הוא נוהג ברחבי הכרמל במכונית פרארי אדומה ונוצצת בשווי של כ-2.5 מיליון שקל, לובש חולצות של נייקי ואדידס, מפרסם בדף הפייסבוק הפרטי שלו עסקים שמגלגלים עשרות מיליוני שקלים (אבל אף אחד מהם לא באמת רשום על שמו), ועם תחילת משחקי המונדיאל הוא גרם לכאב ראש גדול לקברניטי הווינר והטוטו. בנוסף, כך על פי חשד המשטרה, הוא ניהל אתר הימורים בו עשרות אלפי מהמרים הימרו בהיקפים של 120 מיליון שקל.

תכירו את שי סיבוני - שחקן כדורגל לשעבר בהפועל חיפה ומי שמוגדר על ידי המשטרה כ"מלך מהמרי המונדיאל" ועל פי החשד מגלגל מאות מיליוני שקלים יחד עם שותפים באימפריית ההימורים שהקים.

לפני כשבועיים וחצי, יומיים לאחר תחילת משחקי המונדיאל ברוסיה, פשטו חוקרי להב 433 בשיתוף יחידת 'יהלום' של רשות המיסים על ביתו של סיבוני בשכונת דניה בחיפה, עצרו אותו ואת רעייתו, וכן עוד 15 אנשים נוספים שהיו מעורבים על פי החשד בהימורים לא חוקיים (שימשו סוכנים וראשי רשתות בארגון ההימורים של סיבוני) על משחקי המונדיאל. החדש החמור מכל אותו מייחסת המשטרה לסיבוני הוא עבירה של עמידה בראש ארגון פשע - ספציפית בתחום ההימורים - דבר חסר תקדים וראשון מסוגו בישראל. במהלך הפשיטה מצאו החוקרים מכוניות יוקרה בשווי עשרות מיליוני שקלים, תכשיטים וכסף רב שאותם הם מתכוונים לחלט.

"חודשיים לפני תחילת המונדיאל הזהרתי את שי שיוריד פרופיל ולא יתעסק בהימורים כדי המשטרה לא תישב לו על הזנב - אבל הוא לא הקשיב לי. אמרתי לו 'שי תוריד את האף, אל תעשה שטויות' ", מגלה אחד מחבריו הקרובים של סיבוני. "הוא לא למד את הלקח ממה שקרה לו לפני כארבע שנים ורצה לעשות הרבה כסף בזמן קצר. הוא התפתה. המהמרים הציפו את אתר ההימורים שלו וזה היה רק עניין של זמן עד שהוא ייעצר. אבל בגדול אני מאחל לך ולי את כמות הכסף שהוא עשה מהימורים - באתר הזה שלו אתה יכול להרוויח בחודש את מה שלא תעשה גם ב-20 שנה של עבודה קשה. זה עסק ממש משתלם".

סיבוני (35), נשוי לנועה (29) ואב לתאומות. הוא שיחק בעבר במועדון הכדורגל של הפועל חיפה, ונחשב לדמות צבעונית למדי בחיפה. אביו אברהם ז"ל היה מבכירי העבריינים בעיר וריצה כמה מאסרים בכלא עד שחוסל על ידי עבריינים מארגון פשיעה מתחרה שניהלו מאבק חסר פשרות על ענף ההימורים הלא חוקיים בעיר.

סיבוני הבן, שתמיד אהב את הבילויים והחיים הטובים, החליט ללכת בדרך אחרת לגמרי; הוא החל את הקריירה שלו כקשר התקפי והיו כאלה שחזו לו עתיד מזהיר במדים האדומים של חיפה, אבל בשלב מסוים הוא הגיע למסקנה שהרבה כסף הוא לא יעשה מכדורגל וכך התגלגל לתחום ההימורים הלא חוקיים באינטרנט כדי להתעשר במהירות. במקביל הוא חבר לעבריין הירושלמי איציק בר מוחא.

"שי אוהב כסף, הרבה כסף, ואוהב אותו בעיקר בלי שיצטרך ללכלך את הידיים", מספר חבר לשעבר של סיבוני. "הוא לא התעסק בפשיעה חמורה כמו אביו כי חשש לגמור כמוהו אז הוא הלך לכיוון אחר - יותר צווארון לבן - הימורים באינטרנט הוא ענף שאפשר להלבין בו מיליוני שקלים מבלי להיתפס". אגב, ראוי לציין ששוק ההימורים הבלתי חוקיים בתחום הספורט (ובעיקר כדורגל ישראלי ועולמי) בהם מעורבים בין השאר ארגוני פשיעה ישראלים מגלגלים על פי הערכות של גורמי משטרה כ-10 מיליארד שקל בשנה.

לפני כארבע שנים כבש סיבוני בסערה את שוק ההימורים באינטרנט וארגן קבוצות גדולות של מהמרים שהימרו באתרים בחו"ל על תוצאות ספורט שונות בארץ ובעולם ועל משחקי כדורגל במונדיאל כמו גם משחקי רולטה וקלפים. סיבוני ניהל חשבונות שאפשרו למהמרים לקבל את זכויותיהם לחשבונות הסוכנים און ליין, או לסירוגין את הפסדיהם. חשבונות המהמרים נוהלו בדולרים וביורו, והמהמרים יכלו למשוך באותו רגע את יתרות הכספים שצברו בהימוריהם. סיבוני עצמו קיבל עמלות שמנות שהסתכמו בכמה מיליוני שקלים אחרי שחבר לשי בכור שסייע לו לנהל את ההימורים בשיטה מתוחכמת למדי.

