פרנילה סחוהולם ישבה בשבוע שעבר בשעת ערב מוקדמת בביתה שבשטוקהולם, בירת שוודיה, ולא האמינה שזה קורה לה. הסלולרי שלה צלצל ועל הקו הייתה אחת החברות הקרובות שלה עם בשורה מפתיעה: סיימון לבייב (או בשמו האמיתי שמעון יהודה חיות), מי שזכה לכינוי "נוכל הטינדר" ועל פי החשד עקץ אותה ב-50 אלף יורו - השתחרר מהכלא הישראלי לאחר חמישה חודשים בלבד.

"הייתי בהלם מההחלטה לשחרר אותו. אני מאוד מאוכזבת ממערכת המשפט שלכם שעושה לאדם כזה הנחות. הוא הונה אנשים ויצא מהכלא אחרי חמישה חודשים? אתם השתגעתם בישראל?", מספרת סחוהולם בשיחה מיוחדת עם mako. "איך אפשר לתת אמון באדם כזה שברח פעמיים מישראל? אדם שהונה ועקץ נשים ברחבי אירופה במאות אלפי יורו. איפה הצדק? אדם כמוהו יברח עוד פעם".

"המקום של סיימון לבייב, או שמעון, הוא רק בכלא או במקום סגור", זועמת סחוהולם מביתה שבשוודיה. "כשהוא בחוץ הוא פוגע בהמון אנשים ועוקץ אותם. אני ארדוף אותו לכל פינה בעולם אליו יגיע. האדם הזה ישלם על מעשיו, הוא השאיר בי צלקות לכל החיים. אם הוא איש עסקים מכובד כפי שהוא טוען מדוע הוא ברח פעמיים מישראל? מדוע שינה את שמו באופן תמוה דווקא לסיימון לבייב? ככה לא מתנהג איש עסקים שמכבד את עצמו. אם הוא טוען שאנחנו משקרות שיגיע לאירופה ויסכים להישפט על מעשיו. נראה אותו. ביום שהוא ייצא מישראל הוא ייעצר על ידי האינטרפול. הוא מספר אצלכם סיפורי מעשיות לעיתונאים והם בולעים מה שהוא אומר בלי לברר ולשאול אותו שאלות קשות על מעלליו".

סחוהולם נסערת מאוד ובצדק. היא הייתה אחת "החברות הבולטות" של לבייב/חיות, והפכה לפעילה המרכזית נגדו אחרי שסיפורו התפוצץ ברחבי אירופה. סחוהולם, כמו אחרות, נפלה בפח שטמן לה לכאורה חיות, שבאחד הימים אפילו הגיע אליה לשוודיה במטוס פרטי "רק כדי לאכול איתה ארוחת ערב" - בנסיון לקנות את אמונה שהוא מיליונר ובן למשפחת לבייב העשירה.

"אני לא מבינה איך שחררתם אדם כזה מהכלא. אני פשוט בשוק שהוא מסתובב עכשיו חופשי והנשים שעקץ באירופה ואת כספן גנב נשארות מאחור חסרות אונים כי לא ניתן לגעת בו כי בישראל. אני אומרת לך - הוא יברח בפעם השלישית, אבל הפעם אני אדאג יחד עם האינטרפול לתפוס אותו. הוא יעמוד לדין על הפשעים שעשה לי ולשאר הנשים", מבטיחה סחוהולם בקול זועם ונחרץ.

לפני כשבועיים החליט שופט בית המשפט המחוזי מרכז לשחרר את חיות מהכלא למרות התנגדות המשטרה ושירות בתי סוהר שטענו כי הוא עלול להימלט מהארץ שוב. חיות הוגדר כאסיר בעל סיכון גבוה לבריחה (סג"ב) ולכן לא יצא לחופשה מהכלא. "אנחנו מכבדים את החלטת בית המשפט למרות שהיא שגויה. יש לנו מידע שהוא עלול לברוח שוב מהארץ, ואנחנו עם יד על הדופק כדי שלא יברח בפעם השלישית", מציין גורם במשטרה, "צריך לזכור שבעבר בתי המשפט שחררו אותו פעמיים בניגוד לעמדתנו והוא ברח מישראל".

