"תיק החקירה הזה הפך להיות כל עולמי", סיפר פול הולס, חוקר משטרתי לשעבר ומומחה למחקר גנאלוגי. "הייתי עובד עליו כל היום בבית אחרי העבודה, ולפעמים הייתי מתעורר באמצע הלילה בשביל לפתוח את המחשב ולכתוב איזו הברקה שהייתה לי. לתפוס את הרוצח המתועב הזה היה הדבר החשוב ביותר בחיי, עד שבאמת הצלחתי לתפוס אותו – את הגולדן סטייט קילר".

הולס נולד ב-15 במרץ 1968, והיה ילד מלא דמיון שכלל לא העריך לאן יתגלגלו חייו בזמן ש"הגולדן סטייט קילר" החל את מסע האימה שלו באזור צפון מערב קליפורניה. 

בתחילת דרכו, ה"גולדן סטייס קילר" הוא היה מוכר בכלל בתור "הפורץ מוויסליה", ומי שאחראי על יותר מ-100 תקריות פריצה במרכז המדינה. מאוחר יותר, באמצע שנות ה-80, הוא קיבל את הכינוי המצמרר "אנס האזור המזרחי" אחרי שביצע יותר מ-50 מעשי אונס, וכמה שנים אחרי זה כבר הפך לדמות מוכרת בכל ארה"ב בזכות הכינוי "הנייט סטוקר המקורי" - ובעיקר האיש שאחראי ליותר מתריסר מקרי רצח ברחבי קליפורניה.

View this post on Instagram

A post shared by Joseph De Angelo (@golden.state.killer) on

"בכלל לא ידענו שהמקרים האלו היו קשורים אחד לשני באותה תקופה", סיפר הולס בריאיון לערוץ הטלוויזיה Oxygen. "רק מאוחר יותר, אחרי שהתחלנו לאסוף את העדויות של הקורבנות וראיות מזירות הפשע הגענו למסקנה שיש דמיון רב מדי בין המקרים. בשלב הזה, הוא כבר קיבל את הכינוי שדבק בו עד היום – 'הגולדן סטייט קילר'".

"ידעתי שאני חייב לתפוס אותו בכל מחיר"

הולס התגייס לשורות המשטרה בקליפורניה מיד אחרי שסיים את לימודיו במכללת דיוויס עם תואר בביוכימיה. זמן קצר אחרי שהשלים את הכשרתו באקדמיה, הוא התקבל לעבודה במעבדות המז"פ, ועל אף מומחיותו המדעית,  הולס תמיד גילה עניין רב בחקירות – לפעמים אפילו יותר מדי עניין.

"מהר מאוד התחלתי להתעניין תחומי חקירה שונים", סיפר הולס. "בשלב מסוים חבריי למעבדה היו צריכים להזכיר לי שזו לא העבודה שלי ושאני צריך להפסיק להתערב בעניינים של הבלשים".

ללמרות זאת, בשנת 1994, הוא קודם לתפקיד חוקר זוטר ושם נתקל בתיקייה שמשכה את עיניו ועליה נכתבה באותיות גדולות המילה "EAR" (East Area Rapist), וזו למעשה הייתה הטבילה הראשונה שלו במה שהתברר להיות תיק החקירה החשוב בחייו.

פרטי החקירה על הגולדן סטייט קילר מצמררים חוקרים וחובבי פשע אמיתי עד היום. ויקטור הייס, תושב קליפורניה שזוגתו נאנסה על ידי ה"גולדן סטייט קילר", סיפר בריאיון לסוכנות הידיעות Inside Edition כי חלפו יותר מ-40 שנה מאז התקרית והוא עדיין לא מסוגל לשכוח אותה. "אני עדיין רואה אותו לפעמים, עומד בחדר השינה שלי. לעולם לא אשכח את זה. אני סוחב את המראות הללו כבר 42 שנים".

הייס היה רק בן 21 בזמן ש"הגולדן סטייט קילר" פרץ לביתו בסקרמנטו והעיר אותו באיומי אקדח. "הוא אמר לחברה שלי לקשור לי את הידיים עם חבל וללכת למטבח להביא צלחות", אמר. "הוא הצמיד את הצלחות לגב שלי ואמר שאם הוא ישמע את הצלחות זזות, הוא ירה בי למוות".

הייס טען שהוא שכב קשור למיטתו במשך חצי שעה, בזמן שהגולדן סטייט קילר אנס את זוגתו, ומאוחר יותר הוא אף איים עליו שאם יזעיק את שאר בני המשפחה, הוא "יחגוג עם שרון" – כלומר אמו.

אחד הפרטים הידועים על ה"גולדן סטייט קילר" היה נטייתו להתעלל נפשית בקורבנותיו. לאורך השנים, הוא נהג להתקשר לטלפון של חלק מהנשים אותן אנס ולאיים לרצוח אותן, אבל אז, בשלהי שנות ה-80, הוא נעלם לחלוטין כאילו בלעה אותו האדמה.

בשיחה עם כתבי רשת החדשות ABC, הולס התייחס לדחף שלו לתפוס את האנס המתועב. "ככל שקראתי יותר פרטים על הפרשה ונחשפתי לזוועות - הייתי חדור מטרה למצוא את האדם הזה. ידעתי שאני חייב לתפוס אותו בכל מחיר".

