"קרלוס התן", אחד הארכי-טרוריסטים המסוכנים ביותר של המאה ה-20, חזר לאחרונה לכותרות בעקבות דיווחים על כך שהוא מעוניין לחזור לארץ מולדתו ונצואלה ולרוץ לנשיאות. סופי בונט, סופרת צרפתית ומומחית בכל הקשור להיסטוריה של "התן", מספרת כי הוא משוכנע כי הוא ישתחרר בקרוב מכלא "לה סנטה" שבפריז – זאת למרות העובדה שקיבל 3 מאסרי עולם והורשע ברצח של 16 בני אדם.

לטענתה של בונט, "התן" אופטימי לגבי הסיכויים שלו להשתחרר מהכלא הצרפתי, ואפילו הכין רשימה של 1,000 אנשים אותם הוא מתכוון לרצוח ברגע שיעלה לשלטון בוונצואלה. "הוא רוצה שהממשלה הנוכחית בוונצואלה תלחץ על הצרפתים לשחרר אותו כדי שהוא יוכל לחזור לדרום אמריקה", סיפרה בונט לכלי התקשורת בבריטניה. "לפני כמה שנים עשה רושם שהאפשרות לשחרורו אכן הייתה על הפרק בגלל היחסים הקרובים בין השלטון בצרפת להוגו צ'אבז – אך כעת, עם מאדורו, לא ברור איפה זה עומד".

View this post on Instagram

A post shared by Jason Lyons (@jahlah10) on

לתפוס את "התן"

"קרלוס התן" נולד בתור איליץ' רמירז סנצ'ז למשפחה אמידה בוונצואלה בשנת 1949, והיה המוח מאחורי סדרה של פעולות טרור וניסיונות חיסול שונים בשנות ה-70 וה-80. בצעירותו, הוא התגייס לשורות החזית העממית לשחרור פלסטין ופעל מטעמם במגוון מוקדים ברחבי העולם, כולל ירדן, לבנון, צרפת ובריטניה.

בתחילת שנות ה-70 הוא כבר הוא הואשם בסדרה של פעולות טרור שונות באירופה; בשנת 1973 הוא היה אחראי לניסיון הרצח של יוסף "טדי" סיף, איש עסקים בריטי וסגן יו"ר ההתאחדות הציונית בבריטניה. מאוחר יותר, הוא ניסה לפוצץ סניף של בנק הפועלים בלונדון באמצעות מכונית תופת אך כשל. בהמשך התברר כי "התן" גם אחראי לפעולות טרור שונות בשלוש מערכות עיתונים בצרפת אותם הוא הגדיר בתור "תומכי ישראל", ובספטמבר 1974 הוא זרק רימון אל תוך בית קפה פריזאי כחלק מתקיפת השגרירות הצרפתית בהאג. באותה פעולה הוא גרם לפציעתם של 34 בני אדם ורציחתם של שניים מהם.

וזה לא נעצר כאן: בינואר 1975 קרלוס היה בין המחבלים שירו טילי RPG על מטוסי אל-על בשדה התעופה אורלי, אשר בדרום פריז. באותה שנה, הוא גם רצח גם שני סוכני DTS (המשטרה החשאית של צרפת), לפני שנמלט לביירות דרך בריסל.

אחרי עשרות שנים בהן חמק מן הרשויות, סנצ'ז נתפס לבסוף בשנת 1994 לאחר מבצע משולב של מספר ארגוני ביון בינלאומיים, שעה שהתחבא בסודן לצורך טיפולים רפואיים. על פי הדיווחים, גורמים בממשל הסודני שכנעו אותו לעזוב את מקום המחבוא שלו במדינה ולעבור לווילה עם שומרי ראש מטעם המשטר המקומי. מה שהוא לא ידע הוא שהמשטר שיתף פעולה עם סוכנויות הביון של צרפת וארה"ב – ושומרי הראש שלו היו בעצם סוכנים מטעמם.

"התן" נתפס באישון לילה לאחר ששומרי הראש שלו פשטו על חדר השינה שלו, הרדימו אותו, קשרו אותו ומסרו אותו לסוכנים של ה-DTS. סנצ'ז מחא על האופן שבו הוא נעצר ועתר על כך לוועדה האירופאית לזכויות אדם – שדחתה את בקשתו כמובן. בדצמבר 1997 הוא הורשע ברצח של שני סוכני ה-DTS וקיבל מאסר עולם ללא אפשרות לחנינה. בשנת 2011, הוא נידון למאסר עולם נוסף בגלל מעורבותו בסדרת פיגועי טרור בצרפת של תחילת שנות ה-80, ולפני כשנתיים הוא נידון למאסר עולם נוסף על מעורבותו בפיגוע בבית הקפה הפריזאי ב-1974.

***

בילי וו, סוכן CIA לשעבר, התייחס לאחרונה ל"מורשת" של סנצ'ז בריאיון ל-BBC ואמר: "באותה תקופה, אף אחד לא הכיר טרוריסטים בשמם – למרות זאת, השם 'קרלוס התן' היה מוכר בכל סוכנויות הביון בעולם". בתקופתו של צ'אבז, הוא הוגדר בתור "מלך הכלא" - שכן צ'אבז, הדיקטטור הוונצואלני, נהג לממן אותו.

"צ'אבז שלח לו אוכל, בגדים, ספרים והמון דברים אחרים", סיפרה בונט. "זה הפך אותו לאדם מאוד עוצמתי בין כותלי בית הסוהר כי הוא נהג לחלוק את המתנות עם אסירים אחרים. למיטב ידיעתי, מערכת היחסים שלו עם מאדורו פחות טובה, אבל הוא עדיין משוכנע שהנשיא הנוכחי יוכל לסייע לו לצאת מן הכלא – אפילו במצב הכלכלי הנוכחי של וונצואלה".