אם יש מדינה שלא מזדעזעת בקלות מגילויי אלימות, זו קולומביה. הרף פשוט גבוה מדי. אחרי הכל, זו הזירה שבה עדיין מתחוללת מלחמת אזרחים בת יותר מ-50 שנים, מקום שהאדם המפורסם ביותר שנולד בו הוא פבלו אסקובר, ארץ שממשלת ארה"ב מזהירה כבר שנים את הבאים בשעריה מפני "מעשי פשע, טרור וחטיפות". ובמדינה הזאת הצמידו השבוע לישראלי אסי מוש את הכינוי "השטן". ליתר דיוק "השטן מטגנגה", דרכה של התקשורת המקומית להדגיש את הפער בין אדם שנתפס כארכי-פושע וכפר דייגים שנתפס כשיא הפסטורליה.

בתקשורת ובמשטרה הקולומביאנית נשמעו גם כינויים אחרים: "הסרסור", "האיש שאי אפשר לתפוס", "הטרוריסט הישראלי". חשוב במיוחד להתעכב על צמד המילים האחרון הזה, מפני שהלאום של מוש – אדם שמשטרת קולומביה הוציאה נגדו שני צווי מעצר בחשד לרצח, סחר בסמים, שידול קטינות לזנות וניהול לכאורה של רשת מין מסועפת – נהפך לסוגיה בפני עצמה.

אסי מוש למגזין (צילום: מתוך חי בלילה)
לא שיער שהאינטרפול יעקוב אחריו. מוש בתמונה עדכנית | צילום: מתוך חי בלילה

"הישראלים בקולומביה הפכו לא רצויים בגלל אסי מוש", אומר עורך הדין הרננדו אוסוריו, המייצג את משפחתו של עופר חזן-אריקסון, האזרח הישראלי שנעלם במדינה לפני יותר משנה. "אם אתה ישראלי שמסתובב היום ברחובות בוגוטה או קרטחנה, מיד יקשרו אותך לסמים, זנות, ניצול קטינות. זה קטסטרופלי לשתי המדינות. תבין, זה הגיע למצב שנערות צעירות בקולומביה מחפשות ישראלים".

למה?
"כי כולם כאן רואים את הישראלי בתור זה שמגיע ומביא כסף לילדות שלנו, ילדות שממש צריכות את הכסף כדי לחיות. אז הם מתלבשים על נערות מעוטות יכולת, נערות רעבות. והן עצמן רואות בישראלי פתרון, אפשרות להשיג כסף בתמורה לגוף שלהן. ברור להן שלגבר הקולומביאני יש מוסר והוא לא יעשה את זה, אבל התחושה היא שלישראלים אין מוסר. זו המורשת שהשאיר אסי מוש: התפיסה שישראלים ינצלו מינית נערות תמורת כסף. מה שבאמת נורא הוא שיש גם הורים, אבות ואימהות, שמחפשים ישראלים כדי למכור להם את הבנות שלהם. אתה מבין מה אני אומר כאן? זה בלתי נתפס. זה כבר לא הישראלי שמחפש נערות, זה ההורים של הנערות שמחפשים למכור אותן לישראלים".

שלא תעזו להגיע לטובת סיפוק היצר המיני

ביום רביעי שעבר (22.5) נתפס האיש שאי אפשר לתפוס. אסי מוש, שהסתובב בעולם עם דרכון מזויף הנושא את שמו השני, בנימין מוש, נעצר בפורטוגל. בשעות הצהריים של אותו יום נחת בברצלונה בטיסה של "אייר אירופה" מהאי איביזה, שם הסתתר לאחר שמשטרת קולומביה הוציאה נגדו צו הסגרה בינלאומי באמצעות האינטרפול. מוש שכר מכונית ועלה על הכביש המהיר לליסבון; הוא לא ידע שיחידת הסייבר של האינטרפול, שעקבה אחריו במשך חודשים, הצליחה לבסס איכון של הטלפון שלו. שוטרים מקומיים, מגובים באנשי אינטרפול, ארבו  לו בפאתי ליסבון ועצרו אותו. מוש ניסה לטעון שיש להם טעות בזיהוי והציג את עצמו כבנימין מוש, אבל כוחות האכיפה ידעו בדיוק את מי הם מחפשים וחוקרי האינטרפול הורו לשוטרים לאזוק אותו ולקחת אותו למעצר.

