אליהו חליווה, יהודי חרדי ומהנדס תוכנה בחברת מחשבים גדולה בניו יורק, נישא לפני כחודש ברוב פאר והדר עם בחירת ליבו, צעירה חרדית בת 19, מורה לחינוך מיוחד. החתונה נערכה באחד מבתי הכנסת המפוארים בברוקלין, ואיש לא חשד שחליווה, שנראה כמו כל אדם חרדי ממוצע ושמו הוא בכלל עלי חסן חליווה, הוא בכלל לא מי שהוא.

כשעמד מתחת לחופה עם בחירת ליבו, שלא ידעה לרגע מי באמת האיש שעומד לצדה, ליבו של חליווה פעם בעוצמה. במשך שלוש שנים הוא הסתיר מכולם, כולל ארוסתו הצעירה, את הסוד הגדול שלו ואת היותו מוסלמי ממוצא לבנוני שהתחזה ליהודי. רק אחרי שהרב חייך אליו והחתים אותו על שטר הכתובה בסכום של 36 אלף דולרים וסיים לערוך את טקס החופה - חליווה פלט אנחת רווחה.

"עד הרגע האחרון פחדתי שהסוד שלי ייחשף ושיגלו שאני מוסלמי ולא יהודי. אף אחד מהרבנים לא בדק את העבר שלי, לא שאל לגבי הורי ומשפחתי, והם היו בטוחים שאני יהודי במאה אחוז", מספר חליווה בראיון מיוחד ל-mako. "גם אשתי הייתה בטוחה שאני 100% יהודי. אלא שאז, זמן קצר אחרי החתונה, הכול התפוצץ והחיים שלי נחרבו לגמרי".

שבועיים לאחר טקס החופה המרגש, חליווה יצא לעבודתו בחברת המחשבים, ואשתו נותרה בביתם לסדר ולהכין להם ארוחת ערב. בעודו חליווה עסוק בעבודתו, אשתו סידרה את המזוודה שלו ונחרדה לגלות באחד התאים דרכון לבנוני הנושא את שמו המקורי ותמונתו של בעלה, כך גילתה את סיפורו, ונחרדה להבין שהוא שיקר אותה ואת בני משפחתה במשך חודשיים. 

המתחזה מטקסס (צילום: פרטי/צילום מסך/מתוך סרטון החתונה)
עדיין אוהב אותה. חליווה וכלתו ביום חופתם | צילום: פרטי/צילום מסך/מתוך סרטון החתונה

"חזרתי הביתה, ראיתי את אשתי בוכה והיא החזיקה את הדרכון ביד. באותו רגע סיפרתי לה הכל. היא חיבקה אותי ואמרה לי שהיא אוהבת אותי, סלחה לי ששיקרתי לה והציעה שאלך לעשות גיור ונמשיך להיות ביחד", משחזר חליווה. "כמה דקות אחר כך הגיעו ההורים שלה, והאבא איים לשבור את הדלת אם לא אכניס אותו. הוא קילל אותי בטירוף, אז בסוף פתחתי לו את הדלת. ממש פחדתי להתעמת איתו, והוא אמר לי: 'יא חתיכת זבל. יא טרוריסט. עוד תשמע ממני על מה שעשית לבת שלי ולנו. לא נסלח לך כל החיים על הבושה שהמטת עלינו'. מיד אחרי זה הוא לקח את הבת שלו כשהיא בוכייה ונעלם יחד איתה".

בהמשך הבין חליווה שהוריה של הכלה ניגשו משם ישריות להגיש נגדו תלונה אצלי אנשי ה-FBI, וגם דאגו לפוצץ את הפרשה בכלי התקשורת היהודים ברחבי ארה"ב. "החיים שלי נהרסו באותו רגע; פיטרו אותי מהעבודה ונשארתי כמעט בלי כסף. אבי הכלה והמשפחה שלה עשו לי שיימינג בכל מקום. הם הפיצו תמונות שלי, ה-FBI עצר אותי ונלקחתי לחקירה כי אבי הכלה טען שאני טרוריסט של החיזבאללה. אחרי כמה שעות החוקרים האמינו לגרסה שלי והבינו שאני בכלל לא טרוריסט. הודיתי ששיקרתי לאשתי אבל זה לא נחשב לפשע אז שחררו אותי", מספר חליווה, "הם הציעו לי לתבוע את אבא שלה, אבל אני לא עושה דבר כזה כי זה בניגוד להלכה. אני לא מוייסר (מלשין)".

תשמע, בכל זאת עשית מעשה חמור מאוד.
חליווה מגמגם ומתנצל: "שלא יהיה לך ספק. אני אשם בכל מה שקרה. אני אשם כי שיקרתי לאשתי ולכולם".

