יהודה ואסתר מתגוררים ביישוב במרכז הארץ, שניהם בשנות ה-60 לחייהם. הם יצרו איתי קשר טלפוני, ובסיום השיחה קבענו להיפגש בביתם בשעת בוקר מאוחרת.

מיד בתחילת הפגישה ולאחר היכרות קצרה, החל יהודה לספר לי על בתם עינת. לאורך כל השיחה, יהודה היה המוביל ואסתר בעיקר הנהנה בהסכמה לדבריו. הוא סיפר לי שעינת, בת ה-34, היא אם לשני ילדים קטנים ולפני כחצי שנה נפרדה מבעלה אמיר שעזב את הבית לטובת אישה אחרת.

לטענתו של יהודה, אמיר היה המפרנס היחידי בבית, ולאחר הפרידה מצבה הכלכלי של עינת התדרדר משמעותית. יהודה ואסתר עזרו לה ותמכו בה ככל שהתאפשר להם ובהתאם לצרכיה של בתם.

יהודה המשיך וסיפר כי בתחילה אמיר התגורר עם המאהבת שלו, אך לאחר מספר חודשים הם נפרדו, והיום אמיר חי לבדו ביחידת דיור קטנה, ולאחרונה הוא ואסתר החלו לחשוד כי עינת מבקרת את אמיר בביתו ומנסה לשכנע אותו שיחזור אליה. "עם זה אין לנו בעיה", סיפרו לי ההורים, "אבל כשהתברר לנו שהיא עוזרת לו ותומכת בו כספית - זה כבר לא היה מקובל עלינו".

"היא עושה לו קניות, משלמת את חשבון החשמל בדירתו, ואפילו לקחה הלוואה כדי לכסות מינוס שהצטבר בחשבון הבנק שלו בתקופת הרומן שניהל. מיותר לציין שהכל כמובן היה על חשבוננו" סיפרו ההורים המבולבלים.

לשאלתי כיצד הגיע אליהם המידע הזה, סיפרה לי אסתר כי באחד הערבים היא ישבה בגינה ושמעה את עינת משוחחת בטלפון עם חברתה הטובה ומספרת לה על כל מה שהיא עושה כדי להחזיר את אמיר הביתה.

זוג קשישים (צילום: shutterstock/Motortion Films)
"הכל נעשה על חשבוננו". אילוסטרציה | צילום: shutterstock/Motortion Films

יהודה סיפר שהוא ואשתו שאלו את עינת אם היא בקשר עם אמיר והיא השיבה בשלילה. לגבי הכסף שהיא מוציאה מחשבונם, טענה עינת שהוא מיועד לתשלומים לחובות קטנים שיש לה, ושבנוסף היא שמה מעט כסף בצד לחסכון. תשובותיה של עינת הכאיבו להם מאוד, והם ביקשו עדות והוכחה לכך שהיא משקרת להם כדי לעצור את התמיכה הכספית - לפחות עד שיוכח שאמיר לא מנצל אותה על חשבונם.

וכך, במשך כמה ימים בשעות הערב, צוות הבלשים עקב אחרי עינת. בשני מקרים היא נצפתה מגיעה לביתו של אמיר ושוהה שם במשך כשעתיים. בדרך למפגש השני, עצרה עינת ליד כספומט והוציאה מהחשבון של הוריה 1,000 שקלים.

ליהודה ואסתר לא היה ספק שהכסף אותו משכה עינת נשאר בדירתו של אמיר. "לפחות אני יודע שזו הפעם האחרונה שאמיר מקבל ממני כסף", אמר יהודה בזעם. בהמשך, כך התברר לי, יהודה ואסתר שוחחו עם עינת שניסתה בהתחלה להכחיש, אבל לאחר שהוריה שאלו אותה את כל השאלות קשות - היא הודתה.

לאחר מספר שבועות וסגירת "הברז", החליט אמיר לשוב לביתו ולשקם את הזוגיות עם עינת. "טוב שעשינו לזה סוף", אמר לי יהודה. "אנחנו מאחלים לה כל טוב וחיים מאושרים, אבל היינו חייבים לעצור את המצב האבסורדי הזה, שללא ההתערבות שלנו ייתכן והיה נמשך עוד חודשים ארוכים".

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים. גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל המשרד "ים חקירות"