אסי מוש למגזין (צילום: By Dafna A.meron)
התקשורת מדגישה את העובדה ש"השטן" הגיע דווקא מכאן. טגנגה | צילום: By Dafna A.meron

תיק החקירה של מוש, שנערך בקולומביה והועבר בשלמותו לאינטרפול, מכיל מאות עמודים ובהם עדויות של ישראלים ומקומיים המייחסים לו עבירות של סחר בקטינים למטרות עבדות, סחר בסמים ובנשק, שידול קטינים לקיום יחסי מין תמורת כסף, חטיפת קטינות למסיבות סקס ואלכוהול בהשתתפות ישראלים ותיירים, ושותפות ברשת זנות גדולה של קטינות (בראשה עמדה מי שהתקשורת המקומית מכנה "המדאם של קולומביה", לליאנה דה קמפוס, שגזר דינה יינתן בעוד כשבועיים). הפרט החמור ביותר שמיוחס לו הוא רצח – ובתקשורת המקומית נרמז כי ייתכן שמדובר בחיסולו של עופר חזן-אריקסון, שכתמים מדמו נמצאו ב"קאסה בנחמין", וילה שממוקמת בשטח השייך למוש.

אמש (רביעי 28.5) שוחחנו עם עו"ד אוסוריו. הוא נמנע לחלוטין מיצירת קישור כלשהו בין מעצרו של אסי מוש והיעלמותו של חזן-אריקסון בפברואר 2018. "המשימה שלנו היא למצוא את הגופה של עופר, לא מעניין אותנו כרגע מי אחראי להיעלמות ואין לנו קשר לחקירה נגד אסי", אומר עו"ד אוסוריו. "אני לא מעורה בפרטי החקירה, ולקבוע היום שאסי מוש רצח את עופר זה מעשה חסר אחריות. חשוב להדגיש, התביעה כאן אמרה שאסי מבוקש על רצח, אבל עוד לא אמרה של מי. אני לא יודע מאיפה אנשים מוציאים את המידע הזה, אבל הוא לחלוטין לא רשמי".

מה אומרים בקולומביה על המעצר של מוש?
"כולם מדברים על זה כאן. הסיפור פותח את מהדורות החדשות, העסקים של אסי מאוד מפורסמים בקולומביה".

אסי מוש למגזין (צילום: By Dafna A.meron)
"הישראלים מתלבשים על נערות מעוטות יכולת, נערות רעבות". שכונת עוני בקרטחנה | צילום: By Dafna A.meron

דיברת על הנזק לתדמית הישראלית. אתה חושב שזה הפיך, שזה יכול להשתנות?
"זה חייב להשתנות. אני פועל בימים אלה עם הרב של בית חב"ד כדי לנסות לשפר את התדמית הזאת, אבל בינתיים קשה מאוד להסביר לתושבי קולומביה שאדם אחד לא מייצג את כל הישראלים. שאסי מוש הוא לא ישראל".

אבל עכשיו הוא נלכד. המשטרה סגרה את קאסה בנחמין. הדברים משתנים?
"להפך, התדמית נפגעת יותר ככל שנעצרים יותר ישראלים. וגם התדמית של קולומביה, שעדיין נחשבת יעד לסמים וסיפוק צרכים מיניים. זה לא מקרה שהשלטונות העבירו השנה מסר לישראלים".

איזה מסר?
"נעצרו כאן השנה 17 ישראלים על עבירות מין, ככה שמבחינתי המסר ברור - גברים ישראלים, שלא תעזו להגיע לכאן כדי לספק את היצר המיני. צריך להבין שהיום, כשישראלי מגיע לקולומביה ומציג את הדרכון שלו, נציג רשויות ההגירה מיד מקריא לו את כל העונשים שיספוג במידה והוא יבצע עבירות מין. זה לא משהו שתייר אמור לספוג עם נחיתתו, אבל אין ברירה, אין דרך אחרת. ואסי הוביל לכל זה".

