בחודש נובמבר האחרון חשף מגזין קנאביס לראשונה הנחייה סודית וחדשה שניסח ראש מחלקת התביעות של המשטרה, לפיה גידול קנאביס במרפסת ללא ציוד יעודי משוכלל ייחשב מבחינתם לשימוש עצמי בלבד. משמעות הדבר היא שהענישה כנגד מי שייתפס מגדל צמח או שניים תחת אור השמש, ללא רשימת ציוד ייעודי, אוהל גידול, תאורה מיוחדת ושאר שיפורים ושדרוגים מחנויות גידול ייעודיות, תהיה קלה בהרבה והדבר לא ייחשב לעבירת "גידול סם מסוכן" או "סחר בסם מסוכן".

כעת, עם בוא האביב החלו ישראלים רבים "לנצל" את המצב החדש ולגדל עציץ קנאביס קטן או שניים באדנית, על החלון, בפינת המרפסת או על הגג.

שוחחנו עם כמה מהם, שמספרים כי לאור דיווחים על התמקדות המשטרה באלו המגדלים קנאביס למטרות מסחריות והקלה באכיפה נגד שימוש עצמי, הם מעדיפים לגדל עציץ קנאביס ולא לשלם על התוצרת מחירים מופקעים בשוק השחור. סיבה נוספת שמציינים אחדים מהם, אלו המחזיקים ברישיון לקנאביס רפואי, היא העלייה הצפויה במחירי הקנאביס הרפואי והניסיון של משרד הבריאות להפסיק שימוש בתפרחות קנאביס עם המעבר למכירת התוצרת בבתי מרקחת.

“אני מחזיק ברישיון קנאביס רפואי ל-50 גרם בחודש. כלומר, אני אצטרך לשלם כפול עם המעבר למכירה בבתי מרקחת", אומר אור, מטופל בקנאביס רפואי ברישיון, שספג תקיפת יונים שאכלו לו את הצמח ובתגובה שם כמה טושים מפלסטיק כדי להרחיקן. "אני לא מבין גדול בגידול קנאביס, אבל החלטתי פשוט לשתול באדנית ובתקווה שבסוף התהליך יצא משהו".

מריחואנה אפריל 18
"אני אצטרך לשלם כפול עם המעבר למכירה בבתי מרקחת" | צילום: shutterstock | Jim Elve

ניצן, מצפון הארץ, מעידה כי העונש הקל כנגד שימוש עצמי הביא גם אותה לזרוק כמה זרעים באדנית על גג הבית. "ליד הנענע והפטרוזיליה, החסה והבצל ירוק, גדלים להם 2 עציצים קטנים שזרעתי. אני לא משתמשת ביותר מדי דשנים – מה שיוצא יוצא, טרי ובריא ופשוט", היא מספרת. "את העלים מהקציר אני מבשלת בבסיס שומני ומשתמשת לצריכה או למריחה חיצונית על העור".

אחד השתילים של ניצן הוא זן קנאביס רגיל, נקבי, שיביא תוצרת כנראה רק לאחר כ-4 חודשים עם סיום שלבי הצמיחה והפריחה. הזן השני הוא זן אוטומטי, כלומר כזה ש"הונדס" באופן טבעי לסיים את כל תהליך הגדילה בתוך חודשיים וחצי עד שלושה בלבד. "ההנחיה הזאת גרמה לי להבין שזה לא נורא כל כך, אז אמרתי יאללה, נשים עציץ", אומרת גליה מתל אביב. "שמתי זרע וקצת מים והנחתי את העציץ על אדן החלון, זה די פשוט ועכשיו נחכה ונראה מה יצא".

לילך מתל אביב התחילה לאחרונה מחזור שני של גידול קנאביס על אדן החלון, אחרי שבפעם הקודמת, הראשונה, הצליחה להפיק לעצמה 32 גרם קנאביס בתוך כמה חודשים. "אין ספק שההנחיה החדשה מרגיעה קצת ופותרת חשש מפני מה שעלול לקרות במקרה הגרוע ביותר", היא אומרת.

>> כתבה זו פורסמה לראשונה במגזין קנאביס