פבלו אסקובר, הפסיכופת שהפך את הפשיעה לכדי אומנות קטלנית ורוויית דם, חזר לאחרונה לכותרות בעקבות הסדרה החדשה על חייו, "Narcos" של נטפליקס. אסקובר, שחוסל ב-1993, היה בתחילת דרכו בנו של חקלאי עני והפך לברון הסמים העשיר בעולם, עד כדי שזכה למקום של כבוד במגזין פורבס היוקרתי עם הון מוערך של 30 מיליארד דולר. הוא ניהל את קרטל הסמים "מדיין", ובשיא כוחו היה אחראי על 80 אחוז משוק הקוקאין העולמי – מה שהכניס לו כ-420 מיליון דולר בשבוע. על הדרך אסקובר הפך לרוצח המונים, מה שלא הפריע לו להפוך גם לרובין הוד מקומי – ולאגדה בעולם הפשע. הנה כמה דברים שלא בטוח ידעתם על המאפיונר העשיר בעולם.

גנב מכוניות קטן שהפך לרוצח אכזרי

כמו לא מעט פושעים בעולם, אסקובר החל את דרכו בעולם הפשע כגנב מכוניות. באופן יחסי הוא נכנס לעולם הפשע בגיל מבוגר, כשהוא כבר בן 18. בשנת 1970, כשהוא בן 21, אסקובר מבין שהכסף הגדול נמצא בסמים והוא מקים את אימפריית הסמים שלו. חמש שנים אחרי מגיע הרצח הראשון שלו, לפחות זה שאנחנו יודעים עליו באופן ודאי, כשהוא מחסל את סוחר הסמים פביו רסטרפו ממנו קנה קוקאין. אנשיו של רסטרפו מתחילים לעבוד אצל אסקובר אחרי שהוא מודיע להם שזו או משכורת אצלו או מוות. עוד שנה עוברת, 1976, ואסקובר נעצר על סחר ויבוא של סמים. בתמונה מהמעצר המשטרתי הראשון שלו, אסקובר נראה מלא ביטחון עצמי. חמוש בשפם, חולצה עם הדפס פרחוני, משקל עודף ומבט שממש לא משדר חרטה. המשפט בוטל אחרי שכל השוטרים שעצרו אותו חוסלו. מפה הדרך להפוך למלך הפשע הייתה מאוד קצרה.

מתמודד לקונגרס

בתחילת שנות ה-80 שמו של אסקובר עדיין לא היה מוכר לרשויות, למרות שכאמור כבר היה עשיר בטרוף, והאדון מרשה לעצמו להתמודד לקונגרס. לא פחות ולא יותר. הוא עמד בראש מסע ההסברה של תנועת "Medellin Sin Tugurios" (מדיין ללא משכנות עוני), כאשר במקביל למסע הבחירות הוא מארגן אירועי התרמה לעניים, מלחמות שוורים ומשחקי כדור רגל שכל מטרתם לשכנע את הציבור לבחור בו. במקביל הוא תורם מיליוני דולרים לעניים. אסקובר כמעט ונבחר אולם העיסוק שלו התגלה והוא נפסל. אגב, זה לא מנע ממנו להמשיך ולתרום מיליוני דולרים לעניים, מה שהפך אותו לרובין הוד גם כאשר התברר שהוא קצב.

אין תמונה
רוצח שהפך לאגדה בקרב העניים

האחוזה המטורפת של אסקובר

בשנת 1979 אסקובר רוכש נכס "קטנטן" בתמורה ל-63 מיליון דולר, ומקים את "אחוזת נאפולי". שזה בית ענק בלב 30 אלף דונם של יערות. די מהר המקום הפך ללב האימפריה שלו. ב-1983 הוא מקים באחוזה שדה תעופה בינלאומי ממנו יצאו "שלושה או ארבעה מטוסים ביום, מלאים בקוקאין". בהמשך הקים שם גן חיות לשם הביא את אוסף העופות הגדול ביותר במדינה. ובין השאר גם פילים, ג'ירפות, קנגורו, היפופוטמים ואפילו קרנפים.

נכנס למגזין פורבס לצד נשיאים ועשירי עולם

בין השנים 1987 ל-1993 אסקובר הופיע כאמור ברשימת מיליארדרים הבינלאומיים של מגזין פורבס היוקרתי. כאשר בשנת 1989 הוא כבר מופיע במקום השביעי ברשימת אנשים העשירים ביותר בעולם. כמות הכסף הזו מסבירת אולי את העובדה שאסקובר "איבד" בכל שנה 2.1 מיליארד דולר. זה קרה בגלל שלא הצליח להלבין את כל הכסף שלו ונאלץ לאחסן את זה בכל מני מרתפים, בבתים של חיילים שלו ואפילו במקומות מסתור במדבר. אחיו, שהיה סוג של רואה חשבון של הארגון, העריך שבכל שנה חולדות אכלו 10 אחוז מהכסף וגם היו מקומות שלא זכרו או שהכסף נעלם, כאמור 2.1 מיליארד בכל שנה.

