מיהו פיטר מדסן? יזם פרטי, אחד המייסדים של חברת Copenhagen Suborbitals, המנכ"ל הנוכחי של חברת Rocket Madsen Lab, מהנדס כלי תעופה, בונה צוללות ועכשיו - גם החשוד העיקרי ברצח הביזארי של העיתונאית העצמאית קים וול.

בשבועיים האחרונים, מדסן מצא את עצמו בעין הסערה של אחת החקירות המרתקות ביותר שהתרחשו בדנמרק של העשור האחרון, ואולי אפילו בכל ההיסטוריה של מדינות סקנדינביה. הפרטים שנחשפו עד כה, ושבכל שעה הולכים ומתחדשים, נראים כאילו נלקחו הישר מתוך סדרת מתח דנית שהעלילה שלה לא מפסיקה להסתבך – רק שהכל אמיתי ומזעזע לגמרי.

A post shared by Truecrimenorge (@truecrimenorge) on

ליל ה-10 באוגוסט

השעה הייתה 19:00 בערב של ה-10 לאוגוסט, כאשר אחד הממציאים הדניים השאפתניים ביותר של המאה ה-21, נפגש עם העיתונאית החוקרת קים וול על סיפונה של הצוללת שלו, ה-UC3 Nautilus. מדובר בכלי שייט במשקל 40 טון, באורך של 17 מטרים, אשר ביצע למעלה מ-1,000 צלילות לאורך השנים. כמו כן, הצוללת נבנתה באופן עצמאי על ידי מדסן עצמו בעלות של כ-200,000 דולר, מה שהפך אותה גם לצוללת הפרטית הגדולה ביותר בעולם.

מדסן הציע לקים להצטרף אליו לצלילה לילית, דבר שאסור על פי חוק בדנמרק. למרות זאת, היא הסכימה. כנראה שהסקרנות העיתונאית עשתה את שלה. זאת הייתה הפעם האחרונה שוול נראתה בחיים באותו ערב גורלי, שם על סיפונה של ה-UC3 Nautilus.

כלי השייט נצפה פעמיים תוך כדי תנועתו במפרץ קוג שנמצא בים הבלטי; פעם אחת בחצות, פעם שנייה ביום שלמחרת בשעה 10:30 – חצי שעה לפני שהצוללת טבעה.  

A post shared by MY DAILY NEWS (@mydailynewsfeed) on

בשעה שהצוללת של מדסן טבעה, בן הזוג של וול כבר היה בתחנת המשטרה ודיווח על כך שלא שבה לביתה במהלך הלילה. מאוחר יותר, מדסן נעצר ונחקר על ידי הרשויות בנוגע להיעלמותה של העיתונאית. גרסתו הראשונית הייתה שהוא הוריד אותה עם רדת החשכה קרוב למקום המפגש שלהם. אך כאשר הבין שמצלמות האבטחה הרבות לא יכלו לאמת את סיפורו, הוא שינה את גרסתו למשהו שאיש לא ציפה לשמוע.

מדסן סיפר שוול נהרגה כתוצאה מתאונה על הסיפון, על כן הוא נאלץ "לקבור" אותה בלב ים. בשלב הזה, מדסן כבר נעצר בחשד לגרימת מוות ברשלנות. במשטרה מאמינים שהוא הטביע את ה-UC3 Nautilus בכוונה על מנת לטשטש את הראיות בזירת רצח פוטנציאלית.

לאורך השבועות האחרונים, צוותים של צוללנים, מסוקים וסירות עם אמצעי סונאר סרקו את ציר התנועה של הצוללת בחיפושים אחר גופתה של וול. ביום שני, ה-21 לאוגוסט, המשטרה הודיעה כי נמצא פלג גוף עליון של אישה, ללא גפיים וראש, על חופה הדרומי של קופנהגן.

