זה היה אחד השבועות המורכבים בחייו של עמוס לביא, ראש ארגון הפשע מרחובות והחצי השני של הצמד "האחים לביא". לפני שבוע בדיוק, ביום חמישי שעבר בשעות בערב, פיצוץ עז הרעיד את אולם השמחות ברחובות בו היה אמור לביא לשאת לאישה את ארוסתו ענבר. הפיצוץ, דקות לפני החופה, הוביל את עמוס לשנות תכניות, ואחרי ששישה מאורחי האירוע נפצעו קל, החופה נערכה במהירות ולביא חזר לביתו.

על פי חקירת המשטרה, היה זה מטען שהוטמן באחד החדרים הפנימיים באולם, והופעל כאמור דקות בודדות לפני טקס החופה. לביא ואנשיו, בדיוק כמו אלו שניסו לפגוע בו, ידעו שקו אדום נוסף נחצה בעולם הפשע הישראלי, והנקמה, ככל הנראה, היא רק עניין של זמן. "זה לא עבריינים פח שביצעו את הפיצוץ. מדובר בעבריינים בכירים באזור הדרום שרצו להרוס לעמוס את החתונה ולפגוע בכבודו בפני האורחים הרבים שהגיעו", מסביר מקורב ללביא בשיחה עם mako.

"עמוס עצבני מאוד והוא לא יושב בשקט מאז. אשתו הטרייה לקחה את זה קשה מאוד, הוא עצמו מתכנן את המהלכים שלו והנקמה תהיה אכזרית", מוסיף המקורב. "לעמוס יש מספיק חיילים שבשריקה אחת יוצאים לפקודתו. יש לו את הארגון הגדול והחזק היום בארץ, והמשטרה בלחץ כי היא מבינה שעמוס לא ישתוק שהכבוד שלו חשוב לו יותר מהכול".

לביא עצמו גם הוא החליט לשבור שתיקה בימים האחרונים, אחרי שעות מתוחות וארוכות, ובשיחות עם מקורביו העדיף לשמור על עמימות: "מי שהשפיל את אשתי ופגע בכבוד שלנו ייענש משמיים", אומר לביא. "אנחנו אנשים מאמינים".

בני שלמה (צילום: באדיבות דודי לוי, כאן דרום)
סכסוך לא פתור עם לביא ואחיו. העבריין בני שלמה | צילום: באדיבות דודי לוי, כאן דרום

לביא (32) תכנן את חתונתו עם בחירת ליבו ואם שלושת ילדיו במשך שבועות, וכפי שפרסמנו כאן מוקדם יותר השבוע, הוא השקיע באירוע כמיליון וחצי שקלים. כ-500 איש הוזמנו לאולם האירועים ברחובות, בהם גם כמה עבריינים בכירים עמם הוא שומר על קשרים הדוקים. הפיצוץ בחתונה, כאמור, ארע ליד חדר החתן והכלה, ומעצמתו נפצעו שישה בני אדם, שתיים מהפצועות היו בנות משפחה של לביא. הכלה ענבר נפגעה בעור התוף ונותרה בהלם, בזמן שלביא עצמו היה המום מכך שמישהו העז להרוס את היום החשוב בחייו.

היום, שבוע אחרי הפיצוץ, חוקרי היחידת המרכזית במשטרת מחוז מרכז עדיין מגששים באפלה בניסיון להבין מי העז לפוצץ את החתונה של לביא. גם העובדה שבמקום פטרלו בלשים רבים שתצפתו על האולם ולא הצליחו למנוע את הפיצוץ או לאתר את המטען קודם החתונה נחשבת למחדל בפני עצמו, יחד עם המחדל של מאבטחיו של לביא שלא איתרו את מקור הפיצוץ בזמן.

