מטורף בזירה ומשוגע מאחורי הקלעים: רנדי סאבג' זכור לאוהדי ההיאבקות הוותיקים בתור אחד הכוכבים הגדולים ביותר שנכנסו בין חבלים. עם אתלטיות פנומנלית וכישורי מיקרופון יוצאים מגדר הרגיל, ה"מאצ'ו מאן" ביסס את עצמו עבור אוהדי היאבקות רבים כאחד המתאבקים הבולטים בענף בשנות ה-80' וה-90'.

למרות כל התהילה והכבוד לו זכה, כיאה לרבים לפניו שמצאו את תהילתם בזירה, גם סבאג' נמנה על הדמויות היותר שנויות במחלוקת שפעלו בעידן הזהב של הרסלינג – במיוחד בגלל היחס שלו אל המנהלת שלו בזירה ואשתו במציאות - "מיס אליזבת" הולט, אליה נגיע בהמשך.

סבאג' נולד בנובמבר 1952 תחת השם רנדל מריו פופו, והחל את דרכו הספורטיבית דווקא בענף האתלטיקה במגרש הבייסבול בתיכון בו למד. למעשה, הוא נחשב לאחד האתלטים הבולטים בבית ספרו, ומיד עם סיום התיכון הוא התעמל והתחרה תחת מספר קבוצות שונות בליגות הנמוכות. לבסוף, למרות הצלחתו בתחום, הוא החליט בגיל 21 לעסק המשפחתי של אביו - המתאבק אנג'לו פופו.

View this post on Instagram

A post shared by Casa do Pro Wrestling (@casa_do_pw) on

בימיו הראשונים בענף ההיאבקות הוא נהג להתאבק תחת השם "העכביש". למרות זאת, תוך זמן קצר, אמרגן הקרבות בארגון GCW, אגדת ההיאבקות אול אנדרסון, החליט ששם משפחתו לא מתאים לאדם ש"מתאבק כמו פרא אדם" (Savage), ומאוחר יותר, אמו הציעה להוסיף לו את הכינוי "מאצ'ו מאן" – וכך למעשה נולד שמו החדש שמלווה אותו עד היום: ה"מאצ'ו מאן" רנדי סבאג'.

אגדה בזירה ומטורף בבית

ארגון ההיאבקות ICW היה ביתו של סבאג' לאורך 12 שנים, שם הוא חלק את הזירה עם חלק מהכוכבים הגדולים ביותר מתקופת הטריטוריות כמו ג'רי "דה קינג" לולר והרוקנ'רול אקספרס. בשנת 85', בשיא הפופולריות שלו, סבאג' עזב את הארגון של אביו ועבר לעבוד עבור וינס מקמהון ב-WWF יחד עם אשתו.

חודשים ספורים אחרי המעבר, סבאג' מצא את עצמו עמוק בתוך היריבות הבלתי נשכחת שלו עם טיטו סנטנה - במאבק ישיר על האליפות הבין-יבשתית של הארגון, וכך, בפברואר 1986, שמונה חודשים אחרי המעבר, הוא זכה בתואר הראשון שלו ב-WWF ושמר עליו עד לקרב מול ריקי "סטימבואוט" ברסלמניה 3.

אותו קרב, אותו רבים מתארים עד היום בתור אחד הקרבות הכי קאנוניים על האליפות הבין-יבשתית, סבאג' הפסיד את התואר אחרי כהונה של 14 חודשים. הקרב ההוא נחשב לפורץ דרך לתקופתו ושונה באופן מהותי מסגנון הקרבות עד אז, אשר נקבעו לרוב בתוך הזירה בזמן אמת.

על פי הדיווחים, סבאג' היה מתאבק קפדן ופרפקציוניסט, ויחד עם "סטימבואוט" הוא ערך חזרות על כל המהלכים טרם הקרב. מאוחר יותר, אותו קרב הוגדר כאמור בתור הקרב הטוב ביותר של השנה במגזין ה-Wrestling Observer.

למרות ההפסד הכואב, סבאג' המשיך לבסס את עצמו בתור אחד הטאלנטים המובילים של התעשייה בסוף שנות ה-80. לאורך תקופתו ב-WWF הוא זכה באליפות העולם פעמיים, בטורניר "קינג אוף דה רינג" פעם אחת וכמובן גם שיתף פעולה עם האלק הוגאן בצמד ה"מגה פאוורס". למרות זאת, רבים זוכרים אותו דווקא בגלל קווי העלילה בהם השתתף ונגעו לאשתו – מיס אליזבת'.

View this post on Instagram

A post shared by Troy (@wrestle_universe_) on

דמותו של סבאג' בזירה תמיד הייתה מוקצנת ומופרעת, וכך גם היחס שלו לאשתו מול המצלמה. "מאצ'ו מן" נהג לרדות במנהלת שלו ולהקטין אותה מול מיליוני צופים בדיוק כמו שקרא בתסריט. במציאות, פופו שמר על אשתו מכל משמר – לעיתים אפילו בקנאות קשה. עמיתיו של סבאג' נוהגים לספר שמה שהתחיל בתור רומן סוער ואוהב בין השניים התדרדר לאורך השנים למערכת יחסים נפיצה – עד לנקודת ההתפוצצות בשנת 1992.

