רשויות ההגירה בקולומביה גירשו מהמדינה בערב ראש השנה את גולן בן ברוך, ישראלי ש"כיכב" בסרטון שצולם באחד החופים בקרטחנה, ובו הוא נראה יחד עם עוד שלושה מחבריו, ככל הנראה ישראלים, כשהם מעשנים מריחואנה ומעליבים את השוטרים המקומיים שביקשו מהם לחדול מלעשן סמים קלים בשטח ציבורי.

בן ברוך הוא דמות מוכרת לישראלים שמגיעים ויוצאים מקולומביה. הוא הגיע למדינה לפני כמה וכמה שנים, כנראה בתור מטייל ונשאר בה מאז, כשעיקר עיסוקו והתמחותו הוא בתחום ההוסטלים ואירוח המטיילים הישראלים. בסרטון שצולם לפני כ-4 חודשים נראה בן ברוך מתעמת עם שוטרים בחוף "אל לאגיטו" שבקרטחנה כשהוא מעליב אחד מהם שהעז לבקש מהם לחדול מפעול העישון: "אתה מרוויח מיליון פזו בחודש ואתה עני", הטיח בו בן ברוך, והמשיך לעלוב בשוטר כאמר לו שהוא חלק מפעילות הקרטלים במדינה.

הסרטון עורר סערה ציבורית גדולה בקולומביה והיו כאלה שהביעו תמיהה מדוע בן ברוך וחבריו לא נעצרו באותו רגע. "אם אזרח קולומביאני היה מתנהג בצורה הזאת הוא ללא ספק היה נעצר במקום", ציינו גורמים במערכת המשפט. לפני מספר ימים הגיע בן ברוך לחדש את הוויזה לשהותו במדינה בבוגוטה, והוא נדהם לגלות ששמו ושמות חבריו מככבים "ברשימה שחורה" ושמשטרת קולומביה מחפשת אחריהם כבר ארבעה חודשים. בן ברוך נעצר במקום וגורש באותו רגע מהמדינה למשך חמש שנים. רשויות האכיפה בקולומביה (הגירה, משרד המשפטים והמשטרה) מחזיקים כיום ברשימה שחורה של מאות ישראלים אשר היו מעורבים לכאורה בארגון מסיבות סמים וסחר בהם, העלבת שוטרים וניהול עסקים ללא רישוי.

"הם סגרו הוסטלים, מועדונים ודירות להשכרה ששייכות לישראלים בחשד שהתנהלו בהן מסיבות סמים בהשתתפות קטינות. מדובר בנזק של עשרות מיליוני דולרים בשנה", מילה איש עסקים ישראלי המתגורר במדינה. "אותם ישראלים כמו בן ברוך או אסי מוש עשו לנו שם רע. חבל שלאורך השנים הם פשוט הרסו כל חלקה טובה. תבין, הקולומביאנים אוהבים ישראלים, אבל אנשים כמו אלה ניצלו זאת לרעה ובעטו בדלי החלב. אותם ישראלים גרמו וגורמים לי ולאחרים נזקים כספיים גדולים מאוד".

ההערכות הגסות מדברות על כך שנכון לעכשיו גורשו מהמדינה כ-150 ישראלים. על פי החשד כמה מהם לקחו חלק במסיבות סמים בטגאנגה וקיללו שוטרים בעברית וספרדית כאשר אלו הגיעו לעצור אותם. עשרות מהם, בעיקר כאלו ששמם נקשר ישירות לאסי מוש (אשר גורש מהמדינה והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי בגין חשד לשידול קטינות לזנות, וארגון מסיבות סמים) לא הורשו להיכנס למדינה וגורשו גם הם.

"עבדתי עם אסי שנים רבות אבל מעולם לא התעסקתי בשטויות שהוא עשה. אני אומר לך בכנות; אני פוחד לחזור לקולומביה ושיעצרו אותי. הם סימנו את כל מי שקשור לאסי", מסביר מ', שותפו לשעבר של מוש. "משטרת קולומביה החליטה לסלק ישראלים בעייתיים מהמדינה ולמנוע כניסת עבריינים שהגיעו כדי להשתלט על העסקים של מוש". כרגע, לפחות מבחינת הקולומביאניים, שאלת השאלות היא היכן מסתתר אסי מוש? ההערכות הן שהוא נע ונד בזהות בדויה בין מקסיקו לברזיל ומשם מנהל את עסקיו בקולומביה באמצעות שליחים. בקולומביה ממשיכים ב"מצוד" אחריו ומקווים, בסיוע האינטרפול, לעצור אותו בהקדם ולהעמידו לדין.