פרנילה סחוהולם ושמעון יהודה חיות (צילום: באדיבות המצולמת)
פרנילה סחוהולם ושמעון יהודה חיות | צילום: באדיבות המצולמת

חיות (30), ששינה כאמור את שמו במשרד הפנים לסיימון לבייב, הוא תושב בני ברק ובנו של הרב יוחנן חיות, רבה הראשי של חברת אל על. בשנת 2011 הוא נמלט מהארץ בדרכון מזויף של תושב ירושלים כשהוא חוצה את הגבול במעבר אלנבי לירדן ומשם המריא לאוקראינה. 

הוא הספיק להימלט לאחר שהוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב על כך שזייף צ'קים של אנשים מבוססים אצלם עבד ורכש לעצמו באמצעותם מכונית פורשה אותה מכר מאוחר יותר, מימן לעצמו קורס טיס אזרחי וטס לחופשה מנקרת עיניים בקפריסין. עם בריחתו השנייה לאירופה, כך על פי החשד, הוא התחזה לבן משפחת לבייב כדי להרשים נשים ובעלי עסקים, הסתובב במכוניות מפוארות וטס במטוסים פרטיים. בדרכו לפסגה המדומיינת אליה שאף הוא עקץ לכאורה כמה נשים שהעבירו לו על פי החשד למעלה מחצי מיליון יורו.

"הוא סיפר לי שהוא בן למשפחת לבייב העשירה והאמנתי לו. הוא התלבש בחליפות מפוארות, בילינו במסעדות יקרות, עד שיום אחד הוא ביקש ממני הלוואה של 45 אלף יורו. הוא הבטיח שיחזיר לי אותה תוך כמה ימים ומאז לא ראיתי אותו יותר. אני יודעת שאני לא היחידה שהוא עשה לה את התרגיל הזה", מספרת ק׳ בשיחה בלעדית ל-mako מביתה באחת ממדינות סקנדינביה.

"נתתי לו את כל החסכונות שהיו לי. בושה ששחררו אותו מהכלא. הלוואי שהוא יקבל קורונה. הלוואי שימות. עדיף ככה כדי לא יפגע בעוד נשים. מקומו הוא בכלא לכל החיים", זועמת ק׳. "הוא אדם רע שעד היום לא הצלחתי לשקם את חיי בגללו. אני וכמה נשים הכנו תביעות נגדו לבית משפט באירופה והגשנו נגדו תלונות באינטרפול".

את חלק מהנשים אותן עקץ לכאורה הכיר חיות באמצעות אפליקציית טינדר, ואחרות בבר או בבית מלון יוקרתי בו נהג להשתכן. כמה מהנשים שנעקצו על ידו התלוננו נגדו באינטרפול ודרשו את הסגרתו והעמדתו לדין, וחלקן התאחדו, אף שלא הכירו לפני כן, כדי להילחם באדם שלטענתן הרס את חייהן.

בישראל הוצא נגד חיות צו מעצר בינלאומי והוא נעצר ביולי 2019 כאשר היה בשדה התעופה באתונה בדרכו לעלות על מטוס ליעד חדש באירופה. הוא הוסגר לישראל בתנאי שלא יישפט על התלונות שהגישו נגדו הנשים, ובמקביל הכחיש כי הונה אותן או גנב את כספן וטען שמדובר בשקרים.

במקביל למעצרו, יחידת ההונאה של משטרת מחוז תל אביב גבתה עדויות בעקבות תחקיר mako מכמה אנשי עסקים בארץ ובארה''ב שעל פי החשד חיות ואביו הונו או ניסו להונות במיליוני שקלים. הרב חיות נחקר כמה פעמים באזהרה, התעמת עם המתלוננים, והכחיש את החשדות לפיהן שיתף פעולה עם בנו כדי להונות אותם. חיות הבן נחקר גם הוא בעת מאסרו בכלא אבל שמר על זכות השתיקה.

"יש לנו  תביעות מוכנות נגדו. חוקרים פרטיים ואנשי אינטרפול שמחכים שייצא מישראל כדי לעצור אותו", אומרת א', אחת הנשים שנעקצו לכאורה בשיחה עם mako. "הוא הרס את חיי ומוטט אותי נפשית וכלכלית. אני לא אסלח לו כל החיים על מה שהוא עולל לי. הוא ישלם ביוקר על מעשיו ואנחנו נדאג שהוא יישב שנים רבות בכלא. חשבתי שיש חוק בישראל, אבל מערכת המשפט שלכם מעודדת מעשי נוכלות לצערי. כששמעתי שהוא שוחרר הרגשתי כאילו ננעצת לי סכין בגב. אנשים כמוהו אסור לשחרר בשום פנים ואופן וברור לי שהוא ינסה לברוח שוב".