סיבוני, כמובן, לא הצהיר על עבודתו בפני רשויות המס ומטבע הדברים לא דיווח על הכנסותיו. במשך כ-10 חודשים אזרחים ישראלים שנכנסו לאתרים שהיו קשורים לסיבוני הימרו על פי החשד בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים. "הוא לא עבריין קלאסי", מסביר קצין מודיעין במשטרה. "שי יעשה הכל ויפעל בכל השיטות ששום רכוש לא יירשם על שמו כדי להעלים מס ולהלבין הון. הוא מאוד חכם, מכיר את הנהלים ויודע שאם ייתפס רכוש על שמו הוא יהיה בצרות צרורות. הוא תמיד ייתן לאחרים לנהל עבורו את העסקים שלו".

לפני כ-4 שנים פרקליטות מחוז מרכז הגישה נגד סיבוני כתב אישום לבית המשפט המחוזי לוד-מרכז אשר ייחס לו עבירות של ארגון הימורים, העלמת מס והלבנת הון. אשתו נועה שנעצרה גם היא שוחררה לבסוף לאחר שהתברר שאין לה קשר לעסקי ההימורים של בעלה. באמצעות עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב חתם סיבוני על הסדר טיעון די מקל לפיו נגזרו עליו 14 חודשי מאסר בפועל, שישה חודשי מאסר על תנאי והוא נאלץ להעביר למס הכנסה סכום של 450 אלף שקל ועוד סכום דומה שיחולט לטובת קופת המדינה. להגנתו טען סיבוני שהיה סוכן של האתר ולא ניהל אותו. לבסוף, אחרי שהודה במעשים שיוחסו ולקח אחריות, הוא הסביר לשופט: "אני מצטער על העבירות שעשיתי, לקחתי אחריות, שיניתי את דרכיי וכיום אני עובד בעסק למכירת רכבים".

ואכן, זמן קצר לפני גזר הדין שנדחה בשבעה חודשים עקב נסיבות אישיות של סיבוני, הוא ביקש לצאת מישראל כדי לקדם עסק לייבוא כלי רכב יוקרתיים מלונדון, אבל בקשתו לצאת מהארץ נדחתה מהחשש שהוא לא יגיע לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו.

הפרשה, שהחלה כאמור כמה ימים לפני תחילת המונדיאל, גרמה נזק של מאות מיליוני שקלים לקופת המדינה ובעיקר לטוטו ולווינר. המשטרה טוענת כי סיבוני הקים את אתר ההימורים הישראלי והפעיל רשת של סוכנים בכל רחבי הארץ שקיבלו את הכספים מהמהמרים והיו ברשותם קודים וסיסמאות לאתר כדי לאפשר את ניהולם התקין של ההימורים והעברות הכספים. עוד מתברר כי ארגון ההימורים של סיבוני פעל באמצעות הטלגרם, כשהסוכנים משתמשים במילות קוד וכך הם התכתבו עם המהמרים לגבי כספים שהפסידו והיו חייבים לשלם לסיבוני וחבריו.

לפני כשמונה חודשים שמו של סיבוני עלה שוב בדוחות המודיעין של המשטרה כאשר בתוך שבוע ימים נורו יריות לעבר עסק למכירת כלי רכב שניהל בעיר כמו גם לחנות תכשיטים בקרית חיים. המשטרה עצרה חשוד במעשה, אך סיבוני מיהר להסביר שאין לו יריבים והוא עזב את עולם הפשע ואין לו מושג מי ביצע את הירי. חוקרי המשטרה חושדים כי סיבוני יודע טוב מאוד מי ירה לעבר עסקיו אבל הוא לא רוצה לשתף פעולה ולמסור שמות של חשודים שעמם הסתכסך.

עורכי הדין דן אסלנוב ומיכאל כרמל (צילום: יחסי ציבור)
עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב | צילום: יחסי ציבור

בעוד סיבוני חשוד כראש ארגון פשיעה בתחום ההימורים, החוקרים חושדים שאשתו נועה הייתה חברה בכירה בארגון וידעה על פעילותו. "אשתו הייתה שותפה למה שקרה בארגון ההימורים של בעלה. בעלה לא פעל בחלל ריק", טענו גורמים במשטרה. בני הזוג סיבוני עצורים כשבועיים, ובימים הקרובים הפרקליטות צפויה להגיש נגדם ונגד כמה חשודים אחרים בארגון כתבי אישום לבית המשפט.

ההערכה היא שאחד המהמרים או אנשים המקורבים לסיבוני (או עבריינים שהתחברו אליו בתחום הימורי הספורט הלא חוקיים) הלשינו עליו במשטרה והובילו למעצרו.

עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב המייצגים את סיבוני ואשתו מסרו בתגובה לחשדות: "הלקוח שלי ורעייתו לא מבינים בשונה מכל התיקים הקודמים בנושא תיק זה. הפרקליטות מבקשת את מעצרם עד תום ההליכים, ולאחר שנלמד את כל חומר הראיות בתיק ניתן תגובה עניינית לגוף הטענות המופרכות כנגד מרשי ורעייתו".