סיפורו של ע', אזרח צרפתי בן 23, מתחיל לפני כשנה, אז נחת בישראל לרגל חתונת אחיו עם משלוח מיוחד באחת המזוודות שלו. לרוע מזלו, שוטרי נמל התעופה ביצעו חיפוש תמים בכבודתו ונדהמו לגלות כמות של כשלושה ק"ג של חשיש מחולקים ל-28 שקיות אותן החביא בין חפציו.

להגנתו טען ע' כי עבריינים בכירים ומסוכנים כפו עליו להבריח את הסמים לישראל, ובגלל שחשש לחייו הסכים לבקשתם. "מסרתי למשטרה פרטים על מה כל שקרה לי ועל איש קשר שחיכה לי בנתב"ג אבל הם לא בדקו את זה", טען ע' בעדותו. "אני לא סוחר סמים ולא משתמש בסמים. רשת של עבריינים כפתה עליי להבריח את הכמות הזו ופחדתי מהם".

נגד ע' הוגש כתב אישום לבית משפט השלום בתל אביב ונגזרו עליו 11 חודשי מאסר בפועל, שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 5,000 שקלים. ע', מצדו, ערער על גזר הדין החמור (לטענתו) לבית המשפט המחוזי, וביקש להקל בעונש הקשה שנגזר עליו לדבריו.

במהלך ערעורו, ובלי קשר להאשמות נגדו, חשף ע' בפני השופטים כי בקיץ האחרון הציל בישראל אדם מטביעה בים, וציין כי המשך מעצרו בישראל פוגע במקור פרנסתו, ועקב היותו אזרח זר הוא לא זכה להזדמנות להליך שיקום באמצעות שירותי המבחן.

אלפי נוסעים בנתב"ג זכאים לפיצוי (צילום: פלאש 90, משה שי, חדשות)
נתפס עם 3 ק"ג חשיש. אילוסטרציה, למצולם אין כל קשר לכתבה | צילום: פלאש 90, משה שי, חדשות

התביעה טענה מנגד כי ע' ביצע מעשה חמור, שכן ניצל את ויזת התייר שנתנה לו להברחת הסמים לישראל, ולכן לא ניתן לגזור עליו עונש של עבודות שירות בלבד.

שופטי בית המשפט המחוזי מרכז בלוד החליטו לקבל את ערעורו של ע' ולהתחשב בעובדה שהציל חיי אדם, ויותר מכך על כך שהמידע שמסר למשטרה יכול היה להביא לחשיפת רשת שלמה של הברחת הסמים לישראל אך המשטרה משום מה לא טרחה לבדוק את העניין.

בצעד יוצא דופן החליטו השופטים לקזז תשעה חודשים מעונשו של ע' וקבעו שיירצה עונש מאסר של חודשיים בלבד. בהמשך ציינו השופטים לשבח את המעשה ההרואי שבמהלכו הציל אדם מטביעה, וטענו וכי המקרה החריג בו היה מעורב מספיק כדי להקל משמעותית בעונשו.