גנגסטר ברמות הכי גבוהות

מוש בן ה-45, יליד קריית אתא, היה מעורב בפלילים כבר בסוף שנות ה-90. הוא היה מקורב לכמה מאנשיו של העבריין יצחק אברג'יל, סחר באקסטזי ברחבי העולם ובתחילת שנות ה-2000 טס להולנד כדי להפעיל משם את רשת הסמים. מדי פעם קפץ ליפן, שם על פי החשד התחבר לאנשי המאפיה, היאקוזה. "היו לו בטוקיו דוכני תכשיטים ומכירת תמונות לתיירים. חיילים משוחררים שטיילו במזרח הרחוק עבדו בשבילו, אבל זה היה רק מסווה לפעילות שלו עם היאקוזה לגביית דמי חסות מישראלים ומאנשי עסקים מקומיים", אומר אחד מחבריו לשעבר. "בשלב מסוים הוא הסתכסך עם עבריינים מקומיים, וכשהבין שהם רוצים לחסל אותו ברח לספרד. ככה הוא התגלגל לאיביזה".

אסי מוש למגזין (צילום: צילום מסך מתוך אחד האתרים הגדולים בקולומביה)
הסיפור שפותח את המהדורות. מוש נלכד בפורטוגל | צילום: צילום מסך מתוך אחד האתרים הגדולים בקולומביה

כתושב האי נהפך מוש לספק אקסטזי וקוקאין למסיבות הכי גדולות באיביזה. חברי רשת הסמים, והוא בתוכם, השתמשו בדרכונים מזויפים תחת שמות בדויים כדי למנוע את מעצרם. באותן שנים פעלה רשת הסמים שלו גם בהולנד, בלגיה, ספרד, אוסטרליה, ניו זילנד, הודו, תאילנד, ברזיל ויפן. היו לו עשרות בלדרים וההכנסות היו עצומות: מוש קנה כל כדור ב-45 סנט ומכר בשישה דולר. רווח של מאות אחוזים.

"הכיסים שלו היו מלאים דולרים, יורו, פאונדים. הוא נסע במכוניות מפוארות ושט ביאכטות, היו לו שומרי ראש שהלכו איתו לכל מקום. כבר אז הוא היה גנגסטר ברמות הכי גבוהות", אומר ישראל (השם המלא שמור במערכת), שהיה מקורב למוש בעשור שעבר. "אסי פעל בעיקר בספרד והשתדל לא להתערבב עם סוחרי סמים ישראלים כדי שלא יפלילו אותו, אבל דווקא עבריינים מירושלים הביאו לזה שהוא נעצר".

בתחילת העשור שעבר, במהלך חקירה של משטרת ישראל, תוחקרו מספר עבריינים שהשתייכו למאפיה הירושלמית ועסקו בייבוא אקסטזי לארץ. אז עלה לראשונה שמו של מוש כראש רשת סמים בינלאומית. המשטרה יצאה למבצע "חיית בר" במטרה לפרק את הארגון של מוש ולהביא למעצרו, ובשנת 2003 הוא אכן נעצר בהולנד עם עוד 14 עבריינים, כמה מהם חיילים משוחררים. חברים אחרים ברשת נעצרו בספרד, ברזיל, פרו, אוסטריה וניו זילנד. אחד הבלדרים נעצר עם מזוודה שהכילה 26 אלף כדורי אקסטזי ועל גופו אקדח משתיק קול; שתי בלדריות ישראליות צעירות נעצרו בשדה התעופה בפריז כשבתרמיליהן 17 אלף כדורי אקסטזי ו-18 ק"ג קוקאין. בחקירתן התברר שאחת מהן התקשרה לטלפון היפני של מוש מבית מלון בקולומביה.

אסי מוש למגזין (צילום: By Dafna A.meron)
מוש, תושב האי, סיפק סמים למסיבות הכי גדולות. איביזה | צילום: By Dafna A.meron

חברי הרשת נדונו לעונשים של חמש עד עשר שנות מאסר בפועל. מוש עצמו קיבל חמש שנים בכלא ההולנדי, וכשסיים לרצות את עונשו הבין שהוא שרוף בישראל ובאירופה. לפני כעשר שנים החליט להשתקע בקולומביה, שבה פעל בעבר על אש קטנה. הוא רכש בתים בכפר הדייגים טגנגה והקים בו את וילת הנופש קאסה בנחמין (על שמו, בנימין), שם התארחו עם השנים אלפי צעירים ישראלים למסיבות סמים ואלכוהול. כמה מהם נשארו בקולומביה כדי לעבוד באבטחת הקאסות של מוש ולמנוע פשיטות של המשטרה המקומית על המסיבות שהכניסו לו מיליוני דולרים.

