"המעורבות בפלילים של ישראלים השנה, בעיקר בחו"ל, הייתה גבוהה יחסית לשנים אחרות, במיוחד בתחום הברחות הקוקאין, הונאות ושידול קטינות למעשי זנות כמו האירועים בקולומביה", מסביר ל-mako קצין מודיעין במשטרה. "בחלק גדול מהמקרים יש לנו שיתופי פעולה פוריים עם משטרות במדינות דרום אמריקה, מרכז אמריקה ובמזרח אסיה (תאילנד) שהובילו למעצרים כמו של ראש ארגון הפשע ניבי זגורי וחיילים בכירים בארגונו שמואשמים בעבירות רצח. כיום אנחנו מחזיקים ביכולות על מנת להגיע כמעט לכל נקודה בארץ ובעולם על מנת לאתר את העבריינים המבוקשים".

רגע לפני סוף השנה, החלטנו לחזור לסיפורים הבולטים שעלו אצלנו ב-2018, ולבדוק מה קורה עם השמות והמקרים הכי בולטים של השנה. 

1. לאן נעלם עופר חזן?

חזן, ישראלי שהתגורר בשנים האחרונות בקרטחנה (קולומביה) וניהל מועדון לילה מצליח נעלם לפני כשנה. מאז היעלמותו המסתורית ועד היום לא ברור מה עלה בגורלו של חזן. ולמרות שהצליחו להשיג צילומי אבטחה בה נראה רכבו הלבן ביום היעלמותו - למשטרה המקומית אין קצה חוט, לאן נעלם חזן והיכן הרכב, והחשד הוא שחזן נחטף לכאורה על ידי מאפיונרים מקומיים עקב סכסוך כספי. משרד החוץ הישראלי ניסה לסייע לבני משפחתו באיתורו - אבל נכון לעכשיו אף אחד לא לקח אחריות על ההיעלמות, וגם סכום כסף שהוצע לכל מי שינדב פרטים על מקום הימצאו לא עזר.

עופר אריקסון (צילום: צילום מסך פייסבוק: Ingrid Millan)
עדיין בגדר נעלם. עופר חזן | צילום: צילום מסך פייסבוק: Ingrid Millan

2. הטעות הגורלית של ניבי זגורי

ניבי זגורי, אחד מבכירי העבריינים בישראל, ומי שהמשטרה חושדת שעמד בראש ארגון פשיעה גדול בנגב, חי במשך שנתיים כמו מלך. זמן קצר לאחר שהשתחרר מהכלא חוסלה דבורה הירש, גרושתו של עד המדינה טל קורקוס, מי שהפליל את זגורי והוביל אותו לרצות שבע שנות מאסר בפועל. זגורי נחקר, הכחיש כל מעורבות לחיסולה של הירש ומיהר לעזוב את הארץ לסין. בזמן שחילק את זמנו בין סין לקוסומי - חוסל טל קורקוס. השיא הגיע כאשר אחד המקורבים לזגורי החליט להלך אימים על נציג משטרת ישראל במזרח אסיה, סנ"צ יוני חג'ג, והפיץ סרטון עם תמונה שלו כשברקע אדם יורה בו כדור בראש, כמו גם הפצת ידיעות שקריות על חג'ג' במטרה להרתיע אותו שלא יעז לפגוע בזגורי. המשטרה העלתה הילוך, ואחרי חקירה מאומצת גייסה שלושה עדי מדינה שהפלילו את זגורי וחייליו באשמת רצח קורקוס, הירש ואלישע סבח. משפטו של זגורי צפוי להיפתח בעוד כחצי שנה והוא נאשם בשלושה מקרי רצח.

ניבי זגורי בווידאו צ'אט עם עד המדינה (צילום: עובדה, שידורי קשת)
ניבי זגורי | צילום: עובדה, שידורי קשת

3. אחים לפשע - סיפורם של אדם ואריק איטל

אדם איטל מרצה ארבע מאסרי עולם לאחר שהורשע בשתי פרשות רצח; האחת של נערים בפיצוצייה בבאר שבע, והשני חיסול שני עבריינים בדואים בשיטת "כיפה אדומה". למרות הכחשותיו וערעוריו (שנדחו) איטל מבלה בימים אלו עם אחיו אריק באגף הפרדה, ושם הם מעבירים ביניהם חוויות. אריק, כך על פי החשד, חבר ליניב זגורי ש"צ'יפר" אותו בחופשות בקוסומי. אריק עצמו נאשם בשני מקרי רצח: חיסול אלישע סבח (בו חשד כי הפליל את אחיו בפרשת רצח הנערים), ובהפעלת מטען החבלה במכונית של קורקוס שהובילה למותו. כך הפכו שני אחים מבית טוב למי שהמשטרה מגדירה בתור צמד עבריינים מסוכנים לציבור. 