"היה לנו ברור שינסו לפגוע בעמוס לביא. היה ברור שזה יקרה, אם זה בירי לעבר האולם או בזריקת רימון. עשרות עבריינים בכירים מרחובות וממרכז הארץ הוזמנו לחתונה שהפכה למפגש פסגה של העולם התחתון. לצערי נפלנו בזה שלא סרקנו את סביבת האולם ולא הערכנו שינסו להניח בו מטען חבלה", מודה קצין בכיר במשטרת מחוז מרכז בשיחה עם mako. "החשד כרגע הוא שהעבריין שהניח את המטען ירד למחתרת או נמלט מהארץ מחשש שיחוסל".

"נבצע טיפול שורש". דומרני (צילום: חדשות 12)
שותפים לשעבר ואויבים בהווה. שלום דומרני | צילום: חדשות 12

כעת אנו חושפים כאן לראשונה כי בלשים ממחוז מרכז של המשטרה פנו לכמה וכמה דיירים המתגוררים בשכונת 'קרית משה' ברחובות, השכונה בה ממוקמת הווילה המבוצרת של לביא, והתעניינו לגבי שכירת דירות בסמוך לה. המטרה היא לעקוב אחר פעילותו של לביא והארגון שלו כדי לסכל כל ניסיון מצדם להוציא לפועל חיסולים כנקמה על פיצוץ החתונה.

חוקרי היחידה המרכזית במחוז מרכז מסתייעים בחקירת פרשת הפיצוץ בחתונה בחוקרי ימ"ר לכיש מהטעם הפשוט שהחשד הוא שחיילים בכירים בארגוני פשיעה של בני שלמה או שלום דומרני היו מעורבים בהנחת המטען והפעלתו באמצעות טלפון סלולרי. "ברור לנו שלא מדובר בעבריין זוטר שפעל באופן עצמאי אלא בארגון פשיעה גדול שעומד מאחורי הנחת המטען כדי לנקום בעמוס ולהביך אותו. יש לו הרבה סכסוכים ולא מעט עניינים לא סגורים", מסביר קצין בכיר במחוז מרכז. "אנחנו עוקבים אחר הנעשה כדי לסכל כל ניסיון של נקמה ופגיעה בחפים מפשע".

במשטרה מתכוונים להשתמש באמצעים טכנולוגיים משוכללים כולל יירוט שיחות טלפון של לביא ומקורביו, וכן הפעלת רחפנים מעל המתחם המבוצר שלו במידת הצורך. הוקמו גם שתי עמדות בכניסה לשכונה בה מתגורר לביא כדי לעקוב אחר האנשים הנכנסים והיוצאים ממנה ולשלוט במתרחש במקום. "עמוס הוזמן לשיחת תשאול בנוגע לשאלה מי יכול היה להניח את המטען החבלה, ורמזנו לו בזהירות שלא ייעז לעשות שטויות", מגלה קצין המשטרה.

נכון להיום לביא שומר את הקלפים קרוב לחזה ולא משתף איש בתכניות הנקמה שלו. הוא מבין שהמשטרה עוקבת אחריו ואחר אנשיו אבל לא מתרגש, והשבוע יצא מביתו כמה פעמים בשיירה של חמישה כלי רכב ושני אופנועים, ורק לפני כשבועיים תפסה המשטרה במקום מסתור ברחובות אמצעי לחימה רבים ובהם מטעני חבלה ורובים שעל פי החשד שייכים לארגון של לביא.

בנוסף, כך על פי ההערכות, ללביא יש לפחות כ-50 חיילים שסרים למרותו והוא דואג לכל מחסורם, וחלקם אף מתגוררים במתחם שלו שכולל מצלמות אבטחה רבות. "יש לעמוס את היכולת לבצע בכל רגע את הנקמה במי שפגע בכבודו והיה מעורב בפיצוץ המטען בחתונה שלו", מסביר אחד ממקורביו. "הוא שולט על ארגון הפשיעה הגדול והפעיל במגזר היהודי נכון להיום, עם מחזור חודשי של עשרות מיליוני שקלים שזורמים אליו מתחום ההימורים ומתן הלוואות, גביית חובות ובוררויות".