יום ראשון, ה-5 באוגוסט, שיקגו. שתי נערות חוזרות הביתה ממסיבה ביתית בשכונת גרשם - אחת מהן היא ג'ני פטרסן בת ה-17. פטרסן צועדת לתומה ברחוב החשוך, ולפתע, בלי כל הודעה מוקדמת, היא מוצאת את עצמה ניצבת מול קנה של אקדח. עוד לפני שהספיקה להבין לאיזו סיטואציה נקלעה - היורה סוחט את ההדק וכדור נורה אל בין עיניה. פטרסן מתה במקום, בלי שום סיבה, עוד לפני שגופתה מספיקה לגעת ברצפה - עוד יום בשיקגו, ועוד קורבן נוסף לגל הרציחות המחריד שפוקד את העיר מאז תחילת החודש.

מיד אחרי הרצח האכזרי של פטרסן הכותרות כבר החלו להשתולל בכל כלי התקשורת בעיר: "גל האלימות הגרוע ביותר שנראה בעיר הרוחות מאז 'טבח יום האהבה'". כדי להבין עד כמה הכותרת הזאת דרמטית, צריך לחזור אל אותו טבח שהתרחש בשנת 1929, בשיאה של תקופת היובש, אז נרצחו 7 אנשים במסגרת מלחמת כנופיות בין הכנופיה ה"דרומית" - איטלקית בהנהגתו של אל קפונה, לבין הכנופיה ה"צפונית" - אירית/גרמנית בהנהגתו של ג'ורג' "באגס" מורן. הימים, כאמור, היו ימיו של אל קפונה בתור השליט הבלתי מעורער של העיר, ומאז אותה תקופה בתחילת המאה הקודמת לא נראתה אלימות כזו בשיקגו - עד היום. כעת כבר נראה שההיסטוריה לא רק חוזרת על עצמה - אלא כותבת את עצמה מחדש אחרי שהעיר הפכה לבירת הרציחות לא רק של החוף המזרחי של המדינה - כי אם של כל ארה"ב. מתחילת 2018 נרצחו בשיקגו למעלה מ-350 בני אדם, יותר מ-45 מהם רק בחודש אוגוסט האחרון – ולא, מתברר שאין שום מקום בטוח בעיר; אנשים איבדו את חייהם בצד הצפוני והאמיד של העיר, כמו גם בצד הדרומי והעני. המשטרה? ובכן, היא חסרת אונים לחלוטין.

"זה לא סוד שהעיר סובלת מאלימות בלתי נסבלת", סיפר אדי ג'ונסון, מפכ"ל משטרת שיקגו בהודעה לעיתונות. "כמו שכבר אמרתי בעבר, יש כאן תופעה נוראית של נשק בלתי חוקי שמגיע לידיהם של עבריינים שאין להם שום דבר להפסיד". אגב, חשוב להדגיש: מאז תחילת גל האלימות הזה כמות המעצרים שהתבצעה בעקבותיו היא מינורית בלשון המעטה, והנוכחות המשטרתית בעיר היא לא פחות מפארסה אחת מביכה.

A post shared by Yaron R (@yaronalberto) on

מי אחראי לכאוס? השוטרים או הגנבים?

להערכת המשטרה המקומית ישנם כ-100 אלף עבריינים שמסתובבים חופשי בשיקגו. כמו כן, תמצאו כאן למעלה מ-2,000 כנופיות קטנות ברחבי העיר ועוד 59 ארגוני פשע גדולים – רובם פועלים בשכונות העוני אשר מאוכלסות כמעט לחלוטין בבני הקהילה האפרו-אמריקאית והלטינו-היספנית. גורמים ברשויות מספרים שככל שהזמן חולף יותר ויותר עבריינים מוצאים את עצמם מתמקמים גם בשכונות היוקרתיות יותר של העיר, ומביאים איתם לשם את כל האלימות שליוותה אותם בשכונות הפחות מפותחות של העיר.

