אורן אברהם, מי שכונה לא פעם "הנוכל מספר אחד בישראל", שוב מוצא את עצמו מאחורי סורג ובריח. אברהם נידון באחרונה בבית משפט השלום באילת ל-20 חודשי מאסר בפועל בגין גניבת כרטיס אשראי מקשישה ממנה שכר ביתה ובשימוש בכרטיס לרכישות בשווי אלפי שקלים אותם ביזבז על סיגריות ואוכל.

"המדינה לא רצתה לשקם אותי, לא רצו למצוא לי מסגרת, התחננתי לשיקום. ניסיתי להתאבד פעמיים במשרדי הרשות לשיקום האסיר בירושלים אבל זה לא הזיז לאף אחד. נזרקתי חזרה לרחובות אז מה עוד יכולתי לעשות? נגמר לי הכסף ונאלצתי לגנוב כרטיס אשראי כדי לקנות לעצמי אוכל. לא הייתה לי ברירה", טוען אברהם בשיחה עם אחד מחבריו.

לפי כתב האישום שהגישה לשכת התביעות במשטרת מרחב אילת נגד אברהם, הוא עבר מיד עם שחרורו מכלא רמלה להתגורר בעיר האהובה עליו בארץ, אילת, ובה הוא שכר יחידת דיור מבעלת וילה בעיר. בשלב מסוים כבר לא מצא דרך לשלם את השכירות ולממן את ההוצאות שלו, ואז גמלה בליבו ההחלטה לפרוץ לווילה ולגנוב לבעלים, קשישה בת 82, את כרטיס האשראי שלה.

עם הכרטיס בכיסו אברהם יצא למסע רכישה (כפי שתועד בסרטון כאן למעלה על ידי מצלמות האבטחה). הוא הגיע לאחד הקניונים בעיר, קנה חפיסות סיגריות רבות וישב לאכול ולשתות כשאת הערב סיים עם "גיהוצים" שהגיעו לסכום של 2,615 שקלים. בעלת הווילה (ומשכירת דירתו של אברהם כאמור) שצפתה במצלמות האבטחה בביתה, נדהמה לגלות שהוא האיש שפרץ לביתה וגנב את כרטיס האשראי שלה. בבוקר למחרת היא ניגשה להגיש נגדו תלונה במשטרה.

אורן אברהם ראשית 2
אברהם אחרי שחרורו ולפני שנסע לאילת | צילום: עופר חן

חוקרי משטרת מרחב אילת יצאו למסע חיפושים אחרי אברהם, עד שבסופו של דבר איתרו אותו ביחידת הדיור -  וכאשר ביקשו לעצור אותו הוא ניסה ללעוס את נייר הקבלות של רכישות שביצע כדי להעלים ראיות. הוא תקף את אחד השוטרים כאשר הכניס מרפק לבטנו וזרק את הנייר הלעוס לתוך האסלה.

אברהם נעצר במקום והוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בעיר בגין פריצה, גניבת כרטיס אשראי ושימוש בו, ותקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו. אברהם הודה באישומים נגדו, ובמסגרת הסדר הטיעון שחתם עם התביעה נגזרו עליו 20 חודשי מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי ופיצוי של 6,000 שקל אשר ישולמו ב-60 תשלומים לבעלת הווילה.

בשולי גזר הדין, השופטת יעל אדלשטיין ביקשה מגורמי השיקום וועדת השחרורים להתייחס לדוח ועדת האבחון לסייע בשיקומו. "הכתובת הייתה על הקיר", סיפר אברהם לבני משפחתו לאחר מתן גזר הדין. "בכלא הדרים טוב לי, לפחות יש לי מסגרת, אני מקבל אוכל, זה הפך להיות הבית שלי, אבל זה לא פתרון. המדינה התחייבה לשקם אותי אבל היא בועטת בי כל פעם, גורמת לי לבצע פשעים. זה לא הגיוני שרק לי אין מסגרת שיקומית, ובמקום להחזיר אותי לחברה כאדם מועיל שיתרום לה - הם מעדיפים שאחזור להיות עבריין וארמה אנשים".

אורן אברהם
חולם להשתקם וממשיך להסתבך. אברהם | צילום: עופר חן

כזכור, אברהם (44), תושב רמלה, ריצה למעלה מ-20 שנות מאסר על מעשי מרמה והונאה לצד שורה של עוקצים של שופטים, שרים, חברי כנסת ואנשי עסקים, והביך לא מעט מהם כאשר הזמין פיצות על חשבונם, שיגר לבתיהם נערות ליווי וזרי פרחים ואפילו ניהל רומן סוער עם סוהרת שבעקבותיו היא פוטרה מתפקידה. כעת הוא שוב מסתבך ונראה שאין פתרון באופק.

ביולי האחרון אברהם השתחרר מכלא הדרים לאחר שריצה עונש מאסר ממושך על שורה של מעשי מרמה ועוקצים בעיר אילת, ובעוד חמישה חודשים הוא יתייצב בפני ועדת השחרורים שאמורה לדון האם לשחרר אותו לאחר הורדת שליש. "אני מקווה שהפעם הוועדה תדאג שהמדינה תשקם אותי ולא תתחמק בכל מיני תירוצים עלובים. די! אני לא רוצה לחזור יותר לכלא. חצי מהחיים שלי אני בבתי כלא. אני רוצה להשתקם, למצוא עבודה, לשקם את החיים ולחיות כמו כל אזרח נורמלי אחר", אומר אברהם. "אני זועק לעזרה, זועק לשיקום, אני מקווה שהפעם מישהו ישמע אותי כדי שלא אעקוץ שוב פעם אנשים".

_OBJ