העבריין גולן אביטן, מי שמואשם בשלושה מקרי רצח בפרשת 512, נמלט לאחרונה מהעיר מרבלה בספרד לקייפטאון שבדרום אפריקה שם פורחת בשנים האחרונות מושבה של עבריינים ישראלים שרובם מבוקשים על ידי משטרת ישראל.

גולן, שמחזיק בדרכון מזויף, הסתתר עד לפני מספר שבועות במרוקו, אך מחשש השלטונות במדינה ברח לעיר מרבלה שבדרום מזרח ספרד. "אחרי הגעתו לספרד, גולן המשיך לחשוש לחירותו ופחד שלטונות מרוקו יאתרו אותו גם בעיר הספרדית עקב פרשת רשת הדרכונים המזוייפים שנחשפה לפני כמה שבועות ויבקשו את הסגרתו", מספר ל-nako א', אחד ממקורביו של אביטן. "בפרשת הדרכונים נעצרו כמה עבריינים ישראלים שברחו מהארץ למרוקו לפני כשלוש שנים, בהם גם כאלה הנחשבים לחברים בארגון הפשיעה של העבריין אבי רוחן ומבוקשים על ידי משטרת ישראל בתיק 512", מספר א', והחשד הוא שאביטן שימש גם הוא בתפקיד בכיר בתוך הרשת או שזייפו עבורו דרכון מרוקאי תמורת אלפי דולרים.

כזכור, אביטן (51), איש עסקים מוכר מאשדוד בתחום הנדל"ן והמסעדנות, נמלט מישראל לפני כשבעה חודשים אחרי שהסתבך בפרשת 512', בה עצורים בין השאר כמה מבכירי העבריינים בישראל כמו אבי רוחן ואיציק אברג'יל, לצד חיילים בכירים בארגונם. כולם מואשמים ברמה כזו או אחרת לכאורה במעורבות בשורה מעשי רצח וסחר בסמים ברחבי העולם.

אביטן עצמו, שהיה מקורב בעבר לאברג'יל, נאשם כמי שבשנת 2003 סיפק שלושה שלטים להפעלת מטען החבלה שהוטמן בעסק להמרת כספים ברחוב יהודה הלוי בתל אביב במטרה לחסל את זאב רוזנשטיין - אויבו המר של אברג'יל. כזכור, מעוצמת הפיצוץ בוא נחשד גולן כמעורב, נהרגו שלושה בני אדם ורבים נפצעו. אביטן נעצר לפני כארבע שנים לאחד שעד המדינה "במבי" הפליל אותו ושימש נגדו כעד מדינה, ובאמצעות עו"ד יניב שגב הכחיש אביטן את האשמות נגדו ובצעד חריג שוחרר למעצר בית עם אזיק אלקטרוני כשחמישה ערבים (בהם גם בתו) התחייבו למנוע את בריחתו מהארץ והפקידו בתמורה כ-12 מיליון שקלים.

הפרקליטות הציע לגולן בזמנו לחתום על הסדר טיעון לפיו ייגזרו עליו תשע שנות מאסר בלבד, אבל הוא דחה את ההצעה בנימוק כי הוא חף מפשע ועד המדינה מעליל עליו שקרים. אחרי שהבין שאם יורשע ייגזרו עליו 14 שנות מאסר בפועל - הוא החליט לרקום תכנית בריחה נועזת; אביטן קבע תור לרופא באשקלון כששני ערבים התלוו אליו, ובשלב מסוים, בעזרתו "האדיבה" של מייבש שיער, הוא הצליח להמיס ולהסיר את האזיק שהיה עליו, "הלביש" אותו על כלב וברח מישראל.

זאב רוזנשטיין, ארכיון (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר)
על פי החשד אביטן היה מעורב בנסיון החיסול של זאב רוזנשטיין | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר

הערכות שונות מדברות כל כך כי אביטן ברח מהארץ באמצעות יאכטה שעגנה במרינה באשקלון לקפריסין, ומשם למדריד ומרוקו. הערכה אחרת היא שאביטן ברח מישראל עם דרכון מזויף למדריד ומשם טס לקזבלנקה, שכר בעיר פנטהאוז מפואר, השתתף בהילולות של צדיקים והשתטח על קברי רבנים. בתחילה סיפר סנגורו של אביטן כי הוא נחטף ונקבר בחולות ניצנים, אבל כמה ימים לאחר מכן המשטרה כבר הבינה כי הוא ברח לגן העדן של העבריינים הישראלים במרוקו.

עם נחיתתו במרוקו אביטן לא התבלט יותר מדי, אבל דאג ליצור קשר עם עבריינים ישראלים נמלטים ששהו במדינה, ובעקבות בריחתו בית המשפט חילט את 12 מיליון השקל של אביטן בתו ושאר הערבים. "גולן לא התערבב יותר מדי בחיי הקהילה היהודית בקזבלנקה. מדי פעם הוא היה הגיע להתפלל בבית הכנסת והיו לו כמה חברים ישראליים עבריינים שאליהם התחבר", מגלה חבר בקהילה. "בין כל אלה היו גם כמה שנעצרו בפרשת זיוף דרכונים ותעודות זהות מרוקאיים לישראליים".

כאמור, עם התפוצצות פרשת הדרכונים גולן נמלט לעיר הנופש מרבלה שבספרד, וממנה נמלט בימים האחרונים לקייפטאון, שם פורחת בשנים האחרונות מושבה רחבה של עבריינים ישראלים שחלקם מבוקשים בישראל על מעשי רצח שבוצעו במקומות שונים בעולם. "גולן יחזור לישראל רק אם מקבל משפט צדק, אחרת אין סיכוי שזה יקרה. השופטת סימנה אותו מראש כאשם, הוא הבין שלא יוכל להוכיח את חפותו וברח", מגלה אחד מחבריו, "הניתוק מאשתו וילדיו קשה לו מאוד אבל לא הייתה לו ברירה אחרת".


.