בחודש טוב הוא הרוויח יותר מ-150 אלף דולר

בעשור האחרון הקים מוש קאסה בנחמין נוספת, הפעם בעיר קרטחנה. ההכנסות זרמו והוא רכש בתים במדיין, העיר שהייתה בעבר מרכז הפעילות של פבלו אסקובר. שם הכיר מוש צעירה קולומביאנית והביא איתה לעולם שני ילדים, אבל העובדה שהפך לאיש משפחה לא גרמה לו להוריד הילוך. "אסי זה בנאדם שלא שבע אף פעם מכסף, הוא כל הזמן רוצה עוד כוח ושליטה. אם מישהו ינסה להשתלט לו על העסקים או לנגוס בשטחי המחיה שלו, הוא יראה לו מהר מאוד מי הבוס, כולל לשלוח אנשים שלו לאיים בנשק, וזה השתלם לו", נזכר אדם שניהל את אחת הקאסות שלו. "בחודש טוב הוא הרוויח יותר מ-150 אלף דולר רק מהמסיבות והשכרת החדרים. זה המון כסף בקולומביה".

מוש טייל ברחבי העולם, השתלט על בניינים במדיין וצבר עושר רב, אלא שלפני כשלוש שנים נחשד לראשונה בפלילים בקולומביה. הישראלי שי עזרן, איש נדל"ן ישראלי שחי בקולומביה, חוסל אז בשיטת "כיפה אדומה" - הוא הוזמן לפגישה בבית קפה בעיר, שם המתינו לו שני צעירים שירו לעברו עשרה כדורים מטווח אפס - והחשד היה שאנשיו של מוש נשלחו לבצע את הרצח מפני שעזרן עמד בדרכו של מוש להשתלט על עסקים מסוימים. במשטרת קולומביה עדיין אוספים מידע על הרצח כדי לבסס ראיות נגד מוש.

אסי מוש למגזין (צילום: By Dafna A.meron)
מכאן התנהלה רשת הסמים, כאן נתפסו מוש ו-14 אחרים. אמסטרדם | צילום: By Dafna A.meron

לפני כשנה וחצי חשפה צעירה קולומביאנית בשם אלמה את תעשיית סיורי הסקס במדינה. בקול מעוות ובזהות בדויה סיפרה על ישראלים שמעורבים בשיווק "חבילות אונס" – ממש כך, חבילות תיירות הכוללת הבטחה ליחסי מין ללא הסכמה - ומסיבות סקס עם קטינות. היא סיפרה על מסיבות בחוות בג'ונגלים הסמוכים לקרטחנה, ביאכטות ובמסיבות בקאסות ברחבי המדינה. התיאור הקשה ביותר היה של חוגגים שסיממו קטינות, רדפו אחריהן ואנסו אותן.

הריאיון עם אלמה הסעיר את קולומביה ורשויות האכיפה במדינה פתחו בחקירה סמויה לאיתור המעורבים. אחד החשודים היה מוש, שנעצר בחשד למעורבות בארגון מסיבות סקס עם קטינות וצעירות. המעצר המתוקשר זכה לכותרות ראשיות במדינה, אלא שיממה לאחר מכן גורש מוש מהמדינה. הוא נחת בישראל, הכחיש את החשדות נגדו והצהיר שהוא מתכוון לצאת למאבק כדי להוכיח שמדובר בעלילה.

בינתיים הציפה העדות של אלמה את העוולות הקשים של תעשיית המין בקולומביה. ביולי 2018, במבצע שזכה לשם "סדום ועמורה", המשטרה המקומית עצרה 14 מעורבים בהשתתפות ובארגון מסיבות מין וסמים עם קטינות; שישה מהם היו ישראלים הקשורים למוש. המידע שנאסף הוביל את התובע הכללי בקולומביה לפנות לאינטרפול ולהוציא צו מעצר בינלאומי נגדו.

