ר', תושב נשר בשנות הארבעים לחייו נעצר לפני כשבועיים על ידי המשטרה לאחר שסוכן משטרתי סמוי הפליל אותו בעת שר' מכר לו סמים. על פי כתב האישום שהוגש נגדו בבית משפט השלום בעיר, הוא מואשם שמכר 300 גרם חשיש לסוכן הסמוי בשני מקרים שונים ובתמורה קיבל ממנו 33 אלף שקל. תפיסתו של ר' הייתה במסגרת מבצע מיוחד של שוטרי היחידה המרכזית במחוז חוף שבמסגרתו הסוכן הפליל עוד כמה עשרות עבריינים מחיפה, אזור הקריות ונשר שעסקו בסחר בסמים וכלי נשק.

התביעה המשטרתית דרשה להאריך את מעצרו של ר' עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו זאת לאור חומרת מעשיו והחשש שהוא יחזור עליהם. שופט בית משפט השלום החליט ששירות המבחן יגיש תסקיר בעוד כמה שבועות אודות ר' ולאחריו יחליט האם לשחררו למעצר בית או להשאירו בבית המעצר 'צלמון'.

פרקליטו של ר' עו"ד רונן חליוה טען מנגד כי מרשו אינו יכול להישאר במעצר במשך שבועות ארוכים עד לקבלת התסקיר שכן הוא סובל ממכת פשפשים בתא המעצר ובמיוחד במיטתו. לטענתו הפשפשים עוקצים אותו בכל חלקי גופו ופוגעים בבריאותו. הוא דרש לשחררו למעצר בית בנימוק שהוא כבר עצור למעלה מחודש בתנאים בלתי נסבלים.

עו"ד חליוה חשף בבית המשפט מסמך של קצין שב"ס לפיו במיטות העצורים בכלא 'צלמון' בו עצור הנאשם יש מכה קשה של פשפשי מיטה. "בית המעצר נוקט בכל זמן נתון באמצעים הבאים על מנת למגר את תופעה הפשפשים: בכל בוקר מתבצע ניקיון עם חומרי ניקוי בכל התאים באגף, אנו משתמשים במכשיר הקיטור לחיטוי יסודי של התאים, מתבצע שימוש רציף בשואב אבק כמו גם ריענון והחלפת מזרנים באופן יום יומי. המזרנים הבלויים והקרועים נזרקים לפח. בנוסף, בכל בוקר השמיכות באגף עוברות תהליך של כביסה ומייבש בבית המעצר וכל מיטות העץ הוחלפו במתכת", כתב בתגובה קצין הכליאה בכלא אייל שייך.

רונן חליוה
עו"ד רונן חליוה | צילום: צילום פרטי

התביעה התנגדה לשחרורו של ר' בנימוק שמדובר בסוחר בסמים מסוכן שלא בחל בשום אמצעי כולל ביצוע מכירת חשיש לסוכן שהועבר באמצעות תיק האוכל של בתו. למרות זאת, השופט שדן בבקשה של עו"ד חליוה החליט לשחרר את ר' למעצר בית בבית דודתו בקרית אתא עם אזיק אלקטרוני. השופט ציין כי את העובדה שתסקיר שירות המבחן יינתן רק בעוד כמה שבועות, ולכן עדיף ש-ר' יבלה את חג הפסח בביתו.