אריק איטל וניבי זגורי (צילום: פייסבוק\אריק איטל)
אריק איטל וניבי זגורי | צילום: פייסבוק\אריק איטל

4. שי סיבוני - מלך המגרש

סיבוני, תושב חיפה, נעצר בתחילת המונדיאל האחרון  בחשד שניהל רשת הימורים שגלגלה 144 מיליון שקל ברחבי הארץ וסיבכה מהמרים שהימרו על תוצאות משחקי גביע העולם. סיבוני, דמות מוכרת בחיפה, כבר נעצר בעבר על פרשה דומה ונדון ל-14 חודשי מאסר בפועל - אותם הוא מרצה בימים אלו. לאחרונה היה מעורב בתקרית עם סוהרים בכלא איילון, ולמרות זאת, הוא מוגדר כאסיר שקט וממושמע שמנהל בימים אלה מגעים עם הפרקליטות לגבי האישומים לכאורה בפרשת תיק הימורי המונדיאל ולגבי העונש שצפוי להיגזר עליו.

שי סיבוני (צילום: facebook/Shay Siboni)
שי סיבוני | צילום: facebook/Shay Siboni

5. הבריחה הנועזת של שי דהן

דהן, אזרח ישראלי שעבד בפנמה, מיאמי, ספרד ואנגליה בתחום הנדל"ן, נעצר בספרד במרץ האחרון על ידי האינטרפול בחשד שביצע עוקצים והונאות בפנמה. הוא הוסגר ונכלא בכלא המרכזי בפנמה סיטי, שם לטענתו סוהרים וקצינים בכירים בכלא סחטו ממנו כשני מיליון דולר "בתמורה" לכך שאסירים לא ירצחו אותו. בסופו של דבר החליט דהן להוציא לפועל תכנית בריחה יוצאת דופן תוך כדי שהוא שמבטיח לסוהרים ומנהלי הכלא חצי מיליון דולר. בעת שעשה את דרכו לבנק, הוא ביקש להגיע לכספומט בגפו ואז נכנס למכונית מילוט של אחד מאנשיו שחיכתה לו במקום. על פי החשד, כעבור יממה הוא המריא במטוס פרטי מפנמה למיאמי ומשם לקנקון - בה מתגוררת קומונה גדולה מאוד של עבריינים ישראלים המחזיקים בדרכונים מזויפים. בפנמה הוקמה ועדת חקירה שהדיחה את בכירי הכלא שקיבלו שוחד מדהן, ובמקביל המצוד אחריו נמשך בסיוע האינטרפול. נכון לעכשיו ההערכה היא כי הוא נע ונד בין קנקון למיאמי בזהות בדויה.

הקלטות בלעדיות של האסיר הנמלט מפנמה  (צילום: mako)
שי דהן בבית הכלא | צילום: mako


6. אסי מוש: הישראלי הכי מוכר בקולומביה

זו לחלוטין הייתה השנה של הישראלים בקולומביה - במובן הכי שלילי של המילה. אם בסיפור המחריד על "חבילות האונס" שחלקן היו מאורגנות על פי החשד על ידי עבריינים ישראלים בסיוע קולומביאנים, וכלה במסיבות ואורגיות שאורגנו על פי החשד בהוסטלים של אסי מוש בקרטחנה ובטאגנגה. מוש גורש מהמדינה בסוף השנה שעברה ונאסר עליו להיכנס לקולומביה בעשר השנים הבאות. ככל שעברו השבועות והחודשים התברר שמוש היה מעורב לכאורה בארגון מסיבות סקס וסמים בהן השתתפו קטינים וקטינות שגויסו כדי לספק את רצונותיהם של תיירים מערביים. נגד מוש הוצא צו מעצר של האינטרפול בזמן שכמה מאנשיו בקולומביה נעצרו והוגשו נגדם כתבי אישום. מוש, כך על פי החשד, מסתתר במדינה במרכז אמריקה (ככל הנראה קוסטה ריקה) בזהות בדויה ונוהג להגיח מדי פעם למקסיקו. בקולומביה עדיין בטוחים שיצליחו ללכוד את מוש ולהעמידו לדין למרות הכחשותיו הגורפות כי אין לו קשר לאותן מסיבות ולרשת הניצול.

7. מה קרה לרועי ארז?