בריאיון לתוכנית הטלוויזיה Dark Side of the Ring, לינדה קלרידג' (אשתו לשעבר של טרי "האלק הוגאן" בלואה) סיפרה על מערכת היחסים הבעייתית של סבאג' ואליזבת' בתחילת שנות ה-90.

"ליז הגיעה לבקר אותי ואת טרי במיאמי", סיפרה לינדה, שבהמשך תיארה כיצד הולט נעלמה מביתם והלכה להתרועע עם גברים זרים, וזמן קצר לאחר מכן סבאג' יצר איתה קשר טלפוני. "הוא שאל אותי איפה ליז ולא ידעתי. אז הוא עלה על טיסה של 3 שעות והגיע אלינו הביתה. 'איפה ליז?!', הוא צעק בטירוף, כזה שבחיים שלי לא ראיתי. יותר מזה, מעולם לא ראיתי אותו מתפרץ על אנשים. ביקשתי ממנו שיירגע ואמרתי לו שאני לא יודעת איפה היא. אחר כך, טרי חזר הביתה ושניהם יצאו לחפש אותה".

בסופו של דבר, סבאג' מצא את אליזבת' והחזיר אותה הביתה בנסיעה ארוכה במכונית שכורה – כמה חודשים מאוחר יותר, השניים התגרשו.

View this post on Instagram

A post shared by SquaredCircle_Nostalgia (@squaredcircle_nostalgia) on

למרות ההתדרדרות במערכת היחסים ביניהם, השניים המשיכו להתרועע באותם חוגים ואפילו עברו לעבוד יחד בארגון ה-WCW. שם, הולט כבר התאהבה באחד הכוכבים הכי גדולים של הארגון – לקס לוגר.

השניים ניהלו רומן שארך שנים, עד היום ההוא בו מצאה את מותה בדירתו בשנת 2003 כתוצאה משילוב של תרופות מרשם ואלכוהול. בריאיון לכלי התקשורת, סבאג' התבקש להתייחס להודעה על מותה ואמר שכאשר שמע את הדיווחים הוא הבין שלא דיבר איתה במשך 5 שנים. "אני מרגיש ממש רע עבור המשפחה שלה", הוא סיפר. "לא התראינו מזה שנים, אבל סגרנו את פרק הזוגיות בחיים שלנו בצורה טובה ונפרדנו. ההודעה על מותה מאוד ציערה אותי". בשנת 2005, שנתיים לאחרי מותה, סבאג' פרש סופית מהיאבקות.

View this post on Instagram

A post shared by SquaredCircle_Nostalgia (@squaredcircle_nostalgia) on

חמש שנים מאוחר יותר, סבאג' התחתן בשנית עם אישה שהוגדרה על ידי אגדת ההארדקור טרי פאנק בתור "אהובתו מימי התיכון". בטקס צנוע ובלי יותר מדי מוזמנים הוא נישא לברברה לין פיין, במה שנראה כמו פרק חדש בחייו של המתאבק הפרוע שבחר להשתקע עם זוגתו מימים עברו – בדיעבד, אותו פרק הפך לאחרון בחייו. 

שנה אחרי שנישא לפיין, סבאג' ואשתו היו מעורבים בתאונת דרכים בזמן שנסעו בג'יפ שלו באזור סמינולה (פלורידה). על פי הדיווחים, המתאבק איבד שליטה על רכבו והתנגש בעץ. סבאג' מצא את מותו במקום, בעוד זוגתו שרדה את התאונה הקשה.

בתחילה סברו החוקרים כי הוא נהרג מעצמת הפגיעה, למרות העובדה שהוא נמצא ללא רוח חיים בעודו חגור. מאוחר יותר, בדו"ח הנתיחה שלאחר המוות, נחשף כי המתאבק לקה בליבו בזמן הנסיעה ואיבד את הכרתו עוד לפני הפגיעה בעץ. בהתאם לבקשתו, אפרו פוזר בסמוך לעץ האהוב עליו בעיר לארגו.

***

בינואר 2015, אחיו של סבאג', לאני, ייצג את המתאבק בטקס היכל התהילה של ה-WWE, וסיפר למרות השנים הארוכות שעברו מאז לכתו, אחיו עדיין מוגדר על ידי רבים בתור אחד המתאבקים הגדולים שפעלו ב-WWE – כמו גם בתור אחד האנשים המקצועיים ביותר שפעלו בין חבלים. למעשה, עוד היום עוד ניתן לראות את ההשפעה שלו על דור המתאבקים של ימינו, בייחוד בזכות המהלכים הסנסציוניים שלו והכישורים הפנומנליים שלו על המיקרופון.