הנוכל מספר אחד בישראל, אורן אברהם, מי שעקץ ורימה ראשי ממשלות, שופטים שרים חברי כנסת ובעלי חברות ועסקים גדולים במשק, הגיש לאחרונה בצעד חריג עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי באזור המרכז-לוד בדרישה שלא להשתחרר מהכלא ולהישאר "על חשבונו" עוד שנה וחצי מאחורי סורג ובריח. הסיבה: חשש שהוא עלול להסתבך בפשע, לבצע עקיצות ולחזור לסורו.

"אני מעדיף להישאר בכלא עוד שנה וחצי כדי לא לעשות שטויות בחוץ, לעקוץ ולרמות אנשים. ההחלטה הזו היא בגלל שהרשות לשיקום האסיר לא מוכנה לשקם אותי ומערימה עליי קשיים", סיפר אברהם בשיחה עם קרובי משפחתו. "לפחות בכלא דואגים לי, אכפת להם ממני. אם אשתחרר מהכלא אזרק לרחוב שם אין לי איפה לישון ומפה הדרך לפשע קצרה מאוד. אני רוצה להשתקם ולא לחזור להיות פושע".

אברהם, 44, המרצה את עונש מאסר של ארבע שנים בכלא 'הדרים' בגין שורה של מעשי הונאה ועוקץ בעיר איל, אמור להשתחרר מהכלא בעוד כשלושה חודשים אך בגלל שלא הוכנה לו תכנית שיקום ראויה הוא אינו מוכן לצאת מבית הסוהר. "אני לא מוכן להשתחרר מהכלא מבלי שתוכן עבורי תכנית שיקום ראויה שמתאימה למצבי. לא ייתכן שהרשות לשיקום האסיר תשלח אותי להשתקם בעמותה פרטית שלא מפוקחת על ידי רשויות הרווחה במקום שהיא בעצמה תמצא לי מוסד מפוקח שיטפל בי שאוכל להשתקם", טען אברהם בשיחה עם מקורביו.

אברהם זכה לכינוי 'הנוכל מספר אחד במדינת ישראל' בעקבות שורה של מעשי הונאה, מרמה ועוקץ שלא היו מביישים את בכירי העבריינים מסביב לעולם, והוא שהה כמחצית מחייו במאסר בבתי כלא. הוא היה מסוגל לחדור לכל חשבון בנק בקלות רבה, כשכל מה שהוא היה צריך זה טלפון ושמות של אנשים; הוא השיג פרטים חסויים על חשבונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על שופטי בית המשפט העליון, שרים, שופטים מחוזיים, חברי כנסת ופקידי ממשלה בכירים. דאג להזמין על חשבונם 40 מגשי פיצות לישיבת הממשלה; הבהיל שרים בהודעות מפחידות שהשאיר להם; דאג לשלוח לשופטים זרי פרחים הביתה כמו גם נערות ליווי; שיגר בשמם הודעות לעיתונות; השתמש בכרטיסי האשראי של חלקם; חדר לחשבונות הבנק שלהם מבלי לעורר חשד של פקידי הבנק ורכש על חשבונם מוצרי חשמל. בנוסף, הוא גם ניהל רומן סוער עם סוהרת שבעקבותיו היא פוטרה מעבודתה. בעבר אברהם אף פנה לבית המשפט וביקש המתת חסד.

בשנים האחרונות אברהם השתקם בכלא והיה אמור להשתחרר בקרוב, אלא שבמשך למעלה מחצי שנה הרשות לשיקום האסיר לא הצליחה לאתר עבורו מוסד ראוי שיסייע בשיקומו לאחר שחרורו מהכלא. לפני מספר שבועות רש"א שלחה את אברהם לפגישה עם יו"ר עמותה במרכז הארץ כדי שזו תטפל בו לאחר השחרור אבל לתדהמתו התברר שמדובר בעמותה שלא מפוקחת על ידי רשויות הרווחה ומשרד הבריאות, ושאם ייכשל בשיקום מה שעלול להתרחש בסופו של דבר, הוא יישא באחריות לכך.

"אני מבקש מהפרקליטות להאריך את עונש המאסר שלי בעוד שנה וחצי נוספות עקב מצב כלכלי קשה וקשיי הסתגלות בקהילה. איני רוצה לחזור לרמות אנשים וברצוני להשתקם ולהיות אזרח מהשורה, כמו כולם, להתחיל בחיים חדשים ולא לישון ברחובות", כתב אברהם בעתירה. "חשוב לי להשתקם ולא צריכים להפקיר אותי. אני מרגיש כי אני נופל בין הכיסאות. יש לי חששות כבדים להשתקם, להשתלב ולתפקד בקהילה באופן תקין ללא מסגרת ראויה"

ברשות לשיקום האסיר העבירו לבית המשפט מסמך תגובה שאכן העמותה אליה נשלח אברהם כדי שיוכל להשתקם עם שחרורו מהכלא אינה מפוקחת כלל על ידי משרדי הרווחה והבריאות.עוד טענה רש"א, כי אברהם נושא באחריות בלבד על שיקומו בעמותה.

 

"אין רש"א נושאת באחריות בדבר התוכן הטיפולי ואו קיומו אשר יינתן לו במסגרת זו וזאת מאחר ומסגרת זאת אינה בפיקוח של משרד הבריאותף משרד הרווחה ורש"א", לשון מכתב התגובה.

"בקיצור, רש"א זורקת אותי לכלבים. הם רוצים שאשתקם במוסד שלא מתאים לי, כזה שלא מפוקח על ידי רשויות המדינה ועל ידה - ולזה אני לא מסכים. אני אשב בכלא עוד שנה וחצי על חשבוני. נכון שזה חריג ומוזר, אבל זה עדיף מאשר שארמה אנשים", סיכם אברהם אחרי שהתבשר שבית המשפט צפוי לדון בבקשתו בקרוב.

_OBJ