החשוד העיקרי

תיק חקירת ה"גולדן סטייט קילר" היה מוגדר כמבוי סתום במשך עשרות שנים, עד שנרשמה פריצת הדרך המשמעותית בשנת 2001. באותו זמן, עלתה לראשונה התאוריה ש"הפורץ מוויסליה", "אנס האזור המזרחי" ו"הנייט סטוקר המקורי" היו אותו אדם.

מישל מקנמרה, עיתונאית חוקרת וחובבת פשע אמיתי, הייתה בין הראשונות לאגד כמויות מאסיביות של עדויות מפי הקורבנות ולפרסם אותן בבלוג שלה. "מקנמרה הייתה בעצם הראשונה שכינתה אותו בתור ה'גולדן סטייט קילר'", נזכר הולס. "הידע האדיר שהיא צברה על פועלו לאורך השנים הפתיע אותי מאוד. מאותו רגע חקרנו כמעט כל כיוון יחד, ואפילו חלקנו מידע על חשודים פוטנציאליים. אפשר לומר שהיא הייתה השותפה שלי".

רוב הקורבנות תיארו את האנס בתור גבר לבן עם עיניים בהירות ושיער חום, ולמרות העובדה שהצליחו למצוא את שרידי ה-DNA שלו בזירות הפשע, חוקרים שונים לאורך השנים לא הצליחו לזהות בוודאות את הפושע החמקמק – עד שבשנת 2017 נרשמה פריצת דרך נוספת.

View this post on Instagram

A post shared by Grim Podcast (@grimpodcast) on

View this post on Instagram

A post shared by Paul Holes (@paul.holes) on

באמצעות פיתוחים מודרניים בתחום הגנאלוגיה, הולס הצליח לצמצם את רשימת החשודים לכדי אדם אחד: ג'וזף ג'יימס דיאנג'לו. הרגע בו הפאזל התחבר לו סופית הדהים את החוקר הוותיק, שכן היה מדובר בשוטר לשעבר ואב ל-3 בנות שהתגורר בסיטרוס הייטס, פרבר בעיר סקרמנטו.

חוקרי המשטרה ליקטו דגימות DNA ממכוניתו של דיאנלג'לו, ובאמצעותן אישרו שהוא אכן ה"גולדן סטייט קילר". בעקבות ההודעה על מעצרו, כתבים מקומיים פנו אל הולס ושאלו אותו אם דיאנג'לו הוא אכן הרוצח הנתעב, ועל כך הוא ענה: "אני בטוח בזה ב-100%".

ההודעה על מעצרו של דיאנג'לו זעזעה את תושבי סיטרוס הייטס, בעיקר כי חלקם הכירו אותו באופן אישי. עמיתיו לעבודה לשעבר סיפרו בריאיון ל-Oxygen שהם עדיין המומים מהעובדה שחברם הטוב היה אחד הרוצחים הסדרתיים האכזריים בתולדות קליפורניה. "חשבתי לעצמי 'לעזאזל, הכרתי את האדם הזה כל הזמן'", סיפר ריצ'רד מנגנג. "האיש שאני הכרתי היה אדם נחמד, איש טוב. בחיים לא הייתי מנחש שזה העבר שלו".

רוברט בראון, הבוס של דיאנג'לו, סיפר שהיום הוא מרגיש רע עם העובדה שהיה נחמד אליו כל השנים הללו והוסיף: "הוא עטה על עצמו מסכה – הוא הסתיר את עברו בצורה טובה מאוד". יחד איתם, רבים ממכריו של דיאנג'לו המומים עד היום מהנורמליות המצמררת שבה הוא חי כל אותן שנים עד מעצרו, בזמן שאחרים טוענים שזאת הייתה פשוט עוד דרך להסוות את עצמו מפני רשויות האכיפה.


ג'וסף ג'יימס דיאנג'לו, "הגולדן סטייס קילר", הודה בשבוע שעבר ב-26 סעיפי אישום הכוללים 13 מקרים של רצח מדרגה ראשונה, חטיפה, שוד ואונס. במסגרת הסדר טיעון עם הפרקליטות, הוא ניצל מגזר דין מוות ויישלח לרצות מאסר עולם ללא אפשרות חנינה.

מאז מעצרו, פול הולס פרש מתפקידו במשטרה ועבר להנחות את תוכנית הטלוויזיה DNA of Murder, ועד היום, הוא מגדיר את המרדף אחרי ה"גולדן סטייט קילר" בתור תיק החקירה המאתגר ביותר בקריירה שלו.

"זו חייבת להיות החקירה המייאשת ביותר בחיי", הוא סיפר. "חשבתי לאורך השנים שפתרתי את התעלומה מספר פעמים ובכל פעם גיליתי שזה לא נכון. בעשור האחרון של הקריירה שלי עבדתי רק על התיק הזה, 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. כשהתיק נסגר סוף סוף, לקח לי המון זמן לקבל תחושה של סגירת מעגל. הרגשתי שאני חייב להמשיך לחקור אותו, אפילו שלא הייתה לי סיבה. זאת תופעה מוכרת בקרב הרבה חוקרים לשעבר, זו תחושה של חסך ואובדן משמעות. במקרה שלי, היה לי מזל גדול שקיבלתי הזדמנות למלא את החלל הזה עם קריירה בעולם התקשורת".