גולן אביטן נעלם. אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה 512, שבה 19 חברים בארגוני פשיעה מואשמים ברצח ובניסיונות רצח של יריביהם – אדם שמואשם בעצמו בשלוש עבירות רצח של חפים מפשע ובניסיון רצח של איש העולם התחתון זאב רוזנשטיין - נראה לאחרונה ב-10 באוקטובר 2018. בשעה שש וחצי בערב נעלמו עקבותיו, כולל העקבות של הרגל שנשאה אזיק אלקטרוני.

אביטן, כזכור, נעלם אחרי שנמלט מישראל למרוקו, וכעת המדינה הודיעה כי תעקל לערבים שחתמו עליו ערבות  את כספם בסכום כולל של תשעה מיליון שקלים, כמו גם רכוש בשווי שלושה מיליון שקלים השייך לאביטן עצמו.

אביטן (51), תושב אשדוד, הוא אחד מגיבורי פרשת 512 במסגרתה גייסה המשטרה עדי מדינה אשר הפלילו את בכירי ארגוני הפשיעה בישראל; איציק אברג'ל וחייליו הבכירים, כמו גם את אבי רוחן ואחרים. אחד העדים הפליל גם את אביטן, וטען בעדותו כי האחרון היה מעורב בשנת 2003 בניסיון לחסל את העבריין זאב רוזנשטיין יריבו המר של אברגי'ל. 

רוזנשטיין, כזכור, ניצל מהחיסול, אבל שלושה בני אדם אשר שהו בסמוך לצ'יינג' ברחוב יהודה הלוי בתל אביב נהרגו במקום ורבים אחרים נפצעו. 12 שנה לאחר מכן, כבר אביטן הקים אימפריית נדל"ן ומסעדנות בדרום הארץ ויש כאלה שמעריכים את רכושו בעשרות מיליוני שקלים. למרות זאת, לא עבר זמן עד שנעצר על ידי חוקרי יחידת להב 433' ופרקליטות מחוז תל אביב הגישה נגדו כתב אישום בגין שלושה מעשי רצח וניסיונות רצח.

אחרי מעצרו, אביטן, באמצעות עו"ד יניב שגב, הכחיש את כל ההאשמות נגדו, ולטענתו הוא עזב את עולם הפשע ואין לו שום קשר לפרשת ניסיון החיסול של רוזנשטיין.

זאב רוזנשטיין, ארכיון (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר)
"אין לי כל קשר לנסיון החיסול של רוזנשטיין" | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר

בצעד נדיר יחסית, הסכים בית המשפט לשחררו למעצר בית ואזיק אלקטרוני הוצמד לרגלו. דרכונו הופקד בבית המשפט, נאסר עליו לצאת מהארץ ונקבע כי במידה ויפר את תנאי שחרורו - הערבים שחתמו עליו ערבות כספית בגובה תשעה מיליון שקלים (אביטן עצמו חתם על ערבות של שלושה מיליון שקל) יעבירו את כספי הערבות  לקופת המדינה. בין הערבים, יש לציין, הייתה גם בתו של אביטן שחתמה על ערבות של כחצי מיליון שקל.

בין לבין ניסתה הפרקליטות להגיע להסדר טיעון עם גולן ועם כמה נאשמים אחרים בפרשה, והציעה להם לחתום על הסדר טיעון לפיו ייגזרו עליהם שמונה שנות מאסר בלבד. גולן סירב בתוקף וטען כי הוא חף מפשע, ובמקביל, מהחשש כי ימצא את עצמו בסופו של דבר מאחורי הסורגים - הוא החל לתכנן את בריחתו מישראל.

באוקטובר 2018, אחרי שהשיג דרכון מזויף, נסע אביטן לקבלת טיפול שיניים, ובעוד אחד הערבים מחכה לו - הוא ברח מהדלת האחורית ונעלם. ההערכה היא כי אביטן ברח או באמצעות יאכטה ששטה מאשקלון לקפריסין או בטיסה לאומן, משם לספרד ובהמשך למרוקו שלה אין הסכם הסגרה עם ישראל.

"אני חף מפשע ואין לי קשר לניסיון החיסול. זה שקר, תפרו לי תיק והחשש שלי הוא שלא יעשו לי משפט צדק אלא סתם יכניסו אותי לכלא", טען אביטן בשיחה עם מקורביו זמן קצר לאחר בריחתו למרוקו. בעקבות הבריחה החליטה המדינה באמצעות הפרקליטות לחלט את הכספים שהפקיד אביטן וכן את 9 וחצי מיליון השקלים של חבריו ובתו.

השופט אברהם היימן מבית המשפט המחוזי בתל אביב החליט לקבל את עמדת הפרקליטות ולחלט את הכסף לטובת קופת המדינה כשהוא דוחה את בקשת הסנגורים של הערבים ושל אביטן כי נפלו פגמים בערבויות עליהם חתמו. הסנגורים של עשרת הערבים הערבים ושל אביטן מתכוונים לערער לבית המשפט העליון.

האם אביטן יחזיר את הכסף לחבריו? לא ברור. מה שכן, את המיליונים שהמדינה לקחה מהם ספק אם יקבלו חזרה. "גולן הוא גבר שבגברים והוא ימצא את הדרך להחזיר להם את הכסף. מדובר בחברים טובים שלו", סיפר לנו תושב אשדוד.