ביום רביעי האחרון, בשעה 10:00, דובר משטרת קופנהגן הודיע כי: "נעשתה בדיקת DNA ונמצאה התאמה ודאית. פלג הגוף שנמצא ביום שני האחרון הוא של קים וול". כמה שעות מאוחר יותר, דלפו חלק מממצאי המכון הפתולוגי ושם נכתב שחתיכת מתכת חוברה אל גופה של העיתונאית השוודית – ככל הנראה על מנת לוודא שהגופה לא תצוף.

A post shared by Vi Menn (@bladetvimenn) on

>

עבר של ויכוחים וכעסים

ככל שפרשיית הטביעה של הצוללת מסתעפת, אי אפשר שלא לתהות בנוגע למה שקרה על סיפונה של הצוללת באותו לילה. כלומר, מה מביא אדם להטביע את כלי השייט שהוא עמל עליו למעלה מ-3 שנים? למה שמדסן ישקר לרשויות בנוגע לנסיבות מותה של העיתונאית? יתרה מזאת, מהן הנסיבות שהובילו אותה להימצא על חוף הים ללא גפיים או ראש והאם הוא - איש העסקים המוערך - באמת אחראי למעשה המזעזע?

הממציא הדני נולד בינואר של שנת 1971 ולאורך השנים הצליח לייצר לעצמו מוניטין בתור מהנדס חובב. מצד שני, הוא גם היה מוכר לאנשים שסבבו אותו בתור אדם עם מזג רע מאוד.

תומאס דג'ורסינג, סופר ביוגרפי, סיפר לעיתון הדני BT שמדסן נהג למצוא את עצמו בעימותים עם קולגות לעיתים קרובות. "הוא התווכח עם כולם", מספר דג'ורסינג, "אפילו איתי הוא התווכח, אבל ככה זה עם אנשים שיש להם דחף עז להצליח".

A post shared by @hef090473 on

>

בשנת 2008, מדסן סיים לעבוד על צוללת ה-UC3 Nautilus לאחר תהליך בנייה שנמשך כ-3 שנים. בתחילת חודש מאי של אותה שנה, הוא השיט את הצוללת לראשונה ואז עבר לעבוד על התשוקה השנייה שלו, בניית מעבורות חלל. כיום הוא מתפקד בתור המנכ"ל של Rocket Madsen Lab) RML), חברה אזרחית שממומנת על ידי כספי גיוס המונים ומתוכננת להיות הראשונה בעולם לשגר מעבורות ולוויינים באופן פרטי.

במקביל למעורבותו הגוברת ב-RML, הצוללת של מדסן הייתה מתוחזקת על ידי קבוצה של מתנדבים, אך אלו התקשו לעמוד בהוצאות הטיפול השוטפות שלה. לפני כשנתיים, הבעלות על הצוללת חזרה אל מדסן אחרי סכסוך עם המתנדבים, זאת בניגוד לרצונם של חברי דירקטוריון RML. על פי דיווח של ה-BBC, מדסן שלח בתגובה הודעה לחברי הדירקטוריון בנוגע להעברת הבעלות ובה הוא מציין: "אתם אולי חושבים שיש קללה על ה-Nautilus. הקללה הזאת היא אני. כל עוד אני קיים, ה- Nautilus לא תשקוט לעולם".

A post shared by Ture Andersen (@tureandersen) on

הסכנה הייתה דווקא בבית

מוקדם יותר השנה, מדסן השיק מחדש את כלי השייט ונהג לערוך סיורים על הסיפון כדי לגרום לאנשים להבין איך זה מרגיש להיות בתוך צוללת אמיתית. מבין החידושים האחרונים שהציג מדסן על ה-UC3 Nautilus, היו מנוע דיזל היברידי ורכיב חדיש שעורר עניין גדול אצל העיתונאית החוקרת קים וול.

