יוצר מגזין הגברים "פלייבוי", יו הפנר, מת בביתו בגיל 91 והשאיר אחריו 4 ילדים, מאות שפנפנות, אחוזה אחת מפורסמת ומותג שמוכר כמעט לכל אחד בעולם. דמותו השנויה במחלוקת והמגזין הפורנוגרפי גררו הרבה ביקורות לאורך השנים, החל מהאופן הראוותני בו הוא חי והיחס שלו לנשים צעירות, ועד למסיבות האקסטרימיות שאירח באחוזתו - שם גר עם עשרות שפנפנות פלייבוי ודוגמניות. מאחורי הדמות והבן אדם עומדות הרבה עובדות מרתקות, והנה 30 מתוכן:

1. בתוך שנתיים וחצי, הפנר סיים תואר בפסיכולוגיה באוניברסיטת אילנוי, לאחר מכן הוא התחתן עם אשתו הראשונה מילדרד. הנישואים החזיקו עשר שנים והם הביאו שני ילדים לעולם.

2. מאז ימי בית הספר הוא עסק בציור, עריכה וכתיבה. בתחילת דרכו הוא עבד במשך זמן קצר כקופירייטר עבור מגזין Esquire, אבל התפטר אחרי שסירבו לתת לו העלאה של 5 דולר למשכורת.

3. בשבועות שלאחר ההתפטרות, הפנר התחיל לחשוב בדירתו על יצירת מגזין לגברים. הוא אסף 8,000 דולר מחברים וקרובי משפחה ועוד 600 דולר שקיבל מהבנק, ועם זה עבד על הוצאת המהדורה הראשונה. התורמת הכי גדולה שלו בתחילת הדרך, אגב, הייתה אמו שנתנה לו 1,000 דולר.

A post shared by Playboy (@playboy) on

4. הפנר רצה לקרוא למגזין שיצר "סטייג' פארטי" (Stag Party). השם שונה לאחר שהפנר קיבל מכתב מעורך דין של מגזין בשם "סטייג'", שהצביע על כך שיש בעיה בשימוש בשם. השמות "ג'נטלמן" ו"סר" נזרקו לאוויר, אבל לבסוף הוחלט ללכת על מה שכולנו מכירים היום - "פלייבוי".

5. בהתאם לכך, הסמל של המגזין, שהיה במה, שונה במהירות לשפן. ומזל שכך, אחרת מה היו נשות הפלייבוי שמות על הראש במקום אוזניים?

6. ב-1953 יצאה המהדורה הראשונה ב-70,000 עותקים, מתוכם נמכרו 52,000 במחיר של 50 סנט לגיליון. הפנר לא כתב על השער תאריך, מאחר שלא היה בטוח אם המכירות יצדיקו יצירת מהדורה שנייה.

A post shared by Elastic Lips (@elasticlips) on

7. הנשים הראשונות שהופיעו כ'נערת פלייבוי של החודש', היו נשים שהפנר לקח תמונות שלהן מלוחות שנה מחברה מקומית שייצרה אותן. ברגע שהוא החל לצלם בעצמו, הוא חיפש נשים שלא בהכרח עסקו בדוגמנות. הוא הסביר את ההחלטה הזו בכך שרצה נשים שהן "בת השכן", כדי להראות שיופי נמצא בכל מקום.

8. למרות השם הסליזי שיצא לו, הפנר דאג גם להעביר ביקורות חברתיות חשובות מדי פעם. כך למשל ב-1950 הוא פרסם במגזין סיפור בשם "The Crooked Man", שעסק בעולם בו הומוסקסואליות היא הנורמה.

9. חמש שנים לאחר שהמגזין הושק, הפנר כבר צבר מיליון מנויים למגזין, ובכך עקף את המגזין שסרב לתת לו את ההעלאה הקטנה בתחילת דרכו.

10. ב-1959 הפנר יצר את תכנית הטלוויזיה Playboy’s Penthouse, בה הוא הראה לאנשים איך הוא חי, מי הן השפנפנות שלצדו ויצר את תדמיתו כ"מר פלייבוי".

11. ב-1960 הפנר פתח את מועדון פלייבוי הראשון בשיקגו, והוא חולל מהפכה לא קטנה כאשר שנה לאחר מכן הופיע בה לראשונה קומיקאי שחור, מה שפתח את הדלת לפרפורמרים שחורים אחרים במועדונים מרכזיים.

12. ב-1969 פורסם במגזין פלייבוי הקטע האחרון שנכתב על ידי מרטין לותר קינג, שנקרא “A Testament of Hope”. אלמנתו של קינג היא שערכה את הקטע.

13. הפנר קנה מטוס פרטי לנסיעות שלו, אשר נקרא "השפן הגדול" (the Big Bunny).

14. ב-1975, לאחר שנים שחי על הקו שבין שיקגו ללוס אנג'לס, הוא עבר לחוף המערבי והקים שם את האחוזה הכי מפורסמת שלו:  Playboy Mansion. שם נערכו כמה מהמסיבות המטורפות ביותר של המיליונר.

