עורכת הדין גילה, שלה וללקוחותיה אני מספק שירותי חקירה מגוונים, התקשרה אליי וביקשה לתאם פגישה משולשת עם לקוחה חדשה של משרדה מאזור המרכז. כעבור יומיים הגעתי לפגישה, גילה הכירה לי את מאיה וזו החלה לספר לי שלפני כשלוש שנים היא התגרשה מבעלה לשעבר עודד, ושבהסכם הגירושים ייצג אותה עורך דין אחר: "ההסכם לא היה מושלם וסעיפים רבים נשארו פתוחים לפרשנויות", ציינה עורכת הדין.

מאיה המשיכה בדבריה וסיפרה לי שלאחר כשנה, עודד החל להגיש דרישות לשינוי סעיפים בהסכם, וכאשר היא סירבה, הוא התחיל לעשות בעיות בתשלום המזונות לשני ילדיהם, ולאחרונה, "החוצפן", כך לדבריה, הגיש בקשה להקטנת המזונות בטענה שהוא פוטר מעבודתו, משכורתו נמוכה, ואין באפשרותו לקיים את עצמו והוא חזר לגור בבית אמו הקשישה. 

מאיה חייכה וקרצה בכל פעם שרצתה להבהיר שהוא משקר, אבל לא עצרה את שטף דיבורה: "הפעם לא אוותר לו, הוא עובד בשחור ומרוויח מלא כסף. האמת היא שאני אפילו רוצה שהוא יגדיל את המזונות שמלכתחילה היו נמוכים מאוד ולא שיקפו את רמת החיים שלנו לאורך השנים. הוא איש שמסוגל לגור עם אמו הקשישה רק בכדי ליצור מצג שווא שהוא מסכן ולפגוע בי".

עורכת הדין ביקשה ממני לבצע חקירה כדי לחשוף את שגרת חייו האמיתית של עודד, ומאיה העבירה לי מספר נתונים שדרושים לצורך המעקב. כעבור מספר ימים החל צוות בלשים לעקוב אחר עודד כבר משעות הבוקר, ורכבו אכן נצפה בפתח ביתה של אמו.

במושב האחורי ברכבו קלטו החוקרים כמה עיתונים כשהם עטופים בניילון עם לוגו של מנויי עיתון יומי, והאפשרות שעודד מחלק עיתונים בשעות הבוקר המוקדמות עלתה מיד, ובימים שלאחר מכן, בעבודת מעקב שהחלה בשעות בוקר המוקדמות, אכן אומת שעודד מתפרנס גם מחלוקת עיתונים.

שיפוצניק בדירה (אילוסטרציה: Shutterstock)
עודד נצפה מבצע עבודות שיפוץ שונות ואז הגיעה ההפתעה. אילוסטרציה | אילוסטרציה: Shutterstock

במהלך ימי המעקב הבאים נראה עודד עובד בעבודות שיפוץ קלות בעיר מגוריו, וכלל לא נראה כמי שמנסה להסתיר את עיסוקו. הוא כנראה חשב שמאיה לא תעלה על דעתה לעקוב אחריו, ומבחינתנו, כחוקרים פרטיים, זהו המצב האידיאלי ביותר.

שוחחנו עם כמה בעלי דירות שבהן עודד עבד, קיבלנו המלצות, שאלנו על המחירים שהוא גובה, ובסיום אף שוחחנו עם עודד בעצמו שסיפר שהוא עמוס עבודה ולא יוכל לעזור לנו.

במהלך המעקב ציפתה לנו הפתעה נוספת ובלתי מתוכננת; במהלך אחד הימים, עודד נראה אוסף אישה נאה מפתח בניין משרדים, והשניים נסעו לבילוי אינטימי בצימר דיסקרטי, בילוי שנמשך כמה שעות. העובדה שעודד חזר לגור עם אימו הקשישה גרמה לנו להבין את הבחירה שלו לבלות בצימר, אך ההפתעה הגיעה כשמאיה ביקשה לראות את תמונת האישה ולתדהמתה היא זיהתה אותה מיד.

"זו מישהי מהמושב שבו התגוררו בעבר הוריו של עודד - והיא נשואה! היא בוגדת בבעלה עם עודד!", זעקה מאיה, "על קלף כזה לא בניתי", היא הוסיפה בסיפוק רב, אך עורכת הדין ציננה את התלהבותה והזכירה לה שאסור לפעול באופן בו עודד יטען שהוא מאויים ונסחט. "יש לנו מספיק הוכחות שהוא עובד", אמרה עורכת הדין. 

מאיה התעקשה שעורכת הדין שלה תעביר מסר קטן וסודי לעורך הדין של עודד, לפיו אין למאיה שום כוונה לפגוע במאהבת של עודד ובמשפחתה ועדיף לכולם שהנושא יישמר בסוד, וכמובן שאחרי אותו מסר מרומז הוויכוחים בין מאיה לעודד הגיעו במהרה להסכמה ולשביעות רצונה של מאיה בהוגנות וללא שקרים. בערך.                                         

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים. גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל המשרד "ים חקירות"