וול, בת 30 משוודיה, היא בוגרת אוניברסיטת סורבון בפריז, כמו גם ביה"ס לכלכלה בלונדון (London School of Economics). לאורך הקריירה העיתונאית שלה, היא כתבה במגוון גופי תקשורת כמו הניו יורק טיימס והגרדיאן וסיקרה קשת של נושאים – מחיי היום יום של אזרחי צפון קוריאה ועד לתופעת העינויים השכיחה באוגנדה. מקורביה מספרים שבתקופה האחרונה היא הייתה בעיצומו של תהליך מעבר לסין ביחד עם בן זוגה.

A post shared by Thanks To Scandinavia (@thankstoscandinavia) on

לפני כשבועיים, היא קבעה להיפגש עם מדסן על סיפון ה-UC3 Nautilus לצורך ראיון וסקירה של הצוללת. באותו ערב הייתה זו הפעם האחרונה שוול נראתה בחיים, זאת לאחר שנכנסה אל תוך הצוללת של הממציא הדני.

ויקטוריה גריבס, עמיתה ותיקה של וול ועיתונאית באתר החדשות Expressen, כותבת על הפרשה שהובילה למותה של וול. "ישנה אירוניה נוראית בעובדה שמישהי כמו קים, עיתונאית שביקרה בצפון קוריאה והאיטי, תיעלם דווקא בדנמרק", היא כותבת, "אולי זה רק מדגיש את הסכנות שטמונות בעבודתה של עיתונאית עצמאית, אישה שעובדת לבדה וצריכה להסתדר בעצמה".

 

המציאות עולה על כל דימיון

עבור הרבה אנשים, הפרשה הזאת כאילו נלקחה היישר מתוך סדרת מתח סקנדינבית. אלו מכם שבקיאים בז'אנר אולי יזהו נקודות דמיון בין המאורעות לבין הסדרה האיסלנדית "לכודים" – המגוללת את סיפורו של בלש שחוקר את נסיבות הימצאותה של גופה ללא גפיים או ראש על ידי דייגים מקומיים.

לון ת'יילס, סופר דני, מספר שהוא בכלל לא מופתע מההשפעה שהייתה לפרשה על הציבור. בשיחה עם הניו יורק טיימס, הוא התייחס לאופן שבו החקירה מרתקת את כל אזרחי המדינה וגורס שזה בגלל שיש לה את כל המרכיבים של מותחן פשע טוב. "הסיפור הזה מרתק, כי כמו בנובלת מתח טובה התמונה הגדולה מתבהרת שלב אחרי שלב", מסביר ת'יילס, "נכון לעכשיו, יש עדיין הרבה ספקולציות והרבה מסתורין. עוד לא הייתי בסיטואציה עם יותר משני אנשים, שבה הסיפור הזה לא עלה במהלך השיחה".

A post shared by feedingfire (@feedingfire) on

>

לא מעט ממעריצי ז'אנר המתח הזה חושבים שאולי הסדרות הפופולאריות התחילו להשפיע על האזרחים ו"להעניק השראה" לרציחות מהסוג הזה. כמובן שלא עוזרת לכך העובדה שפרשת הרצח הזו רק הולכת ומסתבכת.

נכון לרגע זה, מדסן עדיין טוען שהוא חף מפשע והסנגורית שלו ממשיכה לטעון שהוא משתף פעולה עם החוקרים. במשטרה מבקשים מאנשים שיצאו בעבר לסיור על הצוללת עם מדסן לספר מה אירע איתו וכיצד התנהג איתם.

בינתיים החוקרים עדיין צריכים לענות על שלושת השאלות הכי גדולות: מה בדיוק קרה על הצוללת מהרגע שהשניים יצאו לדרך ועד הטביעה שלה? האם וול מתה מוות טבעי או שביתור גופתה נועדה להסוות רצח אכזרי? ואלו ראיות חשובות יתגלו על הצוללת, אם בכלל?

בכל רגע מתגלים פרטים חדשים בנוגע לפרשה – ומהאופן שבו העניינים התגלגלו עד עכשיו, בעוד כשבוע יכולות להיות ראיות חדשות או שינויי גרסאות שיטרפו את כל הקלפים.