ארז, אזרח ישראלי המחזיק באזרחות גרמנית, נעצר לפני כמה חודשים על ידי חיל הים הקולומביאני ויחידה משטרתית מובחרת כשעל היאכטה שהשיט מפנמה לקולומביה נתפסו כרבע טון קוקאין. ארז הכחיש כל קשר לסם, הוגש נגד כתב אישום, ובימים אלה הוא עצור בכלא באי סן אנדרס. משפטו צפוי להיפתח בקרוב והשלטונות שם נחושים להרשיעו בעבירות של סחר בסמים - כך שהעונש שלו, במידה ויורשע, צפוי לנוע בין 10 ל-15 שנה.

8. גבי בן הרוש: המלך של קזבלנקה

גבי בן הרוש מבלה כבר כמה שנים טובות בגלות מרוקו. לטענת המשטרה והפרקליטות, בן הרוש היה מעורב בפרשת כספי הבנק למסחר וגזר קופון של כמה מיליוני דולרים מהכספים שהעבירה אתי אלון לאחיה, עופר מקסימוב, כדי שזה יממן את הימוריו. בן הרוש הכחיש את החשדות נגדו, טען שמנסים בכוח לגרום לו להפליל את יצחק אברג'ל ועבריינים אחרים ושאין לו שום קשר לפרשה הזו. בן הרוש מחזיק בידיו מסמכים רבים המוכיחים לטענתו את חפותו, ונכון לעכשיו הוא אינו יכול לבקר בישראל מחשש שייעצר ויוגש נגדו כתב אישום, שכן הפרקליטות תדרוש לגזור עליו עונש מאסר כבד. הגלות גבתה מבן הרוש מחיר יקר מאוד; אביו נפטר והוא לא יכול היה להגיע לישראל או לשבעה כדי להשתטח על קברו. בנו של בן הרוש הספיק לסיים מסלול ביחידה קרבית וגם לטקס הסיום המרגש גבי לא יכול היה להגיע. בימים אלה בן הרוש ממשיך להיות חלק מרכזי מהקהילה היהודית במרוקו ונוהג לכנות אותה בפני חבריו: "ארץ אבותינו".

9. דניאל טרייגר: אסקובר הישראלי

טרייגר, אזרח ישראלי שבילה את רוב השנים האחרונות בבוליביה (כך לדברי גורמים במשטרת ישראל), עמד על פי החשד בראש רשת גדולה שהבריחה כמויות אדירות של קוקאין לישראל. במשך שנים רבות ניסתה המשטרה להפליל אותו אך נכשלה פעם אחר פעם, ולבסוף הייתה זו טעות קטנה שעשה כאשר סוכן סמוי של המשטרה התחזה לחבר ברשת הברחת קוקאין והובילה להפללתו. לאחרונה הוגש נגדו ונגד עוד ארבעה מחברי הרשת כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ועל פי הדיווחים טרייגר העדיף לשתוק בחקירותיו.

טרייגר לאחר מעצרו השני (צילום: משטרת פרגוואי, חדשות)
דניאל טרייגר | צילום: משטרת פרגוואי, חדשות

10. אורן אברהם: הנוכל מספר 1 בישראל

אורן אברהם בילה למעלה מ-16 שנה בכלא בגין עקיצות והונאות שביצע. מיטב התסריטאים (גם בהוליווד) יכולים היו בקלות לכתוב שובר קופות שמבוסס על חייו המטורפים וההזויים. אברהם נקם בשופטים ושלח לבתיהם נערות ליווי וזרי פרחים על חשבון כרטיסי האשראי שלהם. במהלך השנים הוא שיגר גם 40 מגשי פיצה לישיבת הממשלה, השיג את מספרי הטלפון של שרה וביבי נתניהו לצד פרטים אחרים על חייהם, ולאורך תקופה ארוכה נראה היה שאין איש שיכול היה לעצור אותו. לפני כשמונה חודשים הוא השתחרר מהכלא לאחר שסיים לרצות את עונשו, וניהל מאבק ממושך מול הרשות לשיקום האסיר שלא מצא לו מוסד ראוי לשקמו. מאז שחרורו אברהם ניסה להתפרנס בכל מיני עבודות מזדמנות, ניסה להתאבד מול בניין הרשות לשיקום האסיר בירושלים כאקט של ייאוש, ואחרי תקופת שיקום נפשית כעת הוא מצא עבודה בתקווה שיוכל להתבסס כלכלית ולפתוח בחיים חדשים.

אורן אברהם (צילום: עופר חן)
אורן אברהם | צילום: עופר חן