מלך הקוקאין העולמי

עד סוף שנות ה-80 פבלו אסקובר היה אחראי ל-80 אחוז מהאספקה העולמית של קוקאין. בכל יום הוא הבריח 15 טון קוקאין לארה"ב, מדינת היעד העיקרית של הקרטל שלו. העיתונאי ג'ון גרילו פרסם שקרטל מדיין העביר את רוב הקוקאין דרך חופי פלורידה. החיילים שלו היו זורקים את חבילות הקוקאין לים, ואנשי הקרטל שפעלו שם היו אוספים את זה ומפיצים לרחוב. שיטה וספת הייתה צנחה של הסם ממטוסים לנקודות מתות במדבריות ארה"ב. בתקופה ההיא כל קילוגרם של קוקאין נמכר בניו יורק ב-80 אלף דולר.

הטריילר לסדרה Narcos- 

שורף כסף כאילו אין מחר

לאור הנתון הקודם לא תופתעו לגלות שבכל חודש אסקובר הוציא 2,500 דולר על גומיות לשטרות. אנחנו מניחים שזה חלק מההוצאות השוטפות של העסק. בנו של פאבלו אסקובר, חואן פאבלו (שאח"כ שינה את שמו לסבסטיאן מרוקין) סיפר בשנת 2009 שהמשפחה גרה בין השאר בבית שנמצא על ההר. לא היו שם גופי חימום וכשלאחותו נהיה קר, פאבלו, מבלי לחשוב פעמיים, שרף ערימת שטרות בשווי של יותר מ-2 מיליון דולר רק כדי שלבתו יהיה חם. כחלק מזה שקנה את העניים הוא בנה בשכונות הישנות לא פחות מ-70 מגרשי כדור רגל, גן חיות ועוד.

פוצץ מטוס נוסעים רק כדי לחסל יריב

בשיא כוחו אסקובר נכנס למלחמה מטורפת נגד קרטלי סמים יריבים שדי מהר יצאה משליטה, בעיקר מול קרטל "קאלי". חוץ מהתנקשויות "רגילות", אסקובר השתמש במכוניות תופת ובאוטובוסים מלאים בחומרי נפץ שהרגו את יריביו, אבל גם אלפי אזרחים תמימים. המלחמה הזו הובילו אותו לעימות ישיר עם המדינה, וגם פה הוא הראה שאין לו כוונה לקחת שבויים. הוא התנקש בחייו של לואיס קרלוס גאלאן, המועמד לנשיאות בבחירות 1990. הוא גם ניסה לחסל את ראש השירותים החשאיים הקולומביאניים (DAS), אירוע שהביא למותם של 89 אזרחים. השיא היה ב-27 בנובמבר 1989, אז נהרגו 107 נוסעים כשמטוס של חברת התעופה הקולומביאנית "אוויאנקה" התפוצץ באוויר. אסקובר חשד שאחד הנוסעים היה המועמד לנשיאות סזאר גאוויריה. המועמד גאוויריה לא היה שם והוא ניצח את בחירות של 1990, אז התוודה אסקובר על הפיצוץ בפני הכומר רפאל גארסיה.

בנה לעצמו את בית הכלא ואף בחר את הסוהרים

פרק הזוי במיוחד בחייו נרשם אחרי שאסקובר החליט להוריד את גובה הלהבות של המלחמה ולהסגיר את עצמו לרשויות בקולומביה. אחרי שנה שלמה של משא ומתן הוא מסגיר את עצמו, 1991, לממשלה כאשר מסר את אקדח הזיג-זאוור שלו לתובע קרלוס ארייטה. "מעשה זה מסמל את שאיפתי לצדק", אמר לו. את המעצר הוא עשה בכלא La Catedral שהוא זה שבנה אותו, הוא גם בחר את הסוהרים ואפילו את שאר האסירים. בכלא היה גם מגרש כדורגל, ברביקיו מפנק ופטיו. גם הייתה שם בריכת שחייה, דיסקוטק ומסעדה שפעלה 24 שעות ביממה, כמובן שגם בחורות בלבוש מינימלי. אסקובר גם בנה בית למשפחתו בסמוך לכלא וקיבל אורחים באופן חופשי. לנציגי ממשלת קולומביה היה אסור להתקרב לכלא יותר מ-5 קילומטרים. בסופו של דבר הוא ברח מכלוב הזהב הזה בגלל האמריקאים.

יחידת הקומנדו דלתא בעקבות אסקובר

ביולי 1992 פרחה הציפור מהקן, אחרי שאסקובר גילה שארה"ב דורשת את הסגרתו וממשלת קולומביה מתכוונת להשיב בחיוב לבקשה. אסקובר נמלט ומלבד משטרת קולומביה והצבא שלהם, יצאו בעקבותיו גם סוכני FBI ואפילו יחידת העלית דלתא. יועצים מיוחדים של פיקוד הכוחות המיוחדים של ארה"ב הקימו ואימנו צוות קולומביאני מיוחד של המשטרה, יחידת Search Bloc, שהוקמה רק למטרה אחת, למצוא את אסקובר. הם גם שלחו להם בחינם את ציוד הביון והאזנה הכי מתקדם. על הדרך הוא גם צבא עוד אויבים, וקטלי סמים שהריחו את הדם של אסקובר הצטרפו למרדף.

המרדף אחרי פבלו אסקובר הסתיים ב-2 בדצמבר 1993, כאשר אותר על ידי ה-Search Bloc. עד היום קיימת מחלוקת לגבי האופן שבו אסקובר נהרג, זה קרה על אחד מהגגות בעיר מדיין, כשהוא ספג פגיעות ברגל, בגב ומאחורי אוזנו. עד היום לא ברור מי ירה אחרון בראשו של אסקובר, והאם זו הייתה הוצאה להורג אחרי שנתפס פצוע.