A post shared by David Murry Salon (@davidmurrysalon) on

15. כבר ב-1985 בריאותו של הפנר התערערה, לאחר שחטף שבץ אשר לטענתו שינה את חייו. אבל לא בטוח שלטובה: 4 שנים לאחר המקרה הזה, הוא התחתן עם שפנפנת הפלייבוי קימברלי קונרד, בטקס מפואר באחוזה שלו. גם מהנישואים האלה הוא הביא לעולם שני ילדים. אחד מהם הוא קופר, שמשמש כעורך בכיר במגזין.

16. לא תאמינו, אבל הפנר נחשב גאון עם מנת משכל של 152. רק כדי שתבינו - מנת המשכל שנחשבת ל"נורמלי" היא בטווח שבין 70 ל-130.

17. הפר, שאגב מכונה הף בכלל, הופיעו במספר תכניות טלוויזיה מפורסמות, בהן "הפמליה", "סקס והעיר הגדולה" ו"משפחת סימפסון". בנוסף הוא גם שימש פעם אחת כמנחה של התכנית "סאטרדיי נייט לייב" ב-1977.

18. הגילטי פלז'ר הגדול של הף היה אכילת עוף מטוגן, והיה רצוי לעשות את זה בזמן צפייה בסרט האהוב עליו - קזבלנקה.

19. הוא תרם יותר ממיליון דולר כדי - לא, לא לרפא ילדים חולים, למגר את העוני או למנוע רעב - לתקן, לשמור ולשפץ את השלט המפורסם של הוליווד.

A post shared by Songwriter • Artist (@themvrqs) on

20. הנה משהו די מוזר: מקורו של סמל השפן של הפנר הוא מהילדות שלו. כשהיה קטן הוא הלך לכל מקום עם שמיכה קטנה, עליה היה סמל של שפן קטן. זו הייתה עבורו שמיכת ביטחון שהתנחם בה תמיד. השמיכה נשרפה לאחר שהכלב שלו חלה והלך לשכב עליה.

21. בארכיון הקולנוע הפרטי שלו, שנמצא באחוזה המפורסמת, יש יותר מ-1,000 סרטים.

22. יש מין של שפנים שנקרא על שם הפנר כאות כבוד - Sylvilagus Palustris Hefneri.

23. הוא מחזיק בשיא גינס מאוד ביזארי - הוא האדם שמחזיק במספר הגדול ביותר של ספרי הדבקות פרטיים. ובלי קשר לזה - זה אולי לא שיא רשום, אבל הפנר החזיק באחוזתו 200 פיג'מות משי. כן, אותם חלוקים זוהרים שהוא כל כך מזוהה איתם.

יו הפנר עם שתי שפנפנות פלייבוי באחות פלייבוי (צילום: Robert Mora, GettyImages IL)
יו הפנר והשפנפנות על רקע האחוזה המפורסמת | צילום: Robert Mora, GettyImages IL

24. על פי ההערכות, 97% מאוכלוסיית העולם ראתה את סמל השפן של פלייבוי.

25. מגזין פלייבוי היה מגזין הגברים הראשון להיות מודפס בכתב ברייל. נשמע אולי קצת מיותר כשכל הקטע זה התמונות של נערת השער, אבל עדיין מדובר בהישג חשוב.

26. הגיליון הכי נמכר של פלייבוי היה של נובמבר 1972, אז נמכרו 7 מיליון עותקים.

27. למרות שנשים הן אלה שמוצגות על השערים, היו מספר פעמים שהפנר נתן אישור לגברים להופיע על השער. בין ברי המזל נמנים הזמר ברונו מרס, סת' רוגן, סטיב מרטין ו... נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

28. טראמפ כמובן התראיין לאותו הגיליון בו הופיע על השער, ובמהלך הריאיון הכתב אמר לו "לפעמים אתה נשמע כמו מועמד לנשיאות שאוסף קולות". על כך טראמפ ענה: "אני לא רוצה את הנשיאות. אני הולך לעזור להרבה אנשים עם הקרן שלי. ובשבילי הדשא לא תמיד ירוק יותר". 

A post shared by Elephant Bookstore Sofia (@elephantbookstoresofia) on

28. כל ארוחה של הפנר, אבל ממש כל אחת - הוא אכל במיטה שלו על מגש. גם כאשר הוא התיישב לארוחת ערב עם אורחים, הוא רק היה בחברתם אבל לא אכל. 

29. חוץ מספרי ההדבקות, הף מחזיק בעוד שיא מרשים: הוא העורך הראשי שהחזיק הכי הרבה זמן בתפקיד באותו המגזין. עד ליומו האחרון כעורך, הוא היה זה שאישר כל תוכן במגזין וכל שפנפנה שנבחרה לככב בו.

30. את הנצח שלו הפנר יבלה לצידה של מרילין מונרו. הוא כל כך העריץ אותה שב-1992 הוא שילם 75,000 דולר על ארון הקבורה שלידה. ככה הוא רצה למות, ליד בלונדינית.

פלייבוי (צילום: מגזין פלייבוי)
מונרו על שער המגזין הראשון. ועכשיו הם יהיו יחד לנצח | צילום: מגזין פלייבוי