"אפילו אז אסי הרגיש בטוח", מספר גל (השם המלא שמור במערכת) שעבד בעבר עם מוש. "מישראל הוא חזר לאיביזה, חי שם באופן גלוי והשתחצן שהוא מסתובב חופשי בכל מקום בעולם, שיש לו מספיק דרכונים מזויפים באיכות טובה, שהוא יכול לעבוד על כולם. הוא היה יותר מדי שאנן והוא שילם על זה".

זמן קצר לאחר "סדום ועמורה" יצאה משטרת קולומביה למבצע נוסף, "בני שבט בנימין", שיועד ישירות לחיסול עסקיו של מוש. 17 ישראלים נעצרו כמעורבים בניהול מסיבות סקס וסמים; המשטרה והתובע הכללי פירקו בפועל את הארגון של מוש, סגרו את קאסה בנחמין בטגנגה ועיקלו 12 בניינים שרכש. מוש מצדו רכש שלושה בתים באיביזה וכל הסימנים מעידים שלא חשד בדבר.

אסי מוש למגזין (צילום: By Dafna A.meron)
עוני שמייצר ניצול. בוגוטה | צילום: By Dafna A.meron

לפני יותר משנה נעלם בקרטחנה עופר חזן-אריקסון. מעולם לא הוכח כי מוש או ישראלים אחרים היו מעורבים במעשה, מה גם שעדיין לא ידוע מה עלה בגורלו של חזן-אריקסון, אבל סדרת הפרשות החמורות שישראלים היו מעורבים או חשודים בהן גרמה למשטרת קולומביה להקשיח את מדיניותה בנוגע לכניסתם של מטיילים מישראל למדינה. צעירים ישראלים גורשו מיד כשנחתו בנמל התעופה "אל דוראדו" מחשש שהגיעו להשתתף במסיבות סקס או סמים; במקרה אחר, שוטרים פשטו על מסיבות סמים בקאסה של מוש בטגנגה, עצרו תיירים ישראלים ותפסו כמויות גדולות של סמים ומזומנים.

האם כעת הבין מוש עד כמה ממשלת קולומביה להוטה לתפוס את "הטרוריסט הישראלי"? שותף שלו לשעבר משוכנע שלא. "הוא היה בטוח שלעולם לא יתפסו אותו. היו לו אמצעי זהירות, הוא הסתובב עם דרכונים מזויפים והחליף טלפונים כל כמה ימים, אבל הוא לא לקח בחשבון שהאינטרפול ומשטרת קולומביה ירדפו אחריו בכל העולם. ברגע שהוא נחת בברצלונה, המשחק שלו נגמר".

אני שמחה שהוא נעצר

גורמים ברשויות האכיפה בקולומביה חגגו השבוע את הידיעות על המעצר בפורטוגל. "אסי מוש הקים צבא של חיילים שאיימו בנשק על דייגים בטגנגה כדי שלא יספרו על מסיבות הסמים, האלכוהול והסקס שארגנו הוא ואנשיו. צעירות נחטפו על ידי הצבא שלו כדי לספק את השיגעונות שלו", צוטטו אנשי משטרה במהדורות החדשות במדינה. "אנחנו שמחים על מעצרו. הוא פגע בצורה מחרידה בכפר והרס את חיי התושבים".

נכון לעכשיו נמצא מוש במעצר. הליכי ההסגרה שלו מפורטוגל לקולומביה, מדינות שאין ביניהן הסכם הסגרה פורמלי, עשויים להימשך בין תשעה חודשים לשנה. "זה תהליך ארוך", מודה דוריס קואסט, נציגת משטרת קולומביה באינטרפול, "אבל יש בידינו ראיות רבות נגדו. אני שמחה הוא נעצר".

בתוך כשבועיים אמור התובע הכללי של קולומביה להגיש כתב אישום נגד "השטן מטגנגה". הוא צפוי לייחס לו עבירות של סחר בבני אדם, שידול קטינות לזנות ולשימוש בסמים, עידוד קטינות לתיירות מין, הלבנת הון והתעשרות באופן לא חוקי, סחר בסמים ורצח (כאמור, נכון לשעה זו לא צוין של מי).

שלטונות קולומביה מאמינים שמוש יוסגר לידיהם ויישפט במלוא חומרת הדין. במידה ויורשע, הוא צפוי לעונש של עד 60 שנות מאסר.

עד לשעה זו לא התקבלה תגובתם של עורכי הדין המייצגים את אסי מוש בישראל