למעלה מ-120 תחנות משטרה יש בכל שיקגו, אבל אל תתנו למספר הזה להטעות אתכם; ישנם לפחות 80 אזורים ברחבי העיר בהם ארגוני הפשע הם אלו אשר קובעים את החוק והסדר. אמנם הזכרנו אנשים כמו אל קפונה וחזרנו אל תקופות הגנגסטרים של שנות ה-20 המאוחרות, אבל אל תתבלבלו; במציאות, מי ששולטים ברחובות כיום הם לא מאפיונרים בגיל העמידה - אלא הם נערים חמושים שמסוגלים להרוג אותך בגלל פוסט בפייסבוק, Meme באינסטגרם או ציוץ לא במקום בטוויטר.

חשוב להדגיש כי בעיני חלק מתושבי שיקגו הרשויות המקומיות נושאות באחריות המלאה לגל האלימות הנוראי שפוקד בימים אלה את העיר. הזיכרון הקולקטיבי של תושביה השחורים של שיקגו לא מרפה מן הזיכרון הטראומתי של "תקרית לקוואן מקדולנד"; באוקטובר 2014, השוטר ג'ייסון ואן דייק ירה למוות במקדונדל, נער בן 17 שלטענתו  של ואן דייק הביע כוונה לתקוף את שותפו. ואן דייק סיפר כי הנער סירב לשתף פעולה והירי היה אקט של הגנה עצמית – אבל אז, בנובמבר של 2015, הגיע תיעוד ממצלמת הניידת של ואן דייק.

בסרטון ניתן לראות בבירור את מקדונלד מחזיק בסכין קפיצית שהלהב שלה לא נשלף. יותר מזה; ניתן לראות בסרטון כי השוטר יורה 16 כדורים לעברו של הנער שניצב במרחק של 3 מטרים ממנו ובעודו נוסג לאחור. עוד באותו יום ואן דייק הואשם ברצח מדרגה ראשונה, ומאז, העיר פשוט בוערת. "תושבי הצד הדרומי והמערבי של העיר בטראומה מהמשטרה אשר נוהגת בהם באלימות ובגזענות שכלל לא מגיעה לכותרות האתרים והעיתונים", סיפרה שילה בדי, מרצה למשפטים באוניברסיטת נורת'ווסטרן. "הדבר היחידי שהמשטרה עושה בפועל זה לעצור אנשים. הם לא מנסים לעצור את האלימות – הם פשוט מגיבים אליה. אם רוצים לעשות שינוי אמיתי בעיר כמו שיקגו ולגשר על הפערים הגזעיים - אז חייבת להיערך רפורמה מהותית באופן שבו המשטרה פועלת בעיר. מעבר לזה, העירייה צריכה לחזור ולהשקיע בתושבי השכונות הקשות".

A post shared by Chicago, IL (@chicago) on

הכנופיות הן האופציה הטובה ביותר

רבים טוענים כי האחראי העיקרי למצב הוא רם עמנואל, מי שתפקד בתור אחד מיועציו של ברק אובמה והפך לראש עיריית שיקגו בשנת 2011. על אף העובדה שהצליח בעבר להפחית את רמת האלימות בעיר, כעת הוא ניצב מול ביקורות קשות לקראת הבחירות המקומיות שייערכו בנובמבר הקרוב. "גל הרציחות בשיקגו הוא תוצאה של עשורים שלמים שבהם נציגי המפלגה הדמוקרטית שולטים בעירייה", כתב רודי ג'וליאני, לשעבר ראש עיריית ניו יורק, בחשבון הטוויטר שלו. חשוב לציין גי ג'וליאני הוא פוליטיקאי בעל פרופיל גבוה במפלגה הרפובליקנית ואדם עם אינטרס ברור לראות את עמנואל עוזב את בניין העירייה.

שילה בדי מסבירה כי גל האלימות האכזרי שפוקד את שיקגו הוא תוצאה ישירה של המדיניות הכלכלית בעיר, אשר העמיקה את הכיסים לתושביה העשירים והכניסה את האחרים עמוק יותר אל מעגל העוני. "המדיניות הזו היא מה שמוביל יותר ויותר צעירים אל הגטאות ולעתיד שאין בו אופק תעסוקתי", היא מסבירה. "המדיניות הזו מביאה אותם למצב שבו הכנופיות הן האופציה הטובה ביותר, וכרגע נראה שהעתיד של שיקגו הופך לקודר בכל יום שעובר ואין שום פתרון ממשי כדי לצאת מהמצב אליו נקלעה העיר העצובה הזאת".

(מקור)