטל קרסני 

>> לסקר הנשים הגדול

>> לכל כתבות המגזין