המתחזה מטקסס (צילום: פרטי/צילום מסך/מתוך סרטון החתונה)
מאמין שהיא עדיין אוהבת אותו. חליווה וכלתו לפני התפוצצות הפרשה | צילום: פרטי/צילום מסך/מתוך סרטון החתונה

המתחזה מטקסס (צילום: פרטי/צילום מסך/מתוך סרטון החתונה)
רוצה להגיע לישראל ולהתגייר. חליווה בחתונתו | צילום: פרטי/צילום מסך/מתוך סרטון החתונה

חליווה נולד לפני 23 שנה בלבנון למשפחה מוסלמית. אימו היא במקור מביירות ואביו מהעיר צור. לפני כחמש שנים הוא החל להתעניין ביהדות, ניסה להיפגש עם רב הקהילה היהודית בעיר, ולהיכנס לבית הכנסת הגדול, אבל החיילים והשוטרים אסרו עליו. "יש בלבנון קהילה של כ-40 יהודים לכל היותר ורובם לא מזדהים ככאלה. בגדול, אסור למוסלמים להגיע לבתי הכנסת בעיר כי זו הוראה של השלטונות, אז למדתי עברית לבד בבית. בשלב מסוים רציתי להתגייר, אבל הקהילה היהודית התנגדה כי היא חשדה שאני מחבל מושתל של החיזבאללה. לשמחתי, אמא שלי היא אזרחית אמריקאית, אז קיבלתי דרכון ולפני כשלוש שנים עברתי להתגורר בארה"ב", מספר חליווה.

הוא נחת בטקסס, ומהר מאוד הגשים את חלומו והתערבב בקהילה היהודית במקום. הוא למד באחת האוניברסיטאות הגדולות באזור, התחזה ליהודי חרדי, התחבר לרבנים, ובהמשך שדרג את העברית שלו והידע שלו בתורה. "העברית שלי טובה יחסית והקהילה קיבלה אותי יפה. התפללתי בבתי הכנסת שלהם ללא כל בעיה, ולפני כמה חודשים הכרתי באתר היכרויות של הקהילה צעירה חרדית מניו יורק, בת להורים מהקהילה היהודית-סורית", הוא מספר.

"נפגשנו כמה פעמים וגיליתי בחורה מקסימה", הוא מספר בגילוי לב. "אבא שלה לא אהב אותי מהיום הראשון והוא היה מכנה אותי 'זבל'. הוא לא אהב אף אחד שהתקרב לבת שלו, וגם אמא שלה לא רצתה שנהיה יחד ודיברה אליי לא יפה. הם התנגדו שנתחתן ורצו לחתן אותה עם מישהו מקהילה שלהם. רק אחותה הייתה נחמדה אליי", נזכר חליווה.

אחרי היכרות קצרה, האהבה בין השניים פרחה, ולפני כחודש הם החליטו להינשא. "אשתי הבהירה להורים שלה שאנחנו מתחתנים בכל מחיר ואם הם לא רוצים להיות נוכחים בחתונה שלנו זו בעיה שלהם. בסוף הם באו, אבל לא דיברו איתי בכלל. התייחסו אליי כאל אוויר. גם כשעברנו לגור ביחד הם לא עזרו בכלום. הם עשו הכל כדי שניפרד. יש לי עוד הרבה מה להגיד, אבל אני לא רוצה לדבר לשון הרע", מספר חליווה.

לדבריו, לפני המשבר הגדול והרגע בו גילתה שהוא מתחזה, הוא ואשתו תכננו להביא לעולם שמונה ילדים. "בכל אותה תקופה לא חשבתי לרגע לספר לה שאני מוסלמי ושהכל שקר. אהבתי אותה מאוד ונקשרתי אליה בכל נפשי", מסביר חליווה. "פחדתי מהתגובה שלה ושהיא תעזוב אותי. אחרי שהפרשה התפוצצה, אבא שלי, שגר בלבנון, ניתק איתי את הקשר וקילל אותי על כך שהתחתנתי עם יהודייה. רק אימא שלי ואחותי תמכו בי".

מאז חשיפת הפרשה, כך לדבריו, הוא נמצא במצב נפשי קשה ומצב רוחו ירוד, אך מתברר שכבר יש לו תכניות להמשך. "אני בטוח שאשתי עדיין אוהבת אותי ותחכה לי", אומר חליווה, למרות שבכירי הרבנים בארה"ב הורו לבטל חתונתם של בני הזוג בנימוק שלא נעשתה על פי ההלכה. "אני אופטימי ואוסף כסף כדי לטוס לישראל ולעשות גיור אורתודוכסי. אני רוצה לגור בארץ שישה חודשים ויש לי אנשים שיעזרו לי. אני אעשה הכל כדי לחזור לאשתי", מפתיע חליווה.

אתה חושב שהיא תחכה לך?
"אני מאמין שכן. אני אוהב אותה ומאמין שנחזור. אם לא תחכה לי? מה אני יכול לעשות. רק